Veľkoobchod055 6118 110

Servis a reklamácie055 6118 133

Recenzie

JBL Boombox 2 – ideálny reproduktor na po-koronové časy

14.05.2021
Leto sa pomaly ale isto blíži a s ním veríme, že sa vrátia aj záhradné oslavy a grilovačky. Práve na nich nemôže chýbať dobrá hudba, o ktorú sa vám postará bezdrôtový párty reproduktor JBL Boombox 2. Ten nadväzuje na svojho úspešného predchodcu a pridáva novú funkciu PartyBoost, ktorá nahrádza Connect+ a umožňuje prepojiť až 100 reproduktorov JBL s touto funkciou.

Škoda len, že v JBL nepridali k reproduktoru diaľkový ovládač, s ktorým by sa dal reproduktor na diaľku zapnúť a vypnúť. Taktiež pri cene reproduktora by potešilo integrované FM rádio. Poteší aspoň 3,5 mm jack, ktorý je ukrytý spolu s ďalšími konektormi pod vodeodolným krytom.

JBL Boombox 2 ponúka výdrž batérie až 24 hodín na jedno nabitie a vďaka integrovanej 10 000 mAh batérii ho môžete využiť aj na dobíjanie svojho smartfónu. Samozrejmosťou je vodeodolnosť, o ktorú sa stará certifikácia IPX7.

Perfektný zvuk zabezpečuje dvojica 4“ wooferov a dvojica 20 mm tweeterov. Špeciálne oceníte kvalitné basy, ktoré rozvibrujú bočné membrány.

JBL Boombox 2

Reproduktor je ideálny pre záhradné oslavy, kde dokáže ozvučiť dostatočne veľký priestor. Pozor musíte dávať len na susedov, ktorým sa hlasitosť vášho reproduktora nemusí páčiť.

JBL Boombox 2 sa predáva v dvoch farebných spracovaniach – čiernom a maskáčovom. Cena 459 € môže záujemcov odradiť, no na druhej strane dostanete jeden z najlepších párty reproduktorov, aký súčasný trh ponúka. Oproti predchodcovi je navyše o niečo lacnejší." class="more-information">viac informácií...

Aktualizujte si JBL Bar 2.1 Deep Bass

13.05.2021
JBL vydala nový firmware pre soundbar JBL Bar 2.1 Deep Bass. Ten odstraňuje problém so zvláštnym správaním diaľkového ovládača. Ak sa vás tento problém týka, čítajte ďalej.
- Zapnite soundbar
- Vložte USB kľúč do USB portu soundbaru na zadnom časti
- Podržte tlačídlo POWER a VOL - na 10 sekúnd, aby sa spustila aktualizácia
- Počkajte na dokončenie aktualizácie. Po vykonaní aktualizácie sa soundbar prepne do pohotovostného režimu
- Zapnite soundbar
- Stlačte SOURCE a VOL - počas 10 sekúnd, aby ste skontrolovali verziu firmware
- Na paneli by sa malo zobraziť "V052"

DOWNLOAD FIRMWARE

Ak si neviete rady, náš servis vám s tým ochotne pomôže
" class="more-information">viac informácií...

Spoločnosť Harman má nový rekord!

13.05.2021
Spoločnosť HARMAN a jej značky JBL, Harman Kardon, AKG, Infinity a Mark Levinson získali za posledných osem rokov 426 ocenení za dizajn a technológie týkajúce sa 333 rôznych produktov spotrebnej elektroniky. Len za tento rok získali neuveriteľných 44 ocenení Red Dot za produktový dizajn vrátane vysoko prestížneho ocenenia "Red Dot Best of the Best", čím vytvorili nový rekord spoločnosti. Spoločnosť HARMAN priniesla domov rekordných 15 ocenení v kategórii slúchadiel a vyhrala sedem zo siedmich návrhov v kategórii luxusného audia.
povedal Christian Schluender, viceprezident a generálny riaditeľ pre globálny dizajn. "Sme poctení porotcami, vďační za ocenenie, inšpirovaní všetkými našimi partnermi v spoločnosti HARMAN a vďační tímu Huemen za odhodlanie a kvalitu ich práce."

Audio značky spoločnosti HARMAN sú najoceňovanejšími audio značkami na svete, a hoci v minulosti získali uznanie Red Dot, rok 2021 bol skutočne výnimočný, keď JBL, Harman Kardon, Mark Levinson a Infinity získali rekordných 44 ocenení za produktový dizajn v kategóriách auto audio, lifestyle, luxus a profesionálny dizajn. Špeciálne ocenenie získal gramofón Mark Levinson No. 5105 s uznaním "Red Dot Best of the Best". Toto ocenenie udeľované za prelomový dizajn je najvyššie hodnotené ocenenie v súťaži a je vyhradené pre najlepšie výrobky v danej kategórii.

Medzi víťazmi spoločnosti HARMAN v kategórii Lifestyle Audio bola spoločnosť JBL ocenená napríklad za prenosné reproduktory Go 3, Clip 4 a Charge 5, slúchadlá LIVE 460NC, slúchadlá do uší Reflect Mini NC a soundbar Bar 5.0 MultiBeam, zatiaľ čo spoločnosť Harman Kardon získala ocenenie za Bluetooth reproduktor Onyx Studio 7 a subwoofer SUB 525.

V kategórii Car Audio zvíťazili reproduktory JBL Arena X, JBL Stadium, subwoofery JBL BassPro Go, zosilňovač JBL DSP, zosilňovač Infinity DSP a reproduktory Infinity BeTA, ako aj automobilové zvukové systémy Harman Kardon pre Byton M-Byte, Bang & Olufsen pre Bentley Flying Spur a B&O pre Ford Mustang Mach-E.

V kategórii Luxury medzi ocenené produkty patria okrem iného reproduktory JBL L82 Classic, streamer ARCAM ST60 a zosilňovač Mark Levinson No. 5302.

"Tento skutočne neuveriteľný výkon je pozitívnym dôkazom schopnosti spoločnosti HARMAN prinášať inovatívny, zmysluplný dizajn, a to aj v takom náročnom globálnom kontexte, akým bol uplynulý rok," povedal Dave Rogers, prezident divízie Lifestyle. "Naši prvotriedni inžinieri a dizajnéri v spoločnosti Huemen sú špičkou a tento úspech je dôkazom ich obrovského talentu. Deň čo deň pracujú s vášňou a odvahou, neustále sa snažia posúvať hranice, aby našim zákazníkom ponúkali najmodernejší dizajn a technológie pre auto, domácnosť, kanceláriu a ďalšie zariadenia."

Car & Aftermarket Audio
- Bang & Olufsen for Bentley Flying Spur
- B&O for Ford Mustang Mach-E
- Harman Kardon for Byton M-Byte
- Infinity BeTA Speakers
- Infinity DSP AMP
- Two Bowers & Wilkins Car Audio systems for a European OEM
- JBL Arena X Speakers
- JBL Arena X Subwoofer
- JBL BassPro Go Subwoofer
- JBL DSP Amp
- JBL Stadium Subwoofers

Consumer Audio
- Harman Kardon Onyx Studio 7
- Harman Kardon SUB 525
- JBL Bar 5.0 MultiBeam
- JBL Charge 5
- JBL Clip 4
- JBL CLUB PRO+ TWS
- JBL Endurance PEAK II
- JBL Go 3
- JBL Horizon 2
- JBL Jr 460
- JBL LIVE FREE NC+ TWS
- JBL LIVE PRO+ TWS
- JBL LIVE 460NC
- JBL LIVE 660NC
- JBL Reflect Flow Pro+
- JBL Reflect Mini NC
- JBL TOUR ONE
- JBL TOUR PRO+ TWS
- JBL TUNE225TWS
- JBL WAVE 100TWS
- JBL Xtreme 3
- UA Project Rock - Engineered by JBL Over-Ear Training Headphones
- UA True Wireless Streak - Engineered by JBL

Luxury Audio
- ARCAM ST60
- JBL L82 Classic Loudspeakers
- JBL SA750
- JBL 4309 Studio Monitor
- Mark Levinson No5302
- Mark Levinson No5105 turntable" class="more-information">viac informácií...

Kvalitný zvuk za dostupnú cenu od JBL

10.05.2021
V kategórii TWS (úplne bezdrôtových slúchadiel) máte na výber slúchadlá povedzme do 50 eur a potom je tu kategória s cenou blížiacou sa k 100 eurám. Dvojica slúchadiel za 99 eur, ktorú sme testovali, predstavuje zlatý stred. Máte tu všetko podstatné a tvoria dobrý a spoľahlivý základ funkcií, ale aj veľmi dobrého zvuku. Nekupujete to najlacnejšie a zároveň ani to najdrahšie, ak nepotrebujete ešte viac funkcií. Napríklad ANC alebo dotykové ovládanie.

JBL Tune 225TWS

Model určený pre tých, ktorí nechcú mať slúchadlo zasunuté hlbšie do ucha. Majú tvar, ktorý ich udrží v uchu len tak položené. Rovnako aj v tomto prípade získavate kvalitný zvuk JBL Pure Bass so zameraním na reprodukciu nízkych tónov. Na výber je 6 farebných variantov. Fungujú v režime oboch slúchadiel, no aj samostatne. Používajú Bluetooth 5.0, čo jednak optimalizuje dátový prenos a tiež nezávislé používanie.

Nabíjacia škatuľka je vskutku miniatúrna a tiež sa nabíja cez rozhranie USB-C. Slúchadlá nabije celkovo štyrikrát a na jedno nabitie vydržia 5 hodín. Ukazovateľ batérie v kolíske má takisto 3 LED diódy. Hodia sa na nosenie po celý deň, sú úplne ľahučké a v uchu ich po chvíli ani nepostrehnete. Nikde netlačia a takisto sa ovládajú tlačidlami na vrchu slúchadiel. Tie sú umiestnené na paličke, ktorá z nich trčí. Tlačidlo na každom z nich je malé, ale dá sa dobre nahmatať, nakoľko vystupuje ako tenký prúžok. Tým, že ho výrobca umiestnil nižšie, si ho nebudete stláčať. Tlačidlom sa dá ovládať hudba aj hovory. Z hudobnej stránky s nimi budete takisto spokojní.

JBL Tune 225TWS

Verdikt
V oboch prípadoch dostanete tlačidlové ovládanie, kvalitný zvuk a dlhú výdrž kombinovanú s nabíjacou škatuľkou. Tiež aj nabíjanie cez USB-C a veľmi dobrú cenu. Rozhodnutie, ktorý model kúpiť, bude pravdepodobne závislé od typu slúchadiel.

Komu nevadí zatlačenie až do ucha, je lepšia voľba JBL Tune 125TWS. Kto ale chce slúchadlá tak, aby dobre počul aj okolie a nechce sa viac izolovať, odporúčame práve model JBL Tune 225TWS." class="more-information">viac informácií...

Kupujete kvalitné mäso? A viete, ako ho vlastne spoznať?

07.05.2021
Ako zákazníci musíme byť neustále v strehu. Kvalita niektorých potravín totiž nie je v našich obchodných reťazcoch bohvieako dobrá. Typickým príkladom je mäso a mäsové výrobky. Problémom týchto výrobkov môže byť dodatočne pridaná voda, nadmerné (a zbytočné) množstvo soli alebo látky, ktoré nemajú v mäse čo robiť (napríklad rastlinná bielkovina, farbivá, arómy a pod.). Ako spoznať naozaj kvalitné mäso? Tu je pár tipov.

Hovädzie musí „pružiť“, bravčové pekne voňať
U hovädzieho mäsa má na výslednú chuť vplyv najmä jeho dozrievanie. Čím dlhšie hovädzie zreje, tým je jeho chuť intenzívnejšia. Známkou dobrej kvality mäsa je jeho tmavý okraj. Farba kvalitného hovädzieho by mala byť intenzívne červená. Na reze musí byť mäso lesklé a farba tuku biela. Ak je mäso tmavé a suché, ale pekne vonia, znamená to, že je zrelé a pripravené na okamžité použitie. Balíček mäsa je dobré stlačiť v ruke. Ak sa vráti do svojej pôvodnej podoby, nákupu sa nemusíte obávať.

Bravčové mäso sa vyznačuje rovnomerným rozložením tuku a kvalitné bravčové je jemné a šťavnaté. Tuk je u kvalitných kusov biely a kompaktný. Na reze musí byť toto mäso hladké a lesklé. Pri výbere konkrétnych kúskov voľte tie, ktorých farba bude tmavo ružová. Ak kupujete čerstvé (nie balené) kusy bravčového, nebojte sa k nemu pričuchnúť. Prekvapiť by vás mala príjemná a jemná vôňa, ktorá poukazuje na jeho správny vek a kvalitu.

Čerstvé hydinové rozhodne nie je mäso, ktoré je plné vody so soľou a polyfosforečnanmi. Kvalitná hydina má bledo ružovú alebo červenkastú farbu. Ak sa vám dostane do ruky kus, ktorý má tmavú, tmavošedú, ľahko žltkastú, priesvitnú (je vidieť mäso pod kožou) alebo zelenkavú farbu, nákupu a následnej konzumácii sa vyvarujte. Čerstvé hydinové mäso je tiež prakticky bez vône. Pokiaľ z mäsa vychádza zápach alebo šťava vytekajúca na tácku, svedčí to o jeho nevalnej kvalite a mäso radšej nekupujte.

Kúpa je dôležitá, skladovanie dôležitejšie
Teraz už viete, ako vybrať kvalitné a čerstvé bravčové, hovädzie alebo hydinou. Pokiaľ ale po nákupe mäso vhodným spôsobom nespracujete a dopustíte sa chýb pri jeho skladovaní, všetka vaša snaha vyjde pri nákupe navnivoč.

Ak ste si z obchodu doniesli balené mäso, po príchode domov ho starostlivo umyte a nechajte "nadýchať čerstvého vzduchu". Potom ho môžete namlieť pomocou spomínaného mlynčeka Zelmer, nakrájať na okamžité spracovanie alebo prebaliť do čistej potravinárskej fólie, prípadne vakuovacej dózy, a zamraziť.

Mrazením sa spomalí proces dozrievania, a tak ho môžete nechať v mrazničke až tri mesiace. Ak mäso hodláte počas nasledujúcich dní spracovať, myslite na to, že v chladničke musia byť uložené oddelene od ostatných potravín a spracovať ho musíte do dvoch, maximálne štyroch dní.

" class="more-information">viac informácií...

Recenzia JBL Reflect Mini NC: Dobrá voľba, ak chcete ANC a niečo na športovanie

06.05.2021
Pri týchto slúchadlách ide o akúsi klasiku s tým, že sú viac prispôsobené pri aktívnejšom pohybe. Na rozdiel od bežných slúchadiel majú v balení aretačné vložky, podobne ako pri modeli Flash X, ktoré pomáhajú držať slúchadlá v ušiach. Na výber sú tri veľkosti, rovnako tak aj tri veľkosti nadstavcov do ucha.

Tiež ukazuje stav nabitia každého slúchadla ako aj nabíjacej škatuľky. Využíva sa tu princíp, ktorý nájdete aj v pri iných slúchadlách a značkách. Stav nabíjacej škatuľky sa aktualizuje keď ju otvoríte a slúchadlá sú stále v nej. Pripojenie k smartfónu je takisto cez Google Fast Pair, teda stačí mať len zapnutý Bluetooth.

Slúchadlá majú odolnosť IPX7, teda sa dajú smelo používať v daždi a odolajú spoteniu. Zložením z ucha sa pozastaví hudba, no táto funkcia sa dá vypnúť, komu by to nevyhovovalo. Na jedno nabitie vydržia do 7 hodín bez ANC a o hodinu menej s aktívnym odhlučnením. Nabíjacia škatuľka ich do úplného stavu nabije dvakrát.

Kvalita zvuku je výborná, v tomto smere nerobíte žiadne kompromisy. Čistý zvuk plný detailov a basov si ešte vyladíte podľa seba cez spomínaný ekvalizér. Veľmi dobre hrajú, majú reflexné prvky a takisto ich nastavíte cez dotykové ovládanie, no môžete aj cez aplikáciu. Toto je dobrá voľba, ak chcete ANC a niečo na športovanie, no chcete oproti prvému testovanému modelu trochu ušetriť." class="more-information">viac informácií...

LEXON MINO+ je malý, ale šikovný. A dostane vás skvelým zvukom

05.05.2021
O dizajnovke LEXON, ktorá vo svojich radoch už tradične dáva priestor hlavne mladým kreatívcom, ste už asi počuli. Značka založená v roku 1991 je dnes už známa prakticky na celom svete.

Malé telo, no obrovské srdce
Tento mini repráčik vás svojím minimalistickým vzhľadom zaujme hneď na "prvý dobrú". Všetci sme si totiž už tak nejako zvykli na neforemné kocky alebo valcovité repráky, ktoré skôr než dizajnovú vychytávku pripomínajú plastovú PET fľašu.

LEXON MINO+ našťastie vybočuje zo šedi a stereotypu konkurencie. Prichádza totiž s kompaktnými a nesmierne elegantnými rozmermi, vďaka ktorým si tohoto spoločníka môžete zbaliť so sebou, či už sa na cesty vydávate s dámskou kabelkou alebo crossbody taškou.

Veľkosť repráčka je iba 3,2 × 3,7 centimetrov, čo z neho robí malého, ale nesmierne spoľahlivého a výkonného spoločníka do prírody, na dovolenku i domáce party. Dizajnový reprák LEXON MINO+ je vyrobený z odolných hliníkových materiálov, ktoré hravo zvládnu aj bežné zaobchádzanie bez rukavičiek.

Ohromujúci zvuk v elegantnom prevedení
Čo je najväčším benefitom tohoto unikátneho repráku? Nepochybne krištáľovo čistý 3W zvuk, ktorý si vďaka Bluetooth® technológii vychutnáte kdekoľvek. A pretože sme si u značky LEXON už tak nejako zvykli na netradičné vychytávky a geniálne utilitky, ani pri tomto produkte nechýba možnosť obstarania bezdrôtových selfies alebo ovládania videí a prijímania hovorov stlačením iba jedného tlačidla.

Hliníkový povrch je ošetrený lesklou povrchovou úpravou a v ponuke je v niekoľkých atraktívnych farebných prevedeniach. Padne vám do oka vášnivá červená alebo dáte prednosť luxusnej zlatej či nadčasovej čiernej?

Lexon Mino+

A ako dlho vám na jedno nabitie bude táto dizajnová vychytávka robiť radosť? V tomto malom tele sa nachádza neuveriteľne výkonná batéria, ktorá zvládne bez prestávky streamovať hudbu z mobilu alebo tabletu celé tri hodiny. K opätovnému nabitiu stačí LEXON MINO+ samotná hodina na nabíjačke.

A jeden tajný tip na záver: Zaujíma vás, ako si vychutnať maximálny hudobný zážitok z nepretržitého počúvania obľúbenej skupiny alebo hudby bez toho, aby ste sa strachovali o výdrž batérie? Jednoducho umiestnite Mino+ na bezdrôtovú nabíjaciu stanicu a vychutnajte si obľúbenú hudbu bez obmedzenia!" class="more-information">viac informácií...

Ešte lepšia párty?

04.05.2021
Séria Partybox od JBL príjemne dospieva. Zatiaľ čo na začiatku domáce párty reproduktory strhávali pozornosť najmä výkonom, prvý generačný nástupca rieši praktické nedostatky. A rieši ich dobre! JBL Partybox 310 je tu!

Pribudli kolieska a rúčka

JBL Partybox 310 je v porovnaní s predošlou generáciou približne o kilo a pol ťažší. Môže sa zdať, že to v tomto prípade nehrá rolu, no stále ide o riešenie, ktoré je aj prenosné. A preto pribudli kolieska, ktoré poznáme z väčšej „tisícky“. Dizajnéri sa tiež zamysleli nad ich pripevnením a výsledkom je, že zatiaľ čo pri väčšom Partyboxe môžete z času na čas zavadiť o statické nožičky, s modelom 310 sa manipuluje perfektne plynulo. Kolieska sú dostatočne veľké a zvládnu pohyb aj po menej rovných povrchoch. Napríklad po záhradnom trávniku. Na komforte pri presúvaní Partyboxu pridáva aj nová výsuvná rúčka. Ide o riešenie, ktoré poznáme z cestovných kufrov. Úprimne, v tomto momente si neviem predstaviť, akoby sa manipulácia s reproduktorom dala ešte vylepšiť. Ja som bol maximálne spokojný.

V JBL upratali vstupy a výstup
Zvyšok konštrukcie prešiel len kozmetickými zmenami a pár milimetrové rozdiely vo všetkých smeroch si všimnete jedine vtedy, ak ste predošlú generáciu vozili v kufri auta, kam sa vám reproduktor vošiel doslova o vlas. Skôr si všimnete poupratované vstupy a výstupy. Zatiaľ čo v predošlej generácii bolo od každého trochu, Partybox 310 ponúka dva ¼-palcové TS a dva 3,5-milimetrové jack porty. Tiež nechýba USB-A port. V JBL sa tak rozlúčili so stereo 2RCA vstupom, ktorý podľa mňa bude chýbať naozaj minimu používateľov. Zmenil sa aj výstup. V 300 to bol 2RCA, v 310 je to 3,5-milimetrový port pre jack konektor. Z môjho pohľadu výrobca konektivitu upravil presne na požiadavky cieľovej skupiny. USB port stále slúži aj na nabíjanie smartfónov či tabletov výkonom 2.1 A.

Poriadne hlučný
Pri pohľade na špecifikáciu si ihneď všimnete celkový výstupný výkon 240 W. Ten sa v porovnaní s predošlou generáciou v podstate zdvojnásobil. V staršom JBL Partybox 300 bol výkon RMS 120 W, až v max peaku ste sa vedeli dostať na 240 W. Teda nová generácia sa postará o poriadny hluk. Vďačiť zaň budete dvojici 176 mm wooferov a rovnako dvojici 65 mm tweeterov. Zvuk celkovo je poriadne dunivý, dynamický a príjemne popový. Ani pri hlasitosti blížiacej sa k maximu nestráca na kvalite. Môžete sa však spoľahnúť, že strácať budú susedia trpezlivosť a ubudne im aj z tolerancie, keď si doprajete výkon JBL Partybox 310 plnými dúškami.

JBL PartyBox 310

Nabije sa rýchlejšie a nevadí mu už ani voda
Možno trochu prekvapivo sa nezmenila batéria. Tá, rovnako ako pri predošlej generácii, vydrží na jedno nabitie do 18 hodín. Tento údaj je priamo od výrobcu a prirodzene ho ovplyvňuje celý rad faktorov. Zmenil sa však čas potrebný na plné nabitie batérie. Klesol pod 3,5 hodiny, čo je príjemná zmena. Bluetooth poskočil na verziu 5.1 a v špecifikácií Partybox 310 sa objavila odolnosť IPX4. Najmä certifikát odolnosti je výrazným posunom vpred, nakoľko u predošlej generácie absentoval úplne.

Už aj s apkou
JBL Partybox je, samozrejme, primárne o zábave, ktorú podporuje aj osvetlenie na prednom paneli reproduktora. V porovnaní s predošlou generáciou pribudli svetelné efekty, k dispozícii sú aj dynamické módy. Zásadnou novinkou je však aplikácia, ktorá doteraz tomuto produktovému radu chýbala a dnes sa už považuje za bežnú „výbavu“ akýchkoľvek reproduktorov či slúchadiel. Cez aplikáciu JBL Partybox môžete ovládať svetelnú šou, teda meniť spôsob svietenia a blikania, takisto prispôsobovať farby. V apke si svoje miesto našlo aj nastavenie zvukov tlačidiel dídžejského pultu alebo nastavenie ekvalizéra na karaoke mód. Partyboxy môžete medzi sebou prepájať, čím dostanete stereozvuk. Tu tiež pomôže aplikácia, ktorá v tomto prípade slúži na kontrolu, či je všetko spárované a zapojené.

JBL ponúka aj mikrofón
Spomenutý karaoke režim sa JBL rozhodlo podporiť mikrofónom JBL PBM100. Ten je navrhnutý špeciálne pre reproduktory JBL Partybox a jeho výhodou je, že nepotrebuje žiadne nastavenia. Stačí ho zapojiť do Partyboxu a môžete sa zabávať. Osobne ma milo prekvapilo, že mikrofón je síce ľahký, no zároveň dostatočne robustný, aby odolal prípadným pádom a nárazom. Predsa len, keď počas párty príde na rad karaoke, nie je to čas, keď sme bystrí ako počas dňa. Mikrofón má veľmi príjemnú cenu 39,90 €. Tí náročnejší môžu siahnuť po bezdrôtovej verzií, ktorá v balení ponúka hneď dva mikrofóny. Dajú sa samozrejme používať súčasne. Balenie bezdrôtových mikrofónov ponúka JBL za 99,00 €.

JBL PartyBox 310

Aktualizovať? Ak cestujete, áno!
JBL Partybox 310 nie je medzigeneračná revolúcia ani zásadný evolučný krok vpred. Nový model prirodzene a udržateľne dospieva, čo je dobre, pretože napreduje s istotou. JBL doplnilo to, čo kriticky chýbalo, teda apku, vylepšili mobilitu reproduktora a potvrdili, že ak hľadáte dobrý zvuk za rozumnú cenu, môžete sa na nich bez pochybností obrátiť. Podstatným krokom vpred je tiež nová odolnosť IXP4. Premýšľam, čo by som reproduktoru vytkol a úprimne priznávam, že mi ani nič nenapadá. Nie je dokonalý, je však najlepší, aký momentálne môže byť, a do karát mu hrá aj to, že je určený pre pomerne špecifickú cieľovú skupinu. Ak máte JBL Partybox 300 a pýtate sa, či sa oplatí aktualizácia, záleží na tom, ako veľmi s reproduktorom cestujete. Ak pravidelne, určite hneď meňte, ak ho máte doma staticky umiestnený, vyčkajte na model 320, ak príde. Aplikácia síce pridá na komforte, no dá sa bez nej v konečnom dôsledku žiť.

+ lepšia manipulácia vďaka kolieskam
+ vylepšená odolnosť
+ prívetivý dizajn
+ šikovná aplikácia
- nič podstatné" class="more-information">viac informácií...

Laica Filter Fast Disk: Malý vzhľadom, ale veľký výkonom!

03.05.2021
O pitnom režime sa hojne diskutuje už desaťročia. Tou najprirodzenejšou tekutinou pre naše telo je ale obyčajná voda. A pokojne tá kohútiková. Jej kvalita sa ale naprieč republikou rôzni. Kým niekde nám z kohútikov tečie voda, ktorá je svojím zložením podobná tej dojčenskej, inde môžeme mať problém s jej typickým chlórovým zápachom alebo nie príliš dobrou chuťou. Ako to zmeniť? Odpoveďou sú filtračné kanvice Laica, v ktorých srdci je ukrytý inovatívny filter Fast Disk. Čo všetko dokáže? Prezradíme?

Čo všetko zvládnu filtre z kanvíc Laica?
Filtračné patróny (filtre) zbavujú kohútikovú vodu nadmerného množstva chlóru, ktorý na mnohých miestach v republike spôsobuje typický zápach a nepríjemnú (pa) chuť kohútikovej vody. Okrem toho ale filtre redukujú ťažké kovy, vodný kameň, herbicídy a pesticídy alebo zvyšky liečiv.

To všetko, samozrejme, pri zachovaní minerálov a ďalších látok, ktoré naše telo potrebuje. Voda z filtračnej kanvice Laica je vo finále oveľa chutnejšia a vhodná aj na prípravu nápojov, polievok, omáčok alebo ďalších jedál.

Ďalšie benefity prefiltrovanej vody
Vodu zbavenú vodného kameňa ale môžete používať aj do varných kanvíc, kávovarov alebo žehličiek. Jednoducho tak predĺžite životnosť spotrebičov a vyhnete sa častej údržbe, ktorá s tvrdou vodou neodmysliteľne súvisí.

Vodný kameň funguje aj ako výborný izolant a zabraňuje prestupu tepla zo špirály (vykurovacieho telesa) do vody. Tým sa výrazne predlžuje doba ohrevu a náklady potrebné na ohrev vody tak značne rastú!

Ako vlastne filtre Fast Disk fungujú?
Súčasťou filtračných kanvíc a fliaš Laica FLOW'N GO sú filtre Fast Disk. Čo je na nich také unikátne? Najmä skutočnosť, že tieto filtračné patróny filtrujú vodu pomocou postriebreného prírodného aktívneho uhlia.
To dokáže behom niekoľkých mála minút znížiť obsah chlóru v pitnej vode, takže je prefiltrovaná voda vo finále oveľa chutnejšie a bez nepríjemného zápachu.

Fast Disk filtre boli navrhnuté tak, aby zachovali prirodzene sa vyskytujúce minerály v kohútikovej vode. Voda preto zostáva nielen chutná, ale aj zdraviu prospešná a to bez nutnosti doplňovania ďalších minerálnych látok.
Životnosť filtra Fast Disk je buď 30 dní, alebo 120 litrov prefiltrovanej vody. O nutnosti výmeny filtra vás bude navyše informovať inovatívna aplikácia pre chytré telefóny Laica Home Wellness.

Do nej stačí naskenovať unikátny QR kód, ktorý je súčasťou niektorých kanvíc a filtračných fliaš Laica (u ostatných nastavíte výmenu filtra na mechanickom ukazovateli) a o nič ďalšie sa nestarať. Aplikácia vás sama upozorní, že je najvyšší čas na výmenu starého filtra za nový.

" class="more-information">viac informácií...

Séria TUNE od JBL v roku 2021 dospela

29.04.2021
JBL sa tento rok vrátilo k dvojici uzavretých náušných slúchadiel z roku 2018, ktoré sú výrazné vo svojej TUNE sérii. JBL TUNE 500BT vyrástli na TUNE 510BT a JBL TUNE 600BTNC po troch rokoch dorástli na model TUNE 660BTNC. V čom sa zmenili a oplatí sa vymeniť 3 roky starý model za ten aktuálny z roku 2021?

Na popové skladby super!

Toľko zvuk podľa technickej špecifikácie. Zvuk z osobnej skúsenosti je presne taký ako má byť vzhľadom na cenovú kategóriu oboch modelov. Na telefonovanie, počúvanie podcastov alebo hudby k práci, či počas cestovania, slúchadla hrajú dobre. Ako už názov ladenia zvuku napovedá, sú tu výrazné basy, ktoré prekrývajú niektoré iné nedostatky. Na popové skladby ako napríklad Lauv – I Like Me Better, Ed Sheeran a Khalid – Beautiful People alebo Inna – Tu Manera, počúvaných na Spotify, je zvuk super. Opäť, ale zdôrazňujem, že ako príposluch k práci, na cestu v MHD a vzhľadom na cenovú kategóriu. Oba modely sú tiež dostatočne hlasné a kvalita zvuku netrpí, ani keď sa indikátorom hlasitosti dostanete na maximum.

S ANC alebo bez...
Aké sú teda rozdiely medzi TUNE 510BT a TUNE 660BTNC? Model s vyšším číselným označením má o pár gramov naviac pre väčšiu batériu a citlivejší mikrofón, čo však podľa mňa nikto z cieľovej skupiny ani nepostrehne. Zásadným rozdielom je tu aktívne potlačenie okolitých ruchov a možnosť pripojiť audio kábel. Obe charakteristiky má TUNE 660BTNC a obe chýbajú pri TUNE 510BT. A je to tak dobre. Výrobca tak jasne vymedzil rozdiely a vysvetlil aj rozdiel v cene. JBL TUNE 510BT stoja 49,90 €, JBL TUNE 660BTNC sú dvojnásobne drahšie, teda cena je 99,00 €.

JBL Tune 510BT

Doprajú vám súkromie
Náušná uzavretá konštrukcia v oboch modeloch izoluje okolité ruchy až prekvapivo dobre. Preto sa mi pri testovaní ANC v TUNE 660BTNC, bez zapnutej hudby, ťažko rozhodovalo, či a ako veľmi sa JBL podarilo túto technológiu vyladiť. Bez okolkov treba povedať, že pri cene 100 € určite nemôžete po zapnutí ANC očakávať, že vás slúchadlá uzavrú do zvukotesnej bubliny, z ktorej vás nevyruší ani výbuch kotlu. Pocit som mal ten, že ANC síce odviedlo nejakú prácu, no ak by ste chceli používať slúchadla v kancelárii pri práci, aby vás nerušili kolegovia a bez hudby, zrejme by bolo lepšie hľadať inde. Tu paradoxne hrá korona vírus JBL do karát, keďže sme aktuálne všetci aj tak na home office. Avšak, hneď ako som si zapol k práci hudbu, zvukové izolovanie od okolitého sveta výrazne stúplo a s ním aj moja spokojnosť. Konkrétny prípad: nevedel som, že za mnou prišla žena s dcérou do izby, a že žena na mňa rozprávala a dcéra usilovne bľabotala tých pár zvukov, ktoré sa jej darilo v ôsmych mesiacoch zo seba dostať. Hudbu som mal približne na 35 % možnej hlasitosti.

Luxusná výdrž batérie
Spomínal som rozdiel vo veľkosti batérie, čo je logické, keďže ANC má podstatný vplyv na jej výdrž. JBL TUNE 660BTNC, ktoré majú väčšiu batériu, podľa výrobcu vydržia na jedno nabitie so zapnutým ANC a Bluetooth 44 hodín, keď ANC vypnete mali by ste sa dostať na 55 hodín používania slúchadiel cez Bluetooth. Ak pripojíte slúchadla k zdroju hudby cez AUX a batériu budete využívať len na ANC, tak na jedno nabitie by ste mali vydržať 35 hodín. V praxi to vyzerá tak, že ak pripojíte TUNE 660BTNC k počítaču cez Bluetooth, máte zapnuté ANC, tak po nabíjacom kábli siahnete po približne 2 pracovných dňoch. JBL TUNE 510BT sľubuje výdrž na jedno nabitie 40 hodín. Ja som nabíjací kábel odpojil v pondelok ráno a potreboval som ho nasledujúci týždeň v stredu. Cez víkend som slúchadla nepoužíval. Oba modely majú plne nabitú batériu do dvoch hodín a rovnako oba modely môžete používať 2 hodiny už po 5 minútach nabíjania.

JBL Tune 510BT

Na viac zariadeniach súčasne
Vďaka Bluetooth 5.0 môžete mať TUNE 510BT aj TUNE 660BTNC pripojené na dvoch zariadeniach súčasne a nemusíte zdroj zvuku manuálne prepínať. Túto funkciu oceníte, napríklad, keď počúvate hudbu pri práci a zazvoní vám telefón. Zdroj zvuku sa automaticky prepne z počítača na smartfón a vďaka vstavaným mikrofónom vybavíte hovor. Slúchadlá sa potom zasa automaticky prepnú späť na počítač. Druhý scenár je, že počúvate hudbu na smartfóne, prídete domov a chcete pokračovať v počúvaní na počítači. V tomto prípade je automatické prepnutie podmienené tým, že hudbu na prvotnom zariadení vypnete. Slúchadlá rozpoznajú, že sa niečo deje a automaticky sa pripoja na zariadenie, kde hra hudba. Proces trvá 4 sekundy, čo znie ako pomerne dlhá doba, ale reálne tu chvíľu ticha ani nepostrehnete.

Bezproblémové telefonáty
Vzhľadom na aktuálnu pandémiu ma extrémne potešila kvalita zabudovaných mikrofónov. Ako na telefonovanie, tak na videohovory, posielanie hlasových správ, či audio poznámok sú doslova perfektné. Hlas chytajú dokonca, aj keď budete rozprávať pološeptom, vietor na balkóne nerobil mikrofónom zásadný problém.

JBL Tune 510BT

Nie je dôvod neaktualizovať
Na záver teda podstatná otázka. Oplatí sa vymeniť model z roku 2018 za ten aktuálny? Odpoveď je jednoznačne áno. Novší Bluetooth a funkcie, ktoré prináša, prirodzená amortizácia batérie po 2 rokoch používania, či medzigeneračné vylepšenie ANC, sú rozhodne silné argumenty v tejto cenovej kategórií. Ak máte s TUNE 660BTNC alebo TUNE 510BT prvý kontakt, tak rozhodne stoja za zváženie. Zbavia vás káblov, výdrž batérie je veľmi príjemná a automatické prepínanie medzi zariadeniami, či možnosť vybaviť hovor sú všetko plusové body. Ak ste naozaj náročný poslucháč, tak pri cene do 100 € vám určite zostane aj na model s „vymazleným“ zvukom, a slúchadlá TUNE vám budú šikovným pomocníkom pri práci a cestovaní.

JBL TUNE 510BT
+ JBL charakteristický zvuk
+ výdrž batérie
+ dobre nastavená cena
+ rýchlonabíjanie (5 minút + 2 hodiny)
- v danej cene nič podstatné

JBL TUNE 660BTNC
+ funkcie BT a NC v danej cenovej kategórii
+ dobre nastavená cena
+ sklápací mechanizmus
- čas ukáže" class="more-information">viac informácií...

JBL BAR 5.0 MULTIBEAM: Dostupné zvukové cunami

27.04.2021
Vlajkový model soundbaru JBL bar 9.1. s odnímateľnými efektovými satelitmi a podporou zvukového formátu Dolby Atmos som mal možnosť otestovať u nás v redakcii počas minulého roka a dopadol vynikajúco, presne tak, ako sa na topmodel zvučného výrobcu patrí. Dnes testujem dizajnovo veľmi podobný soundbar JBL BAR 5.0 MultiBeam, ktorý je však v kompaktnejšej veľkosti, nemá externý subwoofer, odnímateľné satelity, a predávať sa bude za 399 €, čiže za menej ako polovicu.

Množstvo technológií pod jednou strechou

Implementácia moderných technológií Airplay, Chromecast built-in a Alexa Multi-Room-Music umožňujú po nastavení pohodlné streamovanie hudby, ale tiež multiroomové prehrávanie vo viacerých miestnostiach vašej domácnosti. Podmienkou je samozrejme pripojenie reproduktora do domácej WiFi siete prostredníctvom aplikácie Google Home. Pokiaľ už máte vytvorený účet a aspoň základné zručnosti, zaberie vám to iba niekoľko minút. S podporou pripojenia na WiFi si môžete užívať aj množstvo ďalších vychytávok, ktoré sa dnes postupne udomácňujú vo všetkých moderných zariadeniach, a prirodzene neobišli ani testovaný soundbar. Ide napríklad o pokročilé hlasové ovládanie pomocou hlasových asistentov Alexa a Siri. S funkciou Ultra HD 4K Pass-through s Dolby Vision máte istotu, že váš soundbar podporuje jeden z najpokrokovejších formátov videozáznamu s vysokým dynamickým rozsahom HDR. Najjednoduchšou možnosťou naďalej ostáva klasické spárovanie cez bluetooth, ale touto alternatívou som sa – priznám sa – príliš nezaoberal. To, čím je však JBL BAR 5.0 MultiBeam výnimočný, je práve podpora zvukového formátu Dolby Atmos, ktorá je zatiaľ pri modeloch s porovnateľnými veľkostnými parametrami navyše bez podpory aktívneho subwoofera výnimočná, skôr ojedinelá.

JBL Bar 5.0 MultiBeam

Zvukové cunami
Dĺžka reproduktora iba niečo málo vyše 70 centimetrov je pomerne zavádzajúca a iba málo vypovedá o veľkosti a sile zvuku, ktorý dokáže soundbar vygenerovať. Možno azda parameter výkonu 5 x 50 wattov napovie, akou hudobnou silou sa bude k vám spod televízora prihovárať. Pripojený UHD 4K prehrávač OPPO UDP-205 mi pomohol kvalitne nakŕmiť jeho zvukový apetít, a teda zostal som ohromený. Samozrejme, nie je taký výkonný a dobrý ako vlajkový model JBL Bar 9.1 True Wireless Surround, ale miestami sa mu rovná. Pri priestoroch okolo 20 – 25 m2 je maximálne postačujúci a investovať dvojnásobnú cenu do topmodelu pokladám za úplne zbytočné. Štvorica pasívnych basových membrán a skutočne odolný kovový skelet umožňujú vyniknúť aj basovej zložke nízkeho frekvenčného pásma. Pri filmoch budete mať pocit, že reproduktoru musí pomáhať rozochvieť zvuk subwoofer dobre ukrytý niekde za sedačkou, ale ako píšem vyššie, nie je to tak a tento s prepáčením za výraz „krpec“ má jednoducho všetko pod kontrolou. Stredy pri dialógoch sú čisté a dobre zrozumiteľné aj bez absencie nočného režimu pri zníženej hlasitosti. V akčných scénach som bol obklopený zvukovým dejom a nechýbalo mi absolútne nič. Filmové efekty vo filmoch Ulička slávy alebo Terminátor Genesis s podporou Dolby Atmos som si miestami užíval so zatajeným dychom. Na otázku, prečo vyhadzovať tisícky eur za plnohodnotné domáce kino, keď mi takáto malá škatuľka dokáže urobiť doma takúto zvukovú parádu, sa mi iba veľmi ťažko hľadá uspokojivá odpoveď. Všetko sa prirodzene odvíja od veľkosti posluchového priestoru a soundbar je jednoducho navrhnutý do obývačiek s istým priestorovým obmedzením. Viacerí budete namietať, že dobre vyskladaná 5.1, prípadne 7.1 konfigurácia živená aj základným receiverom musí byť neporovnateľne lepšia. Áno, hádať sa nebudem, sám som si touto cestou prešiel, a ak hľadáte aj – povedzme – slušný stereo zvuk, určite sa vyberte touto cestou. Ja som však presvedčený, že model JBL BAR 5.0 MultiBeam prekvapí a uspokojí svojou zvukovou vyspelosťou nejedného soundbarového popierača.

JBL Bar 5.0 MultiBeam

HODNOTENIE
+ kompaktný dizajn
+ prekvapivo pohlcujúci priestorový zvuk
+ výborný pomer cena-výkon
- ocenil by som aplikáciu pre ovládanie a nastavenia" class="more-information">viac informácií...

Dve muchy jednou ranou: Lexon Oblio telefón nabije a zároveň vydezinfikuje

25.04.2021
O značke Lexon ste asi už počuli. Ak nie, potom len okrajovo zmienime, že ide o unikátny lovebrand, ktorý nemá vo svete obdobu. Nedávno oslávil 25 rokov na svetovom trhu a v súčasnosti spríjemňuje životy ľuďom vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta. V portfóliu značky sa každý rok objaví asi osem desiatok nových produktov. Jedným z nich je aj sanitizér a nabíjacia stanica Lexon Oblio. Čo všetko táto vytúnená vychytávka zvládne? Čítajte ďalej a dozviete sa to!

Zvon, kalich, kvetina alebo praktická vychytávka?
Na prvý pohľad vám bude Lexon Oblio pravdepodobne pripomínať kadečo- od rozkvitnutého tulipánu, cez stredoveký kalich, až po zvon. Minimalistický dizajn je tu ale použitý úplne zámerne. Akonáhle totiž túto praktickú vychytávku uvidíte, rozhodne upúta vašu pozornosť a vy budete nutne potrebovať zistiť, čo všetko vlastne dokáže.

V skutočnosti ide o bezpečné miesto pre váš mobilný telefón, ktoré sa stane neodmysliteľnou súčasťou pracovného kútika u vás doma alebo v kancelárii. Inovatívna kombinácia bezdrôtovej nabíjačky a UV sterilizátora sa postará o to, aby mal váš mobil zase dostatok šťavy, a zároveň ho zbaví nežiaducich baktérií, vírusov a ďalších nečistôt.

Mimochodom - vedeli ste, že práve na mobilných telefónoch, bez ktorých veľa z nás nedá ani ranu, je asi 18x viac vírusov a baktérií, než na záchodovej doske verejnej toalety? Približovať niečo tak špinavého k ústam alebo tvári si asi neželá nikto z nás ...

5 dôvodov, prečo Lexon Oblio potrebujete:
1. Minimalistický dizajn, ktorý upúta na prvý pohľad
2. Praktická vychytávka domov alebo do kancelárie
3. Nabíja a sterilizuje: funkcia 2 v 1
4. Už žiadne drôty a káble
5. Zariadenie zbavuje mobily vírusov, baktérií i roztočov

Za 20 min bez vírusov, za tri hodiny úplne nabitý
A presne pre tieto účely je tu spomínaný pomocník Lexon Oblio. Táto 10W bezdrôtová nabíjacia stanica s vstavaným UV dezinfekčným prostriedkom nielen, že telefón počas troch hodín nabije, ale tiež ho vyčistí vďaka ultrafialovému svetlu. Sterilizátor je kompatibilný so smartfónmi s podporou bezdrôtového nabíjania podľa štandardu Qi s veľkosťou maximálne do šírky 8,3 cm a hrúbky 1,05 cm. O tom, že je smartfón nabitý a čistý vás informuje LED svetlo.

Zariadenie, ktoré v našom e-shope zaobstaráte v zlatej, tmavo modrej a čiernej farbe, je schopné zničiť až 99,9% baktérií (a to vrátane vírusu H1N1), už do dvadsiatich minút! A šancu okrem vírusov a baktérií nebudú mať ani plesne alebo roztoče a ďalší nezvaní návštevníci. Pre maximálny účinok je dobré telefón počas nabíjania otočiť o 360 °." class="more-information">viac informácií...

Naozaj pre vytrvalých

22.04.2021
Druhá generácia slúchadiel Endurance Peak od JBL nepodľahla módnym trendom. Konštrukcia je stále stavaná do extrémnejších podmienok, no je tu nová generácia Bluetooth a zlepšila sa výdrž batérie.

Zvládnu aj rýchle plávanie

Čo to znamená v praxi? Endurance Peak 2 majú ako jedny z mála slúchadiel tohto typu odolnosť certifikovanú na IPX7. To v preklade znamená, že ak trénujete na triatlon a v rámci bežeckého tréningu máte naplánované aj plávanie, nemusíte strácať čas tým, že by ste ich museli vyberať z uší. Certifikácia odolnosti zaručuje, že sa Endurance Peak 2 nič nestane, ak budú ponorené do hĺbky jedného metra na maximálne 30 minút.

Pot nie je prekážkou
Obavu nemusíte mať ani z potu. Slúchadlá som mal počas behu pod čiapkou, ktorú som mal prekrytú šatkou, vďaka čomu som sa naozaj výdatne potil a Endurance Peak 2 stále bez problémov fungujú. Výrobca upriamuje pozornosť na dotykové ovládanie na chrbátikoch slúchadiel. Úprimne, nie som fanúšikom tejto technológie. V tomto prípade však musím pochváliť hneď dve veci. Prvá je, že pot alebo voda na ovládacej ploche nemajú vplyv na reakciu na dotyky. Druhá, že aj keď sú ovládacie plochy pevne prekryté látkou, nie sú zmätené a nereagujú na ňu.

JBL Endurance Peak II

Handsfree pre športovcov
Endurance Peak 2 držia v ušiach doslova ako prilepené vďaka ušným háčikom. Dôležité však je vybrať správny nadstavec do ucha, v balení sú tri veľkosti, keďže sa slúchadlá pri nasadzovaní skrutkujú. V porovnaní s predošlou generáciou každé slúchadlo komunikuje so zdrojom zvuku samostatne, teda ich môžete používať aj ako handsfree po jednom. Počas behu som netelefonoval, no pri práci som si s nimi zvykol robiť hlasové poznámky a s kvalitou záznamu som nemal najmenší problém.

Oslobodia od nabíjania
Puzdro sa v porovnaní s predošlou generáciou o niečo zmenšilo a od nabíjačky vás oslobodí na 24 hodín. Plne nabité slúchadlá vydržia šesť hodín, teda dokopy nepotrebujú dobíjať až 30 hodín. Tieto údaje uvádza výrobca, ja som sa s výdržou slúchadiel dostal približne na päť hodín. Takáto výdrž je veľmi komfortná a opäť ide o posun v porovnaní s predošlou generáciou. Batériu šetria aj ušné háčiky, ktoré slúchadlo vypnú, keď sa ho dotknú voľným koncom. Úplne vybité slúchadlá aj s puzdrom nabijete na 100 % stav batérie do dvoch hodín aj vďaka použitému konektoru USB-C. Endurance Peak 2 sú prekvapivo ľahké, sú vybavené Bluetooth 5.0, 10 mm meničom, majú frekvenčnú reakciu 20 Hz – 20 kHz a impedanciu 16 ohmov. Citlivosť mikrofónu je -38 dBV@1 kHz/Pa.

JBL Endurance Peak II

Pre špecifickú cieľovku
JBL Endurance Peak 2 mi prídu ako ideálne riešenie na beh v prírode, vytrvalostný alebo prekážkový beh. Tiež si ich budú pochvaľovať outdooroví nadšenci. JBL Pure Bass zvuk vie vyhecovať k lepšiemu výkonu. Dôkazom, že výrobca naozaj trafil vkus športovcov, je aj fakt, že si JBL Endurance Peak 2 obľúbili viacerí slovenskí profesionálni športovci, napríklad úspešný šprintér Ján Volko.

+ vynikajúca ergonómia
+ stupeň ochrany IPX7
+ funkčné dotykové ovládanie
- nie sú ideálne na voľnočasové nosenie" class="more-information">viac informácií...

Parné čistenie pre začiatočníkov: Anatómia parných čističov

21.04.2021
Dáme vám hádanku: Viete, ako upratať domácnosť efektívne a spoľahlivo bez nutnosti použitia agresívnych chemických prostriedkov? Odpoveďou sú, samozrejme, parné čističe Ariete. Para je totiž tým vôbec najsilnejším čistiacim prostriedkom. Ak ste o parnom čistení doteraz nepočuli, je tento článok určený práve pre vás. Prezradíme v ňom totiž, na akom princípe títo praktickí pomocníci fungujú, kde nájdu uplatnenie a ako si vybrať ten najlepší!

Žádná kouzla, ale fyzika
V první řadě bude dobré začít tím, jak vlastně parní čističe Ariete fungují. Ačkoli by se mohlo zdát, že jde o propracované kouzlo zkušeného mága, skutečnost je mnohem sofistikovanější. A tak vás musíme zklamat, protože ani ve světě parního čištění kouzla neexistují. Za vším se totiž skrývá obyčejná fyzika.

Parní čističe fungující na bázi vody v plynném skupenství (páry), kterou zvládnou během malé chvíle ohřát na více než 130 ° C. Voda se následně v trysce nebo v hadici ochlazuje na 100 ° C a na čištěný povrch dopadá značnou silou a s bezpečnou teplotou 50 °C. Připadá vám to málo? Věřte, že je to stále víc než při klasickém úklidu.

Pára jako nejsilnější čisticí prostředek
Málokoho by taky při otázce na nejúčinnější čisticí prostředek napadla obyčejná pára. Je tomu ale skutečně tak. Pára totiž povrch jednoduše desinfikuje a sterilizuje a navíc ho zbavuje až 95 % všech prachových částic, alergenů, roztočů, virů nebo bakterií.

Pokud bychom chtěli parní čistič porovnat s obyčejným vysavačem, pak zjistíme, že vysavač zbaví povrchy zhruba 56 % prachových roztočů. A to už je rozdíl, který nelze opomenout. Čištěné povrchy jsou navíc prakticky okamžitě suché, takže nehrozí riziko uklouznutí a případného úrazu.

Ekologická a ekonomická stránka věci
Když k výše uvedenému připočteme ještě ekologickou stránku věci, spočívající v absenci agresivních chemických prostředků, které neprospívají našemu zdraví ani zdraví domácích mazlíčků a ekonomickou úsporu (už žádné plastové kbelíky, jednorázové houbičky, hadříky a předražené čisticí prostředky), pak nám určitě dáte za pravdu, že parní čističe představují spolehlivé pomocníky v domácnosti a širokým spektrem využití.

Kde všude najdou parní čističe uplatnění?
Parní čističe obecně patří mezi univerzální pomocníky v domácnosti a dají se použít k čištění nejrůznějších podlahových krytin (např. vinylu, dřevěných podlah, linolea nebo kvalitně položených plovoucích podlah), spár mezi obklady, dlažbou, ale i koberců, čalounění nebo matrací.

Horká pára totiž dokáže efektivně zlikvidovat bakterie, roztoče, viry, plísně a jiné nežádoucí mikroorganismy. Kromě toho jsou parní čističe efektivní při odstraňování vodního kamene, odolné usazené špíny na sporácích, troubách, digestořích, radiátorech, krbových dvířkách a těžko dostupných místech.

Vybírat si je navíc můžete z několika typů, mezi které patří parní kachny, mopy nebo multifunkční parní čističe. Návod, jak vybrat toho nejspolehlivějšího pomocníka jsme pro vás připravili do jednoho z dřívějších článků. Potřebujete snad další důvody, proč dát čističům Ariete šanci?

Pokud se vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články ze série "Parní čištění pro začátečníky". V následujícím článku se podíváme na to, jak odstranit příčinu nejasných zdravotních problémů ...

" class="more-information">viac informácií...

Inhalovanie pre začiatočníkov: Účinná prevencia a pomocník v boji s chorobou

19.04.2021
Či sa nám to už páči alebo nie, vzduch okolo nás je plný cudzorodých častíc, z ktorých mnohé sú ľudským okom neviditeľné. To ale nič nemení na tom, akú neplechu môžu v našom tele spôsobovať. Prachové častice, alergény, ale napríklad tiež vírusy alebo baktérie dennodenne útočia na naše sliznice. Ak preniknú do tela, môžu prebudiť alergiu, astmu, chorobu alebo ďalšie nepríjemné ťažkosti. Našťastie, existuje pomerne starý, jednoduchý, ale účinný spôsob, ako udržiavať naše sliznice v kondícii.

Inhalovali už v starom Egypte
Ide, samozrejme, o inhaláciu, ktorá je skoro tak stará ako ľudstvo samo. Vôbec prvé zmienky o tejto metóde sa totiž objavili už v starobylom Egypte.

Vtedy sa na inhalovanie používal predovšetkým eukalyptus alebo mentol. V modernej liečbe sa inhalácie dostáva do popredia od 30. rokov minulého storočia a to najmä vďaka kúpeľnej liečbe.

Dnes už je inhalačná terapia dostupná širokej verejnosti aj bez nutnosti návštevy liečebného zariadenia. Zaslúžili sa o to napríklad inovatívne inhalátory talianskeho výrobcu Laica, ktoré plnia hneď niekoľko funkcií.

Čo všetko inhalácia dokáže?
Inhalácia v prvom rade prirodzene zvlhčuje a ošetruje dýchacie cesty. Tie potom toľko nevysychajú a človek tak nečelí nepríjemným pocitom sucha, ktorý sprevádza rôzne ochorenia a vyskytuje sa aj pri nízkej vlhkosti vzduchu alebo v prašnom prostredí.

Inhalácia je zároveň nesmierne šetrným prostriedkom v boji s alergiami alebo astmou. Okrem toho, inhalátory odstraňujú opuchy a tým zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest, napomáhajú k rozpúšťaniu prebytočných hlienov, čo vedie k lepšiemu vykašliavaniu a k uvoľneniu nosových dutín.

A na mieste je aj zmienka o obranyschopnosti. Inhalácia totiž čistí dýchacie cesty a celkovo zlepšuje ich prirodzené funkcie. Sliznice sú potom v boji s prachom, vírusmi alebo baktériami oveľa silnejšie a spoľahlivejšie.

Kto by mal inhalovanie zvážiť?
Použitie inhalátora sa odporúča nielen pacientom, ktorí trpia nachladnutím, vírusovými či bakteriálnymi infekciami, zápalom priedušnice a priedušiek alebo dutín, ale aj alergikom, astmatikom alebo ľuďom, ktorí trpia najrôznejšími pľúcnymi chorobami. Z hľadiska prevencie potom môžeme intenzívnu inhaláciu odporučiť nielen počas sezóny alergií, ale aj v prípade chrípkových a ďalších epidémií.

Aby mohol inhalátor Laica plniť svoju funkciu a byť svojmu majiteľovi spoľahlivým parťákom, je potrebné ovládať správnu inhalačnú techniku, vďaka ktorej sa dostane liečivo presne tam, kam má. Rady, ako správne inhalovať sme pre vás zosumarizovali do
jedného  z predchádzajúcich článkov a tu máte pre zmenu najlepšie inhalačné roztoky, ktoré môžete inhalovať preventívne alebo pri akútnom ochorení či prechladnutí.

" class="more-information">viac informácií...

Legendárne značky - 10. časť: Lovebrand LEXON si okamžite zamilujete

17.04.2021
Písal sa rok 1991. Leopold Sulovský ako prvý Čech vystúpil na Mount Everest, v Iraku sa začala vojna v Zálive, v severnej Amerike vydala spoločnosť Sega prvú hru s postavou ježka menom Sonic a Macedónsko vyhlásilo nezávislosť na Juhoslávii.

Bežná súčasť ľudských životov

A čo vlastne predchádzalo samotnému založeniu značky Lexon? Túžba spomínaného dizajnéra stať sa súčasťou ľudských životov prostredníctvom elegantných, kvalitných a nápaditých predmetov pre bežné denné použitie. Nič viac a nič menej. Nápad vskutku odvážny, náročný a vizionársky.

Málokto vtedy tušil, že z malej neznámej značky sa v priebehu pár rokov stane synonymum minimalizmu, funkčného dizajnu a kvality tej najprepracovanejšej úrovne, ktorá je neodmysliteľne spätá s francúzskou usilovnosťou a cieľavedomosťou.

180 ocenení za dizajn
Postupom času sa Lexon čoraz viac rozrastal. Za tridsať rokov existencie pozbieral 180 ocenení za dizajn a inovatívne produkty, ktoré nemajú nikde vo svete konkurenciu. Nadčasové výrobky, ktoré si zamilujete na prvý pohľad, prenikli prakticky na všetky kontinenty, kde si ich zamilovali milióny užívateľov.

Ak sa rozhodnete pre niektorú z Lexon vychytávok, potom získate istotu, že dostanete detailne prepracovaný produkt, vyrobený z tých najkvalitnejších materiálov, ktoré spĺňajú vysoké požiadavky na kvalitu a zároveň praktické každodenné využitie.

Špičkoví dizajnéri z celého sveta
Dnes už nie je Lexon spájaný len s jedným významným menom. Vďaka celosvetovej popularite značky ho tvoria uznávaní a špičkoví dizajnéri z celého sveta. Zaujímavosťou značky, ktorá ju odlišuje od konkurencie, je tiež skutočnosť, že tu priestor dostávajú predovšetkým mladí a nádejní kreatívci.

Tí prichádzajú s nevšednými a originálnymi nápadmi, ktoré si nájdu miesto nielen vo vašej kancelárii alebo domácnosti, ale predovšetkým v srdci. A kto za spomínanými "srdcovkami" stojí? V prvom rade sú to návrhári Marc Berthier a Elise Berthier, určujúci vizuálny štýl firmy Lexon.

Na jednotlivých vychytávkach ale spolupracovali aj významné mená ako Philippe Starck, Karim Rashid alebo Takashi Kato. Výsledkom je nielen lovebrand, ktorý má vo svete len málo konkurentov, ale hlavne dokonalý produkt s radom utilitek a vychytávok.

Lexon ovládol aj Designblok
Boli ste sa niekedy pozrieť na prehliadke Designblok? Ak áno, potom nám určite dáte za pravdu, že Lexon tu nemohol chýbať. Na medzinárodnej prehliadke dizajnu sa objavil napríklad v roku 2011. Prezrieť a ohmatať ste si vtedy mohli nielen geniálne kancelárske potreby, ale aj svietidlá, tašky, náramkové hodinky alebo napríklad rádia v atraktívnych farbách.

Nechýbali tu ani výrobky z prírodných ekologických materiálov, medzi ktoré patrila napríklad kolekcia Safe vyrobená z bambusu. Len pre zaujímavosť: rádio z tejto kolekcie bolo poháňané ručným dynamom, kalkulačka či svietidlo pracovala s využitím solárnej energie a plasty, s ktorými spoločnosť pracuje, sú vyrobené z kukuričného zrna.

Legendárne značky

Lexon má skvele našliapnuté
Čo dodať na záver? Snáď len to, že výrobky značky Lexon sú typické najmä svojou jednoduchosťou, triezvym tvaroslovím a funkčnosťou. Návrhári nevkladajú do produktov len eleganciu, ale pri tvorbe predmetov myslia zároveň na ich užívateľov, ktorí ocenia praktické a dôvtipné nápady.

Ročne sa pod rukami skúsených dizajnérov zrodí okolo 80 nových výrobkov. Značka ako taká sa dnes už môže pýšiť tromi miliónmi produktov, ktoré slúžia svojim užívateľom vo viac ako 50 krajinách sveta. Zároveň sú ich produkty umiestnené vo svetových galériách moderného umenia v New Yorku, Paríži a Londýne.

Vo finále tu preto máme vizionárske výrobky a originálny lovebrand, ktorý sa nebojí robiť veci tak nejako inak a po svojom. Ak preto chcete vybočiť z šedi každodenného stereotypu, sú pre vás výrobky Lexon doslova ako stvorené." class="more-information">viac informácií...

Revolučný skok

15.04.2021
V minulom čísle som písal o mimoriadne podarených slúchadlách do uší JBL Club Pro+ TWS. Ich prémiový dizajn, mimoriadny zvuk, veľmi slušná výdrž a dostupná a prehľadná aplikácia si získali moje sympatie aj napriek tomu, že ich cena 199 € nie je práve ich najsilnejšia stránka. Na sklonku zimy sa ku mne dostali slúchadlá s veľmi podobným zvukovým i ovládateľsky príjemným DNA, no predsa s odlišným zameraním. JBL REFLECT MINI NC sú nástupcom športového modelu REFLECT FLOW, ktorý už nejaký čas aktívne používam na športové aktivity, pričom si stále svedomito plnia svoje funkčné i hudobné povinnosti.

Zamilujete si ich
Prvotné párovanie slúchadiel sa spustí automaticky po otvorení prenosného puzdra. Slúchadlá sa zobrazia v BT nastaveniach na vašom smartfóne, kde si ich potvrdíte, a o viac sa nestaráte. Ďalšie pripájanie sa už uskutočňuje automaticky. Ešte pred prvým posluchom či športovou aktivitou si treba vybrať správny nadstavec do ucha. V balení sú tri veľkosti nadstavcov a rovnako tri veľkosti stabilizátorov. Stačí chvíľka a máte tie svoje správne, ktoré vám z ucha zaručene nevypadnú ani pri tých najbláznivejších a najextrémnejších aktivitách. Novinkou modelu REFLECTMINI NC je možnosť využívať viaceré moderné funkcie, ktoré boli dosiaľ pri kategórii športových slúchadiel málo rozšírené. Aktívne potláčanie hluku si užijete na miestach, kde sa cítite absolútne neohrozený alebo potrebujete iba nerušene relaxovať pri joge či strečingu. Na šport vonku alebo vo fitku s trénerom sú slúchadlá vybavené režimom Smart Ambient, ktorý vás neodstrihne od reality a aj počas počúvania hudby vnímate okolité dianie či komunikáciu napríklad pri behu v meste či cvičení vo dvojici. Stupeň intenzity potláčania hluku slúchadiel sa dá ďalej regulovať v šikovnej aplikácii JBL Headphones. Tá obsahuje množstvo ďalších užitočných funkcií ako podrobný návod dotykového ovládania, vyhľadanie zatúlaného slúchadla, sledovanie stavu nabitia jednotlivých slúchadiel a tiež prenosného puzdra, aktivácia hlasového asistenta či voľba niektorého z prednastavených hudobných štýlov vyladených s podpisom piatich svetových dídžejov vrátane Armina van Buurena.

Smart ovládanie
Slúchadlá majú v priestore loga s reflexným prvkom na vonkajšej strane dotykové plôšky na ovládanie prehrávania hudby a uskutočňovania hands-free stereo hlasových hovorov s automatickým prerušením. Stačí si osvojiť pár jednoduchých kombinácií dotykových povelov a prakticky nepotrebujete vyťahovať smartfón alebo iný zdroj hudby z puzdra. Druhá, ešte jednoduchšia možnosť ovládania je pomocou vstavanej funkcie hlasového asistenta Multi Ai s podporou Hey Google alebo Amazon Alexa. Po zaregistrovaní cez aplikáciu JBL Headphones sa vám tak otvorí nová dimenzia ovládania vašich športových slúchadiel hlasom. Vyskúšané a funkčné.

JBL Reflect Mini NC

Na šport aj na relax
Tak ako som už spomenul, slúchadlá pri správnej kombinácii nadstavca a stabilizátora vynikajúco sedia a pokojne si ich môžete nasadiť napríklad aj pri vodných adrenalínových športových aktivitách. Stupeň odolnosti voči vode IPX7 totiž počíta aj s nejakým tým potom či vodnými kvapkami. Ja som slúchadlá niekoľkokrát prevetral na horskom bajku a viackrát mi robili sparingpartnera počas behu. Logo JBL integrované do oboch slúchadiel slúži zároveň ako bezpečnostný reflexný prvok. Dobre viditeľné je síce iba pri bočnom pohľade, ale pri večernej športovej aktivite sa počíta každá, aj keď iba drobná odrazová plôška. Keďže minulú generáciu slúchadiel stále aktívne a pomerne často používam, môžem s istotou napísať, že zvukovo hrá nový model o stupeň vyššiu ligu. Jedným z dôvodov môže byť aj skutočnosť, že vnútri sú osadené nové meniče, ktoré oproti predošlej generácii narástli z 5,8 na 6 mm. Nie je to vyslovene priepastný rozdiel, ale ich čistota, detailnosť a hlavne basové pásmo sa približujú voľnočasovým modelom ladeným o niečo viac pohodovo a neutrálne. Basové pásmo je, ako som si už celkovo pri modeloch JBL zvykol, zľahka vytiahnuté, ale stále dostatočne harmonicky zladené so zvyškom zvukového spektra.

Hodnotenie
JBL REFLECTMINI NC sú technologicky nadupané, zvukovo vyladené, a mimoriadne odolné slúchadlá s veľmi slušnou výdržou batérie. Keďže sú pri osadení do ucha takmer úplne nenápadné a teda prakticky na nerozoznanie od voľnočasových modelov, môžete ich použitie pokojne rozšíriť aj na svoje mimo športové aktivity.

+ dizajn a ergonómia
+ kvalitný zvuk
+ bohaté basy
- v danej cene nič podstatné" class="more-information">viac informácií...

Čarovná hracia skrinka

13.04.2021
Tradičný americký výrobca hi-fi komponentov a reproduktorov Harman Kardon sa v uplynulom období postupne preorientoval na segment kvalitných lifestylových reproduktorov, v ktorom elegantným dizajnom, kvalitným zvukom a ústretovou cenou robí vrásky na čele najmä zvučnej dánskej konkurencii.

Ovládanie

Počas testovania som na ovládanie skladieb a hlasitosti využíval svoj smartfón. Ak si chcete vyladiť zvuk napríklad pridaním či ubratím basov, budete potrebovať diaľkové ovládanie, ktoré je súčasťou balenia. Prekvapila ma jeho veľkosť a hmotnosť, ktorú som vzhľadom na skromných desať tlačidiel vôbec nečakal. Diaľkové ovládanie slúži na zapnutie zosilňovača, párovanie cez bluetooth, prepínanie medzi vstupmi (TV a AUX), reguláciu hlasitosti, okamžité stlmenie hlasitosti, reguláciu basov a úroveň intenzity priestorového zvuku.

Univerzálny a smart
Implementovať do pomerne malého zosilňovača množstvo technológií si vyžaduje patričné technické znalosti a zručnosti. Harman Kardon Citation Amp je okrem klasického sterea pripravený na multikanálovú integráciu systému domáceho kina. Ako základ prirodzene poslúži dvojica pasívnych stereo reproduktorov pripojených reproduktorovou kabelážou priamo na terminály zosilňovača. K základnému páru sa následne párujú ďalšie reproduktory z portfólia Harman Kardon Citation Surround bezdrôtovo a Citation Sub S, ktorý sa pripája káblom na výstup na subwoofer. Výsledný počet reproduktorov limituje podporovaný zvukový formát Dolby Digital, ktorý v plnej konfigurácii umožňuje kontrolu nad štandardnou zostavou 5.2. Výsledok by mal byť veľmi presvedčivý priestorový zvuk. Ja som sa však pri svojom testovaní zameral výlučne na stereo posluch, na ktorý som si zosilňovač pripojil cez metrovú inštalačnú kabeláž Audioquest a neskôr aj cez kvalitnejšie káble Wireworld Equinox 7 na trojpásmové stĺpové reproduktory Triangle Antal 902 s dvojicou basových meničov a predným basreflexom.

Digitálna paráda
Aby sa potenciál a možnosti zosilňovača dali využiť naplno, je potrebné úvodné spárovanie s domácou WiFi. Musím priznať, že som sa po vyresetovaní s integráciou do domácej siete natrápil. Pôvod mojich problémov som však nakoniec odhalil a po tvrdom reštarte bolo treba zosilňovač na chvíľu odpojiť aj od dodávky prúdu. Následne už išlo všetko pomerne hladko a do pár minút som prostredníctvom Air Play vpustil do posluchovky prvé svižné tóny.

Harman/Kardon Citation AMP

Na začiatok som si cez AirPlay a službu Tidal pustil výberovku Duran Duran 1993. Bol som zvedavý ako si tento „drobec“ s charakteristikou „všetko v jednom“ poradí s trojpásmom stredne veľkých rozmerov. Pre istotu som mal v zálohe pripravené dva páry talianskych dvojpásmových regáloviek, no čuduj sa svete, zosilňovač vytlačil z reproduktorov viac, ako som očakával. Zvuk si razí cestu vpred s nevídanou chuťou a dynamikou, ktorá býva taká príznačná práve pre digitálne zosilňovače vyššej cenovej kategórie. Po novoromantických rockeroch som presedlal na švajčiarske elektronické duo Yello. Aj tu na pohľad nenápadný zosík exceloval a zahrnul ma výživnou porciou presných, pekne kontúrnych a ohraničených basov, ktoré títo dvaja duchom nestarnúci elektronickí mágovia s potešením pumpujú do väčšiny svojich trackov. Takáto paráda sa málokedy vidí aj pri výrazne drahších zostavách. Brilantne čisto sa prezentuje aj pásmo stredov, no pri vyššej hlasitosti mi už začínalo byť na výškach zľahka nekomfortne. Tento neduh však vyriešila výmena káblov za spomínaný WireWorld. Piano v skladbe Subway Station #5 Patricia Barber (A Distortion Of Love 1992) malo patričnú dynamiku a rytmus, ktorý sa niesol celou skladbou až po úžasne výživné záverečné bicie. Skvelá koncertná atmosféra a množstvo informácií mi ukázali, že aj cenovo nenápadná zostava si dokáže dôstojne poradiť s pomerne náročným jazzovým žánrom. Digitálny zosilňovač Harman Kardon Citation AMP je skrátka rýchly, presný a dostatočne dôrazný tam, kde si to pasáž v skladbe práve vyžaduje. Takto vyladená zostava vás jednoducho baví, i keď nejde o žiaden ultimatívny highend. Veľkou výhodou je aj neustála pripravenosť systému, takže keď prídete domov, môžete si spustiť hudbu prakticky od dverí, keď sa váš mobilný telefón pripojí na domácu WiFi sieť, prípadne sa spojíte so zosilňovačom prostredníctvom bluetooth. Túto možnosť však po implementácii do domácej siete nebudete vôbec využívať.

Záver
Keď som vybaľoval Harman Kardon Citation AMP z krabice, trochu ma zaskočili jeho kompaktné rozmery a pomerne nízka hmotnosť. Aj napriek tomu boli moje očakávania pomerne vysoké a som rád, že sa aj do bodky naplnili. Keď si dám do jednoduchej rovnice jeho cenu, vysoký výkon, bohatú konektivitu a možnosť jednoduchého a stabilného streamovania hudby vo vysokom rozlíšení, zdá sa mi, že sa vlastne vzhľadom na jeho kvality bavíme o výrazne drahšom zosilňovači. Ak teda hľadáte niečo kompaktné, výkonné, technologicky vyspelé a cenovo dostupné, určite si tento šikovný zosilňovač zaslúži vašu pozornosť.

HODNOTENIE
+ kompaktný dizajn
+ rýchly, presný a dynamický zvuk
+ široké možnosti pripojenia
+ podpora hlasového asistenta Hey Google
- prvotná inštalácia mi dala zabrať" class="more-information">viac informácií...

Parné čistenie pre začiatočníkov alebo Myslite ekologicky a ekonomicky

12.04.2021
Parné čistenie si obľúbila rada profesionálnych upratovacích firiem aj jednotlivcov. Dôvodov je hneď niekoľko. Nielenže je para tým vôbec najsilnejším čistiacim prostriedkom, tiež nie je potrebné používať chemické detergenty, ktoré neprospievajú nášmu zdraviu, ani zdraviu našich domácich miláčikov. Vo finále tak získate spoľahlivého, zodpovedného, cenovo dostupného, ekologického a ekonomického spoločníka, ktorý zvládne upratovanie celej domácnosti ľavou zadnou.

Prečo práve parné čističe?
V našej ponuke narazíte na parné čističe talianskeho výrobcu Ariete, ktorý je v tejto oblasti absolútnom priekopníkom a inovátorom. Práve táto značka totiž prišla s praktickými pomocníkmi do domácnosti, ktorí využívajú tie najjednoduchšie fyzikálne zákony. Kúzla a čiary u parných čističov tak netreba hľadať.

Tajomstvo účinnosti a ekologického spôsobu čistenia totiž spočíva v kombinácii niekoľkých faktorov - vody v plynnom skupenstve (pary), ktorá má neuveriteľné čistiace schopnosti, vysokého tlaku a teploty.

Voda, ktorú do parného čističa Ariete nalejete, sa totiž v nádržke ohreje na viac ako 130 ° C a potom sa v tryske alebo hadici schladí na 100 °C. Na čistený povrch nakoniec dopadá značnou silou a bezpečnú teplotou 50 °C, čo je ale stále viac, než pri bežnom upratovaní.

Para je tým najsilnejším čistiacim prostriedkom
Môžeme si to ukázať napríklad na podlahe, ktorú vysajeme obyčajným vysávačom. Ten totiž zbaví povrch približne 56% prachových roztočov. Parný čistič ich však zničí viac ako 95%! To všetko bez nutnosti používania chemických prostriedkov, čo je v konečnom dôsledku nielen ekonomické, ale najmä ekologické.

Agresívne chemické detergenty totiž môžu dráždiť naše oči, kožu i sliznice. Problém s nimi môžu mať citlivejší jedinci, alergici, astmatici, ale napríklad aj deti alebo domáce zvieratá. A keď k vyššie uvedenému pripočítate ešte časovú a finančnú úsporu, len ťažko budete hľadať konkurenta.

Desatoro záverom
Pokiaľ vážne uvažujete o obstaraní parného čističa Ariete, určite vás budú zaujímať aj ďalšie výhody, ktoré sú s týmto praktickým pomocníkom spojené. Tu je záverečné "desatoro", ktoré vám pomôže pri ďalšom rozhodovaní:

1. Parné čističe odstraňujú viac ako 95% prachových roztočov, baktérií a vírusov
2. Na čistenie nepotrebujete žiadne chemické prostriedky, vedierka ani handričky
3. Vyčistené plochy sú prakticky okamžite suché (minimálne riziko pošmyknutia)
4. Vyberať si môžete z kompaktných kačíc, parných mopov aj multifunkčných parných čističov
5. Parné čističe sú šetrné k zdraviu všetkých obyvateľov domácnosti i životnému prostrediu
6. Prístroje sú prakticky okamžite pripravené na použitie
7. Výrazná ekonomická úspora oproti klasickému upratovaniu
8. Parné čističe môžete použiť na rôzne materiály a plochy
9. Vyčistené plochy sú zbavené nežiaducich pachov
10. Spoľahlivé odstránenie baktérií, plesní aj húb vďaka vysokej teplote pary

" class="more-information">viac informácií...

JBL Charge 5: Dokonalý hráč

06.04.2021
Svoj prvý JBL Charge som testoval na jeseň 2013 a bol som prirodzene očarený moderným dizajnom, parádnym zvukom, odolnosťou a slušnou výdržou batérie. Ubehlo viac ako sedem rokov a dnes mám pred sebou piate pokračovanie, ktorého oficiálny príchod sa odhaduje už v najbližších dňoch. Iba pre rýchle porovnanie prvá generácia disponovala dvojicou meničov s výkonom 2 x 5 wattov, batéria mala výdrž 12 hodín a kapacita akumulátora bola 6 000 mAh. JBL Charge 5 má rovnako dvojicu meničov, pričom woofer má rozmer 52 x 90 mm a výškač 20 mm. Reproduktor poskytuje celkový výkon 30 + 10 wattov pri dĺžke prehrávania 20 hodín. Isté zlepšenie sa prirodzene udialo aj medzigeneračne. Nárast výkonu o 10 wattov je citeľný, zlepšil sa frekvenčný rozsah reproduktoru, ktorý teraz zahrá v rozmedzí 65 Hz – 20 kHz, zlepšila sa odolnosť, ktorú teraz vyjadruje hodnota krytia IP67. Reproduktor opticky i papierovo narástol, no paradoxne jeho hmotnosť napriek tomu klesla o 5 gramov na výsledných 960 gramov.

Zvuk

Veľmi dobre si spomínam, že rozdiel vo zvuku medzi treťou a štvrtou generáciou modelu Charge bol pre mňa pomerne náročne definovateľný. Toto určite neplatí pri piatej generácii, ktorá prichádza s výrazným zlepšením predovšetkým v oblasti basov. Tie sú teraz takmer na úrovni prvej generácie Xtremu, a aj celkový výkon je prakticky rovnaký, no vo výrazne kompaktnejšom a ľahšom balení. Tu je pekne vidieť vývoj a smerovanie jednotlivých prenosných reproduktorov v plynutí času. JBL Charge 5 je hudobne veľmi dobre vyvážený a aj napriek dominantnému basovému základu je výborný aj v pásme stredov. Pásmo reči a vokálov je tak brilantne čisté a perfektne čitateľné čo mi reproduktor krásne predviedol v balade Spolu (Petr Muk, Sny zustanou 2020). Petrov hlas v popredí, má prirodzenú farbu a je sprevádzaný skvele nahraným a odsnímaným piánom. Reproduktor mám asi meter pred sebou a pri zhruba polovičnej hlasitosti si skutočne užívam jeho príjemný a vyvážený prednes. Pri vyšších úrovniach hlasitosti hraničiacich s maximom reproduktora je už v štandardných, uzavretých priestoroch okolo 20 m2 ťažko počúvateľný a určite počuteľný aj pre susedov.

JBL Charge 5

Presne o tom je však jeho predimenzovaný potenciál, ktorý myslí na to, že si jeho kvality budete užívať minimálne z polovice vonku pri bazéne či na stanovačke, kde jeho výkonový potenciál využijete určite naplno. Komu by sa však výkonu predsa len málilo, podobne ako ostatné modely aj JBL Charge 5 je vzájomne spárovateľný vďaka novej technológii PartyBoost pre skutočný stereo zvuk, alebo pre prepojenie viacerých reproduktorov s technológiou PartyBoost. Za zmienku na záver stojí určite aj informácia, že novinka JBL Charge 5 bude dostupný až v deviatich moderných farebných prevedeniach.

HODNOTENIE
+ dospelý zvuk
+ dizajnová a odolná konštrukcia
+ výrazný a pevný bas
+ výdrž batérie
- nemám žiadne výhrady" class="more-information">viac informácií...

Parné čističe Ariete sú s nami skoro 25 rokov! Čo všetko o nich viete?

31.03.2021
Keď pred vami niekto spomenie značku Ariete, asi nebudete dlho tápať a vybavíte si talianskeho výrobcu s dlhoročnou tradíciou. A rozhodne nebudete ďaleko od pravdy. Značka Ariete uzrela svetlo sveta už v roku 1964. Prvé parné čističe sa ale na svetový trh dostali predsa len o niečo neskôr. Išlo o rok 1997 a parní pomocníci si prakticky okamžite vyslúžili nielen záujem, ale predovšetkým rešpekt vtedajších domácností. Čo ďalšie ste o parných čističoch Ariete (ne) vedeli?

Rok 1997 odštartoval revolúciu
Písal sa rok 1997. V Írsku bol uzákonený rozvod. Česká republika bola na Summite NATO v Madride oficiálne pozvaná do Severoatlantickej aliancie a v tom istom roku tiež došlo k upraveniu česko-slovenskej hranice. A stalo sa ešte niečo ďalšie. Značka Ariete predstavila svetu prvého parného pomocníka. Bol ním parný mop Vapori, na ktorý držala spoločnosť patent skoro dvadsať rokov.

Tento mop potom o dva roky neskôr nasledoval prvý ručný parný čistič typu "kačka". Rok 2000 bol u Ariete spätý s multifunkčným parným čističom, ktorý je univerzálnym pomocníkom s radom vychytaných funkcií. V roku 2011 značka kompletne obmenila svoj sortiment, aby ho mohla o päť rokov neskôr rozšíriť o zbrusu nové čističe, ktorých dizajn, ale aj funkcia prešli výraznou zmenou.

5 dôvodov, prečo staviť na parné čističe Ariete
1. Ariete ako priekopník vo svete parného čistenia: Málokto vie, že značka Ariete v minulosti vlastnila nespočetné množstvo patentov a práva na výrobu boli aj známejším značkám poskytovaná prostredníctvom licencie.

2. Hygienická čistota: Parné čističe zbavia čistené povrchy po prvom čistení až 95% prachových roztočov, baktérií a ďalších mikroorganizmov. Len pre porovnanie – klasický vysávač zbaví domácnosť približne 56% prachových roztočov.

3. Nezaťažujú zdravie ani životné prostredie: Para je tým najúčinnejším a najsilnejším čistiacim prostriedkom. Parné čističe Ariete preto nepotrebujú žiadne ďalšie chemické prostriedky, vďaka čomu nezaťažujú životné prostredie ani naše zdravie (alergické reakcie, kožné ekzémy a pod.)

4. Cenovo dostupný upratovanie: Tie najlacnejšie parné čističe Ariete zakúpite už od niekoľkých desiatok eur. Keď to porovnáte s opakovaným nákupom čistiacich prostriedkov, handričiek, vedier, mopov, hubiek a ďalšieho príslušenstva, dospejete k názoru, že obstaranie parného čističa je z dlhodobého hľadiska oveľa ekonomickejšie.

5. Variabilné možnosti: Na výber navyše máte rovno tri druhy parných čističov - kačky, parné mopy a multifunkčné parné čističe. O tom, ako správneho pomocníka vybrať, sme sa zmienili v jednom z
predchádzajúcich článkov.

Za všetkým hľadajte fyziku
A na akom princípe vlastne parné čističe Ariete pracujú? Kúzla tu nehľadajme. Ariete sa spoľahla sa obyčajnou, napriek tomu však účinnú fyziku. Všetky vyššie spomenuté parné čističe Ariete totiž pracujú s vodou v plynnom skupenstve (parou), ktorá v nádobke dosahuje úctyhodných 130 stupňov Celzia.
Pred dopadom na čistený povrch sa ochladí na cca 50 stupňov, čo z nej robí ekologického a účinného pomocníka v boji proti nečistotám, vírusom a baktériám v domácnosti.

Nepripadá vám 50 stupňov veľa? Verte, že je to oveľa viac, než pri bežnom čistení. Čistené povrchy sú nielen hygienicky nezávadné, čisté, zbavené prachových častíc, mikróbov, roztočov, vírusov i baktérií, zároveň sú vďaka parným čističom prakticky okamžite suché, takže je tu minimalizované riziko pošmyknutia a následného úrazu. Kratšie je samozrejme aj doba, ktorú je potrebné upratovania venovať. Potrebujete snáď ďalšie dôvody, prečo dať značke Ariete šancu?

" class="more-information">viac informácií...

#JBLdizajn: Súťaž o štýlový reproduktor JBL Clip 4

28.03.2021
Len nedávno sme spustili naše nové webové stránky a boli by sme radi, keby ste sa do ich ďalšej tvorby zapojili aj vy, naši fanúšikovia. Hľadáme tú najlepšiu fotografiu alebo grafiku, ktorá vystihne značku JBL. Odmenou pre autora najlepšej fotografie bude miesto na hlavnom banneri na našom webe a dizajnový skvost reproduktor JBL Clip4 . Pýtate sa aká fotka? Aká grafika? Kam ju mám poslať? Všetko nájdete nižšie v pravidlách.
Môžete si stiahnúť oficiálne grafické prvky
- Výtvor by mal obsahovať pozitívnu emóciu, ktorú JBL zvuk ľuďom dáva.
- Fotka alebo grafika musí byť orientovaná na šírku a mala by byť v čo najvyššej kvalite.
- Orientácia dizajnu alebo foteného objektu by mala byť vpravo.
- Vaše výtvory pridávajte na Instagram s hashtagom #jbldizajn, ako príspevky, nie ako stories.

JBL Dizajn

Ako dlho bude súťaž trvať? A ako prebehne vyhodnotenie?
- Obdobie, kedy budete môcť pridávať vaše výtvory bude trvať od 29.3 do 30.4.
- Po skončení súťaže vyberie JBL tím 3 najlepšie diela, ktoré budú umiestnené na oficiálnej. Facebookovej stránke JBL Czech & Slovak v ankete, ktorá bude trvať týždeň.

JBL Dizajn

Čo môžete vyhrať?
- Dielo, ktoré získa najviac hlasov vo Facebookovej ankete, získa okrem štýlového reproduktora JBL. Clip 4 aj miesto na hlavnom banneri na webe www.jbl.sk do konca roka 2021.
- Autori výtvorov na 2. a 3. mieste získajú taktiež reproduktory JBL Clip 4.

Nezabudnite nás sledovať na Instagrame, kde budú najaktuálnejšie informácie o súťaži.

Oficiálne pravidlá" class="more-information">viac informácií...

Vákuovanie pre začiatočníkov: Vákuovanie rýchlych jedál vs. dlhodobé skladovanie

27.03.2021
V predchádzajúcom článku zo série „Vákuovanie pre začiatočníkov“ sme si vysvetlili, ako pôsobí vákuum na potraviny a ako nám pomáha znižovať plytvanie (nielen) v domácnostiach. Takto vedomostne „podkutí“ sa môžeme posunúť o level vyššie a pozrieť sa na to, akú metódu vákuovania by sme mali vyskúšať ako prvú, kedy by sme mali zvoliť boxy a kedy fólie, prípadne čo robiť, ak potrebujeme zavákuovať zdanlivo nezávakuovateľnú potravinu.

Ale čo v prípade, že máme potravín nadbytok a potrebujeme ich uskladniť dlhodobo? Ako sme už v predchádzajúcich článkoch spomínali, klasické uskladnenie potravín v mrazničke síce do istej miery spomalí množenie baktérií, no kvôli pôsobeniu vzduchu vydrží potravina čerstvá kratšie ako v prípade zavákuovania. Aby sme uchovali potravinu čerstvú čo najdlhšie, mali by sme ju (ešte pred vložením do chladničky či mrazničky) zbaviť nadbytočného vzduchu. Vákuové boxy sú konštruované tak, aby sme ich mohli pohodlne skladovať v chladničke, ale aj v mrazničke. Problém však nastáva v prípade, ak v boxe skladujeme tekutiny. Tie môžu v mrazničke expandovať a následne poškodiť box. Preto je pre skladovanie potravín v mrazničke ideálne voliť tuhé potraviny, o ktorých vieme, že ich nebudeme dlhšiu dobu potrebovať. Takéto potraviny by sme následne mali zavákuovať do fólie pomocou vákuovačiek fólií. Vákuovanie do fólií je vhodné nielen pre tuhé, ale aj sypké, krehké či mäkké potraviny, čo je priamo závislé od funkcií daných vákuovacích systémov. Na časté vákuovanie do fólií by sme mali zvoliť fólie, ktoré vieme použiť opakovane, nie jednorazovo, čím šetríme nielen našu peňaženku, ale aj životné prostredie.   

Boxami a fóliami to však nekončí...
Boxy a fólie tvoria kýsi základ každého správneho „vákuovača“. Tí pokročilejší sa väčšinou začínajú obzerať po rôznych vychytávkach, ktoré by im umožnili vytvoriť vákuum aj tam, kde by sme to prioritne nečakali. Tak napríklad vákuovací džbán nám pomôže pohodlne zavákuovať ovocné šťavy či smoothie, vákuovacie veko hodíme na pohár s nedojedeným pudingom či detskou výživou, vákuovacími klikmi predĺžime životnosť zaváranín či konzerv a vákuovacou zátkou predĺžime životnosť nedopitého vína. Veríme, že už teraz máte svojich favoritov, ktorí si nájdu miesto aj u vás v kuchyni.

Ak sa vám tento článok páčil a bol pre vás užitočný, odporúčame sledovať aj ďalšie články zo série „Vákuovanie pre začiatočníkov“. V nasledujúcom článku sa pozrieme až na dno vákuovacích boxov...

" class="more-information">viac informácií...

Kickboxer Tomáš Možný: Svoj tréning si bez kvalitnej hudby ani neviem predstaviť.

25.03.2021
Tomáš, niektorí ťa poznajú ako kickboxera svetovej organizácie Glory, niektorí zase ako trénera. Na tvojej ceste profesionálneho športovca ťa sprevádzajú mnohí partneri. Jedným z nich je značka JBL, o ktorej sa porozprávame. Fanúšikovia možno zistia, či sa vyrábajú aj slúchadlá, ktoré sedia bojovníkom. Prezradíme tiež, že okrem ďalších zápasov plánuješ aj vlastný projekt. Viac o plánoch a tvojej príprave sa už dozvieme v samotnom rozhovore.

V septembri si absolvoval operáciu kolena. Môžeš fanúšikom priblížiť o aké zranenie sa jednalo? Zároveň je na mieste otázka, či si už 100% zdravý? A kedy ťa vlastne zase budeme môcť vidieť v ringu?
Keďže zranenie nesie so sebou aj dlhodobé následky, tak 100% fit nie som, ale snažím sa preto robiť maximum. Mal som roztrhnutý predný krížny väz v kombinácii s problémom s meniskom, takže operácia bola dosť náročná. Zatiaľ čakám na ponuku, no vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete ani organizátori v Glory nevedia, kedy sa bude nejaké podujatie môcť konať.

Z tvojho Instagramu je celkom jasné, že pri športe obľubuješ počúvanie hudby. Pamätáš sa na svoj prvý kontakt so značkou JBL?
Svoj tréning si bez kvalitnej hudby ani neviem predstaviť, dokáže ma vyburcovať, aby som vedel podať vždy dobrý výkon. Niekedy keď nevládzem, je to jediné čo ma dokáže zachrániť a nakopnúť. Ku JBL som sa dostal vďaka spolupráci môjho sponzora športového oblečenia Under Armour so značkou JBL. Dostal som vtedy moje prvé slúchadlá od tejto značky a hneď mi bolo jasné, že iné už chcieť nebudem. Odvtedy som pri hudbe verný JBL.

Keď sme spoločne vyberali pre teba slúchadlá, spomínal si, že si mal veľký problém nájsť model, ktorý by ti sedel. Môžeš popísať v čom spočíval tvoj problém? A ako sa ti ho podarilo vyriešiť?
Áno je to pravda, keďže box je výbušný šport, keď som používal iné slúchadlá, stále som zápasil s vypadávaním z ucha, čo ma znervózňovalo natoľko, že som ich nakoniec vybral a boxoval bez nich. Ani som neveril, že to môže byť aj inak. Až keď som skúsil slúchadlá JBL Reflect Flow typu True wireless, presvedčil som sa, že to možné je. Slúchadlá používam aj pri behu, kondičnom tréningu či cestovaní.

Tomáš Možný

Vyzerá to tak, že už aj teba zasiahol súčasný trend True Wireless slúchadiel. Mnoho ľudí sa obáva problémov s párovaním alebo majú strach, že niektoré zo slúchadiel jednoducho stratia. Mal si podobné obavy aj ty?
Keďže slúchadlá sú bezdrôtové, môže sa na prvý dojem zdať, že budú z ucha vypadávať. Sám som bol prekvapený, že tomu tak nie je, naopak, tým že nemajú káblik, nič mi pri športe nezavadzia. Taktiež sa veľmi jednoducho a rýchlo spárujú s mobilným zariadením.

Niektorí to možno nepostrehli, ale máš dve veľké novinky v tvojom živote. Môžeš nám predstaviť o čo sa jedná?
Áno, sú to novinky ktoré môžem povedať, že mi zmenili a zmenia celkové fungovanie a život ako taký. Jedna novinka je zo súkromného života a jedna zo športového. V decembri sa nám s partnerkou narodila vytúžená dcérka a pustili sme sa do výstavby vlastného gymu, takže o zábavu mám postarané.

Tomáš Možný

V tvojom novom gyme určite nebude chýbať poriadne ozvučenie. Ako teda plánuješ riešiť zvuk?
V dobrom gyme dobrá hudba jednoznačne nesmie chýbať. S inou alternatívou ako s JBL som teda ani nerátal.

Tomáš, držíme ti palce pri tvojej ďalšej športovej ceste. Zároveň pevné zdravie tebe a tvojej rodinke. Ak chceš ešte niečo odkázať tvojím fanúšikom. Tu je tvoj priestor.
Mojím fanúšikom, ale aj všetkým ktorí milujú šport rovnako ako ja by som chcel odkázať, nech sa svojich záľub nevzdávajú aj keď to momentálne nie je vôbec jednoduché. Šport dokáže spríjemniť život aj v takýchto neľahkých chvíľach, držme si teda palce, aby sme sa pri ňom čoskoro videli. Ostaňte zdraví." class="more-information">viac informácií...

JBL oslavuje 75. narodeniny

23.03.2021
Spoločnosť Harman prostredníctvom svojej renomovanej značky JBL už trištvrte storočia prináša svoju víziu dokonalosti do sveta ozvučenia a hudby ako takej. Značka začala písať svoju pozoruhodnú históriu v roku 1946, keď ju založil James B. Lansing. Svojím ikonickým zvukom sa JBL podieľalo na najznámejších eventoch. Kvalitu zvuku a jej energiu si pochvaľovali profesionáli, hudobníci i diváci. JBL proste dáva hudbe život, spôsobom ktorí ľudia cítia všade, kde sa s ňou dostanú do kontaktu.

Vášeň pre inováciu
Pri vývoji nových produktov prináša JBL svoje vlastné riešenia. Objavuje nové technológie a vytvára vlastné nástroje, ktorými dostáva svoju inováciu a tvorivého ducha na iný level. Od počiatku pracovali JBL inžinieri so svojím talentom a vášňou na produkcii zlomových technológií, trendových audio produktoch a tiež nastavovali nový štandard v oblasti dizajnu. Od skutočného a domáceho kina, od HI-FI cez slúchadlá, či prenosné reproduktory alebo car audio, všade tam zanechalo JBL svoju nezameniteľnú stopu. Ozvučovať ocenenia Grammy alebo Oscarov, to sa nedá povedať o akejkoľvek audio značke.

75. narodeniny

Pozoruhodné dedičstvo
Za posledných 75 rokov, hralo JBL unikátnu rolu v hudobnej histórii. Má špeciálne miesto v srdci epických eventov, akými sú Woodstock, the Grateful Dead Wall of Sound alebo Tomorrowland. Dedičstvo ikonického zvuku má svoj počiatok, keď sa zakladateľ J.B. Lansing, inovatívny inžinier rozhodol svoje trúfalé sny premeniť v skutočnosť. Podarilo sa mu to ozvučením prvých kín, športových udalostí, jazzových klubov či koncertných arén. Taktiež najpredávanejšímI prenosnými reprákmi alebo trend meniacimi slúchadlami sa JBL podieľalo na evolúcii každodenného ozvučenia. V súčasnosti sú JBL reproduktory používané vo viac ako polovici svetových kín, športových štadiónoch a hudobných priestoroch. JBL je audio lídrom s viac ako 100 miliónmi predaných kusov prenosných reproduktorov. Zároveň je najrýchlejšie rastúcou audio značkou v oblasti slúchadiel.

75. narodeniny

Zdroj emócií
JBL vie, že zvuk je univerzálny jazyk s unikátnou silou, ktorý prekračuje hranice a rozdiely a tento zvuk dáva hudbe, aby sa dotkla ľudskej duše. Okrem svetoznámych eventov hovoria JBL jazykom aj naši slávni ambasádori, medzi ktorých patria Bebe Rexha, Mabel, Armin van Buuren, Lucas Hernandez alebo Giannis Antetokounmpo. JBL sprevádza svojich poslucháčov každodenným životom, pomáha im nájsť nevšednosť vo všednosti. V každom momente aj práve teraz sa ľudia zobúdzajú počúvaním hudby na JBL reprákoch a slúchadlách. Nahlas spievajú cestou do práce vo svojich autách ozvučených JBL technikou. Burcujú sa pri športovaní cez slúchadlá nabitými technológiami. Prípadne si užívajú prijemný filmový večer pri svojom JBL soundbare. Rôznymi cestami a spôsobmi JBL znásobuje radosť, ktorú prináša človeku hudba." class="more-information">viac informácií...

Antikoncepcia a lieky v pitnej vode. Mali by sme sa ich báť?

22.03.2021
Možno ste v médiách nedávno začuli rozhovor so švajčiarskym odborníkom Matthiasom Mendom na tému „kvalita vody“ . Hovoril v ňom o tom, že zdroje vody na našej planéte sú značne obmedzené. A voda, ktorú denno-denně pijeme, už bola minimálne raz použitá. Akurát niekde inde a niekým iným.
Správy o stave vodného hospodárstva ČR za rok 2019 boli zvyšky liečiv nájdené (okrem jedného prípadu) vo všetkých monitorovaných lokalitách, t.j. v  99,7 % lokalít.

Najčastejšie šlo o reziduá liečiv na vysoký krvný tlak, cukrovku, dnu či lieky na zmiernenie bolesti. Výnimkou ale nebola ani antikoncepcia a látky zo skupiny steroidov a estrogénov, pričom práve v menších tokoch bolo naraz nájdených až 40 takýchto látok v koncentráciách vyšších ako 50 μg/l!

Antikoncepcia

Menšia hrozba, ale stále hrozba
Informácie o zvyškoch liekov v pitnej vode, ktorú dennodenne konzumujeme, vás možno vydesili. Podľa odborníkov je riziko pitia vody, ktorá obsahuje reziduá, zanedbateľné oproti tomu, koľko medikamentov skonzumujeme dobrovoľne alebo na lekársky predpis. Ak si uvedomujeme, že pijeme vodu so zvyškami liekov a vyvoláva to v nás nepríjemné pocity, ide skôr o psychologickú bariéru ako o skutočný problém.

Aj napriek tomu je dobré starať sa o kvalitu a chuť našej vody. A to napríklad s filtračnými kanvicami LAICA, ktoré z vody odstraňujú nadmerný chlór, vodný kameň, pevné častice (napr. mikroplasty) a reziduá pesticídov či liekov. Vďaka filtračným kanviciam sú z vody odstránené tiež ťažké kovy ako napr. kadmium, olovo či meď a ďalšie škodlivé látky, ktoré kazia jej chuť a vôňu.

Prefiltrovaná voda má vo finále lepšiu chuť, vôňu, čo ide ruka v ruke s jej kvalitou a tiež cenovou dostupnosťou. Filtrovaná voda je totiž asi 15x lacnejšia ako voda v plastových fľašiach. Keď k tejto informácií pripočítate ešte ohľaduplnosť k životnému prostrediu, asi sa vám už nebude chcieť chodiť do obchodu po ťažké a drahé balenia minerálok, o ktorých kvalite toho v konečnom dôsledku veľmi veľa nevieme.

" class="more-information">viac informácií...

Na zdravie! Vedeli ste, že voda, ktorú pijeme, má za sebou aspoň jeden cyklus?

20.03.2021
Voda je tou najcennejšou komoditou, ktorú nám príroda zapožičala. Málokto si ale uvedomuje, že jej množstvo na planéte Zem je značne obmedzené a prakticky sa nemení. O to šokujúcejšia je informácia, že voda, ktorú napríklad práve teraz pijete, už bola minimálne raz niekde inde (a niekým iným) použitá. O tejto problematike sa v jednom z rozhovorov rozhovoril švajčiarsky odborník Matthias Mend.

Voda v obmedzenom množstve
Voda tvorí sedemdesiat percent povrchu planéty Zem. Isté anomálie a vlastnosti tejto životodarnej tekutiny fascinujú prírodovedca naprieč storočiami aj jednotlivými krajinami. Švajčiarsky odborník Matthias Mende sa štúdiu vody venuje už viac ako tridsať rokov.

Podľa jeho slov si ľudia neuvedomujú, že vodu, ktorú dennodenne pijú a potrebujú k svojmu životu, čerpajú z jednej planéty a obmedzeného množstva, ktoré bolo pre Zem vyčlenených.

Milióny rokov stará voda, ktorá sa dostala z nášho vodovodného kohútika alebo PET fľaše na náš stôl, už bola minimálne raz v minulosti použitá. Preto je podľa jeho slov potrebné zamerať sa na jej kvalitu a zloženie.

Látky, ktoré vo vode (ne) chceme
Problémom môžu byť nielen všadeprítomné mikroplasty, ale aj ďalšie látky, ktoré sa môžu do vody uvoľňovať (napr. zvyšky liekov, čistiacich prostriedkov a pod.). Za zmienku tiež stojí spôsob priemyselnej úpravy vody. Podľa slov Menda môže byť jedným z problémov napríklad vysoké množstvo chlóru. Ten nielenže ovplyvňuje chuť a vôňu vody, ale vo vyšších koncentráciách môže byť pre bunky nášho tela pomerne škodlivý.

Všetka voda (či už tá balená alebo kohútiková) je v našich podmienkach, samozrejme, prísne kontrolovaná a zdravotne nezávadná. Nie všade sa ale môže pochváliť takou kvalitou ako u nás. Keby sme napríklad porovnali koncentráciu chlóru vo vode, ktorá tečie z kohútikov v USA, zistili by sme že je oveľa vyššia, než obsah tejto látky vo švajčiarskych plaveckých bazénoch.

Riešením je vhodná filtrácia
A odlišná je aj kvalita, chuť a vôňa vody naprieč našou krajinou. Kým v jednom okrese tečie z kohútikov voda, ktorá je svojím zložením podobná tej dojčenskej, na opačnej strane republiky si síce pochutnávame na zdravotne nezávadnej vode, jej chuť a vôňa ale nie je príliš vábna.

Ako to zmeniť? Odpoveďou sú napríklad filtračné kanvice talianskeho výrobcu Laica, ktoré sa na našom trhu objavujú už viac ako dvadsať rokov. Títo inovatívni spoločníci totiž zbavia vodu tvrdosti, chlóru či železitej pachuti a dokonca ju dokážu vhodne upraviť tak, aby nestratila dôležité živiny a minerály.

Takto upravená voda je vhodná nielen na každodenné pitie, ale aj na prípravu nápojov (napríklad kávy alebo čaju) a pokrmov. Používať ju navyše môžete aj do kávovarov, žehličiek alebo varných kanvíc.

Takto upravená voda je vo finále zbavená nežiaducich látok, má lepšiu vôňu a chuť a k tomu je asi 15x lacnejšia, než kupovaná voda v PET fľašiach. Keď k vyššie uvedeným benefitom pridáte ešte ohľaduplnosť k prírode a životnému prostrediu, len málokto bude mať chuť vyraziť do obchodu pre ťažké balenia vôd v "peťkách", pri ktorých nepoznáme ich vek, kvalitu ani spôsob skladovania. Potrebujete snáď ďalšie dôvody, prečo dať filtračným kanviciam Laica zelenú?

" class="more-information">viac informácií...

Dvojnásobný majster Európy Tomáš Bábek: Už si nedokážem predstavit, že by som mal káblové slúchadlá.

18.03.2021
V ankete Športovec roka 2020 sa umiestnil na 10. mieste. Medzi najlepších športovcov Česka sa prebojoval vďaka titulu majstra Európy na kilometrovej trati s pevným štartom, a tiež vďaka striebru z tímového šprintu. Reč je o Tomášovi Bábkovi najúspešnejšom českom dráhovom cyklistovi poslednej dekády. Na kráľa českých velodromov sme si pripravili hneď niekoľko otázok o jeho príprave. Okrem iného sme sa tiež pýtali na to, ako prebieha jeho spolupráca s populárnou audio značkou JBL.

Momentálne sa pripravuješ opäť na olympiádu v Tokiu. Na tvojom Instagrame vidia fanúšikovia, že v posilňovni alebo na trenažéri ťa sprevádza hudba. Môžeš ľuďom popísať, aké produkty využívaš pri tréningu? Počúvaš hudbu aj na samotnom velodrome?
Najviac som si obľúbil slúchadlá JBL Under Armour True Wireless Flash! A to preto, že sú malé, vodotesné a hrajú rovnako dobre ako veľké slúchadlá. Na športovanie sú naozaj bomba, používam ich hlavne pri zahrievaní a pred pretekmi aby som sa dostal do flow. A keď idem na to, tak ich len  vytiahnem z uší a hodím trénerovi do vrecka.

Ako si už sám naznačil, trend v oblasti slúchadiel ide veľmi rýchlo smerom ku True Wireless. Skúsil by si popísať hlavné rozdiely medzi klasickými slúchadlami na uši a True Wireless slúchadlami?
No to je zaujímavá otázka, teraz som si uvedomil, že už si nedokážem predstaviť, že by som mal klasická káblové slúchadlá. Vybavujem si, že mi vždy vadilo ako sa zamotali: D to teraz vôbec neriešim. Neriešim ani nabíjanie, pretože ich nabíja samotná krabička, do ktorej ich dám vždy keď dopočúvam a vďaka tomu ich vlastne ani nemôžem stratiť, takže je to geniálne vymyslené. Jediné čo musím urobiť je, raz za čas nabiť tú krabičku.

Tomáš Bábek

Čo ty a hudba v mimošportovom živote?
Hudba je pre mňa niečo, vďaka čomu sa cítim dobre. Mám rád rytmus a melódie. Asi ako väčšina ľudí. Dostáva nás to totiž do prítomného okamihu a tam je nám najlepšie, akurát si to neuvedomujeme. Samozrejme čím kvalitnejší je zvuk, tým lepší zážitok z počúvania

Spolupráca s JBL začala už v roku 2016. Pamätáš si na svoj prvý JBL produkt a ako tá spolupráca vlastne vznikla?
Áno môj prvý produkt bol JBL Xtreme prvej generácie. Prišiel mi ako super reprák, tak som sa ozval JBL. A zistil som, že pán konateľ "Stano" a vlastne celé české zastúpenie značky má blízko k športu a podporuje ho. Tak som prišiel na schôdzku a začali sme spolupracovať. Dnes už je medzi športovcami meno Babson a JBL neodmysliteľne spojené.

Tomáš Bábek

Pripravuješ v spolupráci s JBL tiež niečo pre svojich fanúšikov?
Áno niekoľkokrát do roka robíme s JBL súťaže o produkty a záujem je vždy obrovský. Hrozne sa mi páči, že JBL je úspešná značka ale zároveň veľkorysá a stará sa o svoju komunitu a fanúšikov. Myslím, že čoskoro zase urobíme súťaž a mohla by byť o aktuálne trendové True Wireless slúchadlá!

Vyzerá to, že aj tvoji fanúšikovia si prídu na svoje. Tomášovi prajeme veľa sily do ďalšieho tréningu. A hlavne pevné zdravie tebe aj tvojej rodine. Ak chceš niečo zaželať alebo odkázať fanúšikom, teraz máš priestor.
Ďakujem, budem všetko robiť najlepšie ako viem. A všetkým fanúšikom by som chcel zaželať aby si v tejto dobe vážili maličkostí, robili veci čo im prinášajú radosť, ako napríklad počúvanie hudby, to sa snáď nezakáže nikdy nikomu. Síce je teraz trochu náročnejšie obdobie, ale každá ťažká situácia je skúška a hlavne príležitosť pre rozvoj a posun vpred. V komforte a bez úsilia, sa ešte nikto nikdy nikam neposunul." class="more-information">viac informácií...

Ako dlho trvá upratovanie kúpeľne parným čističom? Prezradíme!

17.03.2021
Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko času vám zaberie upratovanie kúpeľne? Koľko k tomu všetkému spotrebujete vody a čistiacich prostriedkov? A stojí výsledok naozaj za všetok ten čas, ktorý ste dôkladnému upratovania kúpeľne obetovali?

Ako fungujú parné čističe Ariete?

Za všetkým hľadajte fyziku - v tomto prípade kombináciu pary, vysokého tlaku a teploty. Parné čističe zvládnu behom chvíľky nahriať vodu v nádržke na viac ako 130 °C. Voda sa následne v tryske alebo hadici ochladzuje na 100 °C a na čistený povrch potom dopadá značnou silou a bezpečnú teplotou 50 °C, čo je ale stále viac, než pri bežnom upratovaní.

Vybrať si navyše môžete z
troch druhov parných čističov. Prvým z nich sú kompatibilné parné kačice, ktoré sa hodia na bežné upratovanie klasických aj zle prístupných miest. Ich súčasťou je totiž ohybná tryska, takže si hravo poradí napríklad so zašlými škárami alebo vodovodnými kohútikmi či batériami.

Druhou kategóriou sú parné mopy, ktoré využijete najmä pri upratovaní najrôznejších podlahových krytín. A to vrátane dlažby, marmolea alebo napríklad plávajúcich podláh. Poslednou skupinou sú multifunkčné parné čističe, ktoré v sebe kombinujú výhody oboch spomenutých skupín. Tie môžete použiť nielen na upratovanie kúpeľne, ale aj ďalších miestností.

Čisto a upratané v priebehu pár minút
A koľko času musíte samotnému upratovania kúpeľne obetovať? Možno vás prekvapí, že na rozdiel od klasického upratovania v spoločnosti handričiek, hubiek, vedier s vodou a čistiacich prostriedkov vám k efektívnemu a hygienickému upratovaniu stačí len jeden prístroj a pár minút voľného času.

Parné čističe Ariete sú pripravené na akciu v priebehu pár minút. Na upratovanie navyše nie je potrebné využívať žiadne čistiace prostriedky. Samotná para a vysoký tlak totiž predstavujú najúčinnejší spôsob, ako udržať kúpeľňu (resp. domácnosť) hygienicky čistú a upratanú. Parné čističe si poradia nielen s bežnými nečistotami, ale aj s vodným kameňom, ťažko odstrániteľnými usadeninami, chlpmi od domácich maznáčikov, prachom, baktériami, vírusmi, roztočmi aj mikróbmi.

Čistené povrchy sú navyše prakticky okamžite suché, takže eliminujete riziko pošmyknutia a čas potrebný na upratovanie. Vo finále vám samotné upratovanie kúpeľne zaberie niekoľko (desiatok) minút - tj. asi tretinu času, ktorý by ste venovali klasickému upratovaniu bez spoločnosti týchto praktických pomocníkov.

" class="more-information">viac informácií...

Oxymeter – nenápadný pomocník v boji s COVID-19

16.03.2021
Koronavírus, ktorý spôsobuje COVID-19 v mnohých prípadoch ovplivňuje prenos kyslíka pomocou červených krviniek do krvného obehu a spôsobuje tým dýchacie ťažkosti a nedostatočné zásobovanie orgánov okysličenou krvou. Nedostatok kyslíka si väčšinou na začiatku pacienti s COVID-19 neuvedomujú, avšak v momente, keď už ťažkosti vnímajú, môže byť už neskoro.

Pomôže prstový pulzný oxymeter.
V domácom prostredí môžme ľahko vykonať meranie pomocou prstového pulzného oxymetra a v prípade zistenia nízkych hodnôt je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Prístroj funguje na princípe vysielania infračerveného a červeného lúča svetla cez tkanivo a senzor sníma priechodnosť lúča cez prekrvené tkanivo. Prepočtom prístroj na displeji zobrazí hodnotu saturácie hemoglobínu kyslíkom.

Na trhu osvedčený pulzný oxymeter HOMEDICS PX-101.
Samotné meranie je ľahké, rýchle a bezbolestné. Ide o malý prístroj, kde stačí vložiť prst do gumového otvoru a po stlačení tlačidla sa za niekoľko sekúnd na displeji zobrazia namerané hodnoty. Okrem saturácie nám prístroj ukáže aj srdcovú frekvenciu, čiže pulz a perfúzny index, ktorý udáva podiel okysličenej krvi prichádzajúci s každým novým srdcovým tepom k celkovému množstvu krvi.

Pokles saturácie o pár percent môže byť dôvodom k hospitalizácii.
Zdravý človek má hodnotu SpO2 v rozmedzí 95 – 99% (u senioroch sú normálne hodnoty do 93%). Pri hodnotách 90 – 94% je potrebná ostražitosť a častejšie kontroly. Pokiaľ však klesne hodnota pod 90 % je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Práve takéto nízke hodnoty sú časté pri pacientoch s ochorením na COVID-19. Sú i prípady, kedy klesne hladina u týchto pacientov až na 40 - 50% a môže prísť ku strate vedomia.

Ďalšie dôležité ukazovatele.
Prístroj na displeji zobrazuje údaj o srdcovej frekvencie, označený symbolom PRbpm. Normálna hodnota je v tomto prípade v rozmedzí 60 - 90 bpm (úderov za minútu).

Ďalej je tu perfúzny index (PI). Táto hodnota sa pohybuje v rozmedzí 1-20. Pre vysvetlenie, napríklad hodnota 5 vyjadruje, že každý nový srdcový tep privádza do končatiny 5% novej okysličenej krvi.

Homedics Oxymeter

Oxymeter v každej domácnosti.
Súčasná neľahká doba nám ukázala, že tento malý prístroj môže byť veľkým pomocníkom v boji proti ochoreniu COVID-19 a stáva sa tak bežnou súčasťou domácich lekárničiek.

Pulzný oxymeter HOMEDICS PX-101 je tiež vhodný pre ďalšie skupiny ľudí, najmä pre astmatikov, anemikov, športovcov, ďalej pre ľudí s chronickými pľúcnymi chorobami, s kardiovaskulárnymi problémami a všeobecne pre seniorov.

Špecifikácia HOMEDICS PX-101
- Saturácia kyslíkom(SpO2): rozsah merania 70 – 100%: ± 2 číslice
- Meranie tepovej frekvencie(PRbpm ): rozsah merania 30 – 250 bpm   
- Perfúzny index (PI): rozsah merania: 0,2-20,0 %
- Dvojfarebný OLED displej
- Ľahko čitateľný 4-smerový displej
- 7 režimov zobrazenia
- Nastaviteľná intenzita jasu úroveň  od 1 až do 10
- Indikácia stavu batérie
- Indikácia signálu
- Automatické vypnutie po 8 sekundách nečinnosti
- V balení 2 x AAA batérie
- Šnúrka na krk
- Rozmery: 6 x 3,2 x 3 cm
- Registrovaná zdravotnícka pomôcka

Upozornenie
Neslúži ako test, či má alebo nemá pacient COVID-19, ale k zisteniu príznakov, na základe ktorých sa doporučuje testovanie a pri veľmi nízkych hodnotách je nutné bezodkladne vyhľadať lékarsku pomoc.

Prístroj nie je určený na nepretržité monitorovanie!" class="more-information">viac informácií...

Vytvárajte obložené misy ako profesionál! Poradíme, ako na ne

15.03.2021
Čaká vás narodeninová oslava alebo si jednoducho chcete pripraviť obloženú misu na víkendové "pozobávání"? Či už riešite slávnostné občerstvenie pre rodinu a priateľov alebo chcete prekvapiť svoju drahú polovičku chutnou maličkosťou, máme pre vás tipy, ako na dokonalú obloženú misu, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani profík.

Všetko si dobre naplánujte
Ešte pred tým, než sa vrhnete na nákup surovín alebo praktických pomocníkov, ktorí vám s výrobou obloženej misy pomôžu, dôkladne naplánujte, koľko osôb budete hostiť a akú veľkú hostinu chcete vlastne chystať. Nie je totiž nič horšie, ako keď počas večera dôjde pripravené občerstvenie. A kde budete uprostred noci zháňať nové?

Ak máte napríklad desať hostí, misu zostavujte tak, aby každý z nich mohol ochutnať všetky pochutiny, ktoré pre nich pripravíte. Rozhodne tak nemôžeme dať na misu treba osem ruských vajíčok a spoliehať na to, že: "Petra si vajcia nedá a Martinovi je vlastne úplne jedno, čo počas večera ochutná". Preto počítajte s tým, že práve dnes budú všetci chcieť z vašej lákavej misy ochutnať každý jeden výtvor. Tomu následne prispôsobte nákup surovín.

Praktickí pomocníci vám ušetrí čas
Aby ste nemuseli všetky suroviny krájať otrocky ručne, oplatí sa zvážiť obstaranie praktického pomocníka - v tomto prípade napríklad krájača Zelmer. Samotná značka tento rok oslávila už sedemdesiate narodeniny a predstavila svetu celý rad praktických pomocníkov. Niet sa preto čomu čudovať, že ju prestížny časopis Financial Times zaradil medzi desiatku najlepších a najdôveryhodnejších firiem strednej a východnej Európy!

Ale späť k multifunkčnému Zelmer krájaču, ktorý nájde uplatnenie počas rodinných osláv a ďalších slávnostných príležitostí. S jeho pomocou ľahko, rýchlo a bezpečne nakrájate potrebné pečivo, syry, salámy, zeleninu a ovocie, ale napríklad tiež zemiakové a žemľové knedle a ďalšie suroviny. O presný rez sa stará zúbkovaný nôž z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele s priemerom 170 mm. Nastaviť si, samozrejme, môžete aj hrúbku jednotlivých plátkov a to od 0 do 15 milimetrov.

Obložené misy

Tipy na dokonalé obložené misy
Pri vytváraní obložených mís popustite uzdu fantázii a nechajte ju pracovať na plné obrátky. Vytvárať môžete čisto syrové, miešané, zeleninové alebo syrové misy. Staviť, samozrejme, môžete aj na kombináciu syrov a salám alebo syrov a ovocia, ktoré doplníte orieškami či olivami. Takáto misa sa skvele hodí napríklad k bielemu vínu. Ak sa rozhodnete podávať červené víno, pripravte misu z plátkov zveriny, bravčového, hovädzieho alebo jahňacieho mäsa. Chýbať by na tejto mise nemali ani plesňové syry, parmezán a čedar.

Čo sa týka párovanie obložených mís s pivom, tu voľte napríklad bravčové koleno, bôčik alebo plátky pečeného mäsa, s ktorých bezpečným nakrájaním vám opäť pomôže vyššie uvedený krájač Zelmer. Vedľa nešliapnete ani mäsovou misou, ktorú doplníte o malé párky, sušené klobásky s paradajky a, samozrejme, slané pochutiny (oriešky, tyčinky, krekry).

Obľúbené sú tiež talianske (mozzarella, cherry paradajky, bazalka) alebo napríklad grécke kombinácie (syr feta, olivy, paradajky, olivový olej). Nezabudnite ani na najrôznejšie dresingy, omáčky, dipy a, samozrejme, pečivo (napríklad to po domácky upečené). Ak vám to časové možnosti umožňujú, z tenkých plátkov syrov alebo údenín môžete vytvárať ružičky alebo iné tvary, ktoré stravníci zaručené ocenia." class="more-information">viac informácií...

Prvé príznaky Covid 19 odhalí aj oxymeter

15.03.2021
Na začiatku si povedzme ako Vám môže pomôcť pulzný oxymeter, prečo, ako a kedy ho používať, hlavne v spojitosti s ochorením Covid-19.

Mnoho ľudí považuje hladinu kyslíka za dôležitý znak toho, ako dobre telo funguje, rovnako ako krvný tlak, alebo telesná teplota človeka. Ľudia, ktorí majú ochorenie pľúc alebo srdca, môžu používať pulzný oxymeter doma na kontrolu toho, ako sa im darí, podľa pokynov ich poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Ak má človek mierny prípad OCHORENIA COVID-19 a sám sa lieči doma, oxymeter môže byť užitočným nástrojom na kontrolu hladiny kyslíka, aby bolo možné včasné zachytenie nízkych hladín kyslíka resp. ak má niekto COVID-19, pulzový oxymeter mu môže pomôcť dávať pozor na svoje zdravie a vedieť, či potrebuje lekársku starostlivosť.

Čo je pulzný Oxymeter ?
Pulzný oxymeter meria koľko kyslíka máte v krvi . Je to malé zariadenie, ktoré pripnete na prst alebo inú časť tela(napr. lalok ucha). Často sa používajú v nemocniciach a klinikách a dajú sa kúpiť aj na použitie doma. Oxymeter môže byť aplikovaný na všetky osoby okrem detí a batoliat. Môžete si ho kúpiť bez lekárskeho predpisu aj v niektorých predajniach s elektronikou.

Ako funguje Oxymeter LAICA?
Led diódy presvetľujú krv a podľa jej farby určujú množstvo kyslíka. Prístroj môže pomôcť pri domácej diagnostike počas pľúcneho ochorenia COVID-19. Normálne hodnoty dospelého človeka, sú od 92 -100% nasýtenia červeného krvného farbiva. Meranie má význam najmä na piaty deň od príznakov ochorenia. Ak hodnota začne klesať a človeku sa začne subjektívne ťažšie dýchať, začne sa zadýchavať cestou z obývačky na toaletu, treba privolať lekársku pomoc. Ak si osoba s COVID-19, monitoruje svoj klinický stav doma, hodnoty SpO2 trvalo ostáva na úrovni 90 až 92 % a hodnota neustále klesá pod túto prahovú hodnotu, je potrebné včasné lekárske vyšetrenie. Hodnoty 40 – 50% sú už kritické, pacient väčšinou už nie je pri vedomí, záchranku treba volať oveľa skôr.

Aby sme lepšie porozumeli nameraným hodnotám uvádzame indikatívne hodnoty pre interpretáciu údajov zistených pulzným oxymetrom, tieto hodnoty musia byť vždy prediskutované so svojím lekárom.
- 95 % – 99 %: normálne hodnoty (u starších osôb sú to aj normálne hodnoty pod 93 %)
- 90% – 94%: mierne hodnoty hypoxie (ak pretrváva, poraďte sa so svojím lekárom)
- Menej ako 90%: ťažká neprítomnosť kyslíka.

Odchýlky v meraní môžu spôsobiť problémy s krvným obehom so slabým prietokom krvi do končatín, ako sú veľmi studené ruky, vnútorné cievne ochorenie a pod. Okrem toho aj falošné nechty alebo určité tmavo sfarbené laky na nechty, ako je čierna alebo modrá, alebo prudké slnečné svetlo, môžu skresliť hodnoty.

Povedzme si aké sú hlavné výhody oxymetra LAICA AE1007, ako a čo meria, a v akom rozsahu.

Laica oxymeter

Laica prstový pulzný oxymeter slúži na rýchle, bezbolestné a presné neinvazívne meranie saturácie krvného hemoglobínu kyslíkom (SpO2) a meranie tepovej frekvencie srdca ( bpm ). LAICA používa dve frekvencie svetla (červené a infračervené) na stanovenie percentuálneho podielu (%) hemoglobínu v krvi nasýtenej kyslíkom SpO2. Súčasne sa s meraním úrovne SpO2 meria a zobrazuje aj tep. Stačí vložiť jeden prst do gumového otvoru oxymetra, stlačiť jedno tlačidlo a o niekoľko sekúnd si prečítate namerané hodnoty na displeji.  Led displej je v rozmeroch 1,9 x 2,6 cm, na displeji sa zobrazuje nasýtenie kyslikom v percentách, srdcový tep za minútu. Pulz je graficky znázornený na bočnej lište „Lišta srdcového tepu“. Na displeji sa zobrazuje aj indikácia vybitej batérie. Pri nečinnosti sa zariadenie vypne po 20-tich
sekundách.

Prístroj meria rozsah saturácie od 36% - 99 % , s rozlíšením 1%, tep meria v rozsahu 30 tepov za minútu ~ 250 tepov za minútu s rozlíšením: 1 tep za minútu a odchýlkou menej ako 1%. Normálny rozsah srdcovej frekvencie  je 60 – 90 úderov za minútu.

Dôležité je  aby sa zariadenie, resp.  gumená vnútorná časť oxymetra, (aj prst) pred meraním pravidelne dezinfikovala alkoholom tak, aby sa nepoškodili snímače merania. Je to dôležite kvôli správnosti merania. Prístroj pracuje s napájaním dvoch mikro tužkových batérií AAA 1,5 V. Súčasťou je aj praktická šnúrka na zavesenie a vďaka malým kompaktným rozmerom 5.5 x 3.2 x 3.2 cm a hmotnosti 57g, je vhodný aj na cestovanie.

Prístroj nie je určený na nepretržité monitorovanie! Opätovné meranie je doporučené najskôr po 12 sekundách. Pulzný oxymeter LAICA AE1007 je registrovaná zdravotnícka pomôcka" class="more-information">viac informácií...

Recenzia JBL Quantum 800: Slúchadlá pre hráčov

15.03.2021
JBL Quantum 800 posúva funkcie modelu Quantum 400 ešte o krok ďalej a hlavne prináša možnosť bezdrôtového pripojenia k počítaču cez 2,4 GHz USB adaptér, prípadne cez Bluetooth 5.0. Pripojenie cez Bluetooth využijete aj v kombinácii s mobilnými zariadeniami. Súčasťou balenia je tiež USB kábel a kábel s 3,5 mm jackom, takže máte k dispozícii prakticky všetky spôsoby pripojenia.

Výklopný mikrofón ponúka vyhradené tlačidlo na jeho zapnutie a vypnutie, pričom nechýbajú ani ovládacie prvky na reguláciu hlasitosti, resp. nastavenie pomeru medzi hlasitosťou hry a komunikácie s ostatnými hráčmi. V prípade pripojenia cez Bluetooth však regulácia hlasitosti na slúchadlách nefunguje, takže ju budete regulovať priamo na zariadení. Extra funkciou modelu Quantum 800 je aj funkcia aktívneho odhlučnenia zvuku.

Ak to teda zhrnieme, JBL Quantum 800 sú najlepšie vybavené slúchadla tohto radu. Prinášajú všetky funkcie, ktoré sme chválili v prípade modelu Quantum 400, pričom pridávajú aktívne odhlučnenie a možnosť bezdrôtového pripojenia. Výdrž batérie dosahuje v prípade bezdrôtového pripojenia až 14 hodín." class="more-information">viac informácií...

Vákuovanie pre začiatočníkov: čo robí vákuum s potravinami?

13.03.2021
Všetci, ktorí sa aspoň okrajovo zaujímajú o problematiku plytvania potravín a hľadajú jednoduché možnosti, ako ušetriť by mali pri tomto článku zbystriť pozornosť. Dnes sa budeme venovať „problematike“ vákua, vďaka ktorému je možné predĺžiť životnosť potravín až štvornásobne. A možno už aj tušíte, ako. Áno! Jednoduchým odsatím vzduchu...
jednoduché praktiky, medzi ktoré patrí aj vákuovanie. To funguje na princípe odsatia nadbytočného vzduchu okolo potraviny. Zamedzením prístupu vzduchu k potravine výrazne spomaľujeme jej oxidáciu a tvorbu bakteriálnych zárodkov, ktoré sa po vytvorení šíria rýchlosťou svetla. Vákuovanie taktiež spomaľuje tvorbu histamínu, čo ocenia hlavne ľudia trpiaci histamínovou intoleranciou. Takto uskladnená potravina predĺži svoju životnosť až štvornásobne. Pozrite si náš prehľad:

Status

Vyberte si svoj obľúbený spôsob
Na trhu existuje mnoho druhov vákuovacích zariadení, napríklad od výrobcu Status alebo Laica, ktoré zbavia vaše potraviny kyslíka a predĺžia tak ich životnosť. Asi hlavým kritériom pre výber správneho spôsobu vákuovania je otázka, na akú dlhú dobu potrebujeme danú potravinu uskladniť. Ak uskladňujete potraviny, ktoré používate takmer denne, zvoľte vákuovacie boxy, džbán, kolíky, vrchnáky či iné rýchle pomôcky. Ak uskladňujete veci na dlhšiu dobu, ako napríklad mäso alebo sezónne potraviny, ktoré následne ukladáte do mrazničky, je vhodné siahnuť po fóliových vákuovačkách.

Materiály, z ktorých sú vakuovacie fólie a dózy vyrobené navyše odolávajú vysokým aj nízkym teplotám, sú zdravotne nezávadné a z potravín neabsorbujú arómu ani ich farbu. Ľahko sa tak stanú vítanými spoločníkmi moderných kuchýň a domácností. Naviac je možné používať ich opakovane, takže okrem svojej peňaženky šetríte tiež životné prostredie.

Status

Ak sa vám tento článok páčil a bol pre vás užitočný, odporúčame sledovať aj ďalšie články zo série „Vákuovanie pre začiatočníkov“. V ďalšom článku rozoberieme problematiku vákuovania tzv. rýchlych jedál vs. dlhodobého skladovania.
" class="more-information">viac informácií...

Poznáte rozdiel medzi respiračnou alergiou a astmou?

12.03.2021
Nič nie je desivejšie, ako keď človek nemôže chytiť dych. Hrudník sa stiahne a človek jednoducho nemôže nasať dostatok kyslíka. Na prvý pohľad môže alergia aj astma vyzerať rovnako, lekári s nimi dokonca zaobchádzajú podobne. Viac informácií o rozdieloch medzi respiračnou alergiou a astmou sa dočítate v nasledujúcom článku.

Čo je to astma?
Astmu kvalifikujeme ako chronické ochorenie pľúc, ktoré ovplyvňuje dýchacie cesty. Astma spôsobuje stiahnutie svalov okolo bronchiol, teda priedušničiek vedúcich vzduch do pľúc. Takéto stiahnutie spôsobuje zmenšenie dýchacích ciest.

Okrem toho sa pri astmatickom záchvate vytvára hlien a začína upchávať už zúžené dýchacie cesty. Astma nie je trvalý stav, čo znamená, že niekedy človek môže dýchať lepšie a nemá zúžené dýchacie cesty. Astmatické záchvaty môžu spôsobovať aj spúšťače z okolitého prostredia. Tieto spúšťače môžu byť rôzne a zahŕňajú:
- dym;
- studený vzduch;
- vlhký vzduch;
- silný zápach;
- namáhavé cvičenie;
- výfukové plyny;
- chemikálie;
- lieky ako aspirín alebo betablokátory;
- siričitany.

Stres môže tiež spôsobiť astmatický záchvat. Astmu môžu vyvolať aj ďalšie alergény (napríklad plesne, roztoče, domáce zvieratá a peľové zrná) a dráždivé látky (napríklad ozón a iné znečisťujúce látky).

Ako liečiť astmu?
Lekári diagnostikujú astmu pomocou testov pľúcnych funkcií a testov na alergiu a týmto spôsobom zisťujú, či ide o astmu alebo alergiu. Astma žiaľ nie je vyliečiteľná, ale je možné zmierňovať príznaky. Lekári môžu na astmu predpísať lieky, ktoré môžu pomôcť zvládnuť príznaky astmy.

Čo je to respiračná alergia?
Respiračná alergia je reakciou imunitného systému na spúšťač z prostredia. Imunitný systém reaguje na spúšťač ako je peľ, prach, plesne alebo srsť domácich miláčikov.

Aké sú prejavy alergie?
Pri alergickej reakcii telo začína byť preťažené. Oči môžu slziť a človek môže cítiť tlak na prieduškách. S alergiou sa tiež môže vyskytnúť pocit pálenia v krku alebo v hrudníku a taktiež sa môže ťažko dýchať. Vzhľadom na ťažkosti s dýchaním alergie zvykne sprevádzať aj kašeľ alebo chrčanie. Stručne povedané, je to podobný pocit ako pri astmatickom záchvate. Zaujímavé je, že aj keď má človek astmu, nemusí trpieť alergiami. Na druhej strane, alergie môžu vyvolať astmatický záchvat.

Astma vs. Alergia

Čo spúšťa alergie?
Bežné alergény nachádzajúce sa vo vzduchu, môžu spúšťať alergické záchvaty. Toto sú najčastejšie spúšťače alergií:
- prachové roztoče – sú alergickou zložkou domáceho prachu a nachádzajú sa v posteľnej bielizni, čalúnení, kobercoch a je takmer nemožné sa im vyhnúť;
- peľ – je to názov pre častice, ktoré rastliny uvoľňujú do ovzdušia pre oplodnenie iných rastlín. Reakcia na peľ sa môže líšiť od ročného obdobia a miesta, kde človek žije. Peľ taktiež súvisí so sennou nádchou;
- pleseň – huby, ktoré sa nachádzajú vo vnútri aj mimo domu. Plesni vyhovuje vlhké a tmavé prostredie, takže je možné ju nájsť v hromadách hnijúceho lístia a trávy spolu s kompostom, či v zle vetranej kúpeľni alebo vlhkom suteréne;
- domáce zvieratá – srsť, šupiny kože a chlpy z domácich miláčikov môžu taktiež spôsobovať alergie;
- šváby – je zvláštne, že šváby sú hlavným zdrojom alergií v domácnosti. Šváby ako spúšťač alergie vysvetľujú, prečo je u detí v mestách vysoká miera astmy aj keď sú tam nízke úrovne peľu.

Ako efektívne bojovať s alergiami?
Podobne ako u astmy, ani alergie nie je možné úplne vyliečiť. Alergény ju jednoducho spúšťajú. Takže pri boji s alergiami je potrebné buď obmedziť vystavenie alergénom alebo zvládnuť jej príznaky. Čím je vzduch čistejší, tým menej alergénov, s ktorými musíte bojovať. Zvládať príznaky alergií vám môže pomôcť čistý vzduch u vás doma a pre prípad stretu s alergénmi mimo vášho domu, je tu možnosť užívať antihistaminiká.

V prípade, že máte alergiu alebo astmu, alebo máte alergiu aj astmu zároveň, je potrebné sa zamerať na vytvorenie čo najčistejšieho vzduchu vo vašej domácnosti. Zvážte výhody kúpi čističky vzduchu, ktorá bude schopná odstraňovať alergény zo vzduchu a zaistí vám čistejší vzduch v interiéri.

Čističky-sterilizátory vzduchu Airfree čistia vzduch vo svojom jadre pri veľmi vysokej teplote, ktorá dosahuje až 200°C. Práve táto vysoká teplota zaručuje, že sa vzduch kvalitne prečistí a do miestnosti sa vracia svieži, čistý vzduch zbavený množstva alergénov a škodlivých látok. Airfree dokáže zo vzduchu odstraňovať baktérie, vírusy, roztoče, plesne či pele a zabraňuje ich ďalšiemu šíreniu. Taktiež dokáže eliminovať zápachy a redukovať ozón. Nemusíte sa báť ani zložitej údržby a keďže pri čističkách-sterilizátoroch vzduchu Airfree nie je potrebná výmeny filtrov, predídete tak aj kontaktu a alergénmi a nečistotami, ktoré inak ostávajú vo filtroch zachytené. Vďaka jej tichému chodu, Airfree môžete použiť aj v spálni či detskej izbe a nerušene tak bojovať s alergénmi a nečistotami v každej miestnosti vášho domova. Udržujte vzduch u vás doma čistý a dýchajte kvalitný vzduch s čističkami-sterilizátormi vzduchu Airfree." class="more-information">viac informácií...

JBL PartyBox On-The-GO: Hudobný reproduktor na oslavu

10.03.2021
Hudobný reproduktor na tú správnu oslavu alebo posedenie. Nestratí sa v telocvični ani pri ohni alebo bazéne. Je stavaný tak, aby ste ho nosili všade so sebou a nemuseli sa obávať jeho poškodenia. Aj preto odolá postriekaniu vodou a má priamo certifikáciu IPX4. K reproduktoru sa dajú pripojiť káblový mikrofón a gitara. Jeden mikrofón, a to bezdrôtový, máte priamo v balení a dá sa hneď použiť.

Celkovo máte k dispozícii 100 W hudobného výkonu a komu by sa málilo, má možnosť spojiť dva reproduktory do jedného, a to pomocou TWS systému, ktorý využívajú skutočne bezdrôtové slúchadlá. Nechýbajú svetelné efekty, ktoré sa dajú prepínať priamo na reproduktore, ale tiež aj úplne vypnúť. To ale pravdepodobne neurobíte, nakoľko sú výborné a do večernej atmosféry ako uliate.

Zaujme vás:
- 100 W výkon a zosilnené basy
- Svetelné efekty
- Možnosť bezdrôtovo spojiť dva reproduktory
- Mikrofón v štandardnej výbave
- Odolnosť voči vode IPX4
- Výdrž až 6 hodín na batériu" class="more-information">viac informácií...

Recenzia JBL Quantum Duo: Herné reproduktory k počítaču či konzole

09.03.2021
Stereo reproduktory Quantum Duon pochádzajú z herného radu JBL Quantum. Tie môžete pripojiť k počítaču, notebooku a ku konzole PlayStation prostredníctvom priloženého USB kábla a k ľubovoľnému zariadeniu s 3,5 mm jackom pomocou priloženého jack-jack kábla. K dispozícii je takisto pripojenie cez Bluetooth, ktoré využijete v prípade mobilných zariadení a eventuálne aj v prípade notebooku a počítača – ak obsahuje Bluetooth konektivitu.

Podsvietenie je jednou z kľúčových vlastností herných audio produktov a druhou dôležitou funkciou je funkcia priestorového zvuku. Quantum Duo ponúka virtuálny priestorový zvuk s technológiou Dolby Digital, ktorý plní svoj účel a využijete ho pri hraní či sledovaní filmov. Vtedy ponúka lepší zážitok a zvýrazňuje zvuk v priestore, čo oceníte napríklad pri hraní spomenutého Counter-Striku.

Každý reproduktor obsahuje 2,5“ woofer a 0,75“ tweeter na kvalitné podanie basov aj výšok. Výkon je na úrovni 20W RMS. So zvukovým podaním reproduktorov sme boli spokojní a to pri nielen pri hraní, ale aj pri počúvaní hudby či bežnom používaní. Chválime aj vysokú maximálnu hlasitosť, s týmito reproduktormi si spravíte doma diskotéku. Hoci, v prípade maximálnej hlasitosti sa prejavia obmedzenia ich výkonu.

Pravý reproduktor obsahuje koliesko na reguláciu hlasitosti a ovládacie prvky na zapnutie/vypnutie priestorového zvuku a prispôsobenie svetelných efektov. Tento reproduktor takisto obsahuje napájacie tlačidlo, výstup pre slúchadlá a tlačidlo na zapnutie Bluetooth pripojenia." class="more-information">viac informácií...

Inhalácia ako forma rehabilitácie po prekonaní choroby covid-19

08.03.2021
S novým druhom korona-vírusu bojujeme už viac ako rok. Bohužiaľ, stále tak úplne nevieme, čo všetko v našom tele vykonáva a aké stopy po sebe zanecháva. Tí, ktorí chorobu prekonali, sa často stretávajú s viac či menej závažnými dýchacími ťažkosťami. Podľa názorov popredných odborníkov a najnovších prieskumov sa ukazuje, že s rekonvalescenciou môže pomôcť špecializovaný liečebný pobyt v kúpeľoch a správne vykonávané inhalačné techniky.

Úloha inhalácie v oblasti rehabilitácie
Inhalačná forma liečby patrí bezpochyby k terapii mnohých pľúcnych ochorení, a to z dôvodu zaistenia vyšších koncentrácií liečiva lokálne priamo v pľúcach, čím je dosiahnutý maximálny efekt spolu s nízkym rizikom výskytu nežiaducich účinkov.

Ani choroba Covid-19 tak nie je v tejto oblasti výnimkou. Napríklad hlavný lekár Lázní Luhačovice MUDr. Jiří Hnátek tvrdí, že v súvislosti s rekonvalescenciou pomáha "predovšetkým individuálna inhalácia prírodnou minerálnou vodou, dychová rehabilitácia, masáž, vybrané vodoliečebné procedúry a pitná terapia kúpeľných minerálnych vôd."

Podľa vedcov z lekárskej fakulty univerzity v Pittsburghu sa inhalačná liečba ukazuje ako účinná tiež v boji so samotnou chorobou Covid-19. Vo svojom výskume totiž testovali špeciálne inhalačné spreje, ktoré by si v budúcnosti mohli ľudia striekať do nosa a úst - miest, prostredníctvom ktorých sa vírus dostáva do nášho organizmu. Všetko ale ešte musí prejsť tromi fázami klinických štúdií.

Na oxfordskej univerzite pre zmenu prebiehala štúdia týkajúce sa použitia vysokých dávok inhalovaných kortikosteroidov, ktoré sa podávali pacientom s včasnou infekciou korona-vírusu. Kortikosteroidy mali zabrániť klinickému poškodeniu dýchacích ciest pacienta a jeho následnej hospitalizácii. A ako táto štúdia dopadla? Rané mikrobiologické údaje preukázali, že kortikosteroidy sú účinné pri spomalení rýchlosti replikácie korona-vírusu v pľúcnych bunkách. Vďaka inhalačnej terapii sa navyše dostali na potrebné miesta v pľúcach, čím bol maximalizovaný ich účinok.

Rehabilitácia covid

Viac ukáže čas
Z vyššie uvedeného vyplýva, že
správna metóda inhalácie a moderné inhalátory (napríklad tie od talianskeho výrobcu Laica) zohrávajú v súčasnej situácii významnú úlohu a môžu byť účinným prostriedkom pri doliečovaní najrôznejších pľúcnych ochorení, vrátane toľko obávaného Covidu-19. Pretože je choroba stále nová a zatiaľ o nej nevieme až tak veľa, odpovede na všetky dôležité otázky budeme poznať až v priebehu nasledujúcich mesiacov či rokov. S bojom proti jej následkom však môžete začať bezpečne už dnes.
" class="more-information">viac informácií...

Vákuovanie pre začiatočníkov: osvojte si spôsoby, ako neplytvať potravinami

06.03.2021
Ročne sa na svete vyhodí 1,3 miliardy ton potravín, ktoré by niekde inde mohli zachrániť životy. Kvôli tomuto číslu vyhadzujeme von oknom nemalé sumy peňazí, drancujeme prírodné zdroje potrebné na výrobu potravín, plytváme vynaloženou energiou a prácou iných ľudí. Objemy vyhodených potravín však máme vo svojich rukách a je v našich silách ich zredukovať. Stačí, ak budeme lepšie plánovať, skladovať, budeme sa o problematiku zaujímať a budeme ju chcieť riešiť. Každý z nás môže podniknúť kroky k zníženiu množstva vyhodených potravín. Dnes vám prinášame pár tipov, ako na to...

2. Zamerajme sa na dátumy
Z nášho naplánovaného nákupného zoznamu vyselektujme potraviny s krátkym dátumom spotreby a snažme sa skonzumovať ich čo najrýchlejšie. Rozlišujme:
- Dátum spotreby/Spotrebujte do:  potraviny po uplynutí tohto dátumu nie sú vhodné na konzumáciu.
- Dátum minimálnej trvanlivosti: pri správnom skladovaní môžeme potravinu konzumovať aj po tomto dátume.

3. Využívajme správne teplotné zóny v chladničke
Pozrime sa „na zúbok“ našej chladničke. Tá by mala mať spoľahlivé tesnenie a optimálnu teplotu (1-5 °C ). Teplotné zóny chladničky by sme mali využiť vo svoj prospech. Na vrchných poličkách by sme mali skladovať vajíčka, syry, maslo, na stredných ostatné mliečne výrobky, polotovary a údeniny a spodné poličky by mali patriť rýchlo-kaziacim sa potravinám ako napr. varené jedlo, mäso či ryby... Zelenina a ovocie by mali zaberať spodné šuflíky, no banány, mango, či citrusy skladujte radšej mimo chladničky. Dvierka patria prirodzene kečupu, horčici a nápojom. Všetky z týchto potravín je možné skladovať vo vákuovacích boxoch, fóliách alebo džbánoch, ktoré predĺžia životnosť potravín až štvornásobne. Viac tipov na skladovanie sme pre vás spísali v
tomto článku.

4. Ak sa dá, kompostujme
Aj jedlo môžeme plnohodnotne „recyklovať“. Šupky zo zeleniny a ovocia, zvyšky varených jedál, staré ovsené vločky alebo múku môžeme použiť ako kvalitné hnojivo- kompost.

5. Konzervujme, sušme, vákuujme...
Ak máme doma potraviny, o ktorých vieme, že ich v najbližšej dobe nebudeme používať, môžeme ich zakonzervovať zavarením, sušením, mrazením, vákuovaním alebo dokonca kombináciou viacerých metód. Ovocie, zelenina, huby či vňať sú ideálnymi adeptami nielen na sušenie, ale aj vákuovanie. Ak ste sa rozhodli potraviny zamraziť, môžete ich predtým zavákuovať a predĺžiť tak ich životnosť ešte o niečo viac. Vákuovať môžete dokonca aj zaváraniny za pomoci vákuovacích kolíkov. Kreativite sa medze nekladú.

Ako neplytvať potravinami

Ak sa vám tento článok páčil a bol pre vás užitočný, odporúčame sledovať aj ďalšie články zo série „Vákuovanie pre začiatočníkov“. Nabudúce si povieme o tom, aký vplyv má vákuum na potraviny a ako vlastne vákuovanie funguje.

Zdroj: https://www.minzp.sk/files/odbor-odpadoveho-hospodarstva/neplytvajte-potravinami.pdf" class="more-information">viac informácií...

JBL Xtreme 3 verný a vďačný spoločník

05.03.2021
S JBL Xtreme 3 získate výkonný reproduktor so zvukom, ktorý vás môže sprevádzať prakticky kdekoľvek. Samozrejmosťou je ochrana voči prachu a vode, poteší aj cena na úrovni pôvodnej generácie.

Bezdrôtové nabíjanie, bezdrôtové slúchadlá, bezdrôtové reproduktory. Vitajte v bezdrôtovom svete, kde si veľmi dobre vedie známe JBL. Jeden taký mi, starostlivo zabalený, pristál na stole. Už len veľkosť krabice naznačila, že ide o naozaj poriadny kus hardvéru. Na výber je vo viacerých prevedeniach, mňa potešil klasický čierny odtieň.

JBL Xtreme 3

Párovanie prebehlo okamžite a bez komplikácií. Výborne! Za pár sekúnd mi na stole hral a vibroval melodický rock poriadne nahlas, tak, ako sa na party reproduktor patrí. Samotný zvuk je plný s prirodzenými výškami, príjemnými stredmi a skutočnými basovými tónmi. Takých, aké z miniatúrnych repráčikov jednoducho nebudete nikdy počuť. Okrem samotného reproduktora nájdete v balení popruh na prenášanie s praktickým otváračom na fľaše a 60 W USB-C nabíjačku. Tá dobre poslúži aj na nabíjanie smartfónov, tabletov či notebookov.

JBL Xtreme 3

Novinka pokračuje v dobre začatej práci svojich predchodcov. Ponúka mohutný zvuk JBL Original Pro Sound, ktorý zabezpečujú štyri meniče a dva basové žiariče s maximálnym výkonom 2x 25 W RMS (woofer) + 2x 25 W (tweeter) v AC móde (cez nabíjačku). Výdrž na batériu je 15 hodín, v praxi zrejme ešte viac, pretože reproduktor určite nebudete žhaviť naplno po celý čas. Mne sa ho za týždeň vybiť nepodarilo.

Bezdrôtovo môžete cez Bluetooth pripojiť k reproduktoru dve zariadenia, známa funkcia PartyBoost zabezpečí spárovanie dvoch reproduktorov kompatibilných s JBL PartyBoost. Xtreme 3 má 136 x 298 x 134 mm pri hmotnosti takmer 2 kg.

JBL Xtreme 3

Oproti predchádzajúcej generácii je ľahší o 400 gramov a pritom o 10 mm dlhší. Ani tu nechýba praktická možnosť využitia veľkej 36,3 Wh lítium-iónovej batérie ako powerbanky. Žiaľ, aj teraz je k dispozícii len jeden USB-A port. Na vydarenej party by sa ich zišlo viac, ale to v nijakom prípade neznižuje kvalitu a určenie, ktoré tento extrémny divoch prináša.

JBL Xtreme 3

Kúpou JBL Xtreme 3 získate namakaného svalovca, ktorý urobí poriadny rozruch všade tam, kde vkročí vaša noha. Vzhľadom na to, čo reproduktor ponúka, je jeho cena 289 eur primeraná. Let‘s Party!

Aj pre tieto vlastnosti získava JBL Extreme 3 Tip redakcie.

Tip redakcie
" class="more-information">viac informácií...

Recenzia JBL Quantum 400: Slúchadlá s vylepšeniami

04.03.2021
Slúchadlá Quantum 400 sa zmestili ešte do cenovej kategórie 100 eur a v porovnaní s modelom Quantum 200 prinášajú viacero vylepšení.

JBL Quantum 400 sa k počítaču pripájajú pomocou USB kábla. V balení je tiež kábel s 3,5 mm jackom na pripojenie k herným ovládačom alebo mobilným zariadeniam. Vďaka pripojeniu cez USB môžete využívať počítačový softvér JBL QuantumENGINE. Ten ponúka ekvalizér, nastavenie podsvietenia, zapnutie a voľbu priestorového zvuku či aktualizáciu firmvéru slúchadiel.

V tejto súvislosti dávame do pozornosti najmä dva režimy priestorového zvuku. K dispozícii je DTS Headphone:X 2.0 a tiež JBL QuantumSURROUND, ktorý ponúka až 7.1-kanálový priestorový zvuk. Samozrejmosťou je možnosť používať slúchadlá v tradičnom stereo režime a každý z týchto režimov má svoje výhody pre jednotlivé spôsoby používania slúchadiel – či už ide o počúvanie hudby, hranie hier alebo sledovanie filmov.

JBL Quantum 400 majú 50 mm meniče, v tomto smere sú slúchadlá identické s modelom Quantum 200. Ich pridanou hodnotou sú viaceré funkcie, spomenuli sme ich v texte – všetky z nich považujeme za reálnu pridanú hodnotu, ktorú využijete pri hraní. Či už ide o režimy priestorového zvuku, ekvalizér, dedikované tlačidlo na stlmenie mikrofónu či reguláciu hlasitosti hry v pomere ku komunikácii cez Discord alebo inú službu." class="more-information">viac informácií...

Čistenie škár už nemusí strašiť zo spánku! Vieme, čo naozaj funguje

04.03.2021
Určite nám dáte za pravdu, že čistenie zašlých škár nepatrí medzi činnosti, ktorým by sme sa radi a dobrovoľne každý týždeň venovali. Navyše je jedno, ako často ich drhneme a aké čistiace prostriedky používame. Zmene sfarbenia nezabránime. Ako zašlým škáram vrátiť pôvodnú farbu a lesk? Máme pre vás pár babských rád aj overených tipov.

Vyskúšajte babské rady
Ešte predtým, než siahnete po silnejšom kalibre, skúste špáry vyčistiť pomocou prísad, ktoré máte bežne doma v chladničke alebo špajzi. Účinný je napríklad ocot zmiešaný s jedlou sódou, citrónovou šťavou a vodou. Vzniknutú kašičku môžete naniesť zubnou kefkou na znečistené špáry a nechať cca pol hodiny pôsobiť. Po opláchnutí vodou by mali byť škáry opäť krásne biele.

Vyskúšať môžete aj jedlú sódu zmiešanú s bielidlom, ktorú na škáry nanesiete a necháte desať minút pôsobiť. Len dávajte pozor, aby bielidlo nepoškodilo náchylnejšie materiály alebo obklady. O fľakaté kachličky totiž asi nikto z nás nestojí. Ďalšou možnosťou je aj zmiešanie kyseliny citrónovej a sódy. Pastu nechajte opäť tridsať minút pôsobiť a potom škáry vydrhnite kefkou so stredne tvrdým vlasom.

Čo ak nič nepomáha?
Vyššie uvedené "babské rady" budete pravdepodobne aplikovať s viac či menej uspokojivým výsledkom. Navyše ide o časovo náročné a pracné metódy, ktoré je potrebné aplikovať opakovane. Našťastie existuje oveľa jednoduchší a príjemnejší spôsob, ako udržiavať škáry čisté a v pôvodnej farbe.

Tajomstvo úspechu sa skrýva v parnom čistení a čističoch Ariete, ktoré pracujú s vodou v plynnom skupenstve (parou), vysokým tlakom a vysokou, napriek tomu však bezpečnou teplotou. Výsledkom je hygienicky čistá a zdravotne nezávadná domácnosť, bez nutnosti používať chemické detergenty alebo venovať upratovaniu viac času, než je skutočne potrebné.

Ariete, parné čistenie

Parné čističe Ariete si ľahko poradia nielen s čistením zašlých škár, ale tiež s bežným upratovaním. Navyše si môžete vybrať, či na čistenie použijete praktické "kačice" - kompaktné parné čističe s ohybnou tryskou a menšou nádržkou na vodu alebo multifunkčné parné čističe, s ktorými jednoducho upracete celú domácnosť. Praktickí pomocníci tak behom niekoľkých minút zbaví domácnosť väčšiny prachu, vírusov, baktérií a alergénov.

Čistené plochy sú navyše takmer okamžite suché, hygienicky čisté a zdravotne nezávadné. Výhody a účinnosť parných čističov navyše ocenia aj rodiny s menšími deťmi alebo domácimi miláčikmi. K upratovaniu totiž nie je potrebné používať agresívne chemické prostriedky, ktoré môžu vyvolávať nepríjemné alergie alebo ďalšie zdravotné neduhy. Potrebujete snáď ďalšie dôvody, prečo dať parným čističom Ariete šancu?
" class="more-information">viac informácií...

Sharlota spojila svoje meno s JBL

01.03.2021
Sharlota alebo Shar, ako ju blízkí a fanúšikovia prezývajú je česká speváčka, moderátorka a rapperka. Taktiež je členkou vydavateľstva Blakkwood Records. Jej bohatá fanúšikovská základňa k nej pritiahla v roku 2019 aj značku JBL. Prvé stretnutie s JBL však prišlo niekoľko mesiacov predtým.

Prvé kontakty s JBL
Už v roku 2017 prebiehala spolupráca medzi JBL a Blackwood Records, a tá neminula ani Sharlotu. O 2 roky neskôr na festivale DATART LIFE v Brne vznikla prvá menšia spolupráca medzi Sharlotou a JBL, kedy na JBL výstavnom stánku odohrala menší koncert. Nechýbala ani autogramiáda, a to všetko za ozvučenia JBL technikou.

Sharlota JBL

JBL a Sharlota
Od konca roku 2019 začala Sharlota intenzívne spolupracovať so značkou JBL. V marci prebehol špeciálný event Meet & Greet so Sharlotou. 10 VIP vstupov na tento event bolo možné vyhrať na Sharlotinom Instagrame. Bol to unikátny zážitok pre fanynky, ktoré okrem vstupu vyhrali aj JBL True Wireless slúchadlá. JBL produkty sa stali súčasťou Sharlotinho života. Pri sťahovaní do nového príbytku sa tam udomácnil soundbar JBL Bar 9.1 s Dolby Atmos. V povinnej výbave na počúvanie hudby nebchýbali ani slúchadlá na uši, ale hlavne True Wireless slúchadlá, ktoré sú v súčasnosti veľkým trendom.
" class="more-information">viac informácií...

Recenze JBL Under Armour Flash X: Kvalitní bezdrátová sluchátka pro sportovce

01.03.2021
V dnešní recenzi se podíváme na druhou generaci (test první generace zde) plně bezdrátových sluchátek, které vznikly na základe spolupráce společnost JBL a Under Armour. Novinka nese označení JBL Under Armour True Wireless Flash X a cílí na všechny sportovce a jinak aktivní uživatele, kteří hledají solidní zvuk a spolehlivé uchycení v uších za jakýchkoliv podmínek.

Zpracování

Sluchátka jako taková jsou vyrobena ze dvou materiálů, a to z plastu a odolnějšího pogumovaného plastu. Lesklý plast na jejich vnitřní straně při běžném nošení není vidět ani cítit, neboť se na jeho místě nachází ergonomické silikonové inserty Sport Flex, o kterých si povíme více níže. Část sluchátek, která obvykle vyčuhuje ven z ucha je příjemně pogumovaná. Na každém ze sluchátek se nachází jedno tlačítko sloužící k ovládání. Jeho chod je příjemný, použití však může být lehce nepohodlné, neboť si při jeho stisku tlačíte sluchátka více do ucha. Na každém sluchátku pak najdeme ještě notifikační diodu, která zobrazuje různé informace na základě stavu provozu či nabití sluchátek.

Nabíjecí krabička disponuje hliníkovým obalem, vnitřní část je plastová. Sluchátka do svých nabíjecích pozic skvěle a pevně zapadnou, mechanismus otvírání se zavírá s velice příjemným zaklapnutím pojízdné části. Na obalu najdeme i poutko při případ, že byste si chtěli sluchátka připnout za pomocí karabiny například k batohu.

JBL Under Armour Flash X

Ovládání a ergonomie
Co se týče ovládání, najdeme zde klasické ovládací schéma se dvěma multifunkčními tlačítky. Tlačítko na pravém sluchátku při jednom stisknutí slouží k ovládání play/pause, dvojklik pak posune na další píseň. Možnost vrátit se zpět zde bohužel není. Na levém sluchátku se pak ovládají funkce Ambient Aware, TalkThrough či se aktivuje hlasová asistentka. V případě příchozího hovoru jedním kliknutím hovor přijmete či ukončíte, dvojklikem odmítnete a delším přidržením zapnete či vypnete mikrofon.
Z ergonomického hlediska jsou velkou výhodou tři velikosti jak silikonových špuntů, tak insertů Sport Flex, díky kterým si tak velikost a stabilitu sluchátek bude moci vybrat takřka každý uživatel. Pokud vám špuntová sluchátka principiálně nevadí, nebudete mít s tímto modelem z hlediska pohodlí problém. Při správném zvolení silikonových nástavců dokáží být poměrně pohodlná, především pak dobře drží a při běhu či akčnějším posilování jen tak z uší nevypadnou.

Zvuk
Co se týče zvukové produkce, sluchátkům velmi pomáhá neobvykle dobrá míra pasivní izolace. Špunty obvykle izolují slušně, v tomto konkrétním případě je utěsnění sluchátek v uších ještě lepší, což se pozitivně projevuje na separaci okolního hluku od poslouchané hudby. Při poslechu si užijete zejména silné basy, které se opravdu citelně projevují. Jejich vnímaná intenzita trochu slábne při vyšších hlasitostech a místy se dokáže ztrácet ve shluku ostatních frekvencí. Zvýrazněné jsou také vyšší frekvence a sluchátka tak disponují obvyklým „moderním“ zvukem který ladí většina výrobců v těchto segmentech. Maximální hlasitost je dostatečně vysoká pro většinu uživatelů se (zatím) nepoškozeným sluchem. Na poslech při běhu či při cvičení je kvalita produkce zcela dostatečná.

JBL Under Armour Flash X

Závěr
Oproti první generaci se novinka může pyšnit více než dvojnásobnou celkovou výdrží, moderní konektivitou a doprovodnými funkcemi jako je TalkThrough či Ambient Aware. Zaujmout mohou také designem, který je subjektivně moderní. Pokud hledáte bezdrátová sluchátka primárně na sport, nabídne tento model solidní kombinaci parametrů a funkcí, díky kterým zcela jistě stojí za zvážení." class="more-information">viac informácií...

Vákuovanie pre začiatočníkov: Plytváte potravinami? Zistite to!

27.02.2021
Vedeli ste, že priemerný Slovák vyhodí ročne približne 111 kíl potravín? Že vizuálne nepríťažlivé potraviny sa do našich obchodov ani nedostanú a že plytvanie začína už pri pestovaní? Potraviny musia zvládnuť dlhú a náročnú cestu na to, aby sa dostali až k vám domov. A mnoho z nich sa dokonca nikdy nespotrebuje. Aké sú štatistiky a čo môžete urobiť pre ich záchranu?

Štatistiky hovoria jasne
Ak by sme sa na problematiku  plytvania pozreli z percentuálneho hľadiska, zistili by sme, že existujú také potraviny, ktorými plytváme viac a také, ktoré vyhadzujeme menej. Rozdelenie je nasledovné:
- Zelenina a ovocie= 45%
- Koreňová zelenina a hľuzy= 45%
- Ryby a morské plody= 35%
- Obilniny= 30%
- Olejnaté semená a strukoviny= 20%
- Mliečne výrobky= 20%
- Mäso= 20%

Začnime kŕmiť ľudí, nie odpadkové koše...
Ak aj vás tak trochu zamrzeli fakty spomenuté vyššie, určite si kladiete otázku, ako to zmeniť. A je to vôbec v rukách jednotlivca. Odpoveď je ÁNO. Ak začneme obmedzovať plytvanie v našich domácnostiach, je veľmi pravdepodobné, že zabezpečíme dostatok potravín aj pre naše budúce generácie, ktorých budúcnosť je už teraz ohrozená napríklad klimatickými zmenami. Tie vplývajú aj na výrobu potravín.

Vákuovanie pre začiatočníkov

Ako zistím či plytvám potravinami?
Medzi najčastejšie znaky plytvania potravinami v domácnosti patria tieto fakty:
1. Často ich nájdete po záruke, nevhodné na ďalšie použitie:
V tomto prípade je jasné, že vám zlyháva plánovanie a skladovanie. Niekoľko tipov, ako to zmeniť nájdete v našom
predchádzajúcom článku.
2. Máte veľké zásoby a plnú komoru, nemáte prehľad: Niekedy, keď príliš prepadneme nákupnej horúčke či sezónnemu ošiaľu v podobe zaváranín, hubovej sezóny, zabíjačiek a pod., strácame prehľad. V tomto bode by sme mali zvoliť vhodnú stratégiu na zmiernenie plytvania.
3. Často sa objavujú potraviny vo Vašich smetných nádobách: Všimli ste si, že vysypávate smeti častejšie ako je nutné. Dôvodom môže byť neprimerané množstvo zapáchajúceho jedla v odpadkovom koši. Toto je signál, že je asi čas na zmenu.
4. Zabúdate na ne: Po pár dňoch od veľkého nákupu si spomeniete na potravinu, ktorú ste kúpili za účelom, ktorý ste nikdy nenaplnili? Pravdepodobne sa vo vašom domove udomácnilo plytvanie.

Nikdy nie je neskoro
Ak ste u seba doma na základe predchádzajúcich riadkov identifikovali plytvača a popísané praktiky sú vám dôverne známe, ešte stále máte šancu zachrániť veľkú časť potravín. V začiatkoch môže byť veľmi efektívnou pomôckou vákuovanie. A keď ho po čase spojíte s vašimi novými návykmi pri plánovaní, nakupovaní a skladovaní, môžete dokonca ušetriť značný objem potravín a dokonca aj peňazí.

Vákuovanie pre začiatočníkov

Vákuovanie potravín prispieva k lepšej budúcnosti
Vákuovanie predstavuje zaujímavý spôsob, ako udržať potraviny dlhšie chutné a čerstvé. Navyše ide o jednu z alternatív, ktorá má za cieľ znížiť objem skazených a vyhodených potravín, čo predstavuje významný sociálny, ekologický a ekonomický problém súčasnej spoločnosť. Dnes máme na výber vákuovacie systémy rôznych značiek ako napríklad Status alebo Laica. Ak s vákuovaním iba začínate, môžete si ho vyskúšať na vákuovacích boxoch, malých základných vákuovačkách fólií alebo na rôznych vákuovacích vychytávkach.

Ak sa vám tento článok páčil a bol pre vás užitočný, odporúčame sledovať aj ďalšie články zo série „Vákuovanie pre začiatočníkov“. Nabudúce si povieme niečo o spôsoboch a dostupných možnostiach, ako čo najmenej plytvať potravinami.

Použité údaje: Bibliografia: OZ Free Food (2021) Plytvanie v číslach. Dostupné na internete: www.free-food.sk/problem/ake-su-statistiky/
" class="more-information">viac informácií...

Ján Volko spolupracuje s JBL

26.02.2021
Majster Európy v šprinte na 60 metrov bol ešte v roku 2016 takmer neznámym športovcom. Značka JBL si však Janov talent všimla už vtedy, keď ostatní, ani nechyrovali. Johny, ako ho prezývajú je rodák z Bratislavy, kde momentálne žije aj trénuje. Samozrejme, ako každý športovec je ale v konečnom dôsledku po celý rok rozlietaný všade na svete po pretekoch a sústredeniach. Touto cestou ho však sprevádza JBL.

JBL Jump Fest
Spolupráca s JBL a nielen produktová začala v roku 2016. V srdci Košíc sa konal prvý ročník atletického projektu JBL Jump Fest. Atletika sa presunula zo štadióna do historického centra mesta. Okrem skokanského programu pre elitných atlétov, mala svoj priestor aj mládež. Menší, väčší aj najmenší sa okrem skoku do diaľky učili aj štartovať z blokov, a kto iný ich mohol zaúčať ako vychádzajúca šprintérska hviezda Ján Volko. Od roku 2016 doposiaľ nechýbal Jano, ani na jednom ročníku. V roku 2017 mali premiéru aj šprintéri, takže konečne obul tretry a robil to čo vie najlepšie, bežať rýchlo.

Ján Volko JBL

JBL pri športe aj na cestách
Ako športovec sa Jano nalieta a nacestuje, a to môže byť občas otrava. S JBL slúchadlami, ktoré aktívne potláčajú hluk, to je však o kúsok príjemnejšie. A aký by to bol tréning bez poriadnej hudby? Športové slúchadlá alebo reproduktory sa o túto stránku Johnyho tréningu starajú pravidelne a poctivo. JBL produkty boli pri jeho každom úspechu a veríme, že budú aj pri tých ďalších.
" class="more-information">viac informácií...

Recenzia JBL Quantum 200: Cenovo najdostupnejšie herné slúchadlá

25.02.2021
Predávajú sa za 59,90 eura a tomu zodpovedá ich výbava, ktorá sa zameriava na nutný základ. Avšak s dôrazom na kvalitnú reprodukciu zvuku, ktorá je pre značku JBL typická.

Výklopný mikrofón je umiestnený na ľavom slúchadle a nedá sa odnímať. Podľa toho, v akej je polohe, je buď aktívny alebo nie. Toto je štandardná funkcia. Kvalitu mikrofónu chválime, plní svoj účel dobre a potláča ozvenu. Na ľavom slúchadle sa nachádza aj koliesko na reguláciu hlasitosti, k maximálnej úrovni hlasitosti nemáme pripomienky.

Quantum 200 využívajú 50 mm dynamické meniče a kvalitu reprodukcie zvuku chválime. Nechýbajú basy, avšak slúchadlá sú navrhnuté tak, aby ste počuli aj drobné detaily pri hraní či počúvaní hudby alebo pri inom využití. V tomto smere si zaslúžia pochvalu, z hľadiska pomeru cena/kvalita zvuku sú naozaj dobré.

JBL Quantum 200 neponúkajú zabudovanú funkciu virtuálneho priestorového zvuku. Môžete však využiť technológie priestorového zvuku, ktoré obsahuje operačný systém Windows 10, resp. konzola Xbox One." class="more-information">viac informácií...

JBL Jump Fest 2020

24.02.2021
Už tradične v septembri privítalo centrum Košíc slovenskú a európsku atletickú špičku na 5. ročníku JBL Jump Fest. Rok 2020, alebo rok korony, robil problémy každému organizátorovi eventov. Nevyhlo sa to ani organizátorom Jump Festu. Aj s podporou titulárneho partnera audio značky JBL sa napokon všetko podarilo dotiahnuť do úspešného konca.
Foto: Marek Findrík

5. ročník v znamení rekordov
Bez podpory JBL by sme sa tento rok nedočkali množstva rekordov. V skoku do diaľky mužov mali diváci možnosť vidieť, najkvalitnejšiu súťaž v krátkej histórií eventu, keď priemerný výkon prvej trojice bol 775 cm, čo bolo o 13 cm viac ako pred rokom. V šprintérskych disciplínach sa rekordy lámali jedna radosť. Slovenské želiezka, aj keď sa im nepodarilo zvíťaziť utvorili najlepšie slovenský výkony v histórii. Matej Balúch dosiahol 7,69s na 60 yardov prekážok a Ján Volko, ktorý je zároveň ambasádorom značky JBL, 6,33s na hladkých 60 yardov. Rekordy mítingu sa podarilo dosiahnuť Dominikovi Záleskému z Česka, ktorý porazil Volka o 4 stotiny a na prekážkarskej 60-ke Dominikovi Staszkiewiczovi z Poľska v čase 7,41s. Všetci atléti si odviezli domov okrem krásnych spomienok aj trendové True Wireless slúchadlá a víťazom disciplín sme pribalili do tašky aj nejaký reproduktor.

JBL Jump Fest 2020

Foto: Miroslav Vacula

Názov JBL Jump Fest už nie je neznámy
Z maličkého eventu v srdci strednej Európy pomaličky rastie event, ktorý začína mať ohlasy po celom svete. Veď len posledný ročník zasiahol takmer 800 000 užívateľov na sociálnych sieťach, alebo 10 000 užívateľov sledovalo živý prenos na Facebooku. Ikonická oranžová JBL farba sa teda nevyníma už len na samotnom mieste eventu na banneroch či beach flagoch ale už ju vidno prostredníctvom médií všade po svete. Veríme, že ďalší ročník bude pokračovať v tomto trende.
" class="more-information">viac informácií...

JBL JR 310 BT: Detské slúchadlá s mikrofónom

23.02.2021
Na testovanie som mal k dispozícii slúchadlá vo veľmi príťažlivej farebnej kombinácii ružovej a svetlomodrej. V balení nájdete aj rôzne atraktívne nálepky, ktoré si dieťa môže nalepiť či už na vonkajšiu stranu mušlí, alebo hlavový most. Vďaka sklápacím a otočným mušliam sa slúchadlá prispôsobia tvaru hlavy a ľahko sa prenášajú. Už prvý dotyk čalúnenia mušlí s veľmi mäkkou a poddajnou pamäťovou penou prezrádza, že budú príjemné aj pre jemnú detskú pokožku. Mušle sú, samozrejme, v „detskej“ veľkosti. Príjemne čalúnená je aj stredná vnútorná časť hlavového mosta. Slúchadlá budú pohodlné nielen pri počúvaní hudby či rozprávok, ale vďaka zabudovanému mikrofónu aj pri interaktívnom online vyučovaní alebo četovaní so spolužiakmi, kamarátmi, prípadne cez prestávku s rodičmi. Citlivosť mikrofónu je dostatočná a prednostne sníma zvuk zblízka, takže umožňuje komunikáciu aj v hlučnejšom prostredí detskej izby či triedy.

Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Kľúčová požiadavka u detí je popri kvalite zvuku aj ochrana sluchu. Keď počúvate hudbu zo smartfónu cez bežné slúchadlá, smartfón vás pri prekročení odporúčanej úrovne na túto skutočnosť upozorní, ale toto upozornenie môžete ignorovať a nastaviť vyššiu hlasitosť. Detské slúchadlá JBL JR 310 BT bez ohľadu na to, ako je nastavená hlasitosť na smartfóne či inom zdroji zvuku, ku ktorým sú slúchadlá pripojené, nikdy neprekročia úroveň hlasitosti zvuku 85 dB, čo je úroveň dostačujúca aj pri počúvaní v hlučnom prostredí, ale úplne bezpečná pre citlivý detský sluch. Slúchadlá sa nabíjajú cez moderný konektor USB-C a na jedno nabitie vydržia hrať približne 30 hodín. Päťminútové nabíjanie zabezpečí energiu na dve hodiny počúvania. Detské mušle sú pre dospelého, samozrejme, malé, takže pri testovaní som mal slúchadlá nasadené tak, že mušle uši neobklopovali, ale boli na nich len pritlačené. Technicky povedané, namiesto over-ear som mal on-ear slúchadlá. Napriek tomu bol zvuk veľmi dobrý. Nemohol som však posúdiť, nakoľko slúchadlá tlmia hluk okolia, keď ich mušle úplne obklopujú detské uši. Pri sústredení sa na počúvanie či online učenie v hlučnom prostredí je to vítaná vlastnosť, no deti treba dôrazne poučiť, aby slúchadlá používali len v bezpečnom prostredí, nikdy nie pri chôdzi na ulici.

JBL JR310BT

Počúval som predovšetkým hudbu od interpretov známych deťom, ako napr. Zahrajko a Spievanka. Čisté vokály aj dynamické podanie rytmických prvkov hudby ma príjemne prekvapili. Takisto podanie hovoreného slova, napríklad dramatizovaných rozprávok, bolo príjemné a prirodzené. Provizórne meranie frekvenčnej charakteristiky prezradilo, že zvukoví inžinieri išli v tomto prípade na istotu a nezvýraznili nijaké frekvenčné pásmo, takže slúchadlá sú vhodné na akýkoľvek žáner. Lineárne pokrytie celého počuteľného frekvenčného pásma a už spomínaná limitácia maximálnej hlasitosti naučia deti vnímať aj jemné nuansy kvalitnej hudby. K dispozícií sú aj v ďalších farbách, a to v zelenej a červeno-modrej." class="more-information">viac informácií...

Nádych a výdych: Viete, ako inhalácia bojuje s chorobou a posilňuje imunitu?

22.02.2021
Inhaláciu, ako obľúbenú liečebnú metódu, ktorú poznali už v starovekom Egypte, si často spájame s alergiou alebo chronickým ochorením (napríklad astmou). Faktom ale zostáva, že pravidelné inhalovanie má svoje opodstatnenie aj v boji s akútnou respiračnou infekciou či chrípkou. Predstavuje totiž cennú prevenciu a tiež znižuje riziko prípadných komplikácií. Navyše prispieva k lepšej imunite a tomu, že sa telo vyrovná s infekciou rýchlejšie.

Infekcia sa do tela dostane (nielen) dýchaním
Vírusy a baktérie spôsobujú celý rad ochorení a prenášajú sa kvapôčkovou infekciou. To, ako si s konkrétnym nezvaným hosťom dokážeme poradiť, tak vo veľkej miere závisí od odolnosti imunitných buniek a kondície nášho dýchacieho aparátu, o ktorý by sme sa mali vhodným spôsobom starať. Jedným z týchto spôsobov je aj pravidelná inhalácia pomocou inhalátorov Laica, ktoré patria vo svojom odbore k absolútnej špičke. Vybrať si môžete inhalátor ultrazvukový alebo kompresorový. O tom, ktorý bude vhodný práve pre vás a liečivo, ktoré chcete inhalovať, sme písali v jednom z
predchádzajúcich článkov.

Nezastupiteľní pomocníci
A ako inhalátory Laica vlastne konkrétne pomáhajú? Okrem toho, že zmierňujú opuchy sliznice, tiež prispievajú k znižovaniu množstva hlienu v dýchacích cestách. Dýchacie cesty tak prirodzeným a príjemným spôsobom čistia a dokonca majú tendenciu zmierňovať zápaly. V konečnom dôsledku tak celkovo zlepšujú prirodzenú funkciu dýchacích ciest, čím prispievajú k lepšej obranyschopnosti. Odporúčané sú preto pacientom, ktorí trpia nachladnutím, vírusovými či bakteriálnymi infekciami, zápalom priedušnice a priedušiek, dutín, alergiou, astmou alebo rôznymi pľúcnymi chorobami. Inhalátor je nezastupiteľný aj z pohľadu prevencie. Jeho použitie sa preto odporúča nielen počas sezóny alergií, ale aj v období chrípkových a ďalších epidémií.

Laica inhalácia

Správna technika inhalácie je základ
Aby mohol inhalátor plniť svoju funkciu a byť svojmu majiteľovi spoľahlivým parťákom, je potrebné ovládať správnu inhalačnú techniku. Správna technika je totiž úplne zásadná pre účinnú liečbu i prevenciu. To preto, že vďaka nej dostanete do pľúc potrebnú dávku liečiva a látka bude mať dostatok času sa v pľúcach usadiť a tým aj lepšie účinkovať. Z aktuálnych prieskumov, bohužiaľ, vyplýva, že až päťdesiat percent osôb inhaluje zle. Ak ste sa preto rozhodli pre kúpu inhalátora Laica, prečítajte si, ako správne inhalovať, čomu sa vyhnúť a čo robiť pre to, aby mala inhalácie maximálny účinok a zároveň sa stala obľúbenou relaxačnou technikou. V rámci niekoľkých jednoduchých krokov a intuitívneho procesu tak získate spoľahlivého pomocníka, ktorý si poradí s nepríjemnými zdravotnými komplikáciami a zároveň bude udržiavať vaše dýchacie cesty v kondícii. Potrebujete snáď ďalšie dôvody, prečo dať inhalátorom Laica šancu?" class="more-information">viac informácií...

„Nárazové“ nákupy potravín dokážu ušetriť čas aj peniaze

20.02.2021
Dnešná doba nás núti viac premýšľať nad tým, čo vlastne potrebujeme a bez čoho sa prekvapivo zaobídeme dlhšiu dobu. Jednou z vecí, bez ktorej by sme však neprežili je potrava. Do obchodov nás preto najčastejšie vyženie hlad. Často však nakupujeme v nevhodnej chvíli (keď sme hladní) alebo impulzívne (necháme sa zlákať akciami, novinkami a „výhodnými“ baleniami). Ako to teda urobiť, aby sme nepodliehali „nákupnej horúčke“, zostali nohami pevne na zemi a ušetrili čas aj peniaze? Čítajte ďalej.

Keď si hladný, nie si to ty
Áno, keď sme hladní, pokojne vojdeme do obchodu a namiesto normálneho jedla si kúpime, napríklad, Snickers.  Vyplýva to z nutnosti okamžite uspokojiť naše primárne potreby. Vo chvíli, ako je táto, hľadáme rýchle, fyzicky a finančne nenáročné riešenie. Preto zrazu do košíka hádžeme všetko na čo máme chuť bez toho, aby sme si vopred premysleli, či sme naozaj schopní to všetko spotrebovať. A zrazu zistíme, že takýto prístup vyhovuje všetkým, no nie veľmi našej peňaženke.  

Nárazové nákupy

Nemyslíš- zaplatíš
Ešte predtým, než sa vydáte do spomínaného obchodu s potravinami (alebo akéhokoľvek iného), doprajte si doma čas na premyslenie nákupného zoznamu, prípadne na vytvorenie týždenného jedálneho lístka. Spíšte si suroviny, ktoré budete potrebovať na uvarenie naplánovaných obedov, zahrňte suroviny na raňajky, desiaty a večere. Čím podrobnejší zoznam máte, tým viac sa zvyšuje vaša nákupná „slepota“ a aj predpoklad, že si domov neodnesiete nákup 2x drahší ako ste pôvodne plánovali. Teraz si možno kladiete otázku: „Ok, ale čo ak sa tie potraviny za pár dní pokazia?“. Odpoveďou by vám mala byť vaša mraznička a novodobé metódy skladovania potravín.

Nárazové nákupy

Myslite ekonomicky a ekologicky
Vákuovanie je hudbou budúcnosti a predstavuje zaujímavý spôsob, ako udržať potraviny dlhšie chutné a čerstvé. Navyše ide o jednu z alternatív, ktorá má za cieľ znížiť objem skazených a vyhodených potravín, čo predstavuje významný sociálny, ekologický a ekonomický problém súčasnej spoločnosť. Dnes máme na výber vákuovacie systémy rôznych značiek ako napríklad Status alebo Laica. Ak s vákuovaním iba začínate, môžete si ho vyskúšať na vákuovacích boxoch, malých základných vákuovačkách fólií alebo na rôznych vákuovacích vychytávkach.

Status doba

A ak ste zvedaví, ako a či to naozaj funguje, pozriete si prehľadnú tabuľku o tom, ako dokáže vákuovanie predĺžiť životnosť konkrétnych potravín.
" class="more-information">viac informácií...

JBL UNDER ARMOUR TRUE WIRELESS FLASH X: Kvalitné bezdrôtové štuple

18.02.2021
Slúchadlá sú svojou ľahkou a pritom robustnou a vodotesnou konštrukciou určené pre aktívnych, športovo zameraných ľudí. Nielenže sú do každého počasia, ale neprekáža im ani pot. Vodovzdornosť podľa štandardu IPX7 v tomto prípade treba chápať tak, že štuple vydržia opláchnutie pod vodovodom, prípadne si s nimi môžete posedieť vo vani či vírivke v dosahu signálu bluetooth.

Dvojitým stlačením sa aktivuje režim Ambient Aware, ktorý primieša zvuky okolia do prehrávanej hudby bez toho, aby sa stlmila. Využijete to povedzme pri prechádzkach či tréningu, napríklad na poľnej ceste. Aj keď je to relatívne bezpečné prostredie, oceníte, ak počujete, že sa k vám niečo blíži. Pridržaním pravého tlačidla na dve sekundy aktivujete hlasového asistenta. Slúchadlá, presnejšie jedno z nich, môžete použiť aj v monofónnom režime. Vtedy sú funkcie príposluchu deaktivované, pretože druhé ucho máte voľné. Slúchadlá neumožňujú ovládať hlasitosť ani vrátiť sa o skladbu dozadu.

Hliníkové nabíjacie puzdro hranatého tvaru so šnúrkou a konektorom USB-C s gumeným krytom má vysúvaciu priehradku, v ktorej sú tvarované otvory na uloženie a nabíjanie štupľov. Nabíjanie je kontaktné, uskutočňuje sa cez trojicu pozlátených kontaktov. Štuple majú kapacitu batérií približne na 10 hodín a batéria v puzdre na ďalších 40 hodín. Celková výdrž vrátane batérie v puzdre je približne 50 hodín. To viac než ospravedlňuje, že puzdro je väčšie než pri konkurenčných modeloch. Nabíjanie cez konektor USB-C trvá približne dve hodiny.

JBL UA True Wireless Flash X

Slúchadlá sú kompatibilné s bluetooth 5.0 a podporujú kodeky AAC a SBC Bluetooth. Kodek AptX podporovaný nie je. Deklarovaný frekvenčný rozsah od 20 Hz do 22 kHz naznačuje kvalitný zvuk. Veľmi príjemne ma prekvapilo podanie basov, a to aj pri nižšej hlasitosti. Už po niekoľkých minútach počúvania som si uvedomil, že toto je iná trieda kvality než pri väčšine konkurenčných produktov, a tak som ich testoval aj na vážnejších žánroch, samozrejme, v intenciách kvality formátu mp3 a použitých kodekov. Slúchadlám najviac svedčia žánre typu rock, pop či disko – všetko s dôrazom na sýte hlboké basy a jasné výšky. Ak mám možnosť, doma najradšej počúvam hudbu z platní. Veľa z nich som zdigitalizoval do formátu mp3. Pri počúvaní týchto nahrávok cez slúchadlá JBL True Wireless Flash X ma prekvapilo, že počujem aj jemné praskanie drobného prachu v drážkach. Aj mikrofón je citlivý a snímaný zvuk je zreteľný.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Vynikajúci zvuk, plný basov, výdrž batérie, možnosť pridať zvuky okolia
– Potešilo by ovládanie hlasitosti" class="more-information">viac informácií...

Parné čistenie podláh: ktoré áno / ktoré nie?

17.02.2021
Máte už svoj vysnívaný parný čistič doma a zrazu ste sa začali zamýšľať nad tým, či je tento spôsob čistenia vhodný práve pre vašu podlahu? Alebo plánujete prejsť na ekologický spôsob upratovania a pred kúpou by ste sa chceli uistiť, či je parný čistič pre vašu podlahu bezpečný? Odpoveď nájdete v dnešnom článku.

Niekoľko faktov na úvod
Parné čističe pracujú na princípe generovania vodnej pary, ktorá sa v prístroji zahrieva na viac ako 130 °C, následne sa v tryske alebo hadici ochladzuje na 100 °C a na čistený povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou cca 50 °C. Keď sa k tejto teplote pridá účinná para a vysoký tlak, okamžite zistíte, že parné čističe nemajú rovnocenného konkurenta. Ak by sme parné čističe porovnávali s obyčajným vysávaním, zistili by sme, že vysávač zbaví domácnosť približne 56% prachových roztočov, zatiaľ čo parný čistič ich zlikviduje viac ako 95%.

Čistenie drevených a laminátových podláh
Ak plánujete čistiť drevenú podlahu, urobte to ešte pred jej renováciou či väčšou údržbou. Parný čistič totiž môže z podlahy odstrániť vosk alebo olej. Parným čistením môžete ošetriť aj parketovú podlahu, či plávajúcu podlahu, predajca by však mal na otázku, či je toto čistenie vhodné, dokázať odpovedať pri výbere podlahovej krytiny. Rovnako tak je potrebné dávať pozor pri starších laminátových podlahách, ktoré už nemajú plnohodnotne krytý povrch pôvodnou povrchovou úpravou a to najmä okolo miest ako sú škáry a rohy lamiel. Podlaha tak môže byť parným čistením bez okamžitého odsávania kondenzátu poškodená vplivom dlhšej doby styku s vodou. Parné čističe môžete použiť tiež na vinylové či PVC podlahy. To však za predpokladu, že je podlaha položená profesionálne. Všeobecne sa ale nemusíte parného čistenia podláh obávať. Parné čističe pracujú s veľmi malým množstvom vody (omnoho menším, ako pri klasickom umývaní). Povrchy podláh sú preto suché už za niekoľko sekúnd. Prakticky stačí s parným čističom prejsť z jedného konca miestnosti do druhého a po podlahe následne môžete chodiť bez toho, aby ste za sebou zanechávali mokré stopy. Pred parným čistením podlahy si však nezabudnite nastaviť zodpovedajúci stupeň pary. Kameninová dlažba a kachličky znesú väčšie množstvo pary a tlaku a ako laminátové či drevené podlahy.

Obklady, dlažba, škáry
Okrem prachu a špiny sú palčivým problémom tiež baktérie a vírusy. Miestom, kde sa baktériám a vírusom neobvykle darí, je nepochybne vlhké prostredie kúpeľne. Možno ste aj vy zaznamenali, že dlaždiče a obklad po pár rokoch stratia svoju pôvodnú farbu. V škárach sa tiež môže objaviť pleseň, ktorá komplikuje život predovšetkým alergikom a vyzerá obzvlášť odpudivo. Aj s takýmito neduhmi si ale dokážu parné čističe poradiť. Vďaka špeciálnym nadstavcom dokážu vyčistiť škáry medzi dlažbou, obkladom zájdené alebo plesnivé miesta, mastnotu alebo odolnú špinu. Kameninová dlažba, kachličky v kúpeľni a im podobné povrchy znesú viac ako klasická drevená, laminátová či plávajúca podlaha. Preto sa nemusíte báť vyťažiť zo svojho parného čističa maximum a pokojne sa pustite do čistenia s vyšším tlakom a väčším množstvom pary.

Parné čistenie podláh

(Ne)odstrániteľné škvrny na koberci
Parným čističom môžete jednoducho vyčistiť tiež koberec. Ten jednoducho naparíte a zničíte tak až 95 % alergénov, plesní a baktérií. Navyše ho nijak nepoškodíte. Horúca para totiž dokáže rozložiť problematický alergén na zlúčeniny, ktoré už nebudú vyvolávať nežiaduce a limitujúce alergické reakcie. Vďaka vode v plynnom skupenstve je koberec prakticky okamžite suchý. Parné čističe si naviac poradia aj s tažko odstrániteľnými škvrnami. V tomto prípade ale bude potrebné postihnuté miesto poriadne napariť a dočistiť ďalšími podpornými prostriedkami.

Teraz vám už nič nebráni v udržiavaní hygienicky čistej domácnosti.
" class="more-information">viac informácií...

Recenzia JBL GO3: Poriadny zvuk v malom tele

16.02.2021
Vreckové reproduktory sú už od podstaty kompaktné, no zvuk a jeho objem bývajú väčšinou slabšie. Toto neplatí pre najnovší zo série JBL GO, ktorý má vstavaný pasívny žiarič.

Využíva technológiu JBL Pro Sound a ako hlavná súčasť je použitý menič s rozmermi 43 × 47 mm. Celkový výkon spolu s pasívnym žiaričom na zadnej strane je 4,2 W s frekvenčným rozsahom 110 ÷ 20 000 Hz. Nedajte sa pomýliť, reprodukcia je dostatočne plná a zreteľná. Najlepší zvuk dosiahnete postavením na gumové protišmykové podložky. Udržia ho stabilne na mieste a zároveň nebránite rezonancii gumového povrchu žiariča na zadnej strane.

Ovládanie je na hornej zaoblenej strane, kde sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti hudby a jej pozastavenie. Nie je tu spojená funkcia na prechádzanie skladieb. Tento systém nám vyhovuje, medzi skladbami sa budete pohybovať cez smartfón. Takto sa výrobca postaral o jednoduchšie ovládanie. Z reproduktora sa nedá telefonovať, čo je podľa nás takisto v poriadku.

Celkovo získavate reproduktor, ktorý je zameraný na dobrú kvalitu reprodukcie hudby, nemá zaberať veľa miesta, prežije náročnejšie používanie a nepotrebuje mať zmes všakovakých funkcií, ktoré očakávate v inom type reproduktora.

JBL GO3

Látkový povrch jednak ochráni reproduktor pred škrabancami pri pádoch a ešte sa dá dobre poumývať. Štandardnou súčasťou je pútko na pripnutie o ruksak alebo na nejakú karabínu. Na jedno nabitie vydrží prehrávať hudbu 5 hodín, na plné nabitie potrebuje polovičný čas.

Verdikt
JBL GO3 je jeden z najlepších reproduktorov v tejto veľkosti. Len máločo produkuje tak kvalitný zvuk, ako práve najnovší model tejto značky. Nielen že má výbornú cenu, ale už tu máte nabíjanie cez USB-C. Vyberať môžete z ôsmich farieb." class="more-information">viac informácií...

Reproduktory na príjem signálu DAB od JBL

11.02.2021
Takto má vyzerať moderný rádioprijímač a multimediálny reproduktor v jednom. Digitálne rádio je štandardom a jeho signál bude kvalitnejší ako pri FM modulácii.

JBL Tuner XL

Toto je spomenutý väčší model, ktorý možnosťami vychádza z Tuneru 2. Má prakticky identické možnosti, je tiež chránený proti náhodnému namočeniu a spĺňa certifikáciu IPX7. Displej funguje na rovnakom princípe a poskytuje informácie pri nastavení alebo vysielaní z rádia.

Ovládanie je takisto na hornej strane, má však dve krokové kolieska. Jedno na ovládanie hlasitosti a druhé na ladenie staníc. Aj v tomto prípade sa dá využiť automatické skenovanie. Ovládanie je o niečo jednoduchšie ako pri menšom reproduktore práve vďaka otočným kolieskam. Vydrží až 15 hodín na jedno nabitie a takisto sa nabíja cez port USB-C.

Kto nehľadá najmenšie rozmery, Tuner XL je o 50 eur drahší a ponúkne až 10 W hudobný výkon. Jeho hlavný menič má priemer 2,75″ a k tomu má ešte pasívny basový žiarič. Na zvuku je to poznať a je taký hutnejší. Tiež podporuje technológiu JBL Pro Sound.

JBL Tuner XL

Verdikt

JBL Tuner 2 je výborný vďaka svojim malým rozmerom a je to vhodný doplnok na nočný stolík, pracovný stôl alebo do kancelárie. Môžete si ho nosiť so sebou do práce a vždy si ho zobrať domov.

JBL Tuner XL je o poznanie väčší a je to také rádio do domácnosti. Priamo v ňom máte výborný reproduktor na hudbu z telefónu alebo napríklad počítača. Má trošku lepšie ovládanie. Takže voľba je podľa nás jasná. Keď ho chcete viac na doma alebo na jednom mieste, toto je lepší model na silnejší zvuk. Stále ho ale môžete nosiť so sebou kam potrebujete a ľahko nabijete cez USB-C." class="more-information">viac informácií...

JBL aplikácie pre tvoj mobilný telefón

09.02.2021
Všetky bezdrôtové slúchadlá a reproduktory sú určené najmä pre spojenie s mobilným telefónom. Nepotrebuješ k tomu vôbec nič, iba aktívne Bluetooth rozhranie. Primárnym cieľom týchto zariadení je počúvanie hudby či podcastov. Aby si využil svoje slúchadlá či reproduktory na 100%, je potrebné stiahnúť si dodatočnú aplikáciu. Aplikácie sú určené najmä pre tie vyššie modely, ktoré majú v sebe integrovaných viac technológii. Pozrime sa teda spoločne, čo JBL ponúka v AppStore či Google Play.

My JBL Headphones
Najpoužívanejšou aplikáciou, ktorá podporuje najviac zariadení je určite aplikácia "My JBL Headphones". Ako názov už napovedá, slúži pre ovládanie bezdrôtových slúchadiel.

V aplikácii si môžeš napri. nastaviť ekvalizér, prepínať režimi ANC či Smart Audio, konfigurovať vlastnosti jednotlivých tlačidiel či dotykových gest. Ponuka nastavení sa líši od pripojených slúchadiel.

Nezabudni, že pomocou aplikácie sú dostupné aj aktualizácie firmware pre tvoje slúchadla.

Určené pre: JBL CLUB 700BT, 950NC, ONE and CLUB PRO+ TWS; JBL LIVE 220BT, 300 TWS, 400BT, 500BT, 650BTNC, FREE NC+ TWS, PRO+ TWS, 60NC, 660NC; JBL EVEREST ELITE 100, 150NC, 300, 750NC; JBL REFLECT AWARE, MINI NC
Stiahnutie:
Apple, Android

JBL PartyBox
JBL PartyBox
Pomocou aplikácie si môžeš zostaviť vlastný playlist a nakonfigurovať si svetelnú synchronizovanú svetelnú show. Nastaviš si aj DJ tlačídla, či presnejšie "naladíš" karaoke mód.

Určené pre: JBL PartyBox 310
Stiahnutie: Apple, Android

JBL Portable

JBL Portable
Táto aplikácia si prešla niekoľkými názvami. Môžeš ju poznať aj pod názvom JBL Connect. Ak ju ešte máš na svojom telefóne, tak ju zaktualizuj. Aplikácia je určená takmer pre všetky prenosné reproduktory s funkciami JBL Connect, JBL Connect+ či PartyBoost.

Dostupné nastavenia sa líšia od pripojeného modelu, ktoré vidieť najmä v prípade pripojeného JBL Pulse. V aplikácii toho mnoho nenájdeš. Slúži najmä na prepínanie režimov medzi "Party mode" alebo "Stereo mode". Pri niektorých modeloch je dostupná možnosť vypnutia či zapnutia úvodnej/záverečnej znelky pri zapínaní/vypínaní reproduktoru. A samozrejme, ak vyjde nový firmware pre tvoj reproduktor, budeš ho mať k dispozícii práve v tejto aplikácii.

Určené pre: Flip 5, Flip 4, Flip 3, Charge 5, Charge 4, Charge 3, Pulse 4, Pulse 3, Pulse 2, Xtreme 3, Xtreme 2, Xtreme, Boombox 2, Boombox
Stiahnutie: Apple, Android

JBL Firmware Update

JBL Firmware Update
Jednoúčelová aplikácia momentálne podporuje len dva modely slúchadiel a slúži len na aktualizáciu firmware.

Určené pre: JBL Tune215BT a Tune125BT
Stiahnutie: Apple, Android

JBL Bar Setup

JBL Bar Setup
Veríme, že táto nedávane vypustená aplikácia prinesie do budúcna toho viac. Aplikácia prináša jednoduché nastavenie WiFi pre Alexa Multiroom pre ľahšie stremovanie hudby a podpory viacerých miestností.

Určené pre: JBL Bar 5.1 Surround
Stiahnutie: Apple, Android

Tip na záver:
Ak vám chýba ekvalizér na modeloch, ktoré nepodporujú horeuvedené aplikácie, môžete si stiahnúť ľubovoľnú aplikáciu na prehrávanie hudby, ktorá to podporuje. Prípadne v telefónoch zn. Apple je priamo v systéme aj zaintegrovaný ekvalizér, kde si môžeš zvoliť preferovaný štýl.

Ekvalizér v iPhone
" class="more-information">viac informácií...

Späť do školy!

07.02.2021
Návrat detí do škôl sa v tejto dobe a po tak dlhej karanténe môže zdať desivý. Naučte sa pár trikov, ktoré môžu prispieť k bezpečiu vašich detí po návrate do školských lavíc. V nasledujúcom článku prinášame niekoľko základných tipov a vy sa tak môžete cítiť aspoň o niečo pokojnejší.

Poučte svoje dieťa o nových informáciách týkajúcich sa koronavírusu
Vedci zhromaždili údaje z krajín celého sveta a dospeli k záveru, že momentálne majú vo všeobecnosti deti infikované vírusom SARS-COV-2 ľahký priebeh ochorenia a tvoria 1 až 3% hlásených prípadov COVID-19. To však neznamená, že nemôžu ochorieť alebo mať ťažší priebeh ochorenia COVID-19, preto je vždy dôležité byť ostražitý a pokračovať v prijímaní preventívnych opatrení.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (the CDC) zverejnilo rozsiahle pokyny, ktoré majú školám pomôcť pripraviť sa na návrat detí do tried. Poučenie vašich detí o tom, ako vírus funguje, na koho má najväčší dopad a ako môžu znížiť riziko jeho šírenia alebo riziko šírenia iných choroboplodných zárodkov, by mohlo viesť k tomu, aby sa vaše deti cítili pokojnejšie a bezpečnejšie, rovnako, ako by to pri ich návrate do škôl mohlo uistiť aj vás.

Bezpečnejší návrat do škôl pre všetkých
Vedci stále skúmajú vplyv koronavírusu na deti. Je však zrejmé, že vírus môže byť obzvlášť nebezpečný pre staršie osoby a pre osoby s už existujúcimi zdravotnými problémami. Aby ste zaistili bezpečie pre všetkých vo svojej domácnosti, ale aj vo vašom širšej rodine a okolí, je dobré naučiť vaše deti určité pravidlá, pre bezpečnejší návrat do škôl.

Pripomeňte vašim deťom, aby si umyli ruky po príchode do školy, rovnako ale aj pri odchode zo školy domov. Nabádajte ich, aby sa zo školského oblečenia prezliekli hneď po príchode domov, oblečenie vyperte v práčke a pokiaľ je to možné, odporúča sa aj osprchovanie. Pripomínajte im dôležitosť zdravej výživy a pitia dostatočného množstva tekutín a povzbuďte ich, aby naozaj dodržiavali pravidlá týkajúce sa hygieny rúk. Pokúste sa byť dobrým príkladom tým, že si budete pravidelne umývať ruky, vyhýbať sa dotykom tváre a správne nosiť masku. V ideálnom prípade by sa tieto veci mali stať obvyklým zvykom ako čistenie zubov. Chcete nastaviť dobré návyky, ale nevytvárať u vašich detí stres.

Urobte z vášho domova bezpečnú zónu
Kvalita ovzdušia bude obzvlášť dôležitá v chladnejších mesiacoch roka. Mnoho vedcov sa obáva, že v zime dochádza k ďalšej vlne, pretože teploty von klesajú a ľudia trávia viac času v interiéroch. Fenomén sezónnych infekcií je niečo, čo vedci skúmajú už mnoho rokov. Je takmer nemožné ovládať všetko, čo sa deje v prostredí školskej triedy, ale môžete zaistiť bezpečné a čisté prostredie u vás doma.

Späť do školy

Postupne si navyknite na pravidelné čistenie povrchov u vás doma, ktorých sa pravidelne dotýkate, ako sú kľučky dverí, diaľkové ovládače, vypínače svetla či kuchynské dosky a stoly. Zvážte investíciu do čističky vzduchu. V tomto prípade môže byť dobrou investíciou kúpa čističky-sterilizátora vzduchu Airfree. Airfree môžete umiestniť napríklad do obývacej izby a môžete tak zabezpečiť, že vzduch, ktorý dýchate vy aj vaši blízki, bude obsahovať menej vírusov a alergénov. V prípade, že vy alebo vaše dieťa trpíte sennou nádchou či astmou, mali by ste zvážiť umiestnenie čističky-sterilizátora vzduchu Airfree aj do spálne či detskej izby, pretože Airfree zabezpečuje znižovanie množstva peľu, spór plesní a iných dráždivých látok vo vzduchu a to vďaka vysokej teplote v jadre Airfree, ktorým vzduch prechádza a tým sa čistí. Dbajte na dodržiavanie opatrení, pravidelnú hygienu a čistý vzduch u vás doma a chráňte seba aj vašich blízkych s pomocníkmi Airfree!
" class="more-information">viac informácií...

JBL uvádza nové slúchadlá série TUNE pre každodenné použitie

29.01.2021
Tento rok sa dočkáme i štyroch nových modelov slúchadiel zo série Tune. Tieto modely poskytujú neuveriteľne jednoduché použitie či už v práci alebo pri odpočinku doma. Zvuk je štandardne na vysokej úrovni. Na nič sa nehrajú a určite každého prekvapia nastavenou cenou.

JBL Tune 510BT

- Čistý basový zvuk JBL
- Bluetooth 5.0
- 40 hodinová výdrž
- Rýchlonabíjanie (5 minút nabijania = 2 hodiny prehrávania)
- Multi-Point
- Handsfree
- Podpora hlasových asistentov
- Skladací mechanizmus pre pohodlný transport
- Cena: $49.95 bez dane

JBL Tune 510BT

JBL Tune 215BT
- Čistý basový zvuk JBL
- Bluetooth 5.0
- 16 hodinová výdrž
- Rýchlonabíjanie (10 minút nabijania = 1 hodina prehrávania)
- Multi-Point
- Handsfree
- Plochý kábel
- Podpora hlasových asistentov
- Cena: $39.95 bez dane

JBL Tune 215BT

JBL Tune 125BT
- Čistý basový zvuk JBL
- Bluetooth 5.0
- 16 hodinová výdrž
- Rýchlonabíjanie (10 minút nabijania = 1 hodina prehrávania)
- Multi-Point
- Handsfree
- Magnetetické štuple
- Podpora hlasových asistentov
- Cena: $39.95 bez dane

JBL Tune 125BT

" class="more-information">viac informácií...

Recenzia Harman Kardon Citation 200

26.01.2021
Chceli by ste reproduktor, ktorý vám bude každý hosť obdivovať a ktorý zároveň bude dokonale hrať? Potom je tu dizajnovo dokonalý Harman Kardon Citation 200, ktorý oživí každý interiér.

Či už ho budete mať v kuchyni, v spálni, alebo v obývačke, Harman Kardon Citation 200 tam dokonale zapadne a vďaka šikovnému koženému pútku ho môžete preniesť tam, kde vám to zrovna vyhovuje. K reproduktoru dostanete aj nabíjaciu podložku, ktorú môžete mať zapojenú v elektrine a reproduktor na nej položený, čím tvoria dokonalý jednoliaty modul. Ide v prvom rade o Wi-Fi reproduktor, ktorý sa pripája k smartfónu cez aplikáciu Google Home. Synchronizácia s aplikáciou určenou pre reproduktor je tak nevyhnutnosťou, zároveň musí byť reproduktor aj zdrojom hudby. Smartfón je tak potrebné pripojiť k rovnakej Wi-Fi sieti. Viete však využiť aj praktickejšie a intuitívnejšie Bluetooth pripojenie. Nechýba tiež podpora pre AirPlay a Chromecast. Nech už sa rozhodnete tak či onak, výsledkom bude nádherný zvuk, ktorý oceníte či už pri obľúbenej hudbe, ale aj pri podcastoch. Trochu zamrzí chýbajúci ekvalizér, ktorý spôsobí, že zvuk je niekedy príliš basový. Na druhú stranu tie basy sú zvládnuté bravúrne. Reproduktor vydrží na jedno nabitie približne 8 hodín, no pokiaľ ho neprenášate, môžete ho mať neustále položený na spomínanej nabíjacej podložke, prípadne ho môžete priamo nabíjať cez USB-C port. Ak ho chcete zobrať von, nemusíte sa báť, že sa mu niečo stane. Reproduktor má certifikát IPX-4, ktorý ho chráni proti striekajúcej vode.

Ďalšou skvelou funkciou Harman Kardon Citation 200 je podpora pre Google Assistant. Aj keď po slovensky nerozumie, pokiaľ mu zadáte otázku v angličtine, odpovie takmer na čokoľvek, a dokonca vám zacituje dennú tlač či zhrnie počasie na najbližšie dni. Cez Google Assistanta tiež viete ovládať svoje ostatné smart home zariadenia. Na využitie hlasového asistenta však musí byť reproduktor pripojený k Wi-Fi. Harman Kardon Citation 200 je vskutku perfektným audio zariadením, ktoré si nás získalo svojím dizajnom i zvukom. Cena 349 eur je pri takto výnimočnom a prepracovanom produkte úplne v poriadku, stojí za to. Harman Kardon totiž opäť dokazuje, že počúvanie hudby okrem audio zážitku ponúka aj ten vizuálny v podobe prvotriedneho dizajnu.

Harman Kardon Citation 200
" class="more-information">viac informácií...

Recenzia JBL Xtreme 3

24.01.2021
S JBL Xtreme 3 získate výkonný reproduktor so zvukom, ktorý vás môže sprevádzať prakticky kdekoľvek. Samozrejmosťou je ochrana voči prachu a vode, poteší aj cena na úrovni pôvodnej generácie.

Novinka pokračuje v dobre začatej práci svojich predchodcov. Ponúka mohutný zvuk JBL Original Pro Sound, ktorý zabezpečujú štyri meniče a dva basové žiariče s maximálnym výkonom 2x 25 W RMS (woofer) + 2x 25 W (tweeter) v AC móde. Výdrž na batériu je 15 hodín, v praxi zrejme ešte viac, pretože reproduktor určite nebudete žhaviť naplno po celý čas. Bezdrôtovo môžete cez Bluetooth pripojiť k reproduktoru dve zariadenia. Známa funkcia PartyBoost zase zabezpečí spárovanie minimálne dvoch reproduktorov kompatibilných s JBL PartyBoost. Ak sú rovnaké, tak získate kvalitný stereo zvuk. Pri spojení viacerých môžete vašu párty rozprúdiť ešte viac. Oproti predchádzajúcej generácii je vylepšený aj dizajn, nechýba ani podstatná odolnosť vďaka certifikácii IP67. Poteší aj praktická možnosť využitia veľkej 36,3 Wh batérie ako powerbanky, čo nie je v tejto kategórii vôbec štandardom. JBL Xtreme 3 sa vám bude páčiť, jeho kúpou získate namakaného svalovca, ktorý urobí poriadny rozruch všade tam, kde vkročí vaša noha. Let‘s Party!

VÝHODY
+ odolné a robustné zariadenie
+ odolnosť voči vode a prachu
+ kvalitný zvuk i pri nižšej hlasitosti

NEVÝHODY
- konektory pod krytkou

JBL Xtreme 3
" class="more-information">viac informácií...

Predstavenie JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound

21.01.2021
JBL po dlhom čase predstavil svoj prvý soundbar s podporou virtuálneho priestorového Dolby Atmos zvuku. Kým konkurenčné značky majú už dlhšie v ponuke soundbary s Dolby Atmos, JBL sa tomuto vyhýbalo. Až doteraz. JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound ponúkne 820 W výkonu, odnímateľné zadné reproduktory a celkom slušnú cenu. Samozrejmosťou je nevtieravá čierna farba s pololesklým efektom. Reproduktory kryje čierna kovová mriežka, v strede má aj nenápadný LED displej. Celkovo ide o zostavu 5.1.4ch, teda 5 kanálov smeruje k divákovi priamo a 4 dohora pre čo najväčší efekt priestorového zvuku. O zvuk sa stará dokopy 13 reproduktorov a jeden basový reproduktor. Zadné reproduktory majú po 60 W a na jedno nabitie zo soundbaru vydržia hrať 10 hodín. Nabitie trvá do troch hodín. Samotný soundbar bez zadných reproduktorov ponúka 400 W vďaka 4 hlavným meničom smerujúcim dopredu s trojicou tweeterov a dvom meničom smerujúcim dohora práve pre vytváranie Dolby Atmos zvuku. Zážitok z Dolby Atmos je v tejto kategórii absolútne špičkový.

Subwoofer ponúka veľmi slušných a na bežnú obývačku viac ako dostatočných 300 W. Plusom je práve masívny subwoofer s 10″ meničom, ktorý už poznáme z iných top modelov značky. Dunivé basy sú tak isté a kvalitné. Navyše je ich možné ovládať pribaleným diaľkovým ovládačom, takže aj v noci je možné pozerať so stále dobrým zvukom aj akčnejšie scény. Cez diaľkové ovládanie je možné obsluhovať aj Dolby Atmos zvuk. Okrem toho ale podporuje aj DTS:X. Fanúšikov moderných technológií určite poteší aj podpora Apple Airplay 2 a Google Chromecast pre streamovanie zvuku priamo do soundbaru z Apple, alebo Android zariadení. Samozrejmosťou sú aj Wi-Fi 5 a Bluetooth 4.2. Káblové pripojenie ponúka 2 HDMI porty – HDMI IN a HDMI OUT (eARC) s HDCP 2.3. K dispozícii je aj Ethernet a optický audio vstup. Novinka je už na našom trhu s cenou 999 eur. Vzhľadom na výbavu a vynikajúci zvuk je to mimoriadne priaznivá suma, konkurencia sa pohybuje s cenami vyše tisícky.

JBL Bar 9.1
" class="more-information">viac informácií...

Multifunkčný hrniec a ryžovar Ariete: Čo všetko zvládne a prečo by vám nemal v kuchyni chýbať?

20.01.2021
Poznáme to všetci. Multifunkčných spotrebičov do kuchyne je nespočetné množstvo. Jeden vie to a druhý zase ono. Nájsť však takého, ktorý zvládne viacero bežných činností a gastro úprav a navyše sa môže pochváliť ešte radom netradičných funkcií, je ako hľadať ihlu v kope sena. Máme pre vás ale dobrú správu! Ušetrili sme vám čas pri hľadaní a predstavujeme multifunkčného pomocníka a zároveň štýlový ryžovar Ariete, ktorý si po prečítaní dnešného článku zaručene zapíšete na "must have" zoznam!

Taliansky spoločník, ktorý má emócie
Keď sa povie Ariete, asi len málokoho napadne, že táto stálica na svetovom trhu oslávi onedlho šesťdesiatku. Písal sa rok 1964 a v talianskej Florencii vznikla spoločnosť, ktorá začala vyrábať plynové zapaľovače. Pretože sa jej nedarilo, o päť rokov neskôr sa rozhodla na trh vstúpiť so žehličkami. A potom to už išlo jedna radosť.

Od žehličiek totiž bol už len kúsok k ďalším domácim spotrebičom. Keď uzrel svetlo sveta dizajnový rad retro, značka zažila opätovný boom. Jej dizajnové kúsky totiž neboli len štýlovými doplnkami do kuchyne, ale vyžarovali emócie a oživovali spomienky.

Dizajnový vzhľad a mnoho praktických funkcií
Do spomínanej kategórie patrí aj multifunkčný hrniec a ryžovar Ariete, ktorý si môžete zaobstarať v troch štýlových farbách (zelená, modrá a krémová). Dizajnový vzhľad ale nie je tým jediným, čo vás na tomto praktickom pomocníkovi zaujme. Okrem toho, že za vás pripraví ryžu (k omáčke i na suši) bez zmeny kvality a chuti, popri funkcii parného varenia zvládne pripraviť aj ľahký obed (napr. zeleninu na pare).

Vďaka naparovaciemu košu môžete pripravovať niekoľko pokrmov súčasne počas veľmi krátkej doby. Režim pomalého varenia sa zase pre zmenu postará o výborné omáčky, guláš alebo napríklad hutné polievky. Nechýba ani funkcia pečenia alebo praktické udržiavanie teploty, ktoré oceníte počas nedeľného obeda alebo napríklad slávnostnej večere.

Bohaté príslušenstvo a ďalšie možnosti úpravy pokrmov
Multifunkčný hrniec a ryžovar Ariete disponuje aj odnímateľnou a ľahko umývateľnou misou s nepriľnavým keramickým povrchom, ktorú v prípade potreby vložíte do rúry, kde zvládne aj 200 stupňovú teplotu. Ľahko tak v rúre pokrm dopečiete, bez toho aby ste museli hľadať misu na pečenie alebo špiniť ďalší riad.

Multifunkčný hrniec a ryžovar Ariete: Čo všetko zvládne a prečo by vám nemal v kuchyni chýbať?

Multifunkčnému pomocníkovi nechýba ani priehľadné sklenené veko, prostredníctvom ktorého ľahko skontrolujete proces varenia a vzhľad pokrmov. Čerešničkou na pomyselnej Ariete torte je bohatá ponuka príslušenstva v podobe odmerky, lyžice, držiaka veka a koša na varenie v pare. Tak čo? Dáte tomuto multifunkčnému pomocníkovi šancu predviesť sa aj u vás doma?

" class="more-information">viac informácií...

JBL predstavuje sériu slúchadiel TOUR

14.01.2021
Dva modely slúchadiel, cez uši a true wireless, ponúkajú pokročilé technológie a inteligentné funkcie vďaka ktorým získali ocenenia CES® 2021 Innovation Awards "Best of Innovation".
- Automatické prepínanie a optimalizácia pre počúvanie hudby a videa
- Kompatibilné s aplikáciou JBL Headphones
- Rýchle párovanie

JBL Tour One

Kľúčové vlastnosti JBL Tour Pro+

True Wireless slúchadlá poskytujú vlastnosti s ktorými sme sa už stretli pri novo predstavených slúchadlách minulý rok. Podpora bezdrôtového nabíjania pomocou Qi, rýchle párovanie pre užívateľov s telefónmi Android, Dual Connect+ Sync pre pripojenie dvoch zariadení. Dlhá výdrž je už samozrejmosťou

- Adaptívne potlačenie hluku
- JBL Pro Sound s 6.8mm dynamickými meničmi
- 30 hodín prehrávania (6 hodín so zapnutým ANC, 8 hodín na jedno nabitie)
- Rýchle nabíjanie (10 minút nabijania = 1 hodina prehrávania)
- Adaptive Ambient Aware a TalkThru
- 3 mikrofóny pre nerušené telefonovanie
- Dual Connect+ Sync a rýchle párovanie
- Podpora s Amazon Alexa a Google Assistant
- IPX4 certifikácia
- Funkcie "SilentNow" a "Môj Alarm" pre cestovanie
- Automatické prepínanie a optimalizácia pre počúvanie hudby a videa
- Konfigurovateľné ovládanie
- Optimalizácia pre každého užívateľa pomocou funkcia "Check My Best Fit"
- Kompatibilné s aplikáciou JBL Headphones

JBL Tour One

JBL Tour ONE aj JBL Tour Pro+ získali ocenenia "Best of Innovation". Slúchadlá budú k dispozícii v čiernej farbe a na pultoch predajní by sa mali objaviť v 06/2021, kde JBL Tour One v cene $299.95 a JBL Tour Pro+ za $199.95 (ceny sú bez dane)." class="more-information">viac informácií...

Ovládnite pákový kávovar Ariete a pripravte si luxusnú kávu ako pravý Talian

13.01.2021
Nedokážete si predstaviť nový deň bez lahodnej kávy? Ak patríte medzi naozajstných kávových gurmánov a znalcov, s najväčšou pravdepodobnosťou budete zvažovať kúpu pákového kávovaru. Chuť a aróma kávy pripravená na "páke" je totiž neporovnateľná s tou z automatického kávovaru. Aby ste vedeli, čo od svojho nového spoločníka čakať, prezradíme vám, ako vlastne pákové kávovary fungujú a aké výhody sú s nimi neodmysliteľne spojené.

Odborník na kávu? Jedine Talian!
Pákových kávovarov je na našom trhu nespočetné množstvo. Pokiaľ ale hľadáte ozajstného znalca a odborníka, stavte na Talianov, ktorí sú povestní tým, že dokážu kávu precízne pripraviť a ešte lepšie si ju vychutnať. Navyše je to práve Taliansko, ktoré sa stalo Mekkou pákových espresso kávovarov. V tejto oblasti preto musíme spomenúť pákové kávovary talianskej značky Ariete, ktorá je absolútnym priekopníkom v oblasti profesionálnych domácich spotrebičov. Svoje kávovary navyše Ariete inovuje už od roku 1985, vďaka čomu sa v ich sortimente nachádzajú profesionálne prístroje, s ktorými sa premeníte na baristu pokojne u vás doma alebo v práci.

Ako vlastne fungujú pákové kávovary Ariete?
Vložiť do vopred pripraveného otvoru kapsulu s bohvieako starou kávou a stlačiť tlačidlo, ktoré spustí prívod vody ... trochu nuda, nie? Ak túžite „vyžmýkať“ zo svojej kávy maximum, vymeňte automat za páku. Pákové kávovary Ariete sú vybavené "výkonným talianskym srdcom" - originálne talianskou pumpou, ktorá garantuje správny pracovný tlak 15 barov, čo zabezpečí vždy dokonalú penu na pripravovanom espresse. Hlavné kúzlo pákových kávovarov spočíva ale samozrejme v samotnej páke, ktorá pojme dostatočné množstvo čerstvo namletej zrnkovej kávy. Tú spomínaný tlak počas niekoľkých chvíľ premení na dokonalé espresso alebo inú kávovú špecialitu, ktorú takmer nerozoznáte od profesionálne pripravenej kávy vo vašej obľúbenej kaviarni.

Ovládnite pákový kávovar Ariete a pripravte si luxusnú kávu ako pravý Talian

5 výhod pákových kávovarov Ariete:
1. Chutná a voňavá káva ako z kaviarne
2. Konštantný tlak 15 barov kedykoľvek potrebujete
3. Dýza na napenenie mlieka pre prípravu cappuccina alebo latte
4. Možnosť otestovať nové druhy kávy v menších množstvách
5. Štýlový kúsok, ktorý sa stane ozdobou interiéru

Staňte sa baristom priamo u vás doma!
Veľkou prednosťou pákového kávovaru je vysoká kvalita pripravenej kávy a tiež veľká variabilita, čo sa týka napríklad množstva kávy. Samozrejme, je fér spomenúť, že naučiť sa pripravovať kávu na pákovom kávovare nejakú chvíľu trvá. Nejde ale o nič, čo by vzdorovitý milovník kávy nezvládol behom niekoľkých pokusov. Odmenou vám bude vždy chutná a na vôňu bohatá káva, ktorú si pripravíte aj bez nutnosti absolvovania baristického kurzu alebo návštevy vašej obľúbenej kaviarne. Potrebujete snáď ďalšie dôvody, prečo dať pákovému kávovaru Ariete šancu?
" class="more-information">viac informácií...

Naparovanie vs. inhalácia: Poznáte rozdiely medzi oboma metódami?

12.01.2021
etóda inhalovania a naparovania je stará skoro ako ľudstvo samo. V dávnych dobách ich obe odporúčal napríklad Hippokrates. Pacienti inhalovali mentol alebo eukalyptus. Úplne prvý, kto v 1. storočí predpísal inhaláciu siričitou parou, bol Grék Pedanus Diascorides, otec farmaceutických vied. A inhalácia sa spoločne s naparovaním dostala k slovu aj v dnešnej dobe. A to obzvlášť v období najrôznejších chorôb a epidémií. Aký je vlastne rozdiel medzi oboma zmienenými metódami? A ktorá z nich je účinnejšia? Prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Naparovanie: Keď to istí hrniec a uterák
Naparovanie poznali a hojne praktizovali už naše babičky. Možno si ešte z detstva spomínate na martýrium, ktoré ste zažívali pri inhalovaní vonných pár nad hrncom s hlavou zakrytou uterákom. Tvár nám behom chvíľky očervenela, a zalial ju horúci pot.
Samotný proces naparovania spočíva v nahrievaní pokožky a dutín horúcou parou. Tá vzniká z vody zohriatej na bod varu, z ktorej sa postupne odparujú voľné silice (napríklad éterické oleje, bylinky a pod.)

Nevýhodou naparovania je pomerne nízka účinnosť. Väčšinu pár totiž vstrebe pokožka a do vnútorných priestorov dýchacieho ústrojenstva sa horúca para často vôbec nedostane (prípadne sa sem dostane len vo veľmi obmedzenom množstve).
Ďalšou nevýhodou je istý diskomfort, ktorý počas naparovanie vzniká. Nehľadiac na to, že jedinci s citlivejšou pokožkou môžu po naparovaní trpieť popraskanými žilkami v tvári, čo predstavuje nepríjemný estetický problém.

Inhalovanie: Relaxačná procedúra s oveľa lepším účinkom
K inhalovaniu hrniec s horúcou vodou nepotrebujete. Všetok proces a relaxačnú procedúru totiž zabezpečia špeciálne prístroje - tzv. rozprašovače, čiže inhalátory napríklad obľúbenej talianskej značky Laica. Moderné prístroje, ktoré ďalej rozdeľujeme na ultrazvukové a kompresorové (
rozdiely medzi nimi nájdete v tomto článku) vpravujú liečivo priamo do dýchacích ciest, kde začnú okamžite účinkovať. Odpadajú tak starosti s vedľajšími účinkami, ktoré môžu nastať pri perorálnom užívaní.

Inhalácia navyše prečistí dýchacie cesty od prípadných choroboplodných zárodkov, rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie, upokojuje nosovú sliznicu a uvoľňuje upchatý nos a v neposlednom rade posilňuje tiež prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Vďaka moderným inhalátorom je navyše inhalácia príjemnou a relaxačnou procedúrou bez vedľajších účinkov.

Naparovanie vs. Inhalacia

Záverečné resumé
Ak by sme teda porovnali obe spomínané metódy, tak dôjdeme k záveru, že hoci naparovanie môžete vykonávať aj bez potrebného vybavenia, vo finále je oveľa účinnejšia inhalácia v spoločnosti moderných inhalátorov Laica, ktoré môžu skrátiť čas potrebný na rekonvalescenciu, prirodzeným spôsobom posilniť obranyschopnosť dýchacích ciest a zároveň sú obľúbenou relaxačnou technikou bez vedľajších účinkov. V našom porovnaní tak vyhrávajú na plnej čiare!
" class="more-information">viac informácií...

JBL predstavuje 4 nové modely slúchadiel zo série LIVE

08.01.2021
Na CES 2021 v Las Vegas boli predstavané dva modely True Wireless a dva modely náhlavných slúchadiel s ANC a integrovanými hlasovými asistentmi.

Vlastnosti JBL Live Free NC+

- JBL Signature Sound
- Aktívne potlačenie hluku s funkciou Smart Ambient
- Bezdrôtové Qi nabíjanie
- Dual Connect + Sync
- Auto Play / Pause
- Fast Pair
- USB-C nabíjanie
- 7 hodín nepretržitého prehrávania
- Puzdro poskytuje ďalších 14 hodín
- Dotykové vládanie
- IPX7
- Handsfree a podpora viacerých hlasových asistentov

JBL Live Free NC+ TWS

Vlastnosti JBL Live 660NC
- JBL Signature Sound
- Auto Play / Pause
- Adaptívne potlačenie hluku s funkciou Smart Ambient
- Handsfree a podpora viacerých hlasových asistentov
- Stereofónne hovory
- Viacbodové pripojenie
- 50 hodín prehrávania (40 hodín s ANC)
- Podpora rýchlonabíjania (10 minút nabíjania = 4 hodiny prehrávania)
- Prispôsobiteľné cez My JBL Headphones

JBL Live 660NC

Vlastnosti JBL Live 460NC
- JBL Signature Sound
- Auto Play / Pause
- Adaptívne potlačenie hluku s funkciou Smart Ambient
- Handsfree a podpora viacerých hlasových asistentov
- Stereofónne hovory
- Viacbodové pripojenie
- 50 hodín prehrávania
- Podpora rýchlonabíjania (10 minút nabíjania = 4 hodiny prehrávania)
- Prispôsobiteľné cez My JBL Headphones

JBL Live 460NC


" class="more-information">viac informácií...

JBL Charge 5 predstavený

07.01.2021
Len pred pár minútami bol predstavaný na výstave CES konanej v Las Vegas nový, dlhoočakávaný prenosný reproduktor JBL Charge 5. Novinka sa nesie v zmenenom dizajne noviniek už predstavených minulý rok. Takisto má očakávané vlastnosti, ako nabíjanie prostredníctvom USB-C, Bluetooth vo verzii 5.1 a odolnosť s certifikáciou IP67. Nižšie sme vám pripravili v tabuľke porovnanie s predchádzajúcou generáciou.
Charge 5 Charge 4
Bluetooth 5.1 4.2
Menič 52 x 90mm woofer, 20mm tweeter 50 x 90mm
Výkon 30W + 10W RMS 30W RMS
Frekvenčný rozsah 65Hz - 20kHz 60Hz - 20kHz
Kapacita batérie 27Wh 27Wh
Čas nabíjania/prehrávania 4h / 20h 4h / 20h
Nabíjanie USB-C; 5V/2A USB-C; 5V/2A
Odolnosť IP67 IPX7
JBL konektivita JBL PartyBoost JBL Connect+
Rozmery 223 x 96.5 x 94mm 220 x 95 x 93mm
Hmotnosť 960g 965g

JBL Charge 5 by mal byť dostupný koncom 04/2021, alebo začiatkom 05/2021. Dostupný bude v šiestich farbách pri cene $179.95 bez dane.

JBL Charge 5
" class="more-information">viac informácií...

Mýty a fakty o respiračných alergiách

27.12.2020
V medicínskom svete stále existuje veľa diskusií o alergiách a respiračných problémoch. To je dôvod, prečo sme pripravili článok o mýtoch a pravdivých tvrdeniach o respiračných alergiách. Opýtali sme sa na túto tému aj ľudí a sledovali sme ich odpovede. Napríklad veľmi často sa diskusie týkajú detskej izby. Malo by dieťa vyrastať v čistom a sterilnom prostredí alebo naopak v prostredí vystavenom alergénom, ako sú napríklad domáci miláčikovia a ich srsť či rastliny, ktoré vystavia deti alergénom, aby si ich telo mohlo budovať imunitu? Čo je lepšie? Takéto otázky je najlepšie prebrať s pediatrom.

Tu je šesť najčastejšie kladených otázok od lekárskej komunity i od širokej verejnosti a odpovede na ne:

1. Vystavenie dieťaťa prachu, peľu či srsti domácich zvierat zvyšuje počas detstva riziko vzniku respiračnej alergie?
Toto je pravdepodobne jedna z najkontroverznejších otázok. Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by na túto otázku mohli odpovedať jednoznačne a definitívne.  Avšak podľa štúdií môže vystavenie dieťaťa prachu z vidieckych oblastí v skutočnosti v budúcnosti znížiť riziko vzniku respiračných alergií. Je ale dôležité poznamenať, že táto skutočnosť neplatí pre tých, ktorí žijú vo veľkých mestách, čo naopak zdá sa súvisí so zvýšením miery respiračných chorôb. Pokiaľ už dieťa alergie má, najlepším spôsobom je odstránenie alergénov z prostredia dieťaťa. Iba test vykonaný odborníkom môže potvrdiť, na ktoré látky je dieťa alergické.

2. Som alergický na zvieracie chlpy?
Väčšina ľudí nie je alergická na zvieracie chlpy, ale na olej obsahujúci alergény, ktorý sa uvoľňuje z mazových žliaz a slín.

3. Pokiaľ si adoptujem krátkosrstého psa, znížia sa tým príznaky mojej alergie na tieto zvieratá?
Nanešťastie, pokiaľ je človek alergický na psy, nie je možné vedieť, či by krátkosrsté zviera spôsobilo zmenu. Avšak existujú plemená psov tzv. dizajnové plemená, ktoré nemajú chlpy ale vlasy, čo by mohlo byť lepšou alternatívou, ale vždy sa najprv poraďte s lekárom. Medzi plemená bez alergie patrí napríklad maltézsky pinch, bišon, basenji a pod.

4. Kedykoľvek prídem do kontaktu s mačkou, začnem kýchať alebo potrebujem inhalátor. Mal by som sa im úplne vyhýbať?
Vždy je najlepšie poradiť sa s vašim lekárom alebo alergológom, ale pravdepodobne niektoré zvieratá alebo konkrétne plemená vám „sadnú“ lepšie, keďže každé zviera má svoj vlastný typ alergénu.

5. Som astmatik, takže sa nezapájam do športových aktivít. Robím správne?
Nikdy nie je dobré ostať sedieť a vyhýbať sa športu. Športovanie vám môže pomôcť zvýšiť kapacitu pľúc a teda môžete lepšie dýchať zhlboka a šport ponúka tiež mnoho ďalších výhod pre deti i dospelých. Samozrejme, je však vždy najlepšie konzultovať to s odborníkom, ktorý vám tiež povie, aký šport je vo vašom prípade najvhodnejšie praktizovať.

6. Som alergický na vajcia, mám sa vyhnúť očkovaniu proti chrípke?
O akýchkoľvek očkovacích látkach sa vždy poraďte so svojím lekárom. Avšak v prípade vakcíny proti chrípke je množstvo vaječných alergénov prítomných vo vakcíne veľmi nízke a štúdie hovoria, že nemôžu vyvolať alergické reakcie.

AirFree

Otázok týkajúcich sa alergií je naozaj mnoho a na niektoré z nich možno ani nepoznáme odpoveď. V súčasnosti však vieme s istotou povedať, že výnimočným bojovníkom proti alergénom je čistička-sterilizátor vzduchu Airfree. Tá vďaka inovatívnej termodynamickej technológii a spaľovaciemu jadru vzduch sterilizuje a tak minimalizuje počet alergénov ale aj baktérií, vírusov či húb v miestnosti. Neváhajte ju vyskúšať, zlepšite kvalitu vzduchu u vás doma a chráňte tak svoje zdravie." class="more-information">viac informácií...

Harman Kardon FLY ANC / Slúchadlá s aktívnym tlmením hluku okolia

22.12.2020
Kvalitu zvuku týchto slúchadiel ocenia aj náročnejší poslucháči. Telesá mušlí sú z kombinácie kovu a plastu a plochy krytov mušlí sú pokryté materiálom pripomínajúcim na dotyk kožu. Podobný materiál, ale mäkší a jemnejší je aj na čalúnení okrajov mušlí a vnútornom oblúku hlavového mosta. Pamäťová pena je mäkká a poddajná, takže slúchadlá sa veľmi dobre nosia a ani pri dlhšom počúvaní ich prakticky necítite. Mušle sú k hlavovému mostu pripojené cez sklopné a otočné kĺby, takže sa dajú ľahko poskladať. V balení je aj praktické puzdro s priehradkou na kábel. Slúchadlá popri bezdrôtovom pripojení cez bluetooth 4.2 podporujú aj káblové pripojenie, čo určite poteší náročných poslucháčov, ktorí budú chcieť počúvať hudobné skladby v bezstratových formátoch, s akými si bluetooth kodeky nevedia bez straty kvality poradiť. Implementované sú kodeky A2DP 1.3, AVRCP 1.5 a HFP 1.6. Pri párovaní so smartfónom sa vám zobrazí nevtieravý dialóg, aby ste si vybrali a nakonfigurovali službu inteligentného Asistenta Google alebo Alexu od Amazonu. Odporúčam poslúchnuť, pretože dotykom povrchu ľavej mušle sa asistent aktivuje, a ak nie je nakonfigurovaný, budete pri každom dotyku počúvať upozornenie, aby ste ho aktivovali.

Aktívne tlmenie hluku ANC (Active Noise Cancelling) som vzhľadom na si­tuáciu skúšal tak, že som cez kvalitné reproduktory púšťal hluk lietadla z databázy zvukov pri hlasitosti obvyklej v lietadle. Potlačenie hluku fungovalo vynikajúco. Pri rovnakom teste s tým rozdielom, že sa mi prihovárali členovia rodiny, som hlasy počul zreteľne, takže hlásenie palubného rozhlasu v lietadle či vo vlaku určite neprepočujete. ANC sa aktivuje tlačidlom na pravej mušli. Sú tam ešte tlačidlá na ovládanie hlasitosti, spustenie/zastavenie prehrávania a párovania. Ak počúvate hudbu v tichom prostredí, treba ANC vypnúť, pretože jej sprievodným znakom je šum, síce veľmi slabý, no cvičené ucho ho počuje. Výdrž na jedno nabitie batérie je pri zapnutom ANC 20 hodín, pri vypnutom potláčaní hluku okolia až 30 hodín.

Aby som sa priblížil k hraniciam možností týchto slúchadiel, vybral som na počúvanie náročnejšie skladby, napríklad Hommage à J. S. Bach v podaní Bernadetty Šuňavskej a Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu či skladbu Wolf Totem od mongolskej heavymetalovej skupiny The HU. Zvuk bol vyvážený, so sýtymi basmi, ktoré ani v najdynamickejších hrdelných a inštrumentálnych pasážach skladieb typu Wolf Totem neboli presýtené a neprekrývali zvuk nástrojov, pri ktorých prevládajú vyššie tóny, napríklad činelov.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita zvuku, pohodlné nosenie, účinné potláčanie hluku okolia
- Nabíjanie cez micro USB" class="more-information">viac informácií...

Poznáte 5 základných pilierov ochrany životného prostredia?

20.12.2020
Je nevyhnutné zamyslieť sa nad spôsobmi, ktoré môžu zmeniť boj za lepšie životné prostredie k lepšiemu v záujme udržateľnosti. S piatimi opatreniami na ochranu životného prostredia uvádzame pár jednoduchých krokov, ktoré môžete uplatňovať každý deň. Zlepšime spolu životné prostredie!

Prehodnotenie: Naozaj potrebujete všetko, čo si kupujete každý deň? Kúpite si niekedy nejaký produkt impulzívne a nakoniec ho vôbec nepoužijete a vyhodíte? Prečo namiesto kúpy novej veci neskúsite radšej znova použiť tú čo už máte alebo nevyskúšate nejakú ekologickejšiu alternatívu?

Odmietnutie: Odhoďte plastové tašky a nerecyklovateľné obaly, ako aj aerosóly a žiarovky. Vyberajte si produkty od spoločností, ktoré sa zaoberajú zdravým životným prostredím.  Pokúste sa čo najviac obmedziť používanie balených produktov.

Opakované použitie: Vyrábajte ručne robené výrobky zo sklenených obalov, papiera, plastov, kovu, CD atď. Vždy používajte obe strany papiera, zvyšky papiera využite ako „šmyráky“ a opätovne používajte baliace papiere, aby ste ochraňovali životné prostredie. Predĺžite tak životnosť týchto produktov.

Redukcia: Pokúste sa spotrebovať menej výrobkov. Nakupujte výrobky, ktoré môžete znovu použiť, nenakupujte vo veľkom, používajte nabíjateľné batérie a žiarovky LED alebo CFL.

Recyklácia: Doma si zorganizujte váš odpad a na jeho vyhodenie použite tri odpadkové koše: jeden na recyklovateľné, druhý na nerecyklovateľné produkty a tretí na organické materiály. Sklenené a kovové obaly sú 100% recyklovateľné, preto ich používajte čo najviac. V prípade produktov ako je kuchynský olej, batérie alebo staré výrobky dbajte na to, aby ste ich nikdy nevyhadzovali do bežného koša s odpadkami. Nájdite najbližšie stredisko na zber odpadu, ktoré tento odpad bezpečne zlikviduje.

AirFree

Kto by nechcel čistý vzduch?
Zlepšovanie ovzdušia je dôležitou úlohou, do ktorej sa môže zapojiť každý z nás. Veď kto by nechcel dýchať čistý a kvalitný vzduch? V dnešnej dobe je to už beh na dlhú trať, spolu to však dokážeme zlepšiť. A zlepšiť môžete jednoznačne aj kvalitu vzduchu u nás doma. S mikroorganizmami nachádzajúcimi sa vo vzduchu u vás doma vám pomôže skvelý pomocník- čistička-sterilizátor vzduchu Airfree, ktorý vďaka svojej výnimočnej TSS technológii a vysokému teplu zredukuje počet mikroorganizmov na minimum. Chcete vedieť viac o fungovaní a výhodách čističiek Airfree? Prečítajte si náš článov „
Všetko o Airfree“ a staňte sa expertom na čisté ovzdušie bez alergénov, plesní, baktérií a vírusov." class="more-information">viac informácií...

JBL Go 3 / Atraktívny prenosný reproduktor

19.12.2020
Reproduktor je vodotesný a odolný proti prachu podľa triedy IP67, takže ho môžete počúvať v daždi, pri vode a nebude mu prekážať, ani keď ho položíte na piesok, prípadne ho budete používať aj v extrémne prašnom prostredí. Oválne puzdro je po obvode pokryté materiálom so štruktúrou hrubého plátna, pričom na zadnej a spodnej strane, na ktorých bude reproduktor položený, sú silikónové plochy, takže atraktívny štruktúrovaný poťah sa od podložky neušpiní. Integrované pútko umožňuje ľahké zavesenie kamkoľvek, prípadne nosenie na opasku. Výrobca reaguje na moderné trendy, takže na nabíjanie je k dispozícii konektor USB-C, a keďže čoraz viac smartfónov už nemá 3,5 mm konektor audio jack, JBL Go 3 nedisponuje možnosťou pripojenia pomocou kábla.

Batériu nabijete približne za dve a pol hodiny a pri primeranej hlasitosti vám reproduktor na jedno nabitie vydrží hrať približne 5 hodín. Vďaka podpore blue­tooth 5.1 je párovanie s modernými smartfónmi rýchle a jednoduché. Môžem potvrdiť, že technické parametre ohľadne frekvenčnej charakteristiky a výkonu sú seriózne. Pri 110 Hz, čo je na tento objem veľmi dobrá hodnota, sľubujúca dobré podanie nízkych tónov, som v porovnaní s 1 kHz nameral pokles len -7 dB. Pri subjektívnom posudzovaní kvality zvuku, keď som počúval hudbu rôznych žánrov aj zvuk v akčnom filme, môžem konštatovať, že vzhľadom na malý objem a príjemnú cenu JBL Go 3 prekonal moje očakávania. Je dostupný v ôsmich atraktívnych farebných vyhotoveniach.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Atraktívny dizajn, odolnosť proti vode a prachu, dobrý zvuk
- Chýba audiokonektor" class="more-information">viac informácií...

JBL Quantum 800 / Ponorte sa do hry

18.12.2020
Testovaná novinka Quantum 800 vychádza z vlajkového modelu ­Quantum One, ponúka však aj bezdrôtové pripojenie a výhodnejšiu cenu. Prvé, čo vás zaujme hneď pri vybaľovaní, je veľmi robustná konštrukcia z kombinácie kovu a matného čierneho plastu. Výsuvné časti hlavového mosta sú z polopriehľadného polykarbonátu. Hlavový most je z vrchnej časti plastový a zo spodnej čalúnený a potiahnutý jemnou koženkou. Mušle sú kombináciou čierneho a striebrosivého plastu s mäkkým čalúnením s koženkou. Vnútorné časti mušlí obsahujú čiernu ochrannú mriežku, ktorá zakrýva 50 mm dynamické meniče s veľkými červenými písmenami L a R na označenie ľavého a pravého ucha. Z vonkajšej strany mušlí je obruba aj logo podsvietené nastaviteľným osvetlením RGB. Prepojovací kábel medzi mušľami má elegantné čierno-červené opletenie. Vzhľadom na množstvo funkcií sú na oboch mušliach ovládacie prvky.

JBL Quantum 800 je impozantný herný ­headset. Je bezdrôtový, má programovateľné osvetlenie, ponúka simulovaný priestorový zvuk, kvalitný mikrofón a dokonca slušné potlačenie hluku.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Výbava, potlačenie hluku, zvuk, ergonómia, spracovanie
- Nič podstatné" class="more-information">viac informácií...

Archív