Veľkoobchod055 6118 110

Servis a reklamácie055 6118 133

Recenzie

JBL Pulse 4 – nová generácia reproduktoru ponúka ešte lepšiu svetelnú šou

20.09.2019
JBL je značka, ktorá vždy vedela priniesť inovatívne audio reproduktory za rozumnú cenu. Výnimkou nie je ani nový prírastok v podobe svetelného reproduktora JBL Pulse 4.

Ovládanie sa presunulo na vrchnú lištu reproduktora. Na jedno nabitie vydrží reproduktor 12 hodín. Podobne ako pri predchádzajúcich modeloch, ani pri JBL Pulse 4 nechýba vodeodolnosť. Postará sa o ňu certifikácia IPX7, ktorá zabráni napríklad pri pošpliechaní vodou.

Čo sa týka kvality zvuku, pri značke JBL sú skúsenosti so zvukom skôr pozitívne. Značka patrí pod portfólio konglomerátu Harman, ktorý vyrába kvalitné audio zariadenia aj do áut v podobe značky Harman Kardon.

JBL ponúka aj prepojenie s aplikáciou JBL Connect pre dodatočnú konfiguráciu audia a svetiel. Vďaka funkcii PartyBoost môžete prepojiť viacero kompatibilných reproduktorov súčasne a vytvoriť tak stereo zvuk. Funkcia PartyBoost je v podstate iba premenovaná funkcia Connect+, ktorou disponovali predchádzajúce modely reproduktorov JBL.

JBL Pulse 4

Synchronizácia s iným JBL Pulse 4 reproduktorom funguje vraj veľmi jednoducho. Stačí sa priblížiť k druhému reproduktoru a zatriasť s ním. Reproduktory by sa mali automaticky prepojiť.

Pokiaľ vás JBL Pulse 4 zaujal, k dispozícii je v bielej a čiernej farbe za cenu 199 dolárov. Pri JBL si môžete byť istý, že dostanete veľmi dobrý zvuk a výbornú kvalitu spracovania. Ak hľadáte párty reproduktor, ktorý vám ponúkne aj svetelné efekty, JBL Pulse 4 je tou správnou voľbou.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

JBL Pulse 4
" class="more-information">viac informácií...

Najlepšie True Wireless slúchadlá do uší: JBL Reflect Flow

18.09.2019
Nie, toto ocenenie nie je vymýsel pisateľa, aby vás prilákal na nejaké vypeckované slúchadlá. Toto čerstvé ocenenie je reálne od odbornej poroty EISA tvorenej redaktormi zo špecializovaných časopisov Európy, pre rok 2019/2020. Poďme sa teda pozrieť, čím si to zaslúžili tieto slúchadlá.

Ambient Aware využijete najmä pri športe. Zapnutím tejto funkcie budú slúchadlá prepúšťať zvuk z okolia. To aby ste vnímali okolie, keď na vás niekto zavolá, alebo zatrúbi. TalkThru zas uplne potlačí hudbu a takisto prepustí úplne zvuk z okolia. To je dobré na to, aby ste mohli komunikovať s okolím bez toho, aby ste si museli vyberať slúchadlá z uší. Obe funkcie sú praktické a veľmi rýchlo sa na ne zvyknúť.

V čom je dobré Bluetooth 5.0
Hneď na začiatok uvedieme dôležitú a podstatnú informáciu. Bluetooth 5.0 je spätne kompatibiné. Kvôli slúchadlám si nemusíte zaobstarávať hneď nový telefón či počítač. Slúchadlá budú fungovať aj so staršou verziou Bluetooth rozhrania. A aké výhody prináša?
Nižšia latencia - už by nemalo vďaka rýchlejšiemu prenosu dochádzať k opozdeniu. Pri hudbe to nevadí, ale keď pozeráte filmy alebo videoklipy, občas to dosť vadí

JBL Reflect Flow

Rýchlejší prenos - Bluetooth v5.0 je oproti 4.2 viac ako dvojnásobne rýchlejší
Väčší dosah - verzia 4.2 mala pri ideálnych podmienkach dosah okolo 10m (vonku 50m). Dosah v Bluetooth v5 je viac ako štvornásobný. Toto sme si aj reálne otestovali a funguje to. Nie sú to len prázdne reči, ale aby ste dosiahli takýto dosah, musí byť aj vysielač Bluetooth v5.0. S našim iPhone XR takéto vzdialenosti dosahujeme!
Nižšia spotreba - verzia 5.0 už nie je taká náročná na energiu, preto aj slúchadlá JBL Reflect Flow so zabudovanou batériou 110mAh/3.7V dokážu vydržať až 10 hodín prehrávania!

Týchto vlastností v novej verzii bluetooth je podstatne viac, ale pri slúchadlách nepodstatné.

JBL Reflect Flow

Skúsenosti z používania
Slúchadlá sme mali možnosť pár dní testovať a vieme už teraz povedať, že k úplnej dokonalosti nie sú ďaleko. Samotná krabička, ktorá slúži nie len na uchovávavnie slúchadiel, ale aj na nabíjanie, je rozmerovo akurát. Do ruky nie je veľká a v batohu si nájde určite svoje miesto. Nemusíte sa o ňu vôbec extra starať. Povrch je z tvrdenej gumy a vydrží aj drsnejšie zaobchádzania. Samotný uzáver je magnetický, tak ako aj uchytenie slúchadiel v krabičke. Zo zadnej strany púzdra, pod nabíjacím konektorom (microUSB) je nenápadny indikátor kapacity. Určite by sme ocenili nabíjanie už pomocou nového USB-C, alebo ešte lepšie bezdrôtové cez štandard Qi.

Aj keď slúchadlá sa zdajú mohutnejšie, tak zdanie klame. Slúchadlá sú akurát pre väčšinu populácie. Tu výrobca zúročil patenty odkúpením firmy YurBuds. Spolu s vymeniteľnými nadstavcami v rôznych veľkostiach (S, M a XL) sadnú slúchadlá každému. A hlavne pri športe nevypadnú. Ani pri dlhodobom nosení nikde netlačia. Skôr sme mali opačný dojem. Keby nám nehrala v nich hudba, každú chvíľu ich budeme kontrolovať, či nám nevypadli. A toto máme na nositeľnej elektronike radi. Podvedome ju používať a pritom neobťažuje a nevyžaduje zbytočnú pozornosť.

JBL Reflect Flow

Na ovládanie slúchadiel si bude treba chvíľu zvyknúť. Výrobca na tak malé slúchadlá určite nechcel mikro tlačidla, tak každé slúchadlo vybavil iba jedným veľkým tlačidlom. Na ľavom slúchadle si aktivujete/deaktivujete jediným stlačením funkcie Ambient Aware a TalkThru. Dvojitým stlačením sa zas posuniete o skladu vpred. Na pravom slúchadle jedno stlačenie znamená prehrávanie/pauza alebo zdvihnutie/položenie hovoru. Dvojitým stlačením si aktivujete hlasového asistenta. Možno sa pýtate, kde je ovládanie hlasitosti. Vôbec nám nechýbalo, akonáhle sme si raz nastavili nejakú úroveň na telefóne, už sme sa s tým nepotrebovali hrať. A keď už náhodou sme si chceli dať skladbu tichšie, tak sme to urobili cez Apple Watch. Keby náhodou bola nejaká možnosť regulovať hlasitosť priamo zo slúchadiel, zas by to bol kompromis na komfort ovládania.

Čo nám vadilo na skôr uvedených True Wireless slúchadlách od firmy JBL, že pri telefonovaní fungovalo iba jedno slúchadlo. Toto je s JBL Reflect Flow už minulosťou. Telefonovanie si užijete už v stereo režime. A stále môžete odložiť jedno slúchadlo (ľavé) a používať ako handsfree zariadenie. Pravé slúchadlo stále slúži ako primárne a ľavé bez pravého nefunguje.

JBL Reflect Flow

Výdrž slúchadiel je enormná. S 10 hodinovu výdržou pri tak malých slúchadlach sa asi len tak nestretnete. A ak prirátame k tomu nabijacie púzdro ste na 30 hodinách. V pondelok sme ich začali pri práci používať a nabíjali sme ich až vo štvrtok. Oceňujeme aj príjemne rýchlonabíjanie. Vložíte na 10 minút slúchadla do krabičky a môžete až 1 hodinu počúvať.

Kvalita zvuku
To už bude omieľanie stále dookola. JBL pre trh už nastavil nejakú kvalitu zvuku a pod túto hranicu ani nejde. Všetko je tam kde má byť. Nie sú to audiofilské slúchadlá, ale tí čo si potrpia na kvalitu zvuku ich určite ocenia. V manuáli sa nespomína a ani v technických parametroch aký kodek sa používa pre prehrávanie. Otvorili sme si diagnostické nástroje a na prekvapenie sme zistili, že sa používa zvukový formát AAC. Nie je tak zabezpečená len vysoká kvalita prehrávania hudby, ale i prenos hudby v čo najvyššej možnej kvalite, čo ocenia najmä majitelia zariadení od Apple. Práve zariadenia od Apple už od začiatku využívajú tento kodek. Ak vaše zariadenie nepodporuje transfer v tomto kodeku, tak sa prepne automaticky na SBC.

JBL Reflect Flow

Aj za nás slúchadla na jednotku!
Za cenu 149,- € dostanete naozaj kvalitné plne bezdrôtové slúchadla s univerzálnym použitím a poslednými technologickým riešením. Slúchadla využijete úplne všade. Doma, za počítačom a aj pri športe za každej príležitosti. Nezľaknú sa ani dažďu či silnému poteniu, pretože sú vybavené certifikáciou IPX7. Nie nadarmo získali ocenenie EISA ako najlepšie slúchadlá do uší pre rok 2019/2020.

Poznámka na záver
Ešte jedna informácia ktorá sa neuvádza v špecifikáciach. Áno, aj tieto slúchadla zobrazujú stav batérie v telefóne. A po novom táto funkcia bola integrovaná aj do Windows 10 a informácia sa zobrazuje aj v tomto operačnom systéme.

Zhrnutie
Výhody
+ BT 5.0
+ extrémne dlhá výdrž
+ veľký dosah
+ IPX7
+ univerzálne použitie
+ AAC kodek

Nevýhody
- zastaralý konektor microUSB

JBL Reflect Flow
" class="more-information">viac informácií...

JBL Pulse 4: Najobdivovanejší reproduktor na IFA v Berlíne

16.09.2019
JBL Pulse 3 bol a ešte stále je najkrajším prenosným bluetooth reproduktorom na trhu. Je možné, aby bol ešte krajší? Určite. Tento reproduktor má svojho pokračovateľa.
Nový reproduktor má meno: JBL Pulse 4
Na prvý pohľad zaujme samotné telo. Plocha na podsvietenie je ešte väčšia ako pri jeho predchodcovi. Výrobca dokonca vraví o podsvietení vo vysokom rozlíšení spolu so zvukom do všetkých smerov. Samotné podsvietenie sa na autonómnej výdrži vôbec nepodpísalo. Až 12 hodinová výdrž prehrávania so zapnutým podsvietením. To dodáva 26Wh (3.6V, 7260mAh) lithium-polymer batéria. Batériu nabijete približmne za 3.5 hodiny pomocou moderného USB-C kábla. Klasický jack konektor je zastaralou konektivitou a už ho tu nenájdete. O prenos hudby sa postará Bluetooth konektivita do reproduktorov s výkonom 20W RMS.

Vynikajúce vlastnosti z predchádzajúcej generácie ostali, ako vodeodolnosť IPX7, spárovanie viacerých reproduktorov medzi sebou a synchronizácia farebnej hudby. Tu si môžete meniť a nastavovať pomocou aplikácie z telefónu, alebo to necháte na náhodu zatrasením reproduktoru. O konektivitu sa postará technológia JBL PartyBoost, ktorá je stabilnejšia a s väčším dosahom ako JBL Connect+. Takto si môžete JBL Pulse 4 prepojiť vzájomne s rovnakým typom reproduktora, alebo novým JBL Flip 5.

Porovnanie technických parametrov
JBL Pulse 3 JBL Pulse 4
Bluetooth verzia 4.2 4.2
Výkon 20W 20W
Frekvenčná odozva 65Hz - 20kHz 70Hz - 20kHz
Kapacita batérie 3.7V, 6000mAh 3.6V, 7260mAh
Čas nabíjania 4.5 hodiny @ 5V 2,3A 3.5 hodiny @ 5V 3A
Čas prehrávania až 12 hodín až 12 hodín
Výkon Bluetooth vysielača ≤9dBm ≤10dBm
Rozmery 223x92x92mm 207x96x96mm
Hmotnosť 960g 1260g

JBL Pulse 4

Veľmi nádherný reproduktor
Ak by prebiehala súťaž Miss prenosný reproduktor, JBL Pulse 4 by bol minimálne v TOP 3, ak nie víťazom. V Berline sme mali možnosť si vykúšať Pulse4 osobne. Tešíme sa na testovanie v menej rušnom a menej hlučnom prostredí. 

A aký zvuk vychádza z tohto reproduktora?
Výkon reproduktor je zhodný s JBL Flip 5, ale tým podobnosť končí. Nečakajte ani, že hrá približne rovnako ako jeho predchodca, ale ešte viac priestorovo. Je to zvukovo najlepší PULSE, ktorý JBL kedy vyrobil. Zvuk sa šíri doslova odvšadiaľ a ťažko sa bude identifikovať odkiaľ skutočne prúdi táto nádherná kvalita. Kto pozná
legendárny Soundsticks od Harman/Kardon (pod ktorý spadá JBL) tuší, že konštruktéri JBL Pulse 4 čerpali skúseností práve zo Sounsticks. Mimochodom, Harman/Kardon Soundsticks bol prvý kompaktný PC reproduktor vôbec a ktorý redizajnoval nikto známejší, ako šéfdizajnér Apple: "Jonathan Ive".

Cena a dostupnosť
Reproduktor by mal byť dostupný ešte na začiatku vianočnej sezóny 2019 (október) s predpokladanou maloobchodnou cenou 229,- €

" class="more-information">viac informácií...

Nový JBL Flip 5 konečně v Česku a Slovensku!

12.09.2019
Máme tu ďalšiu video recenziu na reproduktor JBL Flip 5 od nášho obľúbeného kanálu "WhiteRabbit Channel #WRTECH". Vo videu sa dozvieš okrem iného, že jeden menič je niekedy viac ako dva!
" class="more-information">viac informácií...

Recenze JBL Flip 5: Další vylepšení populárního reproduktoru

10.09.2019
V dnešním testu se podíváme už na 5. generaci evergreenu v oblasti bezdrátových reproduktorů – JBL Flip 5. Čtvrtou generaci jsme testovali loni na jaře a velmi se nám líbila, nyní se na trh dostává pátá a my se tak můžeme podívat, v čem je jiná a co se oproti loňsku změnilo.

Provedení

JBL Flip 5 se od svého přímého předchůdce v oblasti designu a provedení příliš neliší. Dnes už ikonický tvar (modelů Flip se celosvětově prodalo více než 10 milionů kusů), který je kopírovaný nejedním výrobcem. Najdeme zde tedy pogumovaný a protiskluzový rám, který se obalený textilií ve vybrané barevné variantě. Čtveřice tlačítek zůstala na stejném místě, jen s jednou změnou (párovací tlačítko JBL Partyboost). Stejné je pak oranžové hliníkové logo a záslepka s porty na zadní straně. Reproduktor je na první dobrou velmi solidně sestaven a působí dojmem, že ho jen tak nějaký pád nerozhodí. O odolnosti vůči vodě ani nemluvě. Měl by tak snést hrubší zacházení.

JBL Flip 5

Ovládání
Ovládání, resp. celá manipulace s reproduktorem je velmi snadná. Čtveřice hlavních tlačítek funguje tak, jak jsme u reproduktorů od JBL zvyklý – play/pause, volume +/-, přepínání písniček a tlačítko pro JBL Partyboost. Na zadní straně pak najdeme dedikované On/Off tlačítko a párovací tlačítko pro Bluetooth. Na této straně zařízení potěší také praktická notifikační dioda signalizující úroveň nabití reproduktoru.

JBL Flip 5

Zvuk
Zvýšení nominálního výkonu JBL Flip 5 prospělo. Ne, že by byl loňský model málo hlasitý, ale u nové generace je zvuk daleko silnější, dokáže lépe naplnit místnost (nebo otevřené okolní prostranství) a na vyšší hlasitosti i více „tlačí“, bez citelné ztráty kvality. Na ozvučení domácnosti (například z PC) bohatě stačí, ani během venkovní grilovačky se neztratí. Charakter zvuku je velmi podobný jako u ostatních JBL reproduktorů/sluchátek. Basy i výšky jsou zvýrazněné a celkový projev je charakteristický pro onen „JBL Sound“, kterým se výrobce vždy chlubí. Neutralitu zde nenajdete, tu však zákazníci u podobného produktu nehledají. Zvukový projev je příjemný napříč žánry.

JBL Flip 5

Závěr
JBL Flip 5 je povedenou evolucí osvědčeného reproduktoru, kterým společnost JBL cílí na masy. Letošní generace přišla o některé funkce (mikrofon, přístup k virtuální asistentce), ale kompenzuje to vyšším výkonem a silnějším zvukovým projevem, společně s o něco lepší odolností. V našich podmínkách očekávám, že absence Siri/Google Assistant nikomu příliš vadit nebude a naopak vyšší výkon budoucí majitelé jistě ocení. JBL Flip 5 je ideálním bezdrátovým reproduktorem pro ty, kteří nehledí na vyloženě nejvyšší cenu, ale rádi si za lepší zvuk o něco připlatí. Není to tak dávno, co jsme tu testovali levnější konkurenci a po zvukové stránce byl rozdíl propastný.

JBL Flip 5
" class="more-information">viac informácií...

Nielen varič vajec

06.09.2019
Veľmi dávno, ale noazaj dávno, tak v minulom storočí, sme mali doma varič vajec. Príprava bola jednoduchá. Naliali ste vodu, vložili vajcia a zapli. A mali ste vajcia natvrdo alebo na mäkko. Podľa toho ako ste si to nastavili. A teraz prichádza sofistikovanejšie riešenie.

Pripravujeme vajíčka na tvrdo

Začíname najprv s jednoduchým úkonom. Nalejeme vodu, vložíme stojan a vajcia, navolíme stupeň uvarenie a zapneme. Voda sa začína zohrievať a vajíčka variť. Nejako to nestopujeme a prístroj nám zvukovým signálom dáva najavo, že vajíčka sú uvarené. Bohužiaľ sa varič vajec automaticky nevypína. Musíte ho ručne vypnúť zatlačením na gombík. Vajíčka ochladíme studenou vodou a môžme podávať. Nič komplikované. Zvládne aj malé dieťa.

Stratené vajcia teraz zvládne každý
Poznáte recept na tzv. pošírované vajcia? Ak nie, určite ste videli na internete či v televízii ako rozbité vajce, lejú do kastróla kde sa uvarí. A tento varič to zvládne elegantnejšie a jednoduchšie. Postup je identický, len namiesto držiaka na vajcia použijeme dodávané plastové panvičky. Do každej panvičky pomocou lyžice vložíme rozbité vajce a lyžicou prekryjeme žĺtok bielkom. O niekoľko minút sa dostaví výsledok. Veľkú výhodu vidíme v tom, že to môžete následne okamžite konzumovať priamo z panvičky.

Solis Varic vajec

Frittata alias omeleta

Originálne taliansky pokrm, ktorý u nás skôr zjednodušene poznáme pod pojmom omeleta. Pri tomto jedle sa fantázii medze nekladú. Môžete si vajíčka jednoducho rozmiešať a len osoliť, pridať trochu papriky a hotovo. Škoda ale nevložiť trochu cibuľky, klobásy, pokrájaného syru atď. Otvorte chladničku a uvidíte čo nájdete. Toto všetko sme bez akejkoľvek prípravy robili v dvoch miskách. Nastavili stredný stupeň varenia a počkali si na záverečný signál. Tým, že sa to varí navyše v pare, to mierne naberie objem. A tá chuť! Lepšie ako pripravované na panvici. Je to vláčnejšie a šťavnatejšie. Ideálne na rýchle jedlo.

Solis Varic vajec
Solis Varic vajec

Ďalšie možnosti využitia
V manuáli sa spomína ešte aj príprava zeleniny na pare, ale toto sme neskúšali. Vieme si predstaviť v tom uvariť aj kuracie kúsky alebo hocičo iné, čo sa varí na pare. Stačí len vyskúšať.

SOLIS 977.87 Varič vajec
Tento jedinečný kúsok sme si zamilovali. Nie že by sme ho v domácnosti nejako extra potrebovali, ale vieme si predstaviť využitie kam sa hodí. Napríklad na internát, na chatu alebo milovníkom vajec, ktorý si deň nevedia bez tohto pokrmu predstaviť. Dokonca aj keď v práci máte malú kuchynku, tak si z domu donesiete pár vajec a obed máte rýchlo hotový. Čo vy na to?

Solis Varic vajec
" class="more-information">viac informácií...

JBL slúchadlá s čistým zvukom a ANC

04.09.2019
Live 650 BTNC sú slúchadlá cez hlavu s veľkými mušľami a aktívnym odhlučnením.

Zvukovo sú vyladené veľmi dobre a uspokoja náročných poslucháčov. Meniče s priemerom 40 mm majú prekreslený zvuk a jasné stredy a výšky. Basy sú dynamické, pre milovníkov nízkych tónov majú dostatočnú výkonovú rezervu na ich zosilnenie." class="more-information">viac informácií...

Xénia odporúča: Odolný reproduktor JBL Xtreme 2

02.09.2019
Nepatrím k ľuďom, ktorí počúvajú hudbu pri každej možnej príležitosti, no neznamená to, že by som hudbu nemala rada vôbec.

Vybrala som si reproduktor JBL Xtreme 2. Nie je to síce úplná novinka, no má niekoľko výhod.

Reprodukcia zvuku je veľmi dobrá. Moje uši sú citlivé nie len na vysokú hlasitosť, ale aj na kvalitu prehrávaného zvuku. Samozrejme záleží aj od nahrávky.

Ďalšou výhodou tohto reproduktora je jeho veľkosť a odolnosť. Nie je najmenší, no stále je pohodlne prenosný, vo výbave je aj praktický popruh na prenášanie, a dokáže ozvučiť celkom veľkú plochu aj na otvorenom priestranstve. Vďaka svojej odolnosti IPX7 sa nemusíte o neho báť ani ak náhodou spadne do bazéna alebo zmokne. Pokiaľ sú všetky krytky dobre zakryté, nič sa mu nestane, preto je to výborný spoločník aj na gardenparty či grilovačky v teréne.

JBL Xtreme 2

Reproduktor je vybavený Bluetooth technológiou, takže jeho pripojenie k telefónu alebo prehrávaču je veľmi jednoduché. Na telefóne si dáte vyhľadať zariadenia v blízkosti, na reproduktore stlačíte tlačidlo so symbolom Bluetooth a jednoducho obe zariadenia spárujete. A párty môže začať.

JBL Xtreme 2 podporuje aj technológiu JBL Connect+ pomocou ktorej môžete bezdrôtovo prepojiť až 100 JBL reproduktorov s touto technológiou. A to je už iné kafé.

Reproduktor má 10 000 mAh Li-ion batériu, ktorá umožní prehrávanie až 15 hodín. Ja reproduktor nabíjam tak raz za 10 dní pri každodennom, teda skôr každovečernom používaní. Okrem toho môže reproduktor slúžiť aj ako powerbanka pre váš telefón, keďže obsahuje aj praktický USB výstup na nabíjanie.

JBL Xtreme 2

Výrobca pridal aj jednu praktickú vychytávku na popruh a síce otvárač na fľaše, ktorý sa na každej párty zíde." class="more-information">viac informácií...

JBL TUNE120TWS sú dizajnové, bezdrôtové a cenovo dostupné

29.08.2019
Absolútne bezdrôtové slúchadlá do uší s elegantným a pohodlným dizajnom sú novým prírastkom do JBL rodiny.

Samotné štuple majú ergonomické tvarovanie prispôsobené dlho trvajúcemu komfortu, v balení sú tri veľkosti nástavcov do uší. Ovládanie slúchadiel je na ich chrbátiku, obe sú aktívne na ovládanie a rozumejú si so Siri a Google Now. Asistentov prebudíte jediným stlačením tlačidla.

JBL TUNE120TWS vedia poslúžiť ako hands free sada na telefonovanie, pričom hovory sú stereo.  Hmotnosť slúchadiel s nabíjacím púzdom je príjemných 73 gramov.

JBL Tune120TWS
" class="more-information">viac informácií...

Recenze JBL Live 650 BTNC – bezdrátová sluchátka se solidním ANC a skvělou výdrží

27.08.2019
Hledáte pohodlná, dobře hrající a stylová bezdrátová sluchátka s podporou aktivního potlačení okolního hluku? V současné době je na trhu poměrně velký výběr a svou troškou chce přispět také výrobce JBL, který aktualizoval své loňské modely. Na letošní novinku v podobě JBL Live 650 BTNC se podíváme v tomto testu. Jde o vyšší řadu minulý týden testovaných sluchátek JBL Live 500BT.

Provedení a ergonomie
Porovnáme-li modely Live 500BT a Live 650BTNC, rozdíly v dílenském zpracování jsou minimální, na dražším modelu najdeme jen nějaké hliníkové akcenty navíc. Na rozdíl od modelu Live 500BT však nedocházelo k žádnému vrzání a sluchátka byla kvalitně slícována. Použité materiály jsou takřka totožné, od plastů, přes kovový rám, velurové náušníky a textilem obalený hlavový most. Bonusem u dražší verze je přítomnost látkového transportního obalu. Z hlediska ergonomie je tento model subjektivně o něco málo pohodlnější, než levnější Live 500BT. Těžko říct, co tento dojem způsobuje vzhledem k tomu, že jsou sluchátka víceméně shodná.

JBL Live650BTNC

Ovládání
I ovládací prvky jsou víceméně shodné. Jediným rozdílem je přítomnost režimu ANC, který se zapíná dedikovaným tlačítkem na pravém náušníku. I tento model sluchátek disponuje podporou pro doprovodnou aplikaci JBL Headphones, ve které si můžete nastavit požadovaný ekvalizér či přepínat jednotlivé režimy přehrávání.

JBL Live650BTNC

Zvuková produkce
Velice podobné si jsou oba modely i po zvukové stránce, byť se technicky trochu rozcházejí. U modelu 650BTNC je velkou výhodou přítomnost ANC, tedy aktivního potlačení okolního hluku. To funguje velmi dobře a sluchátka jsou schopna odfiltrovat většinu standardních rušivých elementů v autě, autobuse nebo vlaku. Zapnuté ANC se pochopitelně projeví na podobě přehrávaného zvuku, který je více konkrétní a čitelný, ztrácí však trochu hloubku. Díky ekvalizéru, který je dostupný v doprovodné aplikaci JBL Headphones, si však může výsledný zvukový profil každý upravit dle svého zalíbení. Ze své podstaty však sluchátka disponují „moderním“ zvukem s akcenty výšek a basů.

JBL Live650BTNC

Závěr
JBL Live 650BTNC jsou o 1 300,- korun dražší, než jejich levnější sourozenec bez ANC. Verdikt je tedy poměrně jasný vzhledem k tomu, že sluchátka jako taková jsou takřka totožná. Pokud často cestujete a přítomnost ANC oceníte, model 650BTNC dává větší smysl. Pokud naopak aktivní potlačení okolního hluku nepotřebujete, nemá cenu si oněch 1 300,- připlácet. Nic navíc (kromě látkového obalu) nakonec nedostanete.

JBL Live650BTNC
" class="more-information">viac informácií...

Ruší vás okolie? Vyskúšajte JBL Live 650BTNC

23.08.2019
JBL má svoje produkty perfektne zvládnuté a svojho zákazníka dobre pozná. Neprekvapí preto, že JBL Live 650BTNC sú správnym a istým krokom. Najväčšou prednosťou je ANC, zvuk je tradične na vysokej úrovni.

JBL si na dizajne dáva záležať a inak tomu nie je ani v prípade JBL Live 650BTNC. V čiernej farbe vyzerajú elegantne, zároveň sviežo a sú príjemne nenápadné. Hlavový pás je z pohodlnej odolnej tkaniny. Náušníky sú z umelej kože a veľmi príjemne sedia na ušiach. Dokonca po viac hodinovom nosení vás nebudú tlačiť alebo vám na hlave vadiť.

JBL Live650BTNC

V ľavom náušníku je microUSB konektor na nabíjanie. Viac by potešilo USB-C. Rovnakým náušníkom aktivujete hlasového asistenta. V návode sa píše, že si musíte vybrať medzi Google Asistentom a Alexou od Amazonu. Pre výber potrebujete aplikáciu My JBL Headpones, kde sa hneď dozviete, že ich nemôžete aktivovať súčasne. Medzi hlasovými asistentmi však môžete pohodlne prepínať. Občas budete musieť reštartovať aplikáciu, aby sa zmeny prejavili.

JBL Live650BTNC

Ja som po spárovaní slúchadiel, krátkym podržaním prsta na náušnici, aktivoval Siri bez nastavovania. Všetko fungovalo ako malo, dokonca keď som rozprával naozaj potichu, tak ma slúchadlá počuli a Siri plnila bez problémov všetky príkazy.

V pravom náušníku sú zo spodnej strany tlačidlá ovládania. Dobre vyriešené je zapínanie slúchadiel. Toto tlačidlo je posuvné a doplnené o LED kontrolkou. Ak svieti na bielo, slúchadlá sú spustené. Pri párovaní bliká na modro, po spárovaní svieti na modro nepretržite.

JBL Live650BTNC

Hneď vedľa je trojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti a na spustenie alebo prerušenie skladby, tiež prijatie či odmietnutie hovoru. Tlačidlový rad je prerušený otvorom na 3,5 mm jack konektor.

Výpočet tlačidiel uzatvára ovládanie Bluetooth a Active Noise Cancelling, ANC. Bluetooth párovanie spustíte približne dvojsekundovým podržaním tlačidla. Po spustení ANC vám bude svietiť biela kontrolka. Bohaté možnosti ovládania však majú drobnú chybičku krásy. Posledné dve tlačidlá sú hneď vedľa seba a vždy, keď som chcel zapnúť/vypnúť ANC, vypol som Bluetooth.

JBL Live650BTNC

Slúchadlá sú šikovným pomocníkom na telefonovanie. Obzvlášť vďaka tomu, že model podporuje viac bodové pripojenie, teda celkom pohodlne prepnete medzi zariadeniami. Mikrofóny sú jemné a dobre chytajú zvuky, čo som naznačil už pri Siri.

Náušníky sú s cezhlavovým pásom spojené takmer 360 stupňovým kĺbom, vďaka čomu ich na hlave perfektne prispôsobíte. Hmotnosť slúchadiel je 260 gramov, čo je za mňa okej.

JBL Live650BTNC

Aplikácia My JBL Headphones ponúka viacero prednastavených kriviek ekvalizéru, samozrejme, si môžete zvuk vyladiť aj podľa svojej chuti. Ja som miestami zostal príjemne prekvapený, čo všetko sa so zvukom pomocou aplikácie dá robiť.

Silnou zbraňou JBL Live 650BTNC je spomenuté ANC. Slúchadlá vás od okolia perfektne odizolujú. Ja som ich používal, aj keď som nepočúval hudbu, no potreboval som sa sústrediť na prácu. Na kolegov v redakcii som zabudol hneď, keď som zapol ANC. Jediná vec, ktorú by som vytkol je, že si ANC v aplikácii neviete prispôsobiť, iba vypnúť a zapnúť. Na ulici ho v záujme vlastnej bezpečnosti nepúšťajte.

JBL Live650BTNC

Pre slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého ruchu je vlastné jemné šumenie, ktoré vytvárajú aktívne mikrofóny. V JBL Live 650BTNC tento šum nepočujete, ani keď máte slúchadla nasadené len na odizolovanie sa od okolia. Teda bez spustenej hudby.

V aplikácii tiež potešia tipy na používanie. Otravné však je, že slúchadlá musíte najprv spárovať so zariadením cez Bluetooth nastavenia, až potom vám aplikácia bude fungovať. Ja som v appke najčastejšie kontroloval stav batérie slúchadiel, ktorý sa zobrazuje na hlavnej stránke.

Výrobca uvádza 30 hodinovú výdrž batérie s vypnutým ANC a 20 hodín so zapnutým ANC a Bluetooth. Pri strednej hlasitosti som na jedno nabitie v práci vydržal so slúchadlami dva dni. Údaje od výrobcu teda, pri strednej hlasitosti, zodpovedajú realite. Rýchlonabíjanie dodá slúchadlám za 15 minút energiu na ďalšie dve hodiny hrania. Pre mňa veľké plus. Ocenil som to najmä, keď som slúchadla zámerne úplne vybil, deň používal pribalený kábel s 3,5 milimetrový jackom, mimochodom kábel má aj mikrofón a ovládanie hlasitosti, a potom som ich zabudol dať nabiť.

JBL Live650BTNC

Pri Bluetooth slúchadlách málokedy dobrovoľne siahnete po kábli s 3,5 milimetrovou jack koncovkou. Počas testovania som takto slúchadlá používal jeden deň. Zvuk sa podľa mňa nezmenil. Kábel osobne vidím skôr ako záložné riešenie pre prípad, že slúchadlá zabudnete nabiť, tak ako ja. Pozitívne ma prekvapilo spracovanie káblu. Chráni ho na dotyk príjemná tkanina, ktorá je naviac aj pekná.

Ak ste fanúšikom značky a cez ruky vám prešlo viacero modelov slúchadiel, či prenosných reproduktorov, zrejme ste si všimli typický oranžový nabíjací kábel. Na jednej strane je perfektný, pretože sa vám nikdy nezamotá, na druhej nekonečne otravný lebo ho len s veľkou námahou nejak organizovane zmotáte. Skôr som sa však zamyslel, či by JBL nestálo za zváženie ponúknuť pri niektorých vyšších modeloch aj čierny variant. Práve pri JBL Live 650BTNC by som to uvítal.

JBL Live650BTNC

V balení nájdete tiež ochranné vrecko na slúchadlá, ktoré je z odolnej látky, pohodlne sa do neho zmestia aj káble a naviac je fakt pekné.

JBL má svoj zvukový rukopis jasný. Inak tomu nie je v prípade JBL Live 650BTNC. Zvuk má výraznejšie basy, je dynamický a moderný. Na svoje si prídete naprieč hudobnými žánrami. Samozrejme, viete si krivku ekvalizéru prispôsobiť, no ak ju necháte v prednastavenom móde, nič nepokazíte. 40 mm meniče toho zvládnu nad očakávania. Aj keď som v plnej hlasitosti púšťal rôzne šialené hudobné žánre, napríklad hardbass, nepočul som, že by nestíhali alebo zvuk skresľovali.

JBL Live650BTNC

Nové Live 650BTNC sa naozaj podarili. Ich najvýraznejšou charakteristickou črtou je ANC. JBL charakteristický zvuk je stavenie na istotu a dizajnu niet čo vytknúť. Ostáva teda cena. Tá je 199,00€ na stránke slovenského distribútora. Ak by bola nastavená aj o 30 eur vyššie stále by som povedal, že je absolútne primeraná. Najmä pre ANC. V rovnakej cenovej kategórii by ste dlhšie hľadali slúchadlá, ktoré budú aspoň na rovnakej úrovni.

ANC až na prekvapivej úrovni, zvuk tradične dobrý, ako tomu je od JBL zvykom, rovnako ako dizajn a rozhodne poteší rozšírené ovládanie pomocou aplikácie. Škoda microUSB portu. Inak v tejto cenovej kategórii nie je slúchadlám podľa mňa čo vytknúť.

Naše hodnotenie: 96%
Výhody
+ aktívne potlačenie zvuku
+ použité materiály
+ veľmi príjemná cena
Nevýhody
- microUSB na nabíjanie
- ANC sa v appke nedá nastaviť
- tlačidlá na náušnici sú priveľmi nahusto na sebe" class="more-information">viac informácií...

Největší průšvih JBL? Sluchátka JBL Tune 120 TWS zkouší reparát!

21.08.2019
Máme tu ďalšiu videorecenziu od nášho partnera. V minulosti "zvozil" slúchadlá JBL Free, tak sme mu poslali k otestovaniu JBL Tune 120TWS. Ako dopadli, si môžete pozrieť vo videu.
" class="more-information">viac informácií...

Recenze JBL Endurance Run BT: Spolehlivý parťák pro běžce

19.08.2019
Sluchátka JBL z řady Endurance jsou zaměřeny na aktivní jedince, kteří chtějí poslouchat i při běhání, cvičení nebo podobných aktivitách. Loni jsme tu měli model Endurance Sprint, dnes se podíváme na novinku pro rok 2019 – JBL Endurance Run BT, které jsou základním modelem bezdrátových běžeckých sluchátek.

Provedení

Sluchátka jsou výhradně z plastu, na neopleteném gumovém kabelu se nachází dva moduly. Jeden z nich obsahuje bateriový článek, na druhém jsou pak veškeré ovládací prvky, společně s konektorem na nabíjení a mikrofonem. Sluchátka jako taková jsou špuntového typu (tři velikosti špuntů v balení), které jsou doplněny silikonovým nástavcem TwistLock, který by měl v praxi zamezit vypadnutí sluchátek z ucha. Najdeme zde také certifikaci IPx5, díky které jsou sluchátka odolná vůči potu a do jisté míry také vůči vodě. Potěší také magnetické konce sluchátek, které je tak možné spojit k sobě a zabezpečit proti ztracení při nošení volně na krku.

JBL Endurance Run BT

Ergonomie
JBL Endurance Run BT je možné nosit dvěma způsoby a to buď klasicky, nebo s kabelem vedeným za ušima. JBL tuto funkci nazývá Fliphook a umožňuje majitelům vyzkoušet více možností nošení, dle jejich osobních preferencí. Mně se osvědčil standardní způsob nošení, který v kombinaci s vhodnou velikostí špuntů fungoval dobře. Sluchátka dobře držela a nevypadávala, pokud jsem nedělal rychlejší pohyby hlavou do stran. Při běhu s tím nebyl problém, při některých dynamičtějších typech cvičení už to nebylo úplně ono. Těžký modul s baterií, který je umístěny zhruba 7cm od sluchátka, měl tendence sluchátka z uší vytahovat. To je však dané konstrukcí. Při klasickém běhu/rychlé chůzi se to však neděje.

JBL Endurance Run BT

Ovládání
Veškeré ovládací prvky se nachází na jednom panelu na kabelu. Najdeme zde tlačítko play/pause, které zároveň slouží pro vypnutí/zapnutí. Dále je zde dvojice tlačítek pro úpravu hlasitosti. které slouží také k přepínání jednotlivých písniček. Chod tlačítek je jasně zřetelný. Manipulace je jednoduchá a intuitivní, zde tedy není moc co vytknout.

JBL Endurance Run BT

Zvuk
JBL Endurance Run BT těží ze své špuntové konstrukce. Díky ní jsou schopny solidně odfiltrovat okolní zvuk a lépe tak posluchače ponořit do poslouchané hudby. Charakter zvuku nikoho neurazí, basová složka je v rámci možností silná, v některých případech však maličkým měničům trochu dochází dech, zejména v kombinaci vysoké hlasitosti a basově výrazné hudby. Obecně se stoupající hlasitostí kvalita přehrávaného zvuku klesá a projev se stává plošším a méně čitelnějším. To je však u podobného typu sluchátek normální. U běžeckých sluchátek za necelých 1 300,- nelze očekávat audiofilský zážitek. Když se sluchátka nepoužívají na maximální hlasitost (která je navíc nadprůměrně vysoká), hrají – vzhledem ke svému zaměření – dobře.

JBL Endurance Run BT

Závěr
JBL Endurance Run BT jsou dostupnou alternativou na trhu s běžeckými bezdrátovými sluchátky. Při jejich hodnocení je třeba brát v potaz jejich cenu. Jde o relativně levný model, který je však plně funkční s ohledem na své zaměření. Sluchátka dobře drží, mají solidní výdrž, nabídnou odolnost vůči potu (a vodě) a jejich zvukový projev není špatný. Pokud hledáte levná, ale funkční sluchátka pro běhání, nebojte se JBL Endurace Run BT vyzkoušet. Na dynamičtější formy cvičení se však poohlédněte po něčem jiném.

JBL Endurance Run BT
" class="more-information">viac informácií...

Vybombované a skutočne bezdrôtové sluchátka JBL Reflect Flow

16.08.2019
Po mojej poslednej recenzii z minulého roka o bezdrôtových sluchátkach JBL Reflect mini 2 som bol tým modelom tak nadšený, že som si ani nemyslel, že ho len tak niečo môže prekonať. Potom prišla super predražená novinka od Applu s bezdrôtovými slúchatkami a tak začala honička u konkurencie, kto skôr prekoná ich model. Firma JBL odpovedala vymakaným modelom JBL Reflect Flow, ktorý je prioritne určený na šport a tak už tradične v ušiach držia, ako prilepené. No to nieje všetko, čím ma tento nový model dostal od prvej chvíle, ako som sa ho naučil správne používať. Poďme si teda prejsť všetky jeho výhody. Nevýhody som totiž zatiaľ neobjavil a to je fakt.

2. Ovládanie je pomocou jedného tlačidla na každom sluchátku a k tomu ešte hlasové ovladanie cez asistenta Siri, alebo Google assistent. Po stlačení tlačidla na pravom slúchadle spustíte/zastavíte skladbu, alebo príjmete/ukončíte hovor. Ak tlačidlo stlačite 2x, spustíte hlasového asistenta. Po jednom stlační tlačidla lavého sluchátka spustíte funciu TalkThru, čo znamená, že znížite hlasitosť prehrávanej hudby na úplne jemný zvuk v pozadí a zároveň sa zvýraznia zvuky z okolia, čiže počujete tak, ako keby ste sláchadlá ani na ušiach nemali. To sa docieli tak, že sa cez zabudovaný mikrofón zvýraznený zvuk okolia, lebo takú hlasitosť okolitých zvukov sa mi nepodarilo dosiahnuť ak som iba manuálne stíšíl zvuk na minimum. To znamená, že ak sa potrebujete s niekym rozprávať, netreba skladať už tak super v uchu sediace slúchadlá, no iba stlačíte tlačidlo. Ak ho stlačíte ešte raz, tak sa spustí funkcia Ambient Aware, čiže sa zvuk zvýrazní na polovicu pôvodnej hlasitosti a okrem hudby počujete aj okolité zvuky. To sa môže pekne hodiť, ak prechádzate cez miesta, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Opať skvelé vyriešené. Tretím stlačením tlačidla sa vrátite do pôvodnej prehrávacej hlasitosti. Ak ľavé tlačidlo stlačíte 2x rýchlo po sebe, tak prepnete skladbu dopredu. Nikdy sa mi nestalo, aby som omylom stlačil tlačidlo. Samozrejmosťou je vypínanie slúchadiel 5 sekundovým podržanim oboch tlačidiel, lebo si vieme vypnúť iba jedno slúchadlo a druhé naďalej používať. Oveľa rýchlejšie ale slúchadla vypneme tak, že ich po zložení z uší rovno uložíme do magnetickej dokovacej krabičky, kde sa ihneď automaticky vypnú a začnú sa dobíjať. Keď ich opäť z krabičky vyberieme, samé sa zapnú a pripoja k zariadeniu. Nabíjanie a zapnutie sa signalizuje svetelnou diódou na oboch slúchadlách. Tá našťastie už počas používania nebliká, ako to bolo pri predchádzajúcich bluetooth modeloch

3. Samozrejmosťou je vodeodolnosť štandardu IPX 7 proti vode a potu. Za posledné roky sa mi ani jeden model JBL sluchátok s IPX7 v naozaj brutálnych podmienkach nepodarilo “utopiť”. A to som ich používal pri behu v búrkach, alebo som ich mal odložené v bežeckom opasku počas ultramaratónov, kde boli dlhé hodiny vystavené potu z tela a stále išli bez problémov.

IPX 7 síce znamená odolnosť voči ponoreniu do 1 metra počas 30 minút, ale výrobca to neprezentuje ako „model na plávanie“. Mimo iné by bol problém s Bluetooth. Takým modelom je JBL Endurance Dive ( inak najlepšie európske športové slúchadlá roka 2017). Takže v praxi sa u JBL Reflect Flow nemusíte obávať ani keď vám vaše obľúbené slúchadlá padnú do vody.

JBL Reflect Flow

4. Tu sa budem opakovať, no firma JBL si pri navrhovaní športových sluchátok dáva záležať na tom, aby pri akejkoľvek športovej aktivite bezpečne držali v ušiach. No teraz, vďaka tomu, že je tento model skutočne bezdrôtový, slúchadlá v ušiach človek ani necíti. Tu sa ale treba pohrať s kombináciou troch rôznych veľkostí nástavcov do uší, ktoré majú konečne odnímateľné aj tie malé štuple a tak som si mohol pre moje potreby nakombinovať malý nástavec do ucha so stredným štuplom do ucha. Tak mám maximálne pohodlie a slúchadla netlačia, ako keď som z úvodu použival aj stredne veľký nástavec v kombinácii so stredne veľkým štuplom

5. V neposlednej rade spomeniem už pre mňa, ako dlhodobého uživateľa JBL modelov slúchadiel, čistý zvuk prehrávanej hudby a samozrejmosťou je už čiastočne hore spomínaná možnosť plnohodnotne využívať slúchadlá na telefonovanie. Dosť často na telefóne využívam vytáčanie cez hlasového asistenta, no nie vždy je to cez telefón úspešné, no cez slúchadlá sa s tetou s americkým prízvukom z Google asistenta dorozumiem veľmi rýchlo

Tieto slúchadlá sú horúcou novinkou a majú veľký predpoklad získať poprednú priečku v porovnávacích testoch modelov od iných značiek. Počas testovania som s nimi telefonoval, behal, bicykloval a stále naplno využíval ich funkcie. Fakt som hľadal niečo, čo by mi na nich nespĺňalo moje vysoké nároky na danú techniku a som prekvapený, že im nemám čo vytknúť. Možno cenu 150 e, no tá bola taká u všetkých najvyšších modeloch danej značky.

JBL Reflect Flow

Jedna perlička na záver. Stále mi na podobných sluchátok vadilo, že s nimi nemôžem ležať s uchom položeným na vankúši, lebo ma nepríjemne tlačili. Toto už pri tomto modeli neplatí a kľudne sa vám môže stať, že so slúchadlami v ušiach zaspíte a zobudíte sa až ráno bez akýchkoľvek následkov. Ani pri priležaní slúchadla sa tlačidlo na ňom neaktivuje, čo je ďaľšia výhoda." class="more-information">viac informácií...

Nech vám neujdú tie najlepšie produkty pre rok 2019/2020

15.08.2019
Viete čo je EISA? Nie? EISA je jedinečné združenie 55 špecializovaných časopisov z 29 štátov. Medzinárodne známe ako európske ceny EISA, zahájili svoju činnosť v roku 1982, kedy šéfredaktori piatich európskych foto magazínov celkom prvý krát zvoli "Fotoaparát roka". Vtedy nemali tušenia, že z ich stretnutia o pár rokov neskôr vznikne asociácia EISA - European Imaging and Sound Association.
JBL PartyBox 100 ako najlepšia party reprosústava
Či už relaxujete doma alebo sa bavíte v noci s PartyBox 100 od JBL si užite pohlcujúci zvuk po celý deň. Ak chcete svoju hudbu posunúť na vyššiu úroveň, jednoducho spojte dva z týchto prenosných reproduktorov cez Bluetooth a vychutnajte si výbušný zvuk. V odolnom puzdre sa nachádza batéria s kapacitou 2500 mAh, ktorá poskytuje 12 hodín času prehrávania. Ďalej sú tu dva basové reproduktory a dva výškové reproduktory, pričom režim BassBoost rázne tvrdí muziku! A nezabudnite, že k touto party reproduktoru môžete pripojiť aj gitaru alebo mikrofón a na vašej párty si môžu zahrať aj prítomní umelci. To všetko spolu s voliteľne blikajúcimi svetelnými efektmi v prednej časti reproduktora zabezpečí, že vaše oslavy s JBL PartyBox 100 sa stanú nezabudnuteľné.

JBL PartyBox 100

JBL Reflect FlowJBL Reflect Flow ako najlepšie slúchadlá do uší

Slúchadlá patria medzi vyhľadávané zariadenia a v tejto kategórii produktov nie je nič lákavejšie ako skutočné bezdrôtové slúchadlá. Sú to miniatúrne zariadenia, ktoré po nasadení do uší takmer nevidno a fungujú úplne bez káblov. Slúchadlá JBL Reflect Flow sú navrhnuté pre nadšencov športu, ktorí chcú byť motivovaní dynamickým zvukom zo slúchadiel aj bez káblov, ktoré by im mohli zavadzať. Patentovaná ergonómia FreeBit, jednoduché pripojenie ku Google Now a Siri, krytie až IPX7 a viac ako 30 hodín celkového času prehrávania na batériu robia z JBL Reflect Flow ideálnu voľbu pre tých, ktorí radi cvičia a pritom chcú vyzerať športovo.

JBL Reflect Flow

JBL Live650BTNCJBL Live 650BTNC ako najlepšie spotrebiteľské slúchadlá s potlačením hluku
Hledáte-li sluchátka s funkcí Noise Cancelling, ve vašem seznamu by měl velmi vysoko figurovat over-ear model JBL LIVE 650BTNC se skvělým poměrem výkon/cena. Nejenže je zvuk harmonický a dobře vyvážené, ale díky Bluetooth 4.2 můžete dosáhnout audiofilského maxima, alespoň v této kategorii. A pokud jde o kvalitu poslechu při zapnuté funkci ANC, nemusíte mít žádné obavy – JBL si s tím na rozdíl od leckteré konkurence poradí s přehledem. Model LIVE 650BTNC je k dispozici ve třech barvách a konstruktéři vsadili na moderní materiály: most tvoří ocelový pásek v plastovém pouzdře, čalouněný hrubší syntetickou tkaninou, náušníky z paměťové pěny chrání jemná umělá kůže. Při zcela nabité baterii vydrží hrát až 30 hodin, se zapnutou funkcí ANC asi 20. Pouhým dotykem lze zapnout asistenty Google nebo Alexa a k dispozici je i hands-free.

JBL Live650BTNC

Kenwood DMX8019DABSKenwood DMX8019DABS ako najlepšia riadiaca jednotka do auta
The In-Car Entertainment landscape is changing, and the DMX8019DABS is totally up-to-date for the new connected world. By removing both optical disc drive and navigation features, but retaining a hi-res 7in touchscreen and DAB+, KENWOOD has ensured this Double-DIN head unit is affordable and ready to interface with your smartphone or portable media device. This flagship of the DMX series includes USB, HDMI, Bluetooth, Apple CarPlay wireless and, mirroring Android phones through Wi-Fi, Spotify ready. Hi-res audio capability is backed up with DSP for sound tuning, making this the complete music and information hub.

Kenwood DMX8019DABS
" class="more-information">viac informácií...

Recenze JBL Live 500BT: Základní over-ear bezdrátová sluchátka s příjemným zvukem

13.08.2019
Společnost JBL se vrhla na omlazení jejich produktových řad a my se tak dnes podíváme na první letošní novinku, která k nám zavítala do redakce. Jedná se o bezdrátová sluchátka JBL Live 500BT, která s cenovkou těsně pod hranicí čtyř tisíc korun míří do poměrně hustě okupovaného segmentu.

Sluchátka jsou převážně plastové konstrukce (rám je kovový), hlavový most je polstrovaný a obalený odolnou, ale stále relativně měkkou látkou. Náušníky jsou z koženky. Provedení sluchátek nenadchne, ani neurazí. Tlačítka působí plastově, ale fungují dobře. Námi testovaný model byl velmi lehce rozvrzaný, to bylo pravděpodobně vlivem toho, že šlo o putovní kousek pro recenzenty, co už měl něco za sebou.

JBL Live500BT

Ovládací prvky
Ovládací prvky u tohoto modelu jsou soustředěny na pravý náušník – na tom levém je jen microUSB port pro nabíjení. Na pravém se tak nachází klasicky provedené tlačítko pro vypnutí/zapnutí, trojice tlačítek pro přehrávání hudby s běžným ovládacím schématem, tlačítko pro Bluetooth párování a v neposlední řadě pak tlačítko pro cyklování režimů poslechu (klasický, Ambient Aware a Talk Through). Sluchátka spolupracují také s aplikací JBL Headphones, ve které je možné si nastavit podporovanou virtuální asistentku (Amazon Alexa nebo Google Assistant), nastavit si režim poslechu (viz výše) či si nastavit svůj vlastní několikapásmový personalizovaný ekvalizér (s možností několika základních presetů).

JBL Live500BT

Testování
Sluchátka jsou pohodlná, a to především díky měkkým a relativně hlubokým náušníkům, díky kterým není několikahodinový poslech sebemenším problémem. Polstrování na hlavovém mostu je dostatečné a sluchátka tak při nošení nikde netlačí. Díky poměrně pevnému přilnutí skvěle drží a jsou na hlavě stabilní, i při popoběhnutí. Jediný problém z hlediska ergonomie může být rozložení tlačítek, to je však především o zvyku. JBL Live 500BT nabízí klasický plný zvuk, na jaký jsme od JBL zvyklí. Díky své over-ear konstrukci sluchátka vcelku slušně izolují okolní hluk, na modely s ANC však logicky nemají. Zvukový profil se dá značně upravit zásahem do ekvalizéru skrze aplikaci JBL Headphones, samy o mají sluchátka více zvýrazněné basy, na úkor ostatních pásem. Nijak se však nevymykají zažitým standardům dnešních běžných sluchátek. Referenční poslech zde nenajdete, nejde však o studiová sluchátka. Na vyšší hlasitost dokáží vyprodukovat poměrně silný a hlasitý zvuk, který však ztrácí i to málo dynamiky, které zde je. Na poslech streamované hudby z Apple Music/Spotify však sluchátka postačí více jak dostatečně.

JBL Live500BT

Resumé
Bezdrátová sluchátka JBL Live 500BT jsou základním over-ear modelem v nabídce JBL, které přináší solidní zvukový projev, komfortní nošení, nadprůměrnou výdrž baterie a vcelku variabilní poslech díky možnosti práce s ekvalizérem. Doprovodné funkce navíc (Ambient Aware, Talk Through) mohou být pro někoho plus.

JBL Live500BT
" class="more-information">viac informácií...

Pripojte si bluetooth sluchádla a reproduktory k počítaču

09.08.2019
Všetky bezdrôtové slúchadlá aj reproduktory s technológiou bluetooth nemusíte používať len s mobilným telefónom. Môžete ich plnohodnotne používať aj domácim počítačom či notebookom. Najmä v prípade notebooku to veľmi odporúčame, pretože integrované reproduktory nehrajú zas nejako kvalitne.

Taskbar Windows 10
Pridanie BT vo Windows 10

Vyberte si to svoje a automaticky sa spustí inštalácia a nastavenie. Dokonca by nemalo pýtať ani žiaden PIN. Ak náhodou pýta, zas sa musíte pozrieť do manuálu svojho zariadenia aký kód je prednastavený.

Po tomto kroku, by malo byť všetko pripravené k úspešnemu prehrávaniu. Je možné, že napriek tomu hudba hraje z integrovaných reproduktorov, alebo iného výstupu, ako z tých, čo ste úspešne spárovali. Musíte si otvoriť znova NASTAVENIA, vybrať položku SYSTÉM a vľavo vybrať možnosť Zvuk. Na tejto obrazovke si v ľavej časti pod "Súvisiace nastavenia" kliknite na "Ovládací panel zvuku". Následne si vyberte to správne zariadenie a potvrďte možnosť Predvoliť. A to je všetko.

Bluetooth Windows 10

Nastavenia v Mac OS X.

To isté môžete spraviť aj v Mac OS X. Spárujete si svoje zariadenie a môžete začať počúvať. Tam tiež existuje potom možnosť, ktorý zvukový výstup chcete zvoliť.

A čo staršie operačné systémy?
Od 13.01.2015 už ani samotný Microsoft nepodporuje operačný systém Windows 7 (Windows 8.1 od 09.01.2018) a stále rozšírenému Windows XP už veľmi dávno skončila podpora. Neznamená to, že vám nebudú fungovať zariadenia, ale ak sa vyskytnú nejaké problémy s nekompatibilitou alebo iné problémy, je to spôsobené aj tým, že ani výrobca nepodporuje staršie operačné systémy, ktorým už životnosť dávno skončila.

Pohodlné pozeranie filmov s kvalitnejším zvukom
Už aj moderné televízory disponujú bluetooth rozhraním aj keď to nie je stále štandardom. Ak váš televízor obsahuje štandardné rozhranie a nie žiadne propertiarné riešenie, tak si môžete tieto zariadenia pripojiť. Ako to overiť? Iba si preštudovať manuál alebo jednoducho vyskúšať či to funguje.

Vidíte, že bezdrôtové slúchadlá či reproduktory majú veľmi široké možnosti využitia. Stačí si len vybrať ten správny pre seba." class="more-information">viac informácií...

Co jsme viděli na mezinárodní konferenci Ariete

07.08.2019
Značka Ariete je tradiční Italský výrobce malých domácích spotřebičů s historií od roku 1964, patřící do rodiny DeLonghi.

Samotná prezentace se konala v největším sále muzea Ferrari a celkem se zúčastnilo bez mála 140 lidí z celého světa. Generální ředitel Ariete se pochválil skvělými výsledky a neočekávaným, více než dvouciferným, růstem obratu značky.

Potom následovaly prezentace jednotlivých produktových manažerů s představením novinek na nadcházející období. Z celého množství prezentovaných inovací bychom vás chtěli seznámit s těmi nejdůležitějšími.

MODERNA. Nový range stylových snídaňových spotřebičů. Tato designovaná řada rozšiřuje úspěšné koncepty Vintage a Classica. Zvláště nás zaujal espresso kávovar s integrovaným mlýnkem na kávu. Uvedení na náš trh je plánováno na říjen.

Ariete International Meeting

ESPRESSO KÁVOVARY. Ariete, jako tradiční Italský výrobce, stále intenzivněji investuje do inovací v kategorii příprava kávy, kromě již výše zmíněného kávovaru Moderna, se můžeme ještě tento rok těšit na skvělé nerezové přístroje.

Ariete International Meeting

Přístroj na domácí výrobu sýrů. Toto byl jednoznačně výrobek, který nás zaujal asi nejvíc. Unikátní řešení jednoduché domácí výroby sýrů, jako například caciottina, stracchino, ale i pro nás známější gorgonzola, ricota nebo mascarpone.  To ale není vše, s tímto jedinečným produktem si dokážete ve vaší kuchyni jednoduše vyrobit i tofu ze sójového mléka, nebo tradiční a řecký jogurt.

Ariete International Meeting

Vertikální gril, nazvaný STEAK HOUSE GRILL. Opět se zde jedná o šikovnou unikátní věcičku, která určitě padne do oka všem fanouškům domácího grilování.

Ariete International Meeting

Představili jsme vám stručně několik chystaných novinek značky Ariete na závěr tohoto roku, sice ještě neznáme ceny, protože nebyly finálně stanoveny, ale pokud budete sledovat náš magazín, tak se je určitě včas dozvíte." class="more-information">viac informácií...

BRUTÁLNÍ VÝKON 1100 W?! Nový JBL Partybox 1000!

05.08.2019
Hneď na pondelok tu máme pre Vás prvú video recenziu najväčšieho prenosného reproduktoru JBL PartyBox 1000. O videorecenziu sa postarali na youtube kanáli WhiteRabbit Channel #WRTECH. Nájdite si 16 minút a pozrite si, čo dokáže tento vydarený reproduktor od JBL! A aby sme nezabudli. Už ho máme v ponuke, tak si ho môžete objednať!
" class="more-information">viac informácií...

JBL Endurance PEAK vs. JBL Free BT, ktoré si vybrať?

01.08.2019
JBL nezaostáva za konkurenciou a v ponuke Bluetooth slúchadiel do uší má už niekoľko modelov tzv. True Wireless, teda plne bezdrôtových slúchadiel. Z jeho dnes už celkom bohatej ponuky sme sa podrobnejšie pozreli na dvojicu JBL Free BT a JBL Endurance PEAK. Ktoré z nich by sme vám odporučili?

JBL Free BT

Plne bezdrôtové slúchadlá JBL Free BT by som hneď na úvod označil ako „imidžovky“. Veď sa na ne pozrite. Veľmi štýlový a moderný dizajn vie upútať na prvý pohľad. Na test som mal JBL Free BT v bielej farbe, no v predaji je aj konzervatívnejšie, čierne vyhotovenie. Takže čo sa týka farebnosti, máte si z čoho vybrať.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

V balení tohto modelu nájdete, okrem potrebných dokumentov a samotných slúchadiel, puzdro, nabíjací Micro USB kábel, 2 sady gélových návlekov na slúchadlá vo veľkostiach M a L a 3 sady silikónových nástavcov do uší (S, M, L). Tie vám umožnia vybrať si správnu veľkosť, aby vám slúchadlá dobre pasovali a držali v ušiach.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Pýtate sa, načo vám budú spomenuté návleky? Slúchadlá JBL Free BT majú certifikáciu odolnosti IPX5, takže ak vás počas ich používania zastihne vonku dážď, nemusíte sa o ne báť. Návleky síce odolnosť voči vode priamo nezvýšia, no poslúžia vám, aby vám slúchadlá v ušiach ešte lepšie držali, ak s nimi napríklad beháte či trénujete. Zabránia tak vyšmyknutiu sa zo spotených uší.

Samotným slúchadielkam slúži na napájanie 85 mAh batéria. Tá má zabezpečiť 4-hodinové nepretržité prehrávanie hudby. V tomto smere ma JBL Free BT nesklamali. Opäť, ako aj iné, doteraz testované slúchadlá JBL. S prestávkami v počúvaní hudby som nemal problém dosiahnuť výdrž batérie aj od rána do večera.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Ak by sa vám však stalo, že slúchadlám „dôjde šťava“, na doplnenie energie využijete multifunkčné puzdro. Okrem toho, že je elegantné a praktické na prenášanie slúchadiel pri cestovaní, slúži aj na ich nabíjanie. V sebe má zabudovanú 1 500 mAh batériu, ktorú dobíjate pribaleným Micro USB káblom.

Puzdro dokáže za 15 minút dodať batériám v slúchadlách energiu na ďalšiu hodinu nepretržitého počúvania hudby. Plné nabitie slúchadiel trvá menej než dve hodiny, pričom na jedno nabitie batérie v puzdre som slúchadlá dokázal doplna nabiť cca 3-4 krát. Vďaka tomu môžete slúchadlá používať aj niekoľko dní bez dobitia batérie v puzdre.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Povedzme si teraz niečo o ovládaní a zvuku bezdrôtových slúchadiel JBL Free BT. Na prenos zvuku z mobilného telefónu, tabletu alebo počítača využívajú tieto slúchadlá Bluetooth verzie 4.2, pričom okrem stereofónneho prenosu a ovládania skladieb na diaľku podporujú aj profily na hands-free telefonovanie. Áno, slúchadlá bez akýchkoľvek problémov využijete aj na uskutočňovanie hovorov. Telefonáty boli plynulé, bez prerušovania a obe strany sme sa vždy dobre počuli.

Prijatie, resp. ukončenie a odmietnutie hovoru a taktiež spustenie prehrávania hudby a pozastavenie ovládate stlačením tlačidla na pravom slúchadle. Dvojitým stlačením aktivujete hlasového asistenta. Ľavým slúchadlom ovládate posun skladieb vpred (1x stlačenie) alebo vzad (2x stlačenie). Hlasitosť prehrávania hudby a hovoru však musíte ovládať na telefóne.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Na to, aby ste vôbec mohli počúvať hudbu alebo telefonovať vám postačí používať pravé slúchadlo. No ak si chcete hudbu vychutnať kvalitne a stereofónne, bez ľavého slúchadla sa, pochopiteľne, nezaobídete. No a taktiež v tomto prípade prídete o posun skladieb. V tom ale problém nevidím.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

JBL Free BT sú vybavené dynamickými meničmi priemeru 5,8 mm s frekvenčnou odozvou 10 Hz – 22 kHz. Produkovaný zvuk je pre JBL typicky kvalitný, skutočne bolo počuť zvuky v plnom frekvenčnom rozsahu. Len si pred používaním slúchadiel vyberte správnu veľkosť nástavcov do uší.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Nosenie slúchadiel je pohodlné. V ušiach ich takmer necítiť, veď samotné majú hmotnosť len 13 gramov. S puzdrom mi váha ukázala celkovú hmotnosť rovných 100 gramov. Pri cestovaní vám teda batožinu nezaťažia. A hoci v ušiach držia v celku pevne, predsa len som mával pri prudšom pohybe obavu, že mi z nich vypadnú.

Ak by som mal slúchadlá JBL Free BT, ktorých odporúčaná cena je 129 €, hodnotiť samostatne, pridelil by som im 91 %, pričom ako výhody by som zdôraznil výdrž batérie, pohodlné nosenie a kvalitný zvukový prejav. Naopak, ako výtku by som uviedol ovládanie hlasitosti cez mobil a nutnosť nosenia oboch slúchadiel na to, aby ste mohli plnohodnotne ovládať hudbu, ako som to spomenul vyššie. Inak som počas ich používania žiadne zásadné nedostatky nezaznamenal.

JBL Endurance PEAK
Druhými do partie počas testu boli taktiež plne bezdrôtové slúchadlá, konkrétne model JBL Endurance PEAK. Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o úplne odlišný produkt než sú JBL Free BT. Endurance PEAK sú mohutnejšie, majú hranatejšie tvarovanie a navyše aj „háčiky“, ktorými sa zakladajú za uši.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Tieto slúchadlá sú za cenu 149 € dostupné v jedinom, čierno-šedom farebnom vyhotovení. Sú síce ladené konzervatívnejšie, no ich účelu a využitiu to nijako neuberá. Veď cieľovou skupinou slúchadiel JBL Endurance PEAK sú aktívne ladení používatelia, predovšetkým športovci.
Pri pohľade na balenie vidíme popri slúchadlách a nabíjacom ochrannom puzdre ešte nástavce do uší v troch veľkostiach (jedny sú už nasadené) a nabíjací kábel. Ten je, rovnako ako pri JBL Free BT, vo vyhotovení Micro USB. Škoda, že aspoň pri slúchadlách Endurance PEAK výrobca nepoužil modernejší USB-C konektor.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Slúchadlá JBL Endurance PEAK zaujmú niekoľkými detailami. Tak napríklad, majú od výrobcu certifikáciu odolnosti IPX7. Preto nie len dážď, pot či ošplechnutie, ale aj krátkodobé ponorenie im nijako neublíži. Takže ich môžete používať (takmer) pri akomkoľvek športe či tréningu. Pri bicyklovaní, behu ale aj plávaní.

Myslím si, že ani detailný pohľad na tieto slúchadlá vám hneď neodhalí, akým spôsobom ich môžete ovládať. Toto JBL vymyslelo veľmi dômyselne. Hovorí vám niečo technológia PowerHook? Zrejme zatiaľ nie. Tá však stojí za prvým (a aj posledným) krokom ich ovládania. Vďaka nej totiž JBL Endurance PEAK zapnete a tiež vypnete.

Princíp fungovania spočíva v tom, že v kľudovom režime, teda keď sú slúchadlá odložené v puzdre alebo kdekoľvek mimo neho, sú háčiky na jednotlivých slúchadielkach magnetom spojené s telom slúchadiel. Vtedy sú Endurance PEAK vypnuté. Alebo aspoň v pohotovostnom režime. No stačí si ich nasadiť na uši, pričom háčiky odpojíte od tela slúchadielok a Endurance PEAK sa automaticky zapnú. Opačným postupom ich znova „vypnete“. Praktické, však?

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Pri prvom zapnutí, alebo ak slúchadlá nenájdu v dosahu skôr spárované Bluetooth zariadenie, sa automaticky spustí proces párovania. Po tomto kroku už môžete slúchadlá naplno využívať. V prípade, že do slúchadiel nepôjde zvukový signál z telefónu či tabletu, automaticky sa po piatich minútach prepnú do stand-by režimu. Je to z dôvodu šetrenia energie. Aj v situácii, keď si Endurance PEAK zložíte z uší, čím háčiky spojíte s telom slúchadielok, ale slúchadlá neodložíte do puzdra, prakticky taktiež zostávajú v pohotovostnom režime. Výrobca však neodporúča nechávať slúchadlá odložené mimo puzdra viac ako 3 hodiny.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Výhodou slúchadiel JBL Endurance PEAK, napríklad oproti modelu JBL Free BT je to, že všetko ovládanie je zakomponované do pravého slúchadla. Nevidíte na ňom žiadne ovládacie prvky? Nepotrebuje ich. Tieto slúchadlá sú totiž ovládané dotykovo. Veru tak, takmer celá vonkajšia strana, na ktorej je logo JBL a mikrofón, má dotykovú plochu. Jedným ťuknutím prijmete / ukončíte hovor a spustíte / pozastavíte prehrávanie. Dvojitým ťuknutím sa posuniete o skladbu vpred a trojitým o skladbu vzad.

Je to šikovné riešenie, no stávalo sa mi, že keď som si počas hovoru chcel napríklad napraviť pravé slúchadlo, tak som sa nechtiac dotkol spomenutej dotykovej plochy a… hovor nechtiac ukončil. Toto je však vec zvyku, aby sa vám to nestávalo často. Inak som tieto slúchadlá rád nosil hoci aj celý deň. Pohodliu pri nosení a pevnejšiemu uchyteniu v ušiach napomáha aj známa JBL fičúrka nazvaná TwistLock. Podrobnejšie som ju popísal už skôr, pri slúchadlách JBL Inspire 500.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Výrobca udáva, že slúchadlá sú napájané 75 mAh batériou, teda o 10 mAh slabšou, ako je tomu v prípade JBL Free BT. No počas niekoľkých týždňov testovania som nezaznamenal, že by ich výdrž z plného nabitia bola kratšia než pri súčasne testovaných sesterských slúchadlách Free BT. Tým chcem povedať, že aj so slúchadlami Endurance PEAK som dokázal počúvať hudbu nepretržite 4 až 4,5 hodiny.

Puzdro je vybavené 1 500 mAh batériou, ktorá slúchadlá nabije za 10 minút na hodinu používania, alebo za cca 1,5 hodiny doplna. Jedno nabitie batérie v puzdre mi vystačilo na zhruba 4 nabitia slúchadiel. Takže bez toho, aby ste museli dobiť batériu v puzdre, vydržíte so slúchadlami viac ako jeden celý deň pri veľmi aktívnom používaní. Ja som puzdro dobíjal približne raz za 3-4 dni.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

JBL Endurance PEAK spojíte so zdrojom zvuku (mobil, tablet či počítač) cez Bluetooth a okrem počúvania hudby nimi môžete aj telefonovať. Aj pri týchto slúchadlách je moja skúsenosť veľmi pozitívna. S uskutočňovaním hovorov nebol žiadny problém. A kvalitnému zvuku pri počúvaní hudby prispeli aj 10 mm dynamické meniče s frekvenčným rozsahom 16 Hz – 22 kHz. Bolo potešenie si vychutnávať ako jemné výšky, tak aj plné hlboké tóny.

Slúchadlám JBL Endurance PEAK ako takým by som udelil 94 % a vyzdvihol by som pri nich pohodlné a bezpečné nosenie, systém zapínania/vypínania PowerHook, kvalitný zvuk a výdrž batérie. Za pozitívum je možné považovať aj intuitívne dotykové ovládanie. Tu si však treba dať pozor na nechcené prerušovanie hudby či telefonátu.

Ani po niekoľko týždňovom teste som v prípade slúchadiel JBL Endurance PEAK nenašiel jednoznačnú slabinu. Preto ako mínus uvediem len použitie staršieho Micro USB konektora na nabíjanie puzdra. Takýmto slúchadlám by sa už hodil USB-C konektor. Slúchadlám JBL Endurance PEAK udeľujeme ocenenie TIP REDAKCIE.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Možno už tušíte, kam bude smerovať odpoveď na úvodnú otázku. Takže, ktoré z plne bezdrôtových slúchadiel JBL Free BT a JBL Endurance PEAK by sme vám odporučili? Oboje. Pochopiteľne, nie všetkým naraz. Záleží len a len na vašich preferenciách a na spôsobe používania slúchadiel. Pre bežných používateľov, ktorí si chcú vychutnávať pohodlie bezdrôtových slúchadiel s kvalitným zvukom za primerané peniaze sú veľmi dobrou voľbou prvé z nich, JBL Free BT. Aktívnym používateľom a najmä športovcom určite odporúčame JBL Endurance PEAK, s ktorými môžete plnohodnotne športovať. No a moja voľba ako autora tohto porovnania? Aj keď nie som aktívny športovec, prikláňam sa k modelu Endurance PEAK práve kvôli väčšej istote pri nosení vďaka háčikom s technológiou PowerHook a konzervatívnejšiemu dizajnu. Ich cena pritom vôbec nie je nadsadená.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Úplne na záver vám chcem dať do pozornosti aj ďalšie na Slovensku už dostupné modely plne bezdrôtových slúchadiel JBL. Model pre bežné používanie JBL TUNE120TWS je dostupný v bielom, čiernom a modrom farebnom variante za 99 €. Športovci môžu siahnuť aj po modeli JBL Reflect Flow vo farbe TEAL alebo BLACK za 149 €. No a pre fajnšmekrov sú k dispozícii perfektné imidžovky JBL UNDER ARMOUR TRUE WIRELESS FLASH s cenou 179 €, ktoré od našej redakcie získali vo vydaní časopisu TECHBOX leto 2019 ocenenie TIP REDAKCIE." class="more-information">viac informácií...

Harman Kardon Esquire Mini 2: Malý ale s bravúrnym zvukom

30.07.2019
Na tento reproduktor som sa tešil, pretože mám rád dobrú hudbu, kvalitný zvuk a, ako asi každý, prémiové výrobky. HK Esquire Mini 2 spĺňa všetky tieto požiadavky.

Veľký je približne ako bežný smartfón, napríklad Galaxy S10. IPhone XS Max je od neho už väčší.

Ovládacie tlačítka sa sa nachádzajú na hornej strane. Zľava je to tlačítko on/off, párovanie s Bluetooth a prijatie/ukončenie hovoru. Na pravej strane je podlhovasté tlačidlo na ovládanie hlasitosti, ak sa stlačí naraz + aj -, stlmí sa zvuk.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Hlavná LED dióda zobrazujúca zapnutie reproduktora je na čelnej strane, na boku ľavej strany nájdeme pás piatich mikro LED diód ukazujúcich priebeh nabíjania. Na pravom boku je 3,5 mm audio konektor, USB-A a USB-C port.

Zvuk
Esquire Mini 2 je na rozdiel od lacných reproduktorov pomerne ťažký, čo naznačuje, že sa v jeho útrobách skrývajú kvalitné reproduktory, ktoré nebývajú ľahké.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Na trhu je obrovská ponuka Bluetooth reproduktorov. Podstatne drahších, ako HK Esquire Mini 2, ale aj podstatne lacnejších. Tento model je určený pre tých, ktorí majú radi nielen špičkový dizajn, ale aj kvalitný zvuk a sú ochotní niečo za to priplatiť.

Ako teda hrá tento model? HK Esquire Mini 2 prináša čistý a ostrý zvuk so subjektívne slabším podaním basov. Výrobca sa chváli Hi-Fi zvukom, čo je aj pravda, i keď: Hi-Fi je už príliš sprofanovaný pojem na to, aby si každý vedel predstaviť ako to-ktoré zariadenie v skutočnosti hrá.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Pri hodnotení zvuku beriem do úvahy veľkosť zariadenia a jeho určenie. Výrobcovi sa do tohto kompaktného zariadenia podarilo vložiť technológiu vydávajúcu vyvážený zvuk so zreteľným podaním v celom počuteľnom zvukovom spektre.

Ak sa niekomu napriek tomu zdá zvuk málo prémiový, najlepšie urobí, ak si porovná HK Esquire Mini 2 s iným reproduktorom. Vtedy ľahko zistí, aké veľké dokážu byť rozdiely vo zvuku.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Zariadenie má zabudovanú kvalitnú dvojicu mikrofónov, vďaka ktorým zvládneme konferenčné hovory na úrovni, bez vypadávania zvuku a strate zrozumiteľnosti. To dáva HK Esquire Mini 2 ďalšiu silnú zbraň pre jeho používanie v kancelárii, zvlášť v kombinácii s funkciou potlačenia šumu.

Technické údaje
O zvuk sa stará jeden 1,75-palcový širokopásmový reproduktor. Bezdrôtové spojenie zabezpečuje Bluetooth 4.2 s podporou A2DP 1.3, AVRCP 1.5, HFP 1.6. Menovitý výkon je 8 W (RMS), frekvenčná charakteristika 130 Hz až 20 kHz (-6 dB), odstup signálu od šumu 80 dB.
Lítium-iónová polymérová batéria (3,8 V) má 2 200 mAh. Výrobca udáva 10 hodinovú výdrž, v praxi sa mi podarilo dosiahnuť túto hodnotu bez väčších problémov. Je však pravda, že som väčšinu času počúval hudbu na nižšej hlasitosti.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Na plnú kapacitu sa HK nabije za 3 hodiny. Pripomínam, že v balení je len 50 cm kábel, adaptér na 220 V si musíte doložiť z vlastnej zbierky. Pomocou USB-A portu si môže používateľ dobiť iné zariadenie, maximálny nabíjací výkon je 5 V/1 A.

Rozmery reproduktora sú (V x Š x H): 75,20 x 140 x 26,10 mm, hmotnosť 250 gramov.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Prax
Asi najväčším problémom pri testovaní HK Esquire Mini 2 som mal paradoxne na začiatku, pri zapnutí a spárovaní. Priznám sa bez mučenia, po niekoľkých neúspešných pokusoch s tromi rôznymi zariadeniami som začal listovať v návode a googlovať ako spárovať Harman/Kardon.

Napokon som zistil, že reproduktor sa zapína ľahkým, krátkym stlačením. To isté platí pre párovanie. Pôvodne som stisol príslušné tlačítko a držal. Takto to ale v tomto prípade nefunguje. Stačí naozaj len krátko ťuknúť na spínač.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Spojenie s Bluetooth bolo nadpriemerne dobré, v trojizbovom byte som nikdy nezaznamenal problém so spojením, alebo sekaním hudby. Reproduktor si okamžite „našiel“ posledne spárované zariadenie a okamžite začal pokračovať v prehrávaní hudby napriek tomu, že medzi tým sa z neho streamovalo v aute, na domácom Hi-Fi a do slúchadiel. Fungovalo to vždy perfektne.

Záverečné zhodnotenie
HK Esquire Mini 2 je výborný reproduktor. Sprevádzal ma doma v obývačke, na dovolenke pri mori, na chate aj pri práci. Všade mi ponúkol nádherný zvuk, o ktorý v prípade reproduktora ide až v prvom rade. Zvukové podanie je vzhľadom na rozmery excelentné, i keď trochu basov by som pri niektorých nahrávkach privítal.

Harman/Kardon Esquire mini 2

HK Esquire Mini 2 má bravúrne spracovanie, ktoré lahodí oku a je príjemné na dotyk. Človek sa nemusí obávať posmešných pohľadov keď si ho vyloží aj v luxusnej kancelárii, alebo v obývačke.

Výdrž batérie je tiež na veľmi slušnej hodnote, veď kto už potrebuje počúvať hudbu mimo elektrickej energie dlhšie ako desať hodín? Viem si to predstaviť na celodennej túre, ale na to sú určené iné zariadenia.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Ani cena sa mi nezdá byť veľkou prekážkou. Takýto reproduktor sa predsa nekupuje na jednu sezónu. Aj preto si od nás tento model vyslúžil ocenenie TIP REDAKCIE.

Naše hodnotenie: 93%
Výhody: čistý a presný zvuk, miniatúrne rozmery a prémiový dizajn, kvalitný duálny mikrofón na konferenčné hovory
Nevýhody: len jeden širokopásmový reproduktor, chýba NFC

Harman/Kardon Esquire mini 2
" class="more-information">viac informácií...

Trio štýlových slúchadiel: JBL série LIVE

26.07.2019
V tejto recencii sme otestovali trojicu slúchadiel z novej série JBL LIVE, ktorá nahrádza úspešnú sériu E. Nová séria JBL LIVE prináša mnoho zlepšení v podobe nových funkcií Ambient Aware a TalkThru, lepšiu výdrž batérie, zlepšený zvuk a dizajn, viacbodové pripojenie a tiež možnosť nastaviť si slúchadlá cez aplikáciu My JBL Headphones. Slúchadlá majú k dispozícii aj hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa. Výsledky testovania trojice slúchadiel sme spojili do spoločného článku, pretože modely Live 500 BT a Live 400 BT sa líšia len konštrukciou mušlí a priemerom akustických meničov. Model 500 BT je typu over-ear a 400 BT typu on-ear. Najvyšší model Live 650 BTNC je takisto typu over-ear a navyše má aktívne potláčanie hluku okolia. Logá na škatuliach prezradia, že všetky tri recenzované slúchadlá podporujú funkcie hlasových asistentov Google Assistant alebo Amazon Alexa. Aktivujú sa dotykovým senzorom na ľavej mušli alebo tlačidlom Action. V krajinách, kde nie je dostupný Google Assistant, môžete dvojitým poklepaním po ľavej mušli aktivovať hlasového asistenta. Ak chcete využívať inteligentného hlasového asistenta Amazon Alexa, treba túto službu nastaviť v mobilnej aplikácii My JBL Headphones.

Slúchadlá umožňujú aj metalické pripojenie, preto je v balení káblik s textilným opletením a pozláteným 2,5 mm konektorom jack. Súčasťou káblika je aj mikrofón, takže aj v tomto režime pripojenia sa slúchadlá dajú používať na hands-free telefonovanie. Prípadne káblik využijete na počúvanie, keď sa v slúchadlách vybije batéria. Slúchadlá sa nabíjajú približne dve hodiny a pripojené cez bluetooth vydržia hrať 30 hodín. Overil som, že po 15 minútach nabíjania máte energiu na dvojhodinové počúvanie. K dispozícii je aj mobilná aplikácia, ktorá umožňuje prispôsobiť nastavenie ekvalizéra vkusu používateľa. Môžete využiť niektorý z preddefinovaných profilov typu Vocal, Jazz, Bass alebo vlastné nastavenie. Profil ekvalizéra sa nastavuje jednoducho a názorne posúvaním bodov na krivke. A nakoniec najdôležitejšia časť recenzie – subjektívne posúdenie kvality zvuku. Slúchadlá JBL sú charakteristické masívnymi basmi, pre ktoré sú obľúbené medzi fanúšikmi žánrov, ako je rock, metal či techno. Pri ladení akustických vlastností tohto modelu sa tvorcovia priklonili skôr k vyváženejšiemu zvuku, ktorý je vhodný pre všetky žánre, čiže aj na operu či hovorené slovo, samozrejme, basy sú dostatočne sýte, no nie dominantné. Priaznivcom rockového žánru sa bude páčiť vynikajúce podanie stredných tónov. Tie sú brilantné, aj čo sa týka zvuku strunových nástrojov. Vcelku priaznivý dojem dotvárajú zreteľné, dostatočne ostré výšky, takže v symfonickom orchestri budete jasne a plasticky počuť aj triangel. Ak ste si kúpili tento model v očakávaní dunivých basov, nebudete sklamaní, no asi si upravíte profil ekvalizéra v mobilnej aplikácii.

JBL Live 400 BT
Hlavný rozdiel v porovnaní s modelom JBL Live 500 BT z predchádzajúcej recenzie je v konštrukcii mušlí. Slúchadlá JBL Live 400 BT sú typu on-ear, čiže mušle sú menšie, takže doliehajú na ucho, ale ho neprekrývajú. Zameriam sa preto na kvalitu zvuku a pohodlie nosenia. Konštrukcia hlavového mosta potiahnutého tkaninou, ovládacie prvky, možnosť pripojenia káblom a funkcie Ambient, TalkThru, možnosť prepínania dvoch zariadení či podpora Google Assistant a Amazon Alexa sú rovnaké ako pri modeli 500BT.

JBL Live400BT

Pre slúchadlá konštrukcie on-ear, teda na uši je typický trochu väčší prítlak, aby obvod mušlí čo najtesnejšie priľnul na ucho a slúchadlá pevne držali aj pri chôdzi. Recenzovaný model je však zároveň aj ľahký a pohodlný. Pri porovnávaní s modelom 500 BT sú basy trochu menej výrazné. Určite na to nemá vplyv menší priemer akustického meniča a ani o 2 Hz vyššia spodná hranica frekvenčného pásma, ale akustické vlastnosti sústavy ucho – mušľa. Stačí však trochu kúzliť s ekvalizérom v mobilnej aplikácii a basy uspokoja aj poslucháčov tvrdších žánrov. Stredy sú pri týchto slúchadlách veľmi výrazné, čo prospeje prakticky všetkým žánrom. Aj výšky sú na môj vkus trochu ostrejšie. Ak to zosumarizujem, v tejto cenovej kategórii je zvuk slúchadiel JBL Live 400 BT nadpriemerný. Atraktívny vzhľad, kompaktnosť a malá hmotnosť vás budú určite lákať na počúvanie hudby v meste. Ak budete chcieť opustiť relatívne bezpečie chodníka, nezabudnite zapnúť funkciu Ambient, aby ste počuli, čo sa okolo vás deje.

JBL Live 650 BTNC
Dizajn, konštrukcia a aj kvalita zvuku sú rovnaké ako pri JBL Live 500 BT, model JBL Live 650 BTNC má však navyše funkciu aktívneho potláčania hluku okolia. Funguje tak, že vnútri každej mušle je v strede pod priezvučnou látkou mikrofón, ktorý sníma zvuk v tesnej blízkosti ucha. Signálový procesor z tohto zvuku separuje hluk okolia a primieša ho znovu do reprodukovaného signálu, ale v opačnej fáze. Tento postup účinne eliminuje okolitý hluk. Potlačenie hluku je selektívne, účinne potláča hluk motorov lietadla či autobusu, hluk vlaku, prípadne hluk klimatizácie v miestnostiach, no prípadné hlásenia palubného rozhlasu počujete. Síce nie úplne hlasno a zreteľne, ale počujete, že sa niečo hlási, takže môžete potlačenie hluku vypnúť a hlásenie si vypočuť. Do určitej miery počujete aj zvuky ulice, pretože sa z nich odfiltrujú len hlboké a monotónne hluky, ale dôrazne neodporúčam kráčať po ulici so zapnutým tlmením.

JBL Live650BT

Model JBL LIVE 650BTNC je dostupný v troch farebných vyhotoveniach: čiernom, bielom a modrom, kým modely LIVE 400 a LIVE 500 sú dostupné v štyroch farbách, v ponuke pri týchto modeloch je aj červený variant." class="more-information">viac informácií...

Recenzia JBL Under Armour True Wireless Flash

24.07.2019
Na prvý pohľad by vám ani nenapadlo, že slúchadlá JBL Under Armour True Wireless Flash sú určené pre športovcov. Majú totiž veľmi elegantné výsuvné hliníkové puzdro s tkaninovou šnúrkou pre uchytenie. To však nie je len na ozdobu.

NAŠE HODNOTENIE:
96%
Charakteristický JBL zvuk a dizajn, ktorý vznikol v spolupráci s Under Armour, vás poteší. Výdrž batérie viac ako uspokojí, dôsledne však vyberajte násadky do uší.

Výhody
+ vodeodolnosť IPX7
+ dizajnové puzdro
+ aplikácia

Nevýhody
- obzvlášť treba dbať na výber nadstavca
- microUSB" class="more-information">viac informácií...

Elegantné riešenie

22.07.2019
Americkú ikonu Harman/Kardon nie je nutné pravdepodobne nikomu predstavovať. Má svoje stabilné miesto v našich obývačkách, autách, osobných počítačoch i mobilných zariadeniach. Druhá generácia Esquire Mini 2, ktorého rozmery sú stále na úrovni penaženky, prináša iba jemne prepracovanejší dizajn, ale predovšetkým opäť o niečo lepší zvuk vďaka novému širokopásmovému meniču.

Kvalitná konštrukcia

a lepšia výdrž batérie Za elegantnou a odolnou keramickou mriežkou s nápisom Harman/Kardon sa po novom ukrýva jeden obdĺžnikový širokopásmový menič s veľkosťou 1,75 palca a výkonom 8 W RMS. Predchodca využíval dvojičku reproduktorov, ktorých súčet dával na vlas rovnaký výkon. Prehrávanie hudby primárne zaobstaráva technológia Bluetooth, ale využiť sa dá aj linkový vstup aux-in. Prvé párovanie je absolútne bezproblémové a následne sa už po rozpoznaní posledného zdroja signálu spáruje reproduktor automaticky. Výdrž batérie sa generačne vďaka 10-percentnému nárastu jej kapacity zvýšila z 8 na 10 hodín, čo postačuje na celodenné prehrávanie hudby a telefonovanie.

Zvuk
Keby som mal zhodnotiť jednotlivé pásma, určite by som vyzdvihol stredy. Výšky, no hlavne basy, prirodzene, neznejú ako na domácej hifi zostave, ale ako celok sa minidielko podarilo. Žánrovo mu sedia hlavne interpreti, ktorých hudba je založená na vokáloch. Jarek Nohavica a jeho Tešinská mi vniesla do pracovného priestoru dobrú náladu. Nohavica na mňa spieval z rohu pracovného stolíka a hneď sa mi lepšie písalo. Hlasom Katie Melua, Leonarda Cohena, ale ani Davida Gahana z Depeche Mode nechýba prirodzená farba a nástrojom adekvátna dynamika. V tejto oblasti je Esquire Mini 2 naozaj silný, no obávať sa netreba ani basov. Je ich vzhľadom na veľkosť a zameranie reproduktora absolútne primerane. Pevná konštrukcia navyše zabezpečuje ich pevnosť i dostatočnú kontrolu a presnosť.

Harman/Kardon Esquire mini 2

Zhrnuté a podčiarknuté
Harman/Kardon Esquire Mini 2 je bezkonkurenčný luxusný doplnok, ktorý dobre vyzerá a ešte lepšie hrá. Oproti predošlému modelu niečo málo pribral na objeme, ale jeho základná veľkosť, ktorá ho pasuje na ultraprenosný, ostala nezmenená. V prípade potreby vám navyše dokáže suplovať externú nabíjačku. Tu však prehnané zázraky nečakajte, ale v núdzi sa predsa môže hodiť každé percento energie, ktoré odovzdá vášmu vybitému smartfónu. Vďaka využitiu novej technológii nabíjania pomocou konektora typu C sa zrýchlil aj celkový prenos nabíjania batérie.

HODNOTENIE
+ kvalitné vyhotovenie, bohatý zvuk, výdrž batérie, prenosné ochranné puzdro
- iba dve farebné vyhotovenia" class="more-information">viac informácií...

Malé, hravé, odolné, ideálne na leto

18.07.2019
JBL rozširuje ponuku slúchadiel a prenosných odolných reproduktorov o viacero noviniek určených pre malých hifistov. Nejde pritom o žiadne hračky na jedno použitie, ale o poctivo navrhnuté modely pripravené zniesť aj menej šetrné zaobchádzanie.

Pre mňa a moje dve rastúce ratolesti bol však väčším lákadlom ako samotné slúchadlá prenosný odolný reproduktor JBL JR POP. Štýlový odolný dizajn, pestrá paleta farebných vyhotovení a skutočne fajnový zvuk potešili dokonca aj mňa. Kompletne pogumované telo reproduktora má stupeň ochrany IPX7, a je vybavené pevnou látkovou prackou na klasický cvokový patent. Ten umožňuje prichytiť reproduktor na pútko na nohaviciach, batoh, kolobežku.... prakticky kamkoľvek. S IPX7 sa nemusíte obávať, že by deti reproduktor odrovnali v priebehu jedného leta. Keď ho náhodou zabudnete na pieskovej pláži a neodnesie ho nočný odliv, stačí reproduktor opláchnuť sladkou vodou a ide sa ďalej. Pokiaľ si ho príliv odnesie bude vyhrávať až pokiaľ mu nedôjde šťava zabudovanej batérie a to môže trvať až celých päť hodín. Keďže reproduktor pokrýva rozsah až do 20 kHz, kde už začína pásmo ultrazvuku, užijú si jeho vysoké frekvencie aj pod hladinou plávajúci cicavci. Repráčik je vybavený aj viacerými svetelnými režimami a samozrejme sadou zábavných samolepiek pre vlastnú detskú personalizáciu. Mňa pri tomto repráčiku oslovil aj samotný zvuk, ktorý nemá ďaleko od dospelej verzie JBL Clip2, ktorý mám pripevnený na svojom batohu. Mám aj aktuálnu tretiu generáciu no a tá je už zvukovo o niečo ďalej. JBL JR POP je dostupný vo fialovej, ružovej, zelenej, tyrkysovej, modrej a tiež červenej farbe.
HODNOTENIE
+ vysoká odolnosť, pekný dizajn, farebná hudba
- žiadne

JBL JR POP
" class="more-information">viac informácií...

Solis je v kuchyni jako doma. Tady jsou ti nejlepší pomocníci

16.07.2019
O značce Solis se vypráví legendy. Solis vlastně jednou takovou legendou doopravdy je. Známe ji už více než 110 let. Za první objev označený touto značkou však nemůže nic jiného, než touha po kvalitním a bezbolestném životě.

Grily a multigrily

Autentickým grilům a multigrilům jsme u nás věnovali celý jeden článek. Přesto by ten dnešní nebyl kompletní, pokud bychom se o nich znovu nezmínili. Veškeré grily, které značka Solis nabízí, spadají do kategorie „Fun cooking“, prostřednictvím které získáte možnost vychutnat si vaření a sdílet jedinečné a nezapomenutelné chvíle se svými milovanými.

Z autentických grilů můžeme jmenovat SOLIS Teppanyaki@Home, který je inspirován japonskými kuchařskými mistry. Přímo před návštěvou je na grilu a pod poklicí připravován konkrétní pokrm. Gril má dvě samostatné tepelné zóny, umožňující připravovat třeba maso i zeleninu nezávisle na sobě. V našem e-shopu ho můžete pořídit za 7 990 Kč. Kromě Teppanyaki grilu můžete vyzkoušet také grilování na grilu SOLIS Deli, který se vyznačuje velkou odnímatelnou grilovací plochou, vyrobenou z kvalitního litého hliníku s optimální distribucí teploty. Tohoto praktického pomocníka u nás pořídíte za 9 299 Kč.

Co se týče multigrilů, ty v sobě obvykle kombinují rovnou několik možností přípravy pokrmů. Standardem, bez kterého se žádný gril neobejde, jsou grilovací plochy. Multigrily Solis ale většinou disponují také menšími pánvičkami třeba pro přípravu palačinek nebo lívanců, anebo plochou, na které si můžete připravit chutný sýr raclette. Například model SOLIS Combi-Grill 3 in 1 navíc disponuje nádobou pro přípravu sladkého i slaného fondue. Všechny zmíněné grily najdete v našem e-shopu.

Solis teppanyaki

Vakuovačky

O vakuovacích systémech se nejčastěji bavíme ve spojitosti s nadměrným plýtváním potravin. Jen pro představu – potravinový odpad tvoří v Česku asi 30 % veškerého odpadu tuzemských domácností. A to rozhodně není málo. Jeho množství můžete snížit rovnou několika způsoby – začnete nakupovat pouze takové množství potravin, které bezpečně zkonzumujete a naučíte se pracovat s vakuovacími systémy Solis.

Díky nim prodloužíte trvanlivost vybraných potravin až 4x. Díky kvalitním a hygienicky nezávadným materiálům, které jsou použity pro výrobu Solis vakuovacích sáčků, navíc můžete takto opatřený pokrm připravit oblíbenou metodou sous-vide. Vakuovačky Solis pokryjí celou škálu potřeb zákazníků, od malých základních modelů, až po prémiové přístroje s pokročilými.

Za zmínku stojí třeba model SOLIS Vac Prestige, který představuje automatický vakuovací systém s odkládacím prostorem pro obalový materiál, řezačkou fólie, důmyslnou funkcí Pulse Vacuum, odnímatelným zásobníkem na tekutiny a dotykovými senzorovými tlačítky. K dispozici jsou ale také modely SOLIS Vac Premium, SOLIS Vac Smart nebo SOLIS Vac Quick s nesmírně jednoduchým a intuitivním ovládáním.  

Solis Vac prestige

Další nepostradatelní společníci

Ovšem sortiment Solis nezahrnuje pouze kávovary, vakuovačky a grily. Díky praktickým pomocníkům do kuchyně si můžete zpříjemnit každodenní přípravu oblíbených pokrmů. K dispozici je například multifunkční vařič na vajíčka v prémiové kvalitě, prostřednictvím kterého nejenže vajíčka uvaříte, také z nich můžete připravovat omeletu nebo vejce pošírovaná.

Solis Varic vajec

Pokud si rádi pochutnáváte na pokrmu, jehož přílohou je rýže, pak se vám jistě bude hodit praktický rýžovar Compact, který se vyznačuje svou prostorovou úsporností nebo model Duo Program. Ten naopak pomáhá nejen s přípravou rýže, ale také zeleniny na páře.

V sortimentu Solis najdete i praktickou varnou konvici z kvalitní leštěné oceli, s objemem 1.5 litru a integrovaným osvětlením. Pokud chcete být opravdovými mistry v oblasti servírování a přípravy vybraných pokrmů, nezapomínejte ani na dobře nahřáté talíře. S těmi vám pomůže ohřívač talířů SOLIS Maxi Gourmet.

Aktuální nabídku Solis pomocníků do kuchyně najdete v našem e-shopu." class="more-information">viac informácií...

Otestovali sme JBL PartyBox 1000! Je to poriadny kus reproduktora.

12.07.2019
Nedočkavo sme očakávali kamión, ktorý nám viezol pravidelnú dávku tovaru od JBL. V jeho úložnom priestore sa viezla novinka: JBL PartyBox 1000! Model JBL PartyBox 300 hral už dosť hlasno a boli sme zvedaví, čo dokáže táto novinka ktorá sľubuje výkon až 1100W!

Obsah balenia

Okrem samotného reproduktora tu nájdeme jednu čiernu papierovú krabicu v ktorej je štandardná napájacia šnúra, náramok na ruku (k tomu sa dostaneme nižšie) a potrebné naše slovenské a české manuály a iné tlačoviny. Balenie je vypolstrované vynikajúco. Aj pri poškodení krabice sa reproduktoru nič nestane.

Manipulácia s reproduktorom
S tak obrovským reproduktorom v tejto váhovej kategórii sa už trochu ťažšie narába. Má jedno madlo, také ako poznáme z nižších modelov a namiesto druhého madla sa nachádzajú dve kolieska. To výrazne uľahčuje presun JBL PartyBox 1000. Samotné kolieska sú zapustené v tele reproduktora, takže ich ani nevidieť a nekazia tak dokonalý dizajn. Len musíte byť opatrní pri presune. Kolieska sú blízko pri sebe a môže sa stať, že pri prudšom presune sa vám reproduktor “rozhojdá” a môže byť problém ho udržať. Preto na smetných košoch, s ktorým sme testovali jazdné vlastnosti, sú kolieska zvonka, čo najďalej od seba pre väčšiu stabilitu. Ale takto zas nie je narušený dizajn. Keď je JBL PartyBox 1000 umiestnený, stojí pevne a aj keď oň zavadíte, máte ho problém zhodiť. Reproduktor po bokoch má aj pogumované malé plochy, ktoré umožňujú aby bol aj položený.

JBL PartyBox 1000
JBL PartyBox 1000

Prvé, čo zaujme na tomto reproduktore je 16 štvorcov umiestnených na ovládacej ploche reproduktora. Tie sú dotykové a majú viacero funkcií. Túto plochu lemujú ďalšie ovládacie prvky, ktoré poznáme z nižších modelov a niektoré nové, čo zas slúžia na ovládanie nových funkcionalít. Nás potešil najmä tlačidlo na prepínanie vstupov. Pri modeloch PartyBox 200 a 300 je prepínanie zdroja hudby automaticky, čo nie je vždy ideálne.

JBL PartyBox 1000

Na zadnej ploche sa toho veľmi nezmenilo. Ostali rovnaké možnosti pripojenia a aj ovládacie potenciometre. Jediné čo pribudlo na zadnej strane, je aktívny ventilátor schovaný pod mriežkou s logom JBL. Tento ventilátor musí uchladiť brutálny výkon zosilňovača ktorý poskytuje reproduktorom. Prípojka do siete je umiestnená úplne v spodnej časti tela. Konektor na napájanie do auta ani nehľadajte, ako to poznáte z menších modelov. Tento kúsok len tak neumiestnite do auta a keď aj áno, baterka by to vôbec neutiahla. Preto ani v tomto modeli nie je žiadna vstavaná batéria. To už by sa nedalo pri tej hmotnosti ani hovoriť o prenosnom reproduktore.

JBL PartyBox 1000

Prvé zapnutie
Tá najväčšia show začína, keď zapnete reproduktor. Model 1000 si zaslúži všetkými desiatimi prívlastok PartyBox. Kolotoče sa rozsvietia naplno. Už nie je podsvietený len okruh okolo reproduktorov, ale celá predná plocha vrátane vrchných 16 malých plôšok (tzv. DJ PAD). K tomuto zapíname aj dodávaný náramok na ruku. Ten sa rozsvieti a mení svoju farbu spolu s reproduktorom.

JBL PartyBox 1000

DJ PAD čo sme spomínali aj vyššie, je teraz rozsvietených a nimi môžete meniť farbu podsvietenia. A nie len to.  Pod týmto DJ PAD máte ďalšie 4 tlačidlá, ktorými meníte ich funkcionalitu. Následne dané tlačidlá slúžia ako rôzne zvukové efekty, či mixážny pult aj so svojimi nahranými zvukovými stopami. K plnému pochopeniu je potrebné si naštudovať manuál. Už len čerešničkou na torte je dodávaný náramok na ruku v ktorom je zabudovaný aj gyroskop. S 3 rôznymi gestami ovládate vybrané funkcie reproduktora.

Ďalšie funkcie
Na vrchný panel pribudli ešte ďalšie tlačidlá a ovládacie prvky. S týmto modelom si užijete dostatok zábavy na party. Má zabudovanú karaoke funkciu. Tu aktivujete automaticky, keď zapojíte mikrofón a je na vás ako nastavíte potlačenie ľudského hlasu v skladbe pomocou otočného potenciometra. Takisto pomocou otočného potenciometra regulujete hlasitosť zvukových efektov. Ešte k tomu si treba uvedomiť, že DJ PAD nie je len dotykový ale rozpoznáva aj prítlak. Čím silnejšie sa dotknete DJ PAD, tým hlasnejšie zvukový efekt je prehraný.

JBL PartyBox 1000

Ďalším vylepšením doznalo aj tlačidlo Bass Boost. Ten má teraz dve úrovne zvýraznenia basov. A tretie stlačenie ho vypína. Ostatok je asi bežný.


Jedno čo nás zaujalo, keď sme mali tieto dva reproduktory položené vedľa seba. Celá vrchná plocha je orientovaná naopak. To znamená, že DJ teraz stojí za reproduktorom a je to všetko smerom k nemu orientované. Keby stál vpredu, dlho to tam nevydrží. Prečo?

JBL PartyBox 1000

Reproduktor JBL PartyBox 1000 je naozaj veľmi hlučný.
Už prvé zapnutie a následne prehratie úvodnej znelky prezradilo, že toto bude naozaj hlučné. A bolo to naozaj tak. Stačilo 20 sekúnd v našom obrovskom sklade, ktorý má 2000m² a všetci nás s tým hnali von. Už PartyBox 300 bol hlučný, ale tento je už iná kapitola. Natiahli sme preto predlžovaciu šnúru von, mimo skladu a pustili sa do testovania. Aj keď model 300 má vstavanú batériu, tak keď je na zdroji napájania hraje hlasnejšie. Preto sme boli zvedaví, ako budú hrať oba reproduktory na maximálnej hlasitosti s jednou skladbou. Preto sme vyšli aj von, na otvorené priestranstvo, aby sa zvuk neodrážal a urobí to lepšiu predstavu.

JBL PartyBox 1000

Oba reproduktory sme spárovali cez Bluetooth s iPhone XR a prednastavili si oba reproduktory na maximálnu hlasitosť. Očakávali sme hocičo, ale toto naozaj nie. Aj keď sme od oboch reproduktorov stáli ďalej, mikrofón sa musel automaticky redukovať, ale predstavu si urobíte tým, keď budete počuť len rozdiel medzi oboma reproduktormi.

JBL PartyBox 1000

Záver
JBL PartyBox 1000 je naozaj veľmi podareným kúskom a nastavená cena zodpovedá kvalite a aj hlučnosti reprodukcie. Na toto by sa mal už vydávať zbrojný preukaz. Ešte sme zvedaví na model s číslovkou 100, či prinesie nejaké extra vylepšenia alebo novú funkcionalitu.. Dlho sme sa tak dobre nezabavili s reproduktorom od JBL (a okolie tiež). Keď ste si doteraz mysleli, že model 300 je brutálne hlasný, tak model 1000 vás presvedčí o opaku. JBL PartyBox 1000 očakávame v predaji koncom augusta.

JBL PartyBox 1000


" class="more-information">viac informácií...

Co se děje s tělem při alergii a jak vám může pomoct přenosný inhalátor?

10.07.2019
Podle aktuálních statistik trpí nějakou formou alergie dva miliony Čechů. V Evropě je pak situace ještě horší. Alergik je každý druhý obyvatel EU. Procento osob trpících alergií by mělo i do budoucna stoupat. Z dalších výzkumů dále vyplývá, že 70 % alergiků se kvůli alergii cítí limitováno při každodenních činnostech a 40 % se cítí frustrováno komplikacemi, které jim přináší chronické alergické nemoci. Díky přenosnému inhalátoru tomu však tak být nemusí.

S alergií se dá docela dobře žít

Mnoho alergiků svorně potvrdilo, že se díky alergii cítí frustrovaní a limitovaní v běžném životě. To se ale může změnit, pokud přijmou určitá režimová opatření. Jedním z nich je pořízení kvalitního inhalátoru a pravidelná inhalace. Pokud trpíte alergií na pyly či plísně, inhalujte celoročně a intenzivní inhalaci do svého léčebného programu zařaďte zejména v období topné a pylové sezóny. Ideální je, pokud se v tomto období budete inhalaci věnovat dvakrát, případně i třikrát denně po dobu 10 až 20 minut.

Pro komfortní a jednoduchou inhalaci se hodí přenosné inhalátory Laica. Rodinná firma Laica byla založena roku 1974 v Itálii. Už od svého vzniku se specializuje na prodej vodních filtračních systémů, produktů péče o zdraví a spotřebního zboží. Mezi základní pilíře společnosti patří vysoká kvalita produktů, udržitelný rozvoj a důraz na lidská práva. Celosvětová centrála společnosti LAICA je situována v severní Itálii. Prodávané inhalátory vyhovují nejpřísnějším normám EU.

Liaca inhalatory

Jaký inhalátor vyberete?

Společnost Laica vyrábí dva druhy inhalátorů. V první řadě jde o inhalátory ultrazvukové, které pracují s vysokofrekvenčním oscilátorem. Jejich největší výhodou je tichý provoz. Jistou nevýhodou pak to, že si nedokáží poradit s hustými nebo olejovými roztoky. Pro tyto případy jsou vhodné inhalátory kompresorové, u kterých je však potřeba počítat s hlučnějším provozem.

V sortimentu značky Laica ovšem najdete i inhalátory přizpůsobené speciálně pro použití u menších dětí. Jejich největší předností je tichý provoz, atraktivní barevné provedení a možnost přenášení z jednoho místa na druhé. Dítě tak není nuceno sedět na jednom místě a může se s inhalátorem volně pohybovat. Přenosné inhalátory jsou napájeny bateriemi (2xAA), což určitě oceníte na cestách. Inhalátor je samozřejmě možné nabíjet také ze sítě.

Aktuální
nabídku klasických i přenosných inhalátorů Laica najdete v našem e-shopu." class="more-information">viac informácií...

Predstavujeme budúci bestseller: True Wireless slúchadlá JBL Tune 120TWS

08.07.2019
Na jar tohto roka sme testovali plne bezdrátové slúchadlá do uší určené na šport. Teraz sa nám dostali principálne identické slúchadlá určené tentoraz na bežné používanie. Poďme sa na ne teda pozrieť.

Technické parametre
Deklarovaná 16 hodinová výdrž prehrávania je rozdelená na plne nabité True Wireless slúchadlá so 4 hodinovu výdržou a nabitou nabíjaciou kolískou ktorá pre slúchadla ponúkne ďalších 12 hodín. Ak vložíte do prenosného púzdra slúchadla na 15 minút, vďaka rýchlonabíjaniu sa nabijú slúchadla na ďalšiu hodinu počúvania vašej obľúbenej skladby.

JBL Tune120TWS

Vďaka Bluetootho vo verzii 4.2 a najnovším profilom A2DP, AVRCP a HFP je zabezpečené stabilné prehrávanie. Navyše sa vám na telefóne zobrazuje aj stav batérie slúchadiel (testované s iPhone XR). Čo nás prekvapilo, že tento stav batérie sa zobrazuje aj v ovládacom paneli vo Windows 10.

Totiž, predchádzajúce verzie Windows, vôbec nezobrazovali stav batérie bluetooth zariadení a až s Windows 10 táto funkcionalita došla. A nielen to, aj pripojené bluetooth zariadenie musí spĺňať nejaké podmienky, aby sa vám stav batérie zobrazil. A práve tieto True Wireless slúchadlá sú prvé zariadenie od JBL, kde sa nám tento stav zobrazuje.

JBL Tune120TWS

Ďalšie parametre sú už len takou povinnou jazdou, ako 5.8mm veľké dynamické meniče, klasický frekvenčný rozsah od 20Hz až po 20kHz.

Skúsenosti z používania
Čo nás hneď oslovilo bola samotná veľkosť. Ani nie tak True Wireless slúchadiel, ale nabíjacieho púzdra. Vďaka malej konštrukcii samotných slúchadiel je aj krabičká veľmi malá a zmestí sa pohodlne do ruky a nebude zavadzať v akomkoľveč vačku. Navyše zaoblené rohy zabezpečia to, že keď budete púzdro nosiť v prednom vrecku nohavíc, nebude vás nepríjemne tlačiť. V púzdre je integrovaná 85mA/3.7V lithium-ion batéria. Celú púzdro so slúchadlami má hmotnosť len 73g! Púzdro má v priestore otvárania zapustené 3 malé biele diódy, ktoré informujú o vlastnom stave batérie. Blikaním zas indikujú o nabíjaní slúchadiel. Až keď diódy zhasnú, znamená to, že slúchadla sú plne nabité.

JBL Tune120TWS

Osobne nás zaujala vec podobná pre JBL Tune 120TWS aj Under Armour ® True Wireless Flash a to, že sedia v uchu tak pevne, že takmer úplne odhlučňujú okolitý priestor.

So slúchadlami je možné telefonovať, ovládať prehrávanú hudbu alebo aktivovať si asistenta. Na každom slúchadle je jedno tlačidlo, ktoré má svoju funkciu a záleži aj ako dlho ho podržíte, či koľko krát stlačíte. Stačí chvíľa cviku a potom to už ide automaticky.

JBL Tune120TWS

Ako sme spomenuli vyššie, nabíjanie True Wireless slúchadiel prebieha pomocou prenosného púzdra. Občas treba aj samotné púzdro nabiť, ktorému stačia iba 2 hodiny do plného nabitia. Výrobca síce ešte ostal pri nabíjaní pomocou microUSB, namiesto nového USB-C, ale na druhej strane stále sa jedná o najrozšírenejšie rozhranie. Ak si zabudnete či stratíte kábel, nie je veľký problém získať ďalší. Či už z telefónu, powerbanky,... Veľmi sa nám páčilo, že sa nechali inšpirovať u Apple. Vyberiete slúchadlá, automaticky sa zapnú a spáruju so zariadením. Vložíte slúchadlá do púzdra, automaticky sa zas vypnú.

To, že sú slúchadlá JBL Tune 120TWS určené na bežné používanie je aj to, že nemajú žiadnu certifikáciu vodeodolnosti. Však ani netreba. Čo je vylepšené od starších modelov je, že telefonovanie už je plne v stereo režime. To znamená, že počas telefonovania sa už nevypne sekundárne slúchadlo, ale zvuk počujete z oboch. Odráža sa to aj na samotnom prednese hudby. Zatiaľ čo, športové slúchadlá znejú viac basovo, tieto slúchadlá hrajú čistejšie a prirodzenejšie. Nikde nič neškrieka, ani nie je nič prebasované a dôraz na stredné pásmo podtrhuje celkovú vyváženosť zvuku.

Záver
Ak nechcete dávať za True Wireless slúchadlá do uší viac ako 100€, tak JBL Tune 120TWS sú určené priamo pre vás. Kvalita vynikajúca, ako sme už pri JBL zvyknutí a veľkosť slúchadiel aj s púzdrom priam ideálna. Vlastne im nič nechýba!

JBL Tune120TWS
" class="more-information">viac informácií...

Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací

04.07.2019
Pylová sezóna je v plném proudu. Zhruba u jedné třetiny obyvatel České republiky se pravidelně či nárazově objevuje nepříjemné kýchání, vodnatá rýma, kašel nebo zhoršení astmatu. S prvními projevy pylové alergie se můžeme setkat už v únoru s květem prvních jarních keřů. Od tohoto období, až do podzimu, kdy uzavírají sezónu ambrozie a pelyněk, se nepříjemným alergickým reakcím nevyhne řada z nás. Jak jejich projevy zmírnit anebo si alespoň trošku ulehčit? Odpovědí je inhalace.

Inhalace uleví od projevů alergie

Inhalace je nesmírně šetrným prostředkem v boji s alergiemi anebo astmatem. Přirozeně totiž zvlhčuje a ošetřuje dýchací cesty. Ty pak tolik nevysychají a člověk se tak nepotýká s nepříjemným pocitem sucha a dalšími doprovodnými příznaky. I v tomto případě je ale potřeba začít s inhalací s předstihem. Jestliže se potýkáte s alergiemi na pyly či plísně, inhalujte celoročně a intenzivní inhalaci do svého léčebného programu zařaďte zejména v období topné a pylové sezóny. Ideální je, pokud se v tomto období budete inhalaci věnovat dvakrát, případně i třikrát denně po dobu 10 až 20 minut

Jak vybrat správný inhalátor?
Základem budoucího úspěchu je výběr správného inhalátoru. V našem sortimentu naleznete časem i spokojenými zákazníky prověřené inhalátory Laica. Ty se dále dělí na dvě skupiny – ultrazvukové a kompresorové inhalátory. Ultrazvukové inhalátory Laica fungují tak, že se o rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlžiny anebo aerosolu stará vibrační zařízení zvané vysokofrekvenční oscilátor. Mezi největší výhodu ultrazvukových modelů patří tichý provoz. Jistou nevýhodou je potom neschopnost inhalátoru rozprašovat husté anebo olejnaté roztoky. Pro ty se spíše hodí inhalátory kompresorové. U nich zajišťuje rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlžiny anebo aerosolu tryska napojená na kompresor. Inhalátory jsou hlučnější, ale jak už bylo zmíněno výše, poradí si i s hustými nebo olejnatými roztoky.

Laica inhalator

Kdy a jak inhalovat?

Při projevech alergie doporučujeme inhalovat dvakrát až třikrát denně. Ideální je, pokud budete inhalovat večer před spaním. Před samotnou inhalací byste neměli konzumovat příliš těžká jídla, během procesu by se vám totiž mohlo udělat nevolno. Pokud to vlastněný model inhalátoru dovoluje, sedněte si s ním do pohodlného křesla a v klidu inhalujte. Správná technika inhalace zahrnuje vzpřímený trup pro lepší otevření dýchacích cest. Technika dýchání je pak velmi jednoduchá a intuitivní. V první řadě byste se měli pomalu a zhluboka nadechnout nosem anebo ústy. Následně si udělejte krátkou dechovou pauzu pro usazení léčiva na stěnách dýchacího ústrojí. Dalším krokem je důkladný výdech ústy, po kterém opět následuje krátká dechová pauza.

Aktuální
nabídku inhalátorů Laica najdete v našem e-shopu." class="more-information">viac informácií...

Podarená trojička on-ear

02.07.2019
Popularita slúchadiel vybavených bezdrôtovou technológiou bluetooth podľa štatistík z roka na rok rastie. Prispieva k tomu najmä ich zlepšujúca sa cenová dostupnosť, zvyšujúca sa kvalita reprodukcie prostredníctvom bluetooth streamovania a tiež pridávanie nových zaujímavých funkcií. Séria slúchadiel JBL LIVE strieda v ponuke sériu JBL E, pričom prináša prepracovanejší dizajn, vylepšenia zvuku a tiež implementáciu viacerých nových technológií. Nová séria LIVE pozostáva z trojice bezdrôtových modelov na na uši a jedným modelom do uší. Testovaná trojička slúchadiel na uši je si síce príbuzná vo viacerých parametroch, ale každé zo slúchadiel plánuje osloviť inú skupinu zákazníkov.

JBL LIVE500BT

Väčší a dizajnovo o niečo zaujímavejší model stavil opäť na kvalitný tkaninový hlavovým most a sklopné časti náušníkov. Tie robia celú sériu LIVE maximálne flexibilnou. Pod rozmernejšou konštrukciou náušníkov sú osadené väčšie 50 mm meniče, ktoré poskytujú o niečo väčší a plnší zvuk ako nižší model. Súčasne disponujú aj najvyššou citlivosťou spomedzi testovaných modelov na úrovni 108 dB. Frekvenčný rozsah je posunutý o 2 Hz oproti modelu 400BT a začína tak na 18 Hz. Ich vrchol je rovnaký na úrovni 20 kHz. Pásma sú príjemne zladené, no mne sa – možno subjektívne – zvukovo o niečo viac páčil základný model. Je však dosť pravdepodobné, že bol o niečo lepšie rozohratý z predchádzajúceho testovania. Rozloženie ovládacích tlačidiel je absolútne totožné, opäť je tu dotykový ovládač priamo na slúchadle. Pri kontakte s ním sa aktivuje hlasový asistent Google alebo Amazon Alexa, čím získate pohodlný prístup k informáciám, prehráte si uložený playlist alebo odošlete správu. K dispozícii je aj nová aplikácia JBL App, vďaka ktorej získate prístup k množstvu ďalších zaujímavých funkcií, a možnosťou nastavenia zvukových charakteristík vďaka prehľadnému ekvalizéru. Za zmienku stojí aj batéria s vynikajúcou výdržou, ktorá sa rovnako ako pri základnej verzii nabije za dve hodiny a vydrží 30 hodín plnohodnotnej bluetooth prevádzky. Dvadsať -hodinový režim série E sa tu navýšil o celých 10 hodín. Celý modelový rad je vybavený aj na komfortné telefonovanie. Pripojené môžu byť viaceré zariadenia, a ak vám počas hudby alebo sledovania videa prichádza hovor, jednoducho ho vybavíte a pokračujete na mieste, kde sa prehrávanie prerušilo. Aj model LIVE500BT je vybavený novou technológiou Ambient Aware, ktorá po aktivovaní cez tlačidlo zosilní okolitý zvuk a umožní počuť všetko, čo sa deje okolo vás. Režim Talk Thru zníži hlasitosť hudby, aby ste mohli komunikovať s okolím bez nutnosti zložiť slúchadlá z hlavy.
HODNOTENIE
+ dizajn, flexibilita, výdrž batérie, nastavenie cez aplikáciu, nové technológie, Ambient Aware a TalkThru
- absencia prenosného puzdra

JBL Live500BT

JBL LIVE650BTNC
Top model série LIVE stavil na rovnaký dizajn a materiály ako obe nižšie verzie. Kvalitný tkaninový hlavový most a odľahčené plasty dávajú prísľub dlhej životnosti slúchadiel. Osadené sú opäť 40 mm meničmi. Netrúfam si povedať, či sú rovnaké, ako má základný model, no z testovanej trojice ponúkajú jednoznačne najlepšie parametre frekvenčného rozsahu v pásme od 16 Hz až 20 kHz. Zahrajú teda pekne odspodu a je to aj počuť. Pásmo basov je presné, má dobrú dynamiku a vyžaruje z neho sebavedomie a istota. S citlivosťou 100 dB nie sú síce najhlasnejšie z trojice, ale na to sa tu ani nehráme. Podstatná je celková harmónia a vyváženosť pásiem a tú má najvyšší model skutočne excelentnú. Vlajkový model disponuje aj funkciou aktívneho potláčania okolitého hluku, ktorého intenzitu si viete regulovať cez už spomínanú vynovenú aplikáciu My JBL Headphones. Takúto možnosť predošlá éčková generácia neponúkala. Výdrž plne nabitej batérie ovplyvňuje viacero faktorov, ale podstatnú úlohu zohráva využívanie funkcie ANC. Ak je potláčanie hluku neaktívne, zvládne prehrávať až 30 hodín. Pri zapnutom bluetooth a ANC dostanete zo slúchadiel stále parádnych 20 hodín, čo s prehľadom postačí na akýkoľvek dlhý transkontinentálny let. V balení je aj mäkké ochranné puzdro, ktoré pri ostatných testovaných modeloch absentuje. Podobne ako prvé dva modely sú slúchadlá vybavené pekným tkanivovým káblikom s integrovaným ovládaním a mikrofónom.
HODNOTENIE
+ zvuk, výdrž batérie, funkcia ANC, prenosné puzdro, nastavenie cez aplikáciu
- iba tri dostupné farebné vyhotovenia

JBL Live650BTNC

V spoločnosti nových slúchadiel JBL LIVE som strávil takmer mesiac. Zvukovo mi na začiatku najviac sedel základný model LIVE400BT. Okrem toho sú tieto slúchadlá mimoriadne ľahučké, spratné a ponúkajú vynikajúcu výdrž a nové funkcie. Ponúkajú sa v štyroch farebných vyhotoveniach – Black, Red, Blue a White. Stredný model LIVE500BT je úplne fajn, a ak idete po cene a kvalite, určite budete spokojní. Mojím favoritom je však aktuálny topmodel série LIVE650BTNC, ktorý za cenu pod 200 eur ponúka skvelý JBL zvuk, bohatú výbavu, výborne fungujúcu technológiu potláčania hluku a navyše aj pekné prenosné puzdro." class="more-information">viac informácií...

#PozdravzPrazdnin – vyhrajte JBL PartyBox 300 a horúce novinky od JBL

01.07.2019
Čím väčší, tým viac zábavy! To sme si povedali, keď sme pre vás vyberali ceny do „Pozdravu z prázdnin“ druhého pokračovania našej populárnej letnej súťaže na Instagrame. Preto, neváhajte a zapojte sa! Možnosť vyhrať najväčší z našich reproduktorov JBL PartyBox 300, alebo tie najhorúcejšie novinky, tu nie je každý deň. K prázdninám neodmysliteľne patrí hudba, slnko, cestovanie či šport, ukážte nám na Instagrame, ako si ho užívate vy.

Ako sa zapojiť?
Na súťažnej fotografii sa musí nachádzať JBL produkt a vaše prázdniny. Vravíte si “ale veď ja nemám nič od JBL“, nevadí, požičajte si od kamaráta, brata, sestry, psa, proste kohokoľvek. Problém „nemám nič od JBL“ je teda vyriešený. Neviete, čo vyfotiť? Je to výlučne na vás, pretože každý si užívame leto inak. Niekto cestuje, niekto športuje, niekto sa zabáva s kamarátmi, proste nám ukážte tie vaše prázdniny s JBL.

Čo s fotkou?
1. Na fotografii sa musí nachádzať produkt od JBL(váš, alebo požičaný)
2. Vložte svoju fotku na instagram ako príspevok, nie ako príbeh(instastory).
3. Pripojte hashtag
#pozdravzprazdnin.
4. A zdieľajte

Nezabudnite! Minimálne v čase vyhodnotení jednotlivých kôl, zmeniť svoje súkromné profily na verejné. Inak vašu fotku neuvidíme.

Ďalšie pravidlá
- Do súťaže možno poslať ľubovoľné množstvo fotografií.
- Do súťaže sa nepočítajú videá.
- Fotografie s fake produktami JBL, budú vylúčené.
- Príspevky s dodatočne pridaným súťažným hashtagom, nebudú zahrnuté do vyhodnotenia.

Ako a kedy určíme víťazov?
Každé dva týždne, teda celkovo 5 x vyberieme dvojicu najoriginálnejších fotiek a vy svojimi hlasmi v našom instastory rozhodnete o víťazovi. Autori víťaznej fotky si budú môcť vybrať medzi reprákom, či slúchadlami alebo 50% zľavou na ľubovoľný nezľavnený JBL produkt. Zvyšná cena pripadne autorovi fotografie na druhom mieste.

#pozdravzprazdnin

V 1. hlasovaní 16.7
budeme súťažiť o JBL PartyBox 300
V 2. hlasovaní 30.7 budeme súťažiť o horúcu novinku true wireless slúchadlá JBL Tune 120 TWS  
V 3. hlasovaní 13.8 budeme súťažiť o JBL PartyBox 300
V 4. hlasovaní 27.8 budeme súťažiť o horúcu novinku JBL FLIP 5
V 5. hlasovaní 10. 9 budeme súťažiť o JBL PartyBox 300

Po každom hlasovaní, začíname akoby úplne na novo. Takže prebehnú dá sa povedať 5 separátnych súťaží. Fotky pridané v období pred prvým hlasovaním už nebudú zahrnuté do 2. alebo 3. vyhodnotenia. Vždy je potrebné zapojiť sa na novo.

Čo môžete vyhrať?
Našu najhlučnejšiu hračku alebo tie najhorúcejšie novinky. Najväčší prenosný reproduktor JBL PartyBox 300 sa môže pýšiť výkonom 120 W a vstavanou batériou s 18 hodinovou výdržou. Okrem skvelého výkonu a výdrže, disponuje aj svetelnými efektmi a funkciou zvýraznenia bassovej zložky tzv. bass boost.

#pozdravzprazdnin

Súťažiť budeme aj o dlho očakávanú novinku JBL Flip 5. Nástupca jedného z našich najpopulárnejších reprákov má vo svojom vnútri batériu s výdržou 12 hodín. Maximálny výkon sa pohybuje na úrovni 20 W.

Ako poslednú pecku sme pre vás vybrali plne bezdrôtové true wireless slúchadlá JBL Tune 120 TWS. Očakávať môžete legendárny zvuk a štýlový dizajn od JBL. Na jedno nabitie vám vydržia 4 hodiny a nabíjacie púzdro ponúka ďalších 12 hodín.

Nezabudnite nás sledovať na Instagrame @jbl_cz_sk

Oficiálne pravidlá." class="more-information">viac informácií...

Poriadne sme schladili horúcu novinku: JBL Flip 5

28.06.2019
Už tu máme 5. verziu veľmi populárneho reproduktora. Od prvej verzie prešiel poriadnym vývojom a pozrieme sa na to, ako sa tento reproduktor vyvinul v tejto verzii. Už teraz vieme povedať, že tento kúsok sa veľmi podaril.
UPOZORNENIE
Konečná finálna verzia reproduktoru JBL Flip 5 ešte nie je k dispozícii. My sme si doviezli priamo od výrobcu predprodukčnú vzorku, ktorá sa môže v každom ohľade ešte zmeniť od finálneho produktu.

JBL Flip 5Všimnite si, že JBL začal používať aj nový indikátor stavu batérie

Balenie

Výrobca nastúpil na vlnu ekológie. Ochranné balenie reproduktora je vyrobené z recyklovateľného materiálu, ktoré môže byť rozložiteľné do pol roka. Dokonca aj telo samotného reproduktora je z recyklovateľných materiálov. A okrem týchto dvoch vecí sa v balení nachádza obálka, ktorá obsahuje manuál spolu s USB káblom na nabíjanie. Nie, nabíjačku do 220V nenájdete v balení. Tú už výrobca dosť dlho nepribaluje k reproduktorom, ktoré je možné nabiť pomocou USB portu, pretože môžete použiť akýkoľvek USB port. Či už na počítači, nabíjačku v aute, alebo dodávanú k vášmu mobilnému telefónu.

JBL Flip 5

Reproduktor JBL Flip 5

Čo nás najviac zaujíma, je samotný reproduktor. Ten prešiel oproti predchodcovi významnou evolúciou. Oproti JBL Flip4 sa jeho hmotnosť zväčšila na 540g a je o pár milimetrov aj väčší (181x69x74mm).

Konečne výrobca zmenil aj nabíjací port. JBL Flip 5 budete už nabíjať pomcoou moderného rozhrania USB-C namiesto končiaceho microUSB. A tak, ako robí väčšina výrobcov telefónov, že odstraňuje sluchádlový výstup, výrobca odstránil AUX-In konektor a spolieha sa iba na bezdrôtové prehrávanie pomocou Bluetooth vo verzii 4.2.

JBL Flip 5


Čo bolo vylepšené je kvalita a hlasitosť prehrávania. JBL Flip4 mal výkon 2x8W a novinka má 1x20W. Nech vás nepomýli, že je tu iba jeden reproduktor. Vy tiež nemáte viac otvorov na kounikáciu a dokážete komunikovať v stereo režime a nielen mono. Môžete namietať, že Flip 4 mal dva reproduktory, ale nech ste ho akokoľvek umiestnili, stále vám hral iba z jedneho miesta. Na to aby ste dosiahli plnohodnotný stereo režim, museli by ste rozpoliť reproduktor a umiestniť samotné meniče dostatočne od seba, aby jeden hral z jednej strany a druhý zas z náprotivnej strany.  To ste dosiahli iba tým, že ste si zakúpili dva rovnaké reproduktory a pomcoou aplikácie JBL Connect nastavili nech hrá v stereo režime, keď každý reproduktor predstavoval zvlášť ľavý a pravý kanál. Výhodou umiestnenia iba jedného reproduktoru, že dokáže zahrať viac basovo a tentoraz hrá už od 65Hz.

Reproduktor JBL Flip5 síce dostal väčšiu batériu, ale na dobe prehrávania sa nič nemení. Predsa má väčší výkon a ten potrebuje aj viac šťavy. Ostala teda doba prehrávania pri 12 hodinách. Skrátila sa doba nabíjania na 2.5 hodiny, za čo vďačí použitému USB-C rozhraniu.

Tak, ako je zvykom aj tento reproduktor sa pýši certiikáciou IPX7. Tzn., že vo vode bez poškodenia vydrží 30 minúť v 1m hlbokej vode. Ihneď sme otestovali aj parameter, ktorý sa nikde v oficiálnej dokumentácii nespomína. Bohužiaľ reproduktor ostane na hladine plávať asi 5 sekúnd a potom ide ku dnu.

JBL Flip 5

Zhrnutie
Pozrime sa najprv na tabuľku s porovnaním s predchádzajúcim modelom JBL Flip 4.

Flip 5 Flip 4
verzia Bluetooth 4.2 4.2
Výkon 20W 2x 8W
Frekvenčný rozsah 65Hz - 20kHz 70Hz - 20kHz
Kapacita batéerie 4800mAh 3000mAh
Čas nabíjania 2.5h 3.5h
Rozmery 181x69x74mm 175x68x70mm
Hmotnosť 540g 515g
USB konektor USB-C microUSB
Mikrofón nie áno
Výkon Bluetooth vysielača 0-11dBm 0-9dBm
Dostupné farby 11 druhov 7 druhov


My sme s reproduktorom JBL Flip 5 maximálne spokojní.  To, že má iba jeden stredový a výškový menič na kvalite mu nič neuberá. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že hraje lepšie ako jeho predchodca. Inžinieri tam mohli osadiť kvalitnejší a výkonnejší menič so širším zvukovým rozsahom. Aj ľudia majú len jeden menič a nerozprávajú v mono režime. A aj tak vám to hraje len z jedného smeru, podľa toho kam si položite reproduktor.

Jediné čo zamrzí, že výrobca opustil od technológie JBL Connect+ a nahradil ju novou nazvanou JBL PartyBoost a nie je spätne kompatibilná. Táto nová technológia sľubuje dvojnásobný dosah oproti Connect+ a neobmedzené množstvo pripojiteľných reproduktorov. Sľubuje aj silnejšiu a stabilnejšiu konektivitu. To sme žiaľ nemohli otestovať, keďže k dispozícii máme iba jeden reproduktor. Podľa manuálu má ostať zachovaná aplikácia pre mobilné telefóny, ale v čase testovania nebola vydaná aktualizácia s podporou tohto nového reproduktora.

JBL Flip 5

Reproduktor JBL Flip 5 bude dostupný koncom leta za cenu 129,- €.

OTÁZKY A ODPOVEDE

Odolnosť reproduktoru
Pred testovaním ste nám mohli položiť otázky na JBL Flip 5 na našich sociálnych profiloch na ktoré sa pokúsime zodpovedať. Veľmi vás zaujímalo ako to je s odolnosťou reproduktora voči pádom alebo mrazu.

Väčšinou bežných pádov reproduktor prežije. Má pogumované konce a odolné textilné telo niečo vydrží. Ale nie úplne všetko. Pády môžu zanechať kozmetické poškodenia ako poškriabaná farba, či preliačini ktoré nebudú mať vplyv na prehrávanú hudbu. Ale keď padne nešťastne na jeden z dvoch odokrytých meničov a pretrhne sa membrána, tak kontaktuje servis. To budete počuť. A testovanie v mrazničke vôbec neodporúčame. Je síce vodeodolný, ale voda v mraze mení objem. A ľad môže trvalo poškodiť súčiastky, tak ako záves membrány. To súvisi aj s ďalšou otázkou na testovanie v mori. Slaná voda tiež môže uškodiť, ale používať ho môžete. Len by ste ho mali potom ihneď prepláchnuť v sladkovodnej vode, lebo vyzrážana soľ vo vnútri reproduktoru urobí veľmi veľa škody.

Reproduktor nehrá pod vodou!
Stretávame sa s trochu nezmyselnými otázkami a to, že reproduktor nehraje pod vodou. Je to logické. Totiž voda je izolantom a tak ako prvé je to, že bluetooth signál neprenikne touto prekážkou. Dajme tomu, žeby aj prenikol. Počujete rybičky ako sa rozprávajú? Nie, Aj keby sa hneď potápači rozprávali (na čo potrebujú aspoň nejakú prilbu a nielen náustok), tak na hladinu sa nedostane ani hlások. A do tretice. Pre šírenie zvuku, je potrebné aby sa rozpohybovala membrána meniča. A tá sa nerozhýbe, keď voda na ňu tlačí. Pre tieto dôvody reproduktor nebude hrať pod hladinou. Jedine že by bol v nejakom púzdre aj s telefónom, ale i tak na hladine by ste nič nepočuli.

JBL Flip 5

Maximálna hlasitosť

Najčastejšou otázkou bolo testovanie na maximálnej hlasitosti. Či sa to týka basov alebo výšiek. V podstate to je jedno. Ozrejmíme, že úplne čisto vám to pri tejto hlasitosti nebude hrať. Optimum pre prehrávania všetkých reproduktorov a netýka sa to len značky JBL je maximálne tak do 80% až 85%, potom už ide reproduktor na hranicu svojich možností a dochádza k veľkému skresleniu zvuku a rôznym nežiadúcim zvukom. Je to ako s autom. Tiež furt s ním nejdete na hranici jeho možností, ale na diaľnici optimálne okolo 90km/h až 150km/h. Skúste ísť s ním neustále na 220km/h ak je to jeho hraničná možnosť. Tiež sa vám nepoďakuje. Alebo inak. Skúste vy šprintom ubehnúť (čo je vašich 100%) čo i len nejaké 2km.

Ďalšie otázky premlčíme, lebo tie sa skôr týkali až zničenia reproduktoru. Či už pády z veľkých výšok, ponorenia do rôznych kvapalín, prechádzanie motorovými prostriedkami atď. Na ostatné otázky sme zodpovedali vyššie.

Oplatí sa kúpiť nový reproduktor?
Na to existuje jednoduchá odpoveď. Ak už vlastníte niektorý z prenosných reproduktorov JBL a chcete používať najmä prepojenie či už pomocou Connect alebo Connect+, radšej sa pozrite po staršom modeli A ak sa rozhodujete že či ako prvý reproduktor bude Flip 4 alebo Flip 5 a nevyžadujete starý AUX-In konektor, tak si zvoľte radšej nový model. S novým komunikačným rozhraním JBL PartyBoost budú s najväčšou pravdepodobnosťou vybavené všetky nastupujúce prenosné reproduktory a od Connect+ sa upustí nadobro.

JBL Flip 5
" class="more-information">viac informácií...

Praktický zabiják komárov

26.06.2019
Komár - neodbytný otravný hmyz, ktorí znepríjemňuje deň vždy a všade. Preto nás potešilo, keď sa nám v sklade objavila netypická novinka od MediaTechu za veľmi prijateľnú cenu. A pustili sme sa aj ihneď do testovania.
Čo to máme v krabičke?
Vyzerá to ako nejaké svietidlo, ku ktorému je dodávaný iba manuál a microUSB kábel. Nič viac. Na takéto jednoduché zariadenie nie je ani ten manuál potrebný, ale zákon je zákon. Ten núti mať ku každému výrobku návod na použitie.

MediaTech MT5702

Praktická lampička

Poďme sa teda pozrieť na samotný výrobok. Prvé čo nás prekvapilo je to, že sa nejedná o čisto plastovú lampičku. Zdroj svetla je chránený polopriesvitnou gumou príjemnou na dotyk. Za to veľké plus, pretože aspoň sa to nepoškriabe ani nerozbije tak rýchlo. A guma je dosť hrubá, tak vydrží aj nejaké to nešetrné a dlhodobé používanie. Toto testovať nebudeme, kým by sme to otestovali a doniesli výsledky, už by to novinkou nebolo.

Strednú časť tvorí klasický elektrický lapač hmyzu, ako poznáte určite z mnohých výrobkov. Ten je chránený plastovou mriežkou pre vašu bezpečnosť. V spodnej časti, zas nájdete všetko potrebné pre ovládanie. Dva vypínače. Jeden je na zapínanie a vypínanie lapača hmyzu a druhý je zas pre zapnutie lampy. Tým si vyberiete aj z troch režimov intenzity osvetlenia. Pod gumennou krytkou nájdete ešte microUSB konektor.

MediaTech MT5702

MicroUSB konektor slúži na nabíjanie samotného výrobku. Áno, vo vnútri je integrovaná Li-Pol 2000mAh batéria. Takto dokáže lapač hmyzu fungovať autonómne až 30 hodín (s vypnutým osvetlením). Môžete ho používať aj keď ho budete mať permanentne na nabíjačke. Či už použijete nabíjačku od mobilného telefónu, USB port počítača, alebo nejakej powerbanky. Keď si poriadne prehliadnete spodok lampy, tak zistíte, že tu je ešte schované vyklapácie putko s háčikom na praktické zavesenie. Je jedno či bude lampa visieť alebo stáť.

Ak budete úspešným lovcom a nachytáte na mriežku dostatočné množstvo komárov, netreba zahadzovať výrobok, alebo pracne vyškrabávať svoje úlovky. Lampa má certifikáciu vodeodolnosti IPX6. Stačí ju vypnúť, zavrieť záslepku microUSB konektora a umyť pod tečúcou vodou. Toto umývanie sme si odskúšali, aj keď sme sa trochu toho obávali, ale po kúpeli v umývadle a dôkladnom vyschnutí, lampička funguje naďalej.


Lapač komárov funguje na princípe ultrafialového svetla, ktoré láka k sebe hmyz. Okolo tohto svetla je mriežka v ktorom koluje 500V. Stačí len, že sa hmyz priblíži a spáli ho to.

MediaTech MT5702

Praktické využitie
Výrobca uvádza, že lampa ochráni priestor o rozlohe 16m². Stačí zapojiť predstavivosť a zistíte, že tento lovec komárov má široké uplatnenie. Či už si niekde vonku na grilovačke, rybačke alebo stanovačke, tak využijete ho i doma na balkóne, alebo vonku na záhrade. V spojení so silným svetlom, vám bude robiť verného spoločníka.

Záver
Výrobca tento výrobok predáva za 24.99,- €, ale my sme sa rozhodli kvôli situácii komárov na Slovensku predávať tento výrobok za 19.99,- €. A keď táto vlna komárov pominie, stále vám ostane praktická prenosná odolná lampa. My ideme do toho určite.

MediaTech MT5702
" class="more-information">viac informácií...

Jak přežít jarní alergii? Pomocníkem jsou bylinky i pitný režim

24.06.2019
V České republice trpí nějakou formou alergie zhruba třetina populace. Mezi nejčastější alergické projevy patří vodnatá rýma, svědění a pálení sliznic, chronický zánět čelních dutin, zarudlé oči a v krajním případě také problémy s dýcháním. Jak svému tělu ulevit, pokud jste vyzkoušeli standardní postupy a nic nezabírá? Máme pro vás několik alternativních tipů.

Čistá voda i bylinky

A co by mělo tvořit podstatnou část pitného režimu? V první řadě obyčejná kohoutková voda, kterou můžete doplnit o bylinné čaje nebo ovocné a zeleninové šťávy. Její kvalita je na mnohých místech v republice srovnatelná s kvalitou kojenecké vody. Z některých kohoutků však naopak teče voda, jejíž kvalita a především pak chuť maličko pokulhává. Přesto jde o nezávadnou tekutinu určenou ke každodennímu pití. Pokud vám ovšem vadí její typický chlorový zápach, můžete s ním bojovat za pomocí filtračních konvic Laica. Konvice italského výrobce jsou opatřeny speciálními bi-flux filtry, které zbaví vodu její tvrdosti, chlorového zápachu, rozpuštěných chemických látek a také některých herbicidů a pesticidů. Filtry se zároveň postarají o to, ať je voda obohacena o cenné minerály, které hrají v našem těle nezastupitelnou funkci. Aktuální nabídku
filtračních konvic Laica najdete zde.

Přírodní pomocníci v boji s alergiemi
Zmírnit projevy alergie dokáže i dostatečný příjem vitaminu C. Ten má totiž antihistaminické účinky. Doporučujeme proto zvýšený příjem citrusových plodů, kysaného zelí, rakytníku anebo brokolice, špenátu či cibule. Dopřát si můžete také odvar ze šípkových plodů anebo oblíbenou vodu s citronem, která má naše tělo blahodárné účinky. Hojně doporučovaný je také ananas, který obsahuje speciální látku zvanou bromelain - enzym, který příznivě působí při zánětech a opuchlinách. Pokud vás trápí pylová alergie, jděte jí naproti! A to doslova. Každé ráno pravidelně konzumujte lžičku medu, před kterým lékaři tak urputně varují. Díky pravidelné konzumaci medu si můžete vybudovat toleranci na pyl, zvýšit imunitu a zmírnit anebo dokonce úplně odbourat nepříjemnou alergii.

Využíváte v boji s alergiemi filtrační konvice Laica? Dejte nám o sobě vědět na instagramu nebo facebooku. Stačí svůj příspěvek označit hashtagem #dobavodova!" class="more-information">viac informácií...

Športová elegancia

20.06.2019
Ponuka spolupráce Under Armoru a JBL sa rozširuje inteligentným, zmysluplným a istým krokom. Najnovší prírastok Under Armour True Wireless Flash by JBL to len potvrdzuje. Spoločnosti reagujú na trend absolútne bezdrôtových slúchadiel, prirodzene, neopúšťajú športový motivačný zvuk a ponúkajú niečo, čo by sa dalo nazvať športovým luxusom.

Trochu iné ovládanie

Na chrbte štupľov sú nenápadné LED kontrolky, ktoré informujú o párovaní cez Bluetooth alebo o stave batérie. Rovnako tu je ovládanie. Tentoraz je mechanické, teda sa tlačidlá musia stláčať. Prvým štupľom ovládate prehrávanie hudby, ako aj telefonické hovory. Ľavým štupľom zasa ovládate Bionic Hearing, dlhším podržaním spustíte hlasového asistenta.

Starajú sa o bezpečnosť
Bionic Hearing sa stará o vašu bezpečnosť. Kombinuje Talk Thru, ktorá stíši hudbu, keď sa potrebujete rozprávať, a Ambient Aware, ktorá zasa zosilňuje okolité ruchy, aby ste mohli bezpečne behať v meste. Technológia funguje dobre. Hlas vášho trénera bude síce plechový a slúchadlá akosi viac chytajú výrazné ruchy, napríklad detský plač, no účel technológia plní dobre, takže niet čo vyčítať.

Majú výdrž
Samotné štuple na jedno nabitie vydržia hrať približne päť hodín, čo udáva aj výrobca. Od úplného vybitia po plnú batériu – slúchadiel aj puzdra – budete potrebovať dve hodiny nabíjania. To je príjemné.

JBL Under Armour® Sport True Wireless Flash

Basy mierne napred
Model Flash vám ponúkne svoje hudobné služby v plnej miere po tom, čo si vyberiete správny nadstavec do ucha. Dajte si záležať, venujte skúšaniu čas a nerobte kompromisy. Flash vám jednoducho musia presne sedieť v uchu, aby dobre hrali. Ako inak – JBL tu použilo svoj charakteristický zvuk, ktorý má silnejšie basy a celkovo je zvuk výrazný, aby vás „vyhecoval“ k lepšiemu výkonu. Zvuku nie je čo vyčítať, je to príjemné obohatenie vášho tréningu.

Zhrňme si to
Under Armour True Wireless Flash by JBL sú veľmi zaujímavý kúsok, ktorý pôsobí nanajvýš prémiovo a nadmieru dobre hrá vo svojej kategórii športových slúchadiel. Nájsť nedokonalosti je pomerne ťažké. Slúchadlá sú príjemne vyvážený model zo všetkých stránok a nezamrzí ani cena, ktorá je na slovenskej stránke JBL stanovená na 179 €.

HODNOTENIE
+ zvuk, dizajn, výdrž batérie
- absencia USB C

JBL Under Armour® Sport True Wireless Flash
" class="more-information">viac informácií...

Multigrily Solis: Je libo čínu, palačinky, raclette anebo pizzu?

18.06.2019
Představte si geniální gril, který v sobě kombinuje klasickou grilovací plochu s plochou pro přípravu domácí pizzy, raclette, palačinek a pánev Wok. Že něco takového je možné jen ve futuristických filmech? Rádi vás vyvedeme z omylu. Nejen tyhle, ale ještě mnohem víc vychytávek nabízí multigrily značky Solis.

Fun cooking v akci

Pro společnost Solis nejsou typické pouze vysoušeče vlasů anebo kávovary. Na přelomu roku 2015 a 2016 firma představila koncept tzv. „fun cooking“ spotřebičů, které jsou zajímavým zpestřením každodenní přípravy pokrmů. Do této rodiny patří také zmíněné multigrily s možností přípravy několika lahodných pochutin najednou. Jaká je nabídka?
Když je grilování zábavou
S výše uvedenými multigrily se nemusíte obávat špatného počasí. Jejich použití je možné jak ve vnitřních, tak venkovních prostorách. Hosté navíc nejsou limitování jedním pokrmem, který pro ně připravuje hostitel. Sami si mohou připravit přesně takové jídlo, na které mají chuť. Díky možnosti zapojení několika grilů do jednoho okruhu je vytvořena obří grilovací plocha pro početnější návštěvy. Dokážete si představit lépe využité páteční odpoledne, než v přítomnosti dobrých přátel, rodiny a vymazlených Solis grilů?

Solis Grill
" class="more-information">viac informácií...

Řádně zkalibrovaný MultiBeam

14.06.2019
Do nekončící bitvy za lepší televizní zvuk vysílá společnost Harman/Kardon v řadě Enchant těžké váhy, soundbary 800 a 1300, kterým může v případě zájmu spodní partie krýt i subwoofer z téže řady. H/K se rozhodl vydat vlastní cestou a místo, řekněme, tradičních technologií sází na vlastní platformu MultiBeam. Udělal dobře?

Já mám třináct kanálů

Velkorysou 13kanálovou reprosestavu tvoří deset wooferů a tři tweetery, na jejichž synergii dohlíží již zmíněná firemní technologie MultiBeam, házející rukavici konkurenci Dolby Atmos i DTS:X. Napjaté očekávání s náznakem obav rozptýlily první testovací ukázky: Enchant produkuje velmi slušný surround z jediného zdroje, který má ambice uspokojit jak náročnější konzumenty akčních dramat, tak i gamesníky a v neposlední řadě i posluchače komprimované bezeztrátové hudby. Členům basového klubu se nabízí možnost dokoupit H/K Enchant Subwoofer (19 990 Kč), který disponuje šesticí dvoupalcových basáčků a jeho frekvenční rozsah obsáhne 35 až 160 Hz. Se soundbarem samozřejmě komunikuje bezdrátově. Myslím, že redakční netopýry nelze podezírat z toho, že by neměli rádi basy, ale shodli se na to, že pokud by měli volit variantu domácího kina v podobě soundbaru bez subwooferu, tento model ze stáje H/K by v jejich seznamu nejspíš nechyběl. Pomocí ergonomicky velmi zdařile navrženého ovladače lze kromě základních funkcí kontrolovat zdroje signálu, úroveň basů (−6–0), synchronizovat obraz se zvukovou stopou, nastavovat jas displeje, volit mezi přednastavenými zvukovými režimy (Music, Voice, Movie, Standard, Personal apod.). Uživatelské pohodlí rozšiřuje integrovaný Google Chromecast.

Mám kalibraci a nebojím se ji použít
Funkce Automatic MultiBeam Calibration (AMC) optimalizuje surround v konkrétním poslechovém prostoru. Soundbar si během několika desítek sekund „propískne“ okolí a automaticky nastaví zvuk dle svého nejlepšího svědomí. Pokud přemístíme soundbar do jiného poslechového prostoru, případně dojde v tom původním k nějaké výrazné proměně, dramaticky ovlivňující podmínky (změna rozestavení nábytku, koberec místo plovoucí podlahy a naopak, huňaté závěsy namísto holých oken…), není problém kalibraci zopakovat a aktualizovat tak její stav.

Velkorysá HDMI výbava umožňuje ze soundbaru vytvořit středobod domácí zábavy, do kterého se sbíhají informace jak z televizoru či Blu-ray přehrávače, ale třeba i videoprojektoru a dalších spolupracujících přístrojů. H/K se velmi snadno spřátelí s dalšími přehrávači prostřednictvím Bluetooth, respektive wifi. V tomto případě je zapotřebí stáhnout si zdarma aplikaci Google Home a řídit se návodem, který každého i technicky plachého jedince intuitivně pomocí jednoduchých kroků zdárně dovede do cíle, třeba i ke knihovně služby Spotify. Ať už využíváme kteroukoliv z bezdrátových konektivit, v obou případech se na displeji objevuje ubíhající název skladby, což bude leckdo kvitovat. H/K si poradí i s hudebním obsahem uloženým na harddisku či flashce ve formátech WAV, MP3, AAC, Flac i Ogg Vorbis. A byla by škoda nevyužít tento soundbar coby sofistikovaný hudební player.

H/K Enchant 1300

Cenově přístupnější Enchant 800 (18 000 Kč), který taktéž podporuje MultiBeam, ale na rozdíl od vyšší 1300 oplývá jediným HDMI vstupem a výkonem „pouze“ 180 wattů. Cena není pro tuto kategorii přístrojů triviální, ale pokud si pořídíte domů či offisu tento model, získáte multifunkční reprosystém, který dobře vypadá, skvěle hraje a díky použitým technologiím mu v brzké době nehrozí morální zastarání.

Audio test potvrdil vysoké ambice soundbaru.
Pravolevá orientace je výborná, i v potemnělých scénách lze pomocí sluchu velmi přesně určit, odkud se blíží nebezpečí. A velmi slušný byl i hlomoz doprovázející pád okovu do studny v Morii, vylepšený mnohonásobnou ozvěnou odrážející se od členitých podzemních prostor. Skřetí bubny z Pána prstenů známe děsivější, ale u vědomí skutečnosti, že na nejspodnější partie je soundbar sám a nemůže počítat s drobnou pomocí subwooferu, to nebylo špatné. S basy lze pracovat pouze v šestibodové škále, takže pokud toužíte po soundtracku, který vám bude cvičit s vnitřnostmi, určitě dokoupení subboxu zvažte. Co se hudby týká, H/K bez problému zastoupí bezdrátový hudební reprosystém. Vzhledem k jeho šířce je více než zřetelná stereo báze a schopnost plasticky zobrazovat i členitější nahrávky (The Dark Side of the Moon skupiny Pink Floyd) je velmi přesvědčivá.

HODNOCENÍ
+ přesvědčivý surround; účinná kalibrace; povedený design; bohatá konektivita
- milovníci nejhlubších basů se buď poohlédnou po jiném modelu, nebo si dokoupí firemní subwoofer" class="more-information">viac informácií...

JBL predstavuje nový rad LIVE trojicou slúchadiel

12.06.2019
Bezdrôtová séria slúchadiel Live ponúka lepšiu výdrž batérie, hlasových asistentov alebo Ambient Aware a TalkThru. Nechýba charakteristický JBL zvuk.

260 gramové slúchadlá sú vybavené aktívnym potlačením okolitého ruchu, rozumejú si s hlasovým asistentom od Google alebo Amazon Alexou, ktorých aktivujete jednoduchým ťuknutím na ušnicu, a k ešte kvalitnejšiemu zážitku vám má pomocť bezplatná aplikácia My JBL Headpohones, ako pre Android, tak pre iOS, ktorou dokážete ovládať nie len ekvalizér. Dostupné sú v troch farebných vyhotoveniach a to biele, modré a čierne.

JBL LIVE 500BT
Model JBL LIVE 500BT sa pýši 50 milimetrovými meničmi a funkciou Ambient Aware s technológiou TalkThru, vďaka ktorým budete môcť komunikovať so svojim okolím bez toho, aby ste slúchadlá skladali z hlavy. JBL sľubuje 30 hodinovú výdrž batérie, ktorá je k dispozícii po 2 hodinách nabíjania. Ak sa ponáhľate, za 15 minút nabíjania sa batéria nakŕmi na 2 hodiny hrania. Rovnako vás môže zachrániť pribalený kábel s 3,5 mm jackom a ovládaním hudby, prichádzajúcich hovorov a mikrofónom.

Slúchadlá majú hmotnosť 231,6 gramov a tiež ponúkajú hlasových asistentov. Dostupné sú v štyroch farebných vyhotoveniach. Biele, modré, červené a čierne.

JBL Live sluchadla

JBL LIVE 400BT
Aj napriek tomu, že model JBL LIVE 400BT je vstupným modelom do novej série ponúka funkciu Ambient Aware a technológiu TalkThru. Slúchadlá s 40 mm meničmi majú 24 hodinovú výdrž batérie, viacbodové pripojenie a v prípade potreby môžete použiť kábel umožňujúci ovládanie slúchadiel.

Nabíjajte však poctivo, pretože pri spojení pomocou Bluetooth je k dispozícii, tak ako pri predošlých modeloch série aplikácia, ktorá rozširuje možnosti 185,8 gramových slúchadiel. Dostupné sú v čiernej, červenej, modrej a bielej farbe.

JBL Live sluchadla
" class="more-information">viac informácií...

Unikátní filtrační konvice na eliminaci mikroplastů z pitné vody

12.06.2019
V naší firmě se již stalo jistou oblíbenou tradicí, že se vždy těšíme na seznámení s novinkami a každý vzorek, který se objeví v kanceláři, je podroben emotivnímu, kolektivnímu testování.

S respektem otvíráme víko, pod kterým je opět recyklovaný kartón, potištěný návodem k použití v jednoduchých, ale zcela jasných piktogramech. Ocenili jsme, spontánně, tuto formu, protože se nám jevila jako efektivní, uživatelsky příjemná a pro spotřebitele pochopitelná.

Laica microplastic

Obsahem balení je konev Laica Mikro Plastic Stop, zabalená v bílém plastovém sáčku, o kterém víme od výrobce, že je vyroben z přírodních materiálů, který je ekologicky přátelský a můžete jej klidně zlikvidovat tak, že jej dáterozložit do kompostéru na vaší zahrádce. Nejpodstatnější součástí je speciální filtr MikroPLASTIC-STOP™ , ale přiloženy jsou i 3 kusy běžnýchBi-Flux filtrů.Konev má celkový objem 3 litry, což představuje2 litry přefiltrované pitné vody. Nutno zmínit, že samotný dizajn konve potvrzuje typický Italský smysl pro detail a použitá zelená barva na víku konvice jenom umocňuje již výše zmíněný ECO pocit.

Laica microplastic

Celý systém funguje jednoduše tak, že se do konve, podle návodu, naistalují oba filtry, přičemž Bi-Flux se postará o běžnou úpravu vody, to znamená odstranění chlorového zápachu, zakalení, herbicidů, pesticidů, zredukuje vodní kámen a těžké kovy. Speciální filtr, MikroPLASTIC-STOP™, zredukuje mikro plastové části s deklarovanou a laboratorně potvrzenou účinností až 99,99 %.

Laica microplastic

Těšíme se uvedení na trh, které je naplánováno na začátek prázdnin, konečná cena ještě není stanovena, ale očekáváme ji někde na úrovni 1400 Kč." class="more-information">viac informácií...

Bakterií a prachu je v koupelně spousta. Můžou za to naše (zlo)zvyky

10.06.2019
Hned v úvodu začneme šokujícím tvrzením – koupelna je společně s toaletou semeništěm bakterií. Nejvíce jich najdete v záchodové míse. Pokud před spláchnutím mísu nezavřete, bakterie odletují do okolí. A to i do vzdálenosti několika metrů! O nic lépe na tom není ani zubní kartáček. Pozor také na spáry okolo vany nebo mezi kachličkami.
parní čističe Ariete.

Parní čističe Ariete
První parní čistič se na našem trhu objevil v roce 1997. Doslova přes noc se stal hitem a oblíbily si ho domácnosti napříč zeměmi i kontinenty. Bez nadsázky tak můžeme tvrdit, že Ariete je průkopníkem ve světě parního čištění. Své přístroje neustále zdokonaluje a inovuje, čímž je zajištěn vysoký uživatelský komfort a jedinečná účinnost.

Pára totiž patří mezi nejúčinnější a nejekologičtější čisticí prostředky. V kombinaci s vysokou teplotou a tlakem ničí až 95 % bakterií, mikroorganismů, alergenů a plísní, které se běžně v domácnostech objevují. A koupelna samozřejmě není výjimkou. Víte, kolik bakterií se u vás doma schovává a jak se jich jednoduše zbavit?

Kupelna

3,2 milionu bakterií na každý centimetr čtvereční

A začneme pěkně zhurta. Největším semeništěm bakterií je nepochybně záchodová mísa. V ní přežívá asi 3,2 milionu bakterií na každém centimetru čtvereční. Jakmile spláchneme, bakterie doslova vystřelují po okolí. Podle odborníků odletují až do dvou metrů od toalety. A to rozhodně není málo. V místnosti navíc neustále víří až do doby, než se neusadí na nějaké ploše jako špinavý film plný nebezpečných návštěvníků.

Znatelně lépe je na tom záchodové prkénko (295 bakterií na centimetr čtvereční) a splachovadlo (asi 83 bakterií na centimetr čtvereční). Přesto bychom neměli ani tyto dvě místa při úklidu opomíjet. Mísu, jakožto i prkénko, splachovadlo a okolí toalety můžeme jednoduše vydesinfikovat parním čističem. A to vše bez použití chemických detergentů. Existují však i modely, kam lze čisticí prostředek nalít. Třeba k provonění místnosti.

Houba a zubní kartáček jako semeniště bakterií
Velmi podobná je situace také u mycí houby, žínek a zubního kartáčku. Například mycí houby – jejich nadýchaná vlákna bakterie doslova zbožňují. K jejich množení a růstu navíc přispívá také skutečnost, že houba je často vlhká a ve vlhké koupelně velmi špatně schne. Houbu nechávejte vyschnout v proudícím vzduchu a minimálně jednou za měsíc ji měňte. Rozhodně ji nepokládejte na okraj vany, kde nemá šanci proschnout.

I houbu ale můžete důkladně propařit parní kachnou. Pokud používáte látkové žínky, jednou za týden je vyperte společně s ručníky na 60 anebo 90 stupňů. Problém může nastat také u zubního kartáčku. Rozhodně ho po čištění zubů nezavírejte do krabičky anebo skříňky. Nechte jej volně vyschnout v kelímku. Zabráníte tak dalšímu množení bakterií, kterých je i bez toho na kartáčku zhruba 200 000.

Kupelna

Vany, umyvadla a baterie
Semeništěm bakterií jsou také vany, umyvadla a koupelnové baterie. Po použití toalety sice z rukou mýdlem spláchnete mikroby a nebezpečné organismy, počítejte ale s tím, že značná část z nich se usadí v prostoru umyvadla. Jen pro představu – v umyvadle se nachází cca 2 733 bakterií na čtvereční centimetr. Ani vana na tom není o nic lépe. Ba právě naopak. Ačkoli ji asi pravidelně čistíte, i přesto na ní ulpívá zhruba 120 tisíc bakterií/cm2. Při úklidu byste neměli zapomínat ani na kohoutky, kde sídlí až 6 272 bakterií.

Kapitolou samou o sobě jsou spáry mezi kachličkami a těsnění vany či umyvadla. Zde se kromě bakterií nachází také plísně, s nimiž je těžké pořízení. Na vany a umyvadla stačí použít parní kachnu Ariete. U spár nebo zašlých vodovodních kohoutků to bude chtít trochu silnější kalibr. Pomoci mohou speciální nástavce na parní čističe, které se dostanou do hůře přístupných prostor a odstraní i vodní kámen, rez nebo zašlé nečistoty.

Ručníky a sprchové závěsy
Taky milujete ten pocit, kdy se po horké vaně zamuchláte do hebkého ručníku? A co kdybychom vám prozradili, že látka, kterou objímáte, je plná bakterií a roztočů? Ano, je tomu opravdu tak. Jejich kolonie navíc můžete podpořit tím, když necháte ručníky schnout na háčcích. Ideální je, pokud je rozvěsíte na topný žebřík nebo ven na šňůru a co dva dny je budete pravidelně měnit.

Kupelna

Pokud vlastníte sprchový kout se závěsem, ani na jeho údržbu nezapomínejte. Jestliže lze závěs vyprat, vyperte jej společně s ručníky na 60 nebo 90 stupňů. V opačném případě závěs postříkejte desinfekcí, opláchněte vodou a nechte ho natažený volně proschnout. Pokud nechcete používat chemické detergenty, stačí závěsy jednoduše propařit parní kachnou Ariete. Závěsy navíc po použití parního čističe uschnou rychleji, než kdybyste je osprchovali klasickou sprchou.

Aktuální nabídku parních čističů Ariete najdete v našem e-shopu." class="more-information">viac informácií...

JBL má úplne novú sériu audio drobností pre deti

06.06.2019
Pod značkou JBL sa na trh dostal nový rad audio produktov určený deťom. Jeho označenie je príznačné, JR, teda „junior“. Svojim ratolestiam môžete dopriať prenosný reproduktor alebo slúchadlá.

Ako aj pri ostatných JBL slúchadlách sú náušníky vytvorené z pohodlného mäkkého materálu a je možné ich pootočiť a zložiť dovnútra k hlavovému mostu, aby ste ich deťom ľahšie zbalili do kufra či batohu. Na výber sú aktuálne v červenom a modrom farebnom vyhotovení za 24,99 €.

K dispozícii sú taktiež v bezdrôtovej verzii ako JBL JR300BT, ktoré majú s plne nabitou batériou prehrávať hudbu 12 hodín. Ich cena je 49,90 € a deti si môžu vybrať modrú, ružovú alebo tyrkysovú farbu. V balení oboch vyhotovení je pre deti pripravené aj malé prekvapenie v podobe pestrých samolepiek, ktorými si slúchadlá môžu skrášliť.

Ak by vaši drobci radšej uprednostnili počúvanie hudby cez hlasitý odposluch, môžete im zadovážiť prenosný reproduktor JBL JR POP. Deti ho môžu pohodlne nosiť napríklad aj na batohu, pretože plátenné putko je možné jednoducho odopnúť.

JBL JR300

Vo vnútri reproduktora je 1,5-palcový prevodník, ktorého menovitý výkon je 3 W a frekvenčná odozva 190 Hz – 20 kHz. Reproduktor je napájaný 600 mAh Li-Ion batériou s výdržou prehrávania hudby 5 hodín a je odolný voči vode podľa IPX7. Takže si ho deti môžu kľudne vziať aj k vode.

Zaujímavosťou tohto šikovného repráčika sú viacfarebné svetelné efekty, ktoré spestria počúvanie hudby. Aj v ich balení sú pre daťúrence pripravené pestré samolepky. Za cenu 34,99 € majú vaše ratolesti na výber zo šiestich farieb: tyrkysová, modrá, červená, zelená, ružová a fialová.

Distribútor značky JBL na Slovensku, firma DSI Slovakia s.r.o., v spolupráci so svojim vybranými autorizovanými predajcami, pripravuje počas júna 2019 zaujímavé akciové ceny na slúchadla tejto série pre deti „JR“. Tak napríklad káblový model JR300 bude v júni v akciovej cene 19,99 € a bezdrôtová Bluetooth verzia JR300BT bude stáť 39,99 €.

Bude to darček ako pre deti k ich sviatku MDD, tak aj pre vás, rodičov, pretože za ušetrené financie budete môcť svojim ratolestiam dopriať nejaký ten darček navyše." class="more-information">viac informácií...

Podlaha jako jedno z nejšpinavějších míst v domě. Tipy jak ji udržovat v čistotě

04.06.2019
Ať už zvolíte laminát, linoleum, dřevo, koberec anebo dlažbu, vždycky budete řešit, jak udržet vybranou krytinu hygienicky nezávadnou a čistou. Tím spíš, pokud se ve vaší rodině nachází alergik anebo astmatik. Určité druhy podlahových krytin jsou totiž pro roztoče dokonalým útočištěm a ideálním místem k rozmnožování.
parní čističe Ariete.

Špinavá podlaha

Ariete jako průkopník v parním čištění

Společnost Ariete je průkopníkem v oblasti parního čištění. Do dnešního dne prošly parní čističe italského výrobce mnohými inovacemi, které z nich dělají nepostradatelného společníka moderních domácností, průmyslových provozů i kanceláří. Málokdo také ví, že to byla právě značka Ariete, která držela několik patentů v oblasti parního čištění. Práva na výrobu tak byla i známějším značkám poskytována prostřednictvím licence.

Kachny anebo multifukční parní čističe?
Parní čističe Ariete můžeme rozdělit do tří skupin. První skupinou jsou parní kachny, které patří mezi kompaktní pomocníky, prostřednictvím kterých můžete vyčistit menší prostory, zařízení nebo třeba vodovodní baterie či špatně přístupná místa. Neméně oblíbené jsou také multifukční parní čističe, které v sobě kombinují výhody parních mopů a kachen. Díky bohatému příslušenství s nimi můžete uklidit celou domácnost.

Mopy – ideální na podlahy
A protože jsou následující řádky věnovány podlahám, je potřeba zmínit i parní mopy, které si poradí s vodním kamenem, mastnotou, těžko odstranitelnými usazeninami a špínou, stejně jako se zbytky jídel nebo výkalů, chlupy domácích mazlíčků, prachem, bakteriemi, viry, roztoči i mikroby. Účinnost parních čističů je dána kombinací vysoké teploty, tlaku a páry. Oproti vysavači, který zbaví podlahu asi jen 56 % prachových roztočů, jich parní čistič zničí více než 95 %.

Upratovanie podlahy

Zašlé spáry, mastnota i plísně na dlažbě

Místem, kde se bakteriím a virům nebývale daří, je nepochybně vlhké prostředí koupelny. Možná jste i vy zaznamenali, že dlaždičky po několika letech ztrácí svou původní barvu. Mezi jednotlivými dílci se také mohla objevit plíseň, která komplikuje život především alergikům a vypadá obzvlášť odpudivě. I s takovými neduhy si ale dokáží parní čističe poradit. Díky speciálním nástavcům dokážou vyčistit zašlé nebo plesnivějící spáry mezi kachličkami, mastnotu anebo odolnou špínu.

(ne)odstranitelné fleky na koberci
Koberec patří mezi místa, kde se roztočům a alergenům nebývale daří. Proto je potřeba věnovat jeho údržbě značnou péči. I v tomto případě se ke slovu dostává parní čistič Ariete. S jeho pomocí koberec propaříte, zničíte až 95 % alergenů, plísní a bakterií a navíc jej nijak nepoškodíte. Horká pára totiž dokáže rozložit problematický alergen na sloučeniny, které již nebudou vyvolávat nežádoucí a limitující alergické reakce. Díky vodě v plynném skupenství je koberec prakticky okamžitě suchý. Parní čističe si navíc poradí také s těžko odstranitelnými fleky. V tomto případě ale bude potřeba postižené místo pořádně napařit a dočistit dalšími podpůrnými prostředky.

Koberec

U laminátu nebo vinylu se bát nemusíte

Stále více alergiků mění koberce za moderní laminátové, dřevěné nebo vinylové podlahy. Jejich majitelé se ale často parního čištění zcela zbytečně obávají. Pokud je podlaha odborně položena, není třeba se parního čištění bát. Parní čističe pracují s velmi malým množstvím vody (mnohem menším, než u klasického umývání). Povrchy podlah jsou proto suché během několika mála sekund. Čištěný povrch je hygienicky čistý a to i bez použití chemických detergentů. Pára totiž patří mezi nejúčinnější čisticí prostředky. Navíc šetří přírodu i vaši peněženku.

Zvolíte kachnu, mop anebo multifukční parní čistič? Jejich nabídku najdete v našem e-shopu." class="more-information">viac informácií...

Reálne sme používali JBL PartyBox 300 na otvorenom štadióne

31.05.2019
Dva kúsky týchto reproduktorov sme mali možnosť reálne otestovať na športovom podujatí Čokoládová tretra. Stačil výkon reproduktoru JBL PartyBox 300, ktorý je 120W na potreby tohto podujatia? To sa dočítaš ďalej.

K takémuto reproduktoru sa už dá pripojiť gitara, mikrofón, alebo ľubovolné audio zariadenie ktoré sa dá k reproduktoru pripojiť pomocou AUX-IN alebo RCA. Ako jeden z mála reproduktorov od JBL, obsahuje aj USB port do ktorého môžeš zasunúť USB kľúč so skladbami v mp3 formáte. Prehrávanie cez rozhranie Bluetooth je už samozrejmosťou. A ak máte dva takéto reproduktory (môže byť aj model 200 a 300, ktoré sa odlišujú iba či disponuje batériou), môžete ich vzájomne prepojiť cez bezdrôtovu technológiou TWS. V balení nájdete aj dostatočne dlhý kábel pre napájanie v aute. Ak máte v aute slabé reproduktory, tak si umiestnite do kufra JBL PartyBox a pravá zábava môže začať.

JBL PartyBox 300

Reálny test na atletickom štadióne
V takomto tele sa ukrýva aj ohromný výkon, ktorý je až 120W a ten sme sa snažili otestovať. Nejedná sa o profesionálne riešenie, takže sme ani nepredpokladali, že ozvučíme dvoma reproduktormi celý areál. Skôr nás zaujímalo, kam bude až zvuk počuť. K reproduktoru sme si pripojili aj mixážny pult s mikrofónom. A výsledok? Pri nastavenej maximálnej hlasitosti bolo reálne počuť hovorené slovo tak do 30m. Keď už sme išli ďalej od reproduktora, bolo sa treba sústrediť aby sme rozoznali jednotlivé slová.

JBL PartyBox 300

Upozorňujeme, že toto bolo na voľnom nekrytom priestranstve. V krytom priestore táto počuteľná vzdialenosť o niečo väčšia. Ale i tak je to slušný výkon na tzv. "domáci" reproduktor. Ak si teda zoberieš takýto reproduktor na chatu, do telocvične, na grilovačku, s týmto reproduktorom ozvučíš dostatočný priestor. Reproduktor je ideálny aj na nejaké prednášky vo väčších priestoroch. Veľkým plusom je, ak máš verziu 300, že dokáže fungovať autonómne. Pripojíš len aktívny mikrofón a prednáška môže začať.

JBL PartyBox 300

Záver
Na trh má čoskoro prísť aj model 1000 s päť násobným výkonom, ale aj cenovka bude niekoľko krát vyššia. Cenou sa PartyBox rovná reproduktoru JBL Boombox. Je len na vás čo si zvolíte. Jedine mínus na reproduktore JBL PartyBox je v absencii akejkoľvek vodeodolnosti. Aspoň výrobca sa o tom nezmieňuje. Nám aj počas testovanie trochu zmokol, ale to bolo len také povrchové, čo asi neuškodí žiadnemu reproduktoru. Ty by si si zvolil ktorý?

JBL PartyBox 300
" class="more-information">viac informácií...

Hudbu si mužete vzít s sebou

31.05.2019
Přenosný Bluetooth reproduktor si můžete snadno přenést kamkoliv, kde chcete poslouchat oblíbenou hudbu, ať už ji budete poslouchat v garáži, na zahradě nebo třeba v parku. Kvalita těchto přenosných zdrojů hudby se neustále zvyšuje a některé modely, například od JBL nebo Ultimate Ears, se reprodukcí přibližují vyšší třídě klasických reproduktorů. Bluetooth reproduktory nabízí o mnoho lepší zvuk než smartphony či přenosné počítače, ale na rozdíl od klasických reproduktorů nepotřebují kabely a napájení, takže je možné je snadno přenášet. Díky vestavěné baterii navíc dokážou na cestách přežít i celý den.

Nejdůležitější je dobrý zvuk

Přídavné funkce majitele Bluetooth reproduktoru potěší, ale nejdůležitější vlastností tohoto typu zařízení je především kvalitní reprodukce hudby. Většinu obyčejných posluchačů zajímají spíš čisté výšky a středy a dostatečně hluboké basy než prokreslenost nástrojů hrajících na pozadí nebo dynamický rozsah reprodukované hudby. Nejvyšší zvukovou kvalitu z testovaných Bluetooth reproduktorů nabízí JBL Xtreme 2. Naši testeři označili zvuk vítězných reproduktorů s hmotností vyšší než 1,5 kg jako čistý, příjemně mohutný a velmi detailní. Skvělou reprodukci zajišťují kvalitní měniče a perfektní zpra- cování, avšak s cenou 6 490 Kč se také jedná o jedny z nejdražších reproduktorů v testu. To, že vysoká cena automaticky neznamená i vysokou kvalitu, jsme poznali například u modelů Creative Labs iRoar Go nebo Riva Turbo X. Tato zařízení stojí 4–5 tisíc korun, ale v našem testu získaly pouze hodnocení „dostatečný“ (4,3, resp. 4,1).

Na druhou stranu ale existují i Bluetooth reproduktory s cenou pod 4 000 Kč, které nabízí o poznání lepší zvuk. Obzvlášť se nám líbil reproduktor LG PK7 (s cenou okolo 3 700 Kč), který zároveň se slušnou cenou přináší i vynikající zvuk. Zvuk těchto reproduktorů je vyvážený a zařízení si výborně poradí s různými hudebními styly, zároveň však není tak dynamický a mohutný jako u vítězného modelu. Zajímavou cenu okolo 1 000 Kč mají také reproduktory LG PJ3, ale kvůli poněkud slabšímu zvuku odkazujeme potenciální zájemce spíše na vyšší a lepší model PK7.

Co se týče zvuku, v naprosté většině případů existuje zásadní rozdíl mezi zvukovou kvalitou drahých a levných reproduktorů. Kvalitu zvuku logicky ovlivňují i rozměry a hmotnost zařízení. Během testu jsme si potvrdili, že těžší reproduktory hrají lépe než ty lehké. Celkové hodnocení kvality reprodukce zařízení s hmotností převyšující 1,5 kilogramu se pohybuje výhradně v rozsahu „výborný“ (od 1,0 do 2,1). To je důkazem, že kvalitní zvuk musí být podpořen dostatečnou masou reprobeden. V tomto bodě si ale musíte rozmyslet, jak často a jak daleko budete bezdrátový reproduktor přenášet, protože 1,5 kilogramové zařízení se nepříjemně pronese. Zkrátka řečeno, těžší reproduktory mají kvalitnější zvuk, ale horší mobilitu.

JBL Charge 4

Praktické funkce reproduktorů

Z hlediska výbavy si většina testovaných reproduktorů odnáší pochvalu. I modely na nižších příčkách našeho testu, jako například Grundig GSB 150, získaly stále velmi dobrou známku 2,6. Nejvyšší hodnocení z hlediska výbavy získaly reproduktory značek Anker a Libratone, konkrétně modely SoundCore Flare+ a Zipp Mini 2. I když oba reproduktory obdržely stejnou známku z hlediska výbavy, jejich funkce se poněkud liší. Obě zařízení disponují vstupním 3,5mm audiokonektorem a lze je použít i pro hlasitý odposlech telefonu. Spolupracují s externími hlasovými asistenty a je možné je řetězit s jinými repro- duktory stejného typu. Reproduktor Zipp Mini 2 má navíc i USB vstup pro přímé přehrávání hudby z USB flash disku, možnost snadného párování prostřednictvím NFC čipu, lze jej zapojit do domácí Wi-Fi sítě a navíc podporuje moderní kodek aptX. Tento audiokodek má za úkol zajistit vyšší kvalitu přenosu a reprodukce než je běžná při standardním Bluetooth připojení. Anker SoundCore Flare+ splňuje požadavky standardu IPX7 a dokáže tak bez poškození přestát i 30minutové ponoření do hloubky 1 metru. Díky o něco nižší hmotnosti (790 oproti 1 100 gramům) je Anker lépe přenosný než Libratone.

Zajímavou výbavu za rozumné peníze nabízí další reproduktor ze stáje Anker, konkrétně model SoundCore Boost. Za cca 2 200 Kč ve výbavě nechybí NFC čip pro snadnější párování s mobilním telefonem nebo tabletem a příjemná je i odolnost vůči vodě na úrovni IPX5. Praktická je možnost využít reproduktor i jako powerbanku pro nouzové dobití telefonu. Milovníci designu by neměli přehlédnout krásný reproduktor JBL Pulse 3. Kromě vynikajícího zvuku a příjemně kompaktních rozměrů 223 × 92 × 92 mm obsahuje i praktický LED indikátor stavu baterie a poslouží i jako lávová lampa.

JBL Pulse 3

Dlouhá výdrž je povinností

Vedle kvalitní reprodukce a co nejlepší funkční výbavy musí Bluetooth reproduktory vydržet co nejdéle přehrávat hudbu na baterii. I proto hraje výdrž na akumulátor zásadní roli v našem hodnocení. V grafu nalevo najdete srovnání zařízení jak s hmotností do 1,5 kg, tak i reproduktorů vyšší váhové katego- rie, které nabízejí nejdelší výdrž. Výdrž na baterii standardně měříme při hlučnosti 75 dB.

Lehčí reproduktory vydrží na baterii pracovat déle než ty velké a těžké. S výjimkou modelu JBL Xtreme 2 nedokáže žádný z těžších testovaných reproduktorů dosáhnout výdrže na úrovni 20 hodin. Na druhou stranu trojice nejlepších lehkých reproduktorů zvládne na jedno nabití přehrávat hudbu celý den. U těžších Bluetooth reproduktorů se pak počítá s tím, že budou převážně umístěny stacionárně a v dosahu elektrické zásuvky. Výjimkou je zde vítězný model JBL Xtreme 2, který na baterii dokáže při 75 dB přehrávat hudbu celých 22 hodin a 12 minut a je tak téměř srovnatelný s výdrží nejlepších kompaktních modelů.

Menší a lehčí Bluetooth reproduktory se také rychleji dobíjejí. Zařízení Creative Labs Omni se plně dobije již za necelé dvě hodiny, ale vydrží pracovat jen lehce přes sedm hodin. Plné doplnění akumulátoru zabere u většiny lehkých reproduktorů tři až čtyři hodiny. Výjimkou je vítězný model Ultimate Ears Megaboom 3, jehož akumulátor se plně dobije již za 2 hodiny a 24 minut, přičemž reproduktor poté zvládne přehrávat hudbu těžko uvěřitelných 27 hodin a 47 minut. Tento výsledek mu vynesl absolutní hodnocení z hlediska mobility a výrazně pomohl reproduktoru k vítězství v našem testu.

JBL Speaker

Reproduktory pro různé účely

Při výběru nového Bluetooth reproduktoru je nakonec nejdůležitější si uvědomit, k čemu a jak jej budete používat. Naši výsledkovou tabulku jsme tentokrát rozdělili do dvou kategorií podle hmotnosti zařízení – na lehké mobilní reproduktory a na modely těžší než 1,5 kilogramu, které vesměs nabízí plnější a kvalitnější zvuk, ale nehodí se pro časté přenášení. Celkovým vítězem se s dokonalým zvukem, ohromnou výdrží na baterii a bohatou funkční výbavou stal velký reproduktor JBL Xtreme 2. Jeho nevýhodou je opravdu vysoká hmotnost 2,36 kilogramu a samozřejmě i poněkud vyšší cena 6 490 Kč. Díky podpoře multi-room režimu je to ale ideální partner pro ozvučení večírku a  poslouží i jako náhrada za plnohodnotnou stereosoupravu. Vítězství v kategorii lehkých Bluetooth reproduktorů si tentokrát přes absenci podpory kodeku aptX a Wi-Fi odnáší zařízení Ultimate Ears Megaboom 3. Tyto nedostatky vyna- hrazuje skvělou mobilitou, tedy kombinací nízké hmotnosti 925 gramů a dlouhé výdrže na baterii. Samozřejmostí je i výborná zvuková kvalita a výbava.

Mobilní Bluetooh reproduktory s hmotností přes 1,5kg

Mobilní Bluetooh reproduktory s hmotností do 1,5kg

" class="more-information">viac informácií...

Prenosné navigácie TomTom sa snažia držať krok s dobou

29.05.2019
Dnes už každý telefón zastúpi prenosnú navigáciu. Je to výborná voľba pre občasné používanie. A ak sa chcú výrobcovia navigácií udržať na trhu, musia prichádzať neustále s inováciami. Jeden z takýchto lídrov na trhu je TomTom. Ten prišiel nedávno s prekvapivou inováciou.

Napr. v zime odchádzate z práce domov a môžete dať pokyn nech sa zapne vykurovanie, alebo nech sa zvýši teplota v domácnosti. V lete zas, nech sa zapne klimatizácia. To už znie rozumnejšie, že? Jedinou podmienkou je aby dané zariadenia boli zo série smart a boli ovládateľné cez internet, ideálne je aby mali podporu služby IFTTT. Ale to už dnes má väčšina smart zariadení a keď náhodou nie, stále sa dá vsunúť medzikus v podobe inteligentnej elektrickej zásuvky.

Zautomatizovať sa dá viac úkonov. Dokonca na niektoré priamo výrobca pripravil šablóny priamo do IFTTT. Celkovo
až 35 riešení z rôznej oblasti. Môžete si automaticky synchronizovať kontakty s adresami vo vašom telefóne s navigáciou. Odošle prednastavený email keď dorazíte do práce (prípadne môže zapísať do excelového súboru záznam o príchode), odošle SMS manželke keď odchádzate z práce. Možností je neúrekom, stačí len povoliť uzdu fantázii.

Aktivácia IFTTT
Celá konfigurácia prebieha v prehliadači webovej služby. V navigácii stačí len v nastaveniach povoliť túto službu a nič viac neriešiť. Ani žiadne iné možnosti tam nie sú.

TomTom GO Premium IFTTT

Čo nás ešte zaujalo na novom modeli?
Milujeme keď má navigácia aktívny držiak. Nemusíte nič riešiť. Žiadne káble, žiadne extra manipulovanie s držiakom. Iba nastúpite do auta a vložíte navigáciu na držiak. Ďalej je to integrovaný WiFi modul, kvôli čomu už pri aktualizácii navigácie nepotrebujete počítač. Všetko urobíte z navigácie.

Ďalej je to ukladanie prejdených trás či nájdenie zaparkovaného automobilu, ktorý si vyhľadáte pomocou aplikácie TomTom MyDrive. Keď ovládate dobre niektorý z cudzích jazykov, môžete pre ovládanie navigácie TomTom použiť hlasovú asistentku Siri alebo Google Now.

Na záver zľava pre vás, pre tých pozorných čitateľov, ktorí dočítali celý článok do konca...
V termíne do 30.6.2019 získajte u nás 10% zľavu na nákup navigácie TomTom zo série GO Premium. Stačí zodpovedať nasledovnú otázku a odpoveď napíšete ako zľavový kód v košíku. Ako sa volá webová služba, ktorú TomTom zakomponoval v nových navigáciach TomTom GO Premium? (použite anglickú skratku veľkými písmenami)

TomTom GO Premium IFTTT
" class="more-information">viac informácií...

Harman Kardon Onyx Studio 5 – nová štýlovka s výborným zvukom

27.05.2019
Harman Kardon koncom minulého roka predstavil a rovno i uviedol na trh nasledovníka slávnej série Onyx Studio. Piata generácia ponúka štýlový dizajn, výborný zvuk a celkom slušnú cenu.

Celý reproduktor je odetý do štýlovej látky, ktoré prekrýva plastové telo. Vo vnútri je určite použitý aj kov, je to totiž cítiť na hmotnosti. Tá dosahuje 2 980 g. Rozmerovo je nový Onyx Studio 5 najväčším z rodiny (284 x 291 x 128mm), môže za to určite aj rúčka v hornej časti. Tá je hliníková.

Harman/Kardon Onyx5

V prednej časti sú nenápadné ovládacie tlačidlá a info dióda pod nimi. V spodnej časti prednej strany je už menej nenápadné logo Harman/Kardon. Po stránke dizajnu novinke niet čo uprieť. Navyše Harman Kardon Onyx Studio 5 získal aj ocenenie za dizajn – Red Dot Awards. Pod dizajnom je podpísaný úspešný Ondrej Václavik zo susedného Česka.

Harman/Kardon Onyx5

Zadná strana je rovnako zaodetá do látky, jedine v spodnej časti je výkroj pre konektory. Tie sklamú azda najviac. Namiesto USB-C portu je microUSB, ktoré ale slúži výhradne na servisné účely (napr. update firmvéru). Na nabíjanie batérie vo vnútri slúži vlastný konektor. Poteší jedine 3,5 mm audio port.

Po stránke výbavy je Harman Kardon Onyx Studio 5 veľmi chabo vybavený. Chýba mu totiž aj NFC čip pre rýchle párovanie. Chýba aj najnovší Bluetooth 5.0, použitý je už niekoľko rokov starý Bluetooth 4.2. Po pripojení MacBooku ma však sklamalo, že nebolo možné cez notebook ovládať hlasitosť reproduktora.

Harman/Kardon Onyx5

Tú som musel upravovať buď v Spotify, YouTube, VLC alebo priamo na tele reproduktora. Problém som mal tiež s pripojením Sony Xperia XZ3, ktorú sa mi do dnes nepodarilo spárovať s novým Onyxom. Či je to chyba smartfónu, alebo reproduktora nie je jasné.

Rovnako je divné možno spárovanie výhradne iba s ďalším Harman Kardon Onyx Studio 5. Aj to iba v akomsi Dual Sound režime, nie stereo, ako tomu býva zvykom. Navyše Onyx Studio 5 nespárujete so staršími modelmi série Harman Kardon Onyx Studio.

Harman/Kardon Onyx5

Tiež neviem pochopiť, prečo novinka nedokáže pracovať so žiadnou mobilnou appkou, v ktorej by šlo vyladiť vlastnosti reproduktora, príp. možnosti pripojenia, resp. spárovania s iným reproduktorom.

Ťažké srdce mám aj na nabíjanie. Prečo Harman Kardon už nestavil na USB-C nabíjanie, ktoré dokáže bez problémov dodávať dostatok energie? Veď chabá 3 283 mAh/3,64V batéria nie je o nič väčšia, ako máme v smartfónoch. Pritom sesterské JBL dokáže do prenosných Bluetooth reproduktorov napratať násobne väčšie kapacity.

Harman/Kardon Onyx5

Toto všetko ale zachraňuje zvuková stránka, ktorá predčila očakávania. O zvuk sa stará 120 mm woofer a 25 mm tweeter + pasívny žiarič (možno dva, výrobca nešpecifikuje). Reproduktorom pomáha 50 W Bi-amp zosilňovač. Pokiaľ je reproduktor napájaný z batérie, maximálny výkon je nižší. Pri napájaní zo siete ale výkon narastie na maximum, čo je aj počuť.

V oboch prípadoch je ale zvuk výborný. Má vynikajúci prejav všetkých zložiek, hlboké tóny neprekrývajú stredné a ani vysoké tóny nie sú zbytočne výrazné. V skladbách občas cítiť mierne prebasovanie, no práve pri hudbe to vôbec nevadí. Pri sledovaní filmov už vôbec nie, no odporúčam káblové spojenie. V bezdrôtovom režime badať mierne oneskorenie zvuku čo vidieť hlavne na dialógoch.

Harman/Kardon Onyx5

Onyx Studio 5 je však tak výkonné, že si poradí aj s ozvučením veľkej miestnosti. Bez problémov som tiež dokázal sledovať film na televízore, ktorého zvuk nahradil nový Onyx. Výsledok bol podobný pripojeniu soundbaru rovnakej cenovej skupiny. A to je práve výhoda Onyx Studio 5 – všestrannosť.

Hoci telo nie je odolné voči pádom, vode a prachu, bez problémov môžete nový Onyx používať v pracovni, detskej izbe, obývačke či vonku počas grilovačky. Stačí naň len dávať pozor. Ak chcete ešte masívnejší zvuk, stačí pripojiť sieťový kábel a je to. Príp. si pripojte ešte jeden Onyx Studio 5, hoc aj nie do stereo systému.

Harman/Kardon Onyx5

Batéria vo vnútri vydrží hrať 5-6 hodín pri zhruba (resp. trošku viac ako) polovičnej hlasitosti. Škoda, že výrobca nepoužil väčšiu batériu. Aspoň by som nemusel pri cestovaní na chatu či výlet dávať pozor na to, aby som nezabudol napájací adaptér.

Onyx Studio 5 od Harman Kardon kúpite na Slovensku s cenou 229 €. To je celkom prekvapujúce vzhľadom na cenu v USA – 479,95 USD. Novinka sa predáva v troch farbách – čiernej, modrej a sivej.

Harman/Kardon Onyx5

Harman Kardon Onyx 5 je aktuálne tým najlepším, čo výrobca vo svojom portfóliu prenosných Bluetooth reproduktorov má. Má vynikajúci zvuk, štýlový dizajn a výborné spracovanie. Navyše ani cena nie je veľmi vysoká, hoci nepatrí k tým dostupným. Mrzí ma len chabá výbava, ktorá by mohla novinke pridať ešte viac kreditu.

Aj napriek tomu si reproduktor zaslúži naše ocenenie:

Tip redakcie

Naše hodnotenie: 91%
+ štýlový dizajn
+ výborné podanie zvuku
+ slušná cena na prémiový BT reproduktor
- Chýba NFC
- nemožnosť zapojenia do sterea
- vlastné nabíjanie" class="more-information">viac informácií...

Mytí oken nemusí být nutné zlo. Stačí zapojit parní čistič

23.05.2019
Jedna z nejméně oblíbených domácích činností? Nesporně mytí oken! Neustálé otírání, stírání přebytečné vody, čištění a leštění asi nikomu na náladě nepřidá. Naštěstí existuje mnohem účinnější a efektivnější způsob, jak čistých oken dosáhnout. Tajemství spočívá ve vysokém tlaku, teplotě a páře. Tahle kombinace je typická pro parní čističe Ariete!

Vsadíte na kachnu anebo na multifukční parní čistič?

S mytím oken pomůžou kachny i multifunkční parní čističe. Kachny představují kompaktního společníka s klasickou či ohebnou tryskou, určené pro čištění a desinfekci menších ploch a hůře přístupných zákoutí. Kachny jsou jednoduše přenosné a uplatnění naleznou při čištění dlaždic, spár, radiátorů, sprchových koutů, ale především při mytí oken.

Naopak multifukční parní čističe jsou o něco větší přístroje, které v sobě kombinují výhody parních mopů a kachen. Lze je tak využít pro úklid celé domácnosti. V rámci svého příslušenství obsahují nejrůznější nástavce pro čištění oken, matrací, dlaždiček anebo koberců. Mají také větší objem nádržky a vydrží proto v provozu delší dobu.

Při rozhodování, zda zvolit kachnu anebo multifunkční parní čistič přihlédněte k intenzitě používání přístroje a tomu, zda budete chtít přístroj využívat pro úklid celé domácnosti anebo menších ploch a povrchů. Rozhodujícím činitelem může být také cena. Zatímco nejlevnější kachnu Ariete VAPORI, model 4133 pořídíte již od 1249 Kč, nejlevnější multifunkční parní čistič Ariete Xvapor Comfort 4145 pořídíte o něco dráž – za 2 699 Kč.

Jak na čištění oken párou?
Ještě před tím, než přejdete k samotnému čištění, doplníme pár praktických rad úvodem. Bojler pro ohřev vody nikdy nepřeplňujte. Pokud je v nádobě trochu více prostoru, pára se lépe vyvíjí a nedochází z počátku čištění k tomu, že by vám z parního čističe místo ní odkapávala voda. V případě, že do bojleru nalijete horkou vodu z kohoutku, snížíte dobu nutnou k jejímu ohřevu. Můžete tak začít pracovat dříve. Je také dobré, pokud bojler čas od času vyčistíte od špíny a usazenin, které v něm mohou ulpívat.

A nyní už k samotnému čištění. Protože voda během parního čištění stéká dolů, doporučujeme na parapet umístit savou látku, která bude vodu zachytávat a parapet očistit až na konec. V první řadě proveďte důkladné čištění rámů oken, spár a rohů pomocí bodové trysky. Na větší znečištění můžete použít i tvrdší kruhový kartáček. Pro důkladné očištění okenních tabulí můžete použít malou ruční hubici s mikrovláknovým návlekem. Předposledním krokem je použití speciálního nástavce na čištění oken s gumovou stěrkou. Prostřednictvím něj napařte okenní tabule a poté v pruzích směrem odshora dolů skla stírejte gumovou stěrkou. Nakonec otřete parapet.


V případě, že vybraný parní čistič nedisponuje speciálním gumovým nástavcem na okna, jednoduše okna napařte bodovou tryskou anebo malou ruční hubicí a poté páru setřete ruční gumovou stěrkou na čištění oken. Pokud jste postupovali přesně podle návodu, okna by se měla lesknout jako nová. Závěrem doplníme několik „babských rad“. Pokud na oknech uvidíte šmouhu, bezpečně se jí zbavíte novinovým papírem anebo starými (ale čistými) silonkami. Se zažranou špínou si dost dobře poradí octová voda anebo voda s rozpuštěnou solí.

Aktuální nabídku parních čističů Ariete najdete v našem e-shopu." class="more-information">viac informácií...

Noční zvlhčování vzduchu teď bude ještě příjemnější

21.05.2019
Suchý vzduch v místnosti je problém. Při nízké vlhkosti totiž vysychají dýchací cesty, oslabuje se naše obranyschopnost a snadněji podléháme onemocněním. Zejména malé děti jsou náchylnější, protože ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém. Abyste se těmto komplikacím vyhnuli, je potřeba osvojit si základní zásady správného větrání a při opravdu nízké vlhkosti v domě anebo bytě pořídit kvalitní zvlhčovač.

U parních zvlhčovačů opatrně
Kromě ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu existují také parní zvlhčovače anebo zvlhčovače se studeným odparem. Parní zvlhčovače zvlhčují vzduch teplou vodní párou, která vzniká ohřátím vody pomocí topného tělíska. Tato vodní pára se ve zvláštní komoře mísí se vzduchem a ochlazuje se na optimální teplotu, poté vychází ven z přístroje. Jedná se o nesmírně hygienické řešení, přesto ale není vhodné do rodin s dětmi. Menší dítka by se mohla o nahřátou páru popálit.

Díky přirozenému odparu nedojde k převlhčení
Poslední skupinou jsou odpařovače s přirozeným odparem. Na rozdíl od výše zmíněných zvlhčovačů nestoupá z těch s přirozeným odparem nevychází žádná viditelná pára. Studená vodní pára, kterou uvolňují, je už totiž rozptýlena ve vzduchu. A jak k samotnému odparu dochází? Ve zvlhčovači jsou umístěny buď filtrační kazety (desky), nebo disky, na kterých ulpívá voda z nádržky. Ta je pomocí ventilátoru odpařována a rozháněna do ovzduší. Tento způsob zvlhčování je vůbec ten nejpřirozenější, protože při něm nemůže dojít k nechtěnému převlhčení vzduchu.

Pro děti je ideální řada Baby Line
Ale zpátky k našemu ultrazvukovému zvlhčovači Laica Baby Line, který jsme zmínili výše. Kromě toho, že je prakticky neslyšný, nabízí také celou řadu dalších funkcí. Spousta dítek rádo usíná u světla lampičky, kterou může zmíněný zvlhčovač žádaným způsobem nahrazovat. Model HI3012 disponuje nočním podsvíceným, díky kterému ho můžete nastavit až v sedmi atraktivních barvách. Další možností je nechat jednotlivé barvy střídat a vytvořit tak útulnou atmosféru. Zajímavostí modelu je také skutečnost, že v zadní části disponuje speciální nádržkou, do které můžete nakapat pár kapek esenciálního oleje. Ze zvlhčovače se tak rázem stane osvěžovač.  

Laica

Trochu praktických informací

U ultrazvukového zvlhčovače Laica HI3012 můžete jednoduše nastavit směr a intenzitu páry. Zvlhčovač navíc zvládne pracovat 7 – 8 hodin bez přestávky, můžete jej tak klidně nechat zapnutý po celou noc a dál se o něj nestarat. Kapacita nádobky na vodu má 1,3 litru, je proto dostatečně velká, aby nebylo potřeba ji neustále doplňovat. Zmíněné osvětlení lze nastavit v jedné konkrétní barvě, nechat jej střídat anebo vypnout úplně. Extrémně tichý chod je zajištěn moderní ultrazvukovou technologií. Řadu Baby Line, do které model Laica HI3012 spadá, spojuje atraktivní zeleno bílá barevná kombinace. Všechny produkty jsou samozřejmě vyrobeny s ohledem na bezpečnost dětí. Nemusíte se bát ostrých hran anebo závadného materiálu. Ten splňuje kromě jiného i ty nejpřísnější evropské normy.

Desatero správného větrání závěrem
Ani ten nejúčinnější zvlhčovač vzduchu nedokáže zázraky. Pokud se nenaučíte správně větrat, přijde vaše snaha (a ostatně také vynaložené prostředky) vniveč. Proto jsme pro vás připravili následující „desatero správného větrání“:
1.    Zásadní pro větrání je přívod kyslíku a odvod oxidu uhličitého.
2.    Častěji musíte větrat, když je doma víc lidí.
3.    V zimním období souběžně otevřete všechna okna a dveře. Za několik minut je vzduch ve všech místnostech vyměněn.
4.    V zimě mikroventilaci nepoužívejte.
5.    Větrání by mělo být krátké, intenzivní a časté.
6.    Čím je venku chladněji, tím větráme kratší dobu.
7.    Větrejte ideálně 3x – 4x denně.
8.    Pokud máte problémy s vlhkostí v bytě, nevětrejte za deště.
9.    Větrat na „mikro“ můžete v létě a zejména pak noci.
10.    Nevyměněným vzduchem v místnosti klesá soustředění, zvyšuje se únava a zhoršují se naše zdravotní problémy." class="more-information">viac informácií...

Budíte se kvůli žízni? Může jít o banalitu, ale také závažný problém

17.05.2019
Žízeň můžeme velmi zjednodušeně charakterizovat jako pocit potřeby příjmu tekutin. Tuto potřebu ovlivňuje a řídí především část našeho mozku nazývaná hypotalamus. Buňky v něm umístěné jsou v neustálém kontaktu s protékající krví, u které kontrolují její složení. Je-li v krvi přítomná vysoká koncentrace rozpuštěných látek, vyšlou tyto buňky signál, že je potřeba krev naředit vodou. A my tak pocítíme potřebu napít se.

Filtrační konvice Laica

Filtrační konvice Laica jsou „dítětem“ italské firmy, která svou činnost zahájila již v roce 1974. S výrobou filtračních konvic má společnost Laica více než dvacetileté zkušenosti. Proto se není čemu divit, že její produkty najdeme téměř na všech kontinentech. Filtrační konvice Laica se mohou pochlubit patentovanou technologií i světovými certifikacemi zdravotní nezávadnosti. Když k tomu všemu přidáme ještě italský design a výrobu, jen těžko byste hledali konkurenta. Laica zbaví vodu typického chlorového zápachu, vodního kamene, těžkých kovů jako jsou olovo, zinek a měď, ale také některých herbicidů a pesticidů.

Co když máme opačný problém?
Drtivá většina zdrojů hovoří o pitném režimu, který řada z nás podceňuje. Už se ale nemluví o problému opačném – nadměrnému pocitu žízně. Pokud vás žízeň budí během noci, nepropadejte panice. Tělo potřebuje více vody ve chvíli, kdy bojuje s nějakým onemocněním, horečkou anebo po náročné fyzické aktivitě. V takovém případě vás během noci nemusí zdržovat časté procházky do kuchyně pro vodu. Jednoduše si k posteli postavíte večer naplněnou konvici Laica a v průběhu noci si jednoduše doléváte. Za zvýšený pocit žízně ale může také sucho nebo nadměrné teplo v místnosti či konzumace většího množství soli.  Právě sůl totiž bývá tím nejčastějším spouštěčem pocitu žízně. Češi obecně solí více, než je zdrávo. Vždyť denní doporučenou dávku, která činí asi 2 – 4 gramy soli, překračujeme téměř trojnásobně! A to je problém.

Žízeň a sůl jdou ruku v ruce
Nadměrná konzumace soli totiž spouští celou řadu závažných onemocnění. A nejde jen o vysoký tlak anebo kardiovaskulární nemoci. Pokud je v těle soli nadbytek a vyměšovací systém ji nestačí vyloučit, dochází k otravě, která může skončit i smrtí. Konečné stádium obvykle provázejí tři druhy příznaků. Mezi první příznaky nadměrného solení patří funkční poruchy jater, ledvin nebo kůže, pro druhé stadium je typické selhávání orgánů a bílkovina v moči. Třetí stadium se projevuje nálezem bílkovin, močových válců, červených krvinek a hnisu v moči, což jsou všechno známky závažného poškození ledvin.
Jste zdraví, nepotíte se a málo solíte? Pak zpozorněte

Nočné pitie

V případě, že jste neprodělali žádné onemocnění, nevěnujete se náročnější fyzické aktivitě, sůl se ve vašem jídelníčku objevuje jen poskrovnu, a přesto pociťujete neovladatelný pocit žízně, zpozorněte. Časté noční či denní pití totiž může poukazovat na vážný zdravotní problém. Svou roli zde může hrát i psychika, člověk totiž může trpět tzv. psychogenní žízní. S tou se potýkají lidé vystavení velké stresové zátěži či lidé s duševními poruchami, jako je neuróza, psychická labilita, schizofrenie a další.

Žízeň a časté močení? Pozor na cukrovku!
Pokud neuhasitelný pocit žízně doprovází také časté nucení na toaletu, může jít o důsledek neléčené cukrovky. Nebezpečná je také tzv. „žíznivka“ (diabetes insipidius), která ale nemá nic společného se zmíněnou cukrovkou, byť k tomu název nemoci svádí. V takovém případě se člověku nedostává antidiuretického hormonu, za jehož výrobu je zodpovědná část mozku. Vznik a rozvoj žíznivky může být spojen s úrazy hlavy nebo s nesprávnou činností ledvin. V obou případech je potřeba neprodleně navštívit lékaře, aby stav pacienta posoudil, případně mu nasadil odpovídající léčbu." class="more-information">viac informácií...

Doma si v matracích pěstujeme alergeny. Spouštějí rýmu a můžou za nepříjemné vyrážky

15.05.2019
Podle nejnovějších výzkumů trpí nějakou formou alergie čtyři z deseti Čechů. Málokdo si ale uvědomuje, že ideální podmínky pro výskyt a množení alergenů máme všichni doma.  Prach v našich domácnostech, jakožto směsice různých látek, umožňuje shromažďování hned několika alergenů najednou. Nejčastěji se setkáváme s plísněmi, alergeny zvířat, roztoči nebo pylem. Zvláště na jaře spousta alergiků trpí víc, než v kterékoli jiné části roku. Víte, jak s alergeny, roztoči, prachem a pyly bojovat? Máme pro vás pár tipů.

Pravidelné vysávání a přírodní desinfekce

Zbavovat domácnost prachu patří k úkonům, které většina z nás běžně provádí. Při úklidu bychom ale neměli zanedbávat ani očistu matrací. Vždyť jeden gram prachu získaného z matrace a lůžkovin může obsahovat dva až patnáct tisíc roztočů! Pokud se rozhodneme pro vysávání matrace, pak je dobré vybavit se kvalitními vysavači s HEPA filtrem a sáčky, aby se alergeny nedostávaly zpět do interiéru. V ideálním případě byste ale měli vysátou matraci podrobit ještě parnímu čištění, které patří mezi nesmírně efektivní, ekologické a ekonomické způsoby úklidu domácnosti.

Pára zabije 97 % nebezpečných mikroorganismů
Zatímco vysavač zbaví prostor zhruba 56 % prachových roztočů, parní čistič jich zabije více než 97 %! A to rozhodně není zanedbatelné číslo. Parní čističe totiž pracují na základě efektivní kombinace páry, vysoké teploty a tlaku, čímž ničí bakterie, prachové částice, alergeny i další nežádoucí návštěvníky domácnosti. Protože ale pracují s horkou párou nikoli s vodou v kapalném skupenství, jsou velmi vhodné k čištění matrací, čalouněných pohovek a dalších textilních souprav v domácnosti.

Co parní čističe zvládnou?
Již výše jsme zmínili, že parní čističe zabijí více než 97 prachových roztočů. Jak je to ale možné? Pokud neznáte princip jejich fungování, pak doplníme, že parní čističe pracují s vodou nahřátou na více než 130 °C. Voda se následně v trysce anebo hadici ochlazuje na 100 °C a na čištěný povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou 50 °C, což je ale stále více, než při běžném úklidu. Když se k této vlastnosti přidá ještě účinná pára a vysoký tlak, pak zjistíte, že parní čističe nemají srovnatelného konkurenta. Pokud s parním čističem desinfikujete matrace, důkladně je propařte a následně nechte vyvětrat.

10 důvodů, proč je pára tou nejúčinnější zbraní?
1.    Čištění matrací anebo povrchů vám zabere pouze pár minut
2.    Čištění parou je ekonomické, ekologické a hygienické
3.    Při úklidu s parním čističem nepotřebujete žádné chemické detergenty
4.    Pára ničí více než 97 % prachových roztočů
5.    Pára vyčistí jakýkoliv povrch i textilie
6.    Parní čisticí prostředky jsou lehké, kompaktní a manipulace s nimi je velmi pohodlná
7.    Pára se dostane do všech spár, pod koberce i matrace
8.    Mohou ji používat lidé trpící alergiemi a ekzémy
9.    Horká pára zabraňuje víření prachu a likviduje veškeré alergeny
10.    Parní čističe odstraní i velmi odolné a zaschlé nečistoty

Baby Bed
Kachny, mopy anebo multifunkční parní čističe?
Při výběru parního čističe mátě rovnou tři možnosti. Pokud víte, že oceníte kompaktní parní čistič, který budete používat k čištění menších ploch (například mikrovlnných trub anebo sporáků), budou se vám hodit parní kachny. V případě, že budete parní čistič používat k čištění větších a rozlehlejších povrchů (například podlah), vyplatí se sázka na parní mop. Pokud ale nechcete dělat kompromisy a parní čistič se stane nepostradatelným společníkem vaší domácnosti, kterým budete čistit jak podlahy, tak menší a špatně přístupná místa, zvolte multifunkční parní čističe.

Parní pomocníky do domácnosti najdete v našem e-shopu v
této kategorii." class="more-information">viac informácií...

Nové slúchadla JBL Live 650BTNC a Live 400BT sme poriadne prevetrali

15.05.2019
Do rúk sa nám dostali čerstvé novinky slúchadiel, z ktorých jedny majú funkciu ANC. ANC = Active Noise Cancelling = Aktívne potlačenie okolitého hluku. To sa akurát hodilo, pretože sme mali naplánované letecké cesty do Talianska a Španielska a nie je lepšieho testu, ako túto funkciu otestovať počas letu.

Balenie slúchadiel je úplne základné. Okrem týchto slúchadiel v balení nájdete poctivo spracované manuály, nabíjací microUSB kábel a textilom popretkávaný jack kábel. Posledne menované príslušenstvo je už skôr iba takou povinnou jazdou, pretože stále viac výrobcov mobilných telefónov opúšťa od tohto zastaraného rozhrania a spolieha sa stále viac na Bluetooth konektivitu. Model JBL Live 650BTNC má navyše v balení ochranné púzdro určené na cestovanie. Jack redukcia do lietadla nie je v žiadnom modeli. Dovolíme si tvrdiť, že toto sú ideálne slúchadlá na cestovanie. Prečo?

Najprv si vezmeme JBL Live 400BT. Sú to skladné slúchadlá s extrémne dlhou výdržou. Na jedno dvojhodinové nabitie, dokážu hrať až 24 hodín. Pre let do Madridu a späť sme si nemuseli vôbec brať nabíjací kábel. A to let trvá približne 3 hodiny jedným smerom. Keby sme aj museli náhodou nabíjať, tak by nám stačilo nabíjania približne okolo 20 minút aby nám vydržali hrať 3 hodiny. Slúchadlá síce nedisponujú technológiou ANC, ale vďaka skutočne výbornému odhlučneniu sme mali pocit že áno. Čiastočne pasívne totiž tlmia hluk z okolia. Ak by sme mali doadnúť percentuálne na koľko, tak približne na 65%. Inak by v sluchádlach zabudované technológie Ambient Aware (prepúšťa do slúchadiel a zvýrazní okolitý hluk, aby bolo počuť čo sa deje okolo vás) a TalkThru (zníži hlasitosť hudby a umožňuje vám komunikovať s okolím bez toho, aby ste slúchadla dávali z hlavy dole).

JBL Live400BT

JBL Live 650BTNC sú podstatne väčšie, ale už disponujú technológiou ANC, na ktorú sme sa pri letoch najmä zamerali. Slúchadlá sú dobre odhlučnené už len pri samotnom nasadení bez zapnutia tejto funkcie. Dve nezávislé hodnotenia síce podávali rôzne výsledky, ale stále veľmi spokojné. Skupine letiacej do Madridu sa zdalo, že neodhlučňujú tak dobre ako cestovné slúchadlá AKG N60NC (za takmer 300 euro), ale zas im veľa nechýbalo. Druhej skupine letiacej do Talianska sa zdalo odhlučnenie na rovnakej ak nie aj lepšej úrovni. Oceňovala pohodlnosť vďaka konštrukcii cez uši. Keď to zhrnieme, tak na svoju cenu slúchadlá spĺňajú svoj účel na viac ako 100%. Predsa len porovanie s AKG, ktoré sú o polovicu drahšie, je trochu nefér. Slúchadla Live 650BTNC majú neuveriteľnú 30 hodinovú výdrž (20 hodín so zapnutým ANC).

JBL Live650BTNC

Čo nás ale veľmi oslovilo je pohodlnosť oboch testovaných JBL slúchadiel. Najmä model Live 650BTNC. Ten obopína celé ucho, takže zbytočne netlačia tam kde nemajú. Mali sme ich na hlave približne 5 hodín v kuse a ani po tomto čase nás nikde nič netlačilo. Zo začiatku možno hlavový pás, ale to sme ich nemali ešte dobre nastavené. Ani Live 400BT nie sú o nič horšie. S nimi tiež bez problémov absolvujete akýkoľvek dlhý let a nebudú tlačiť, ale ich konštrukcia je iná. Tie sú priamo položené na ušiach a komu to vadí, nech siahne po vyššom modeli.

JBL Live650BTNC

Spoločné vlastnosti
Slúchadlá série LIVE, majú viac spoločných vecí. V našich končinách asi málo ľudí ocení hlasových asistentov ako Amazon Alexa alebo Google Assistant, kým nebude podpora aspoň českého jazyka. Poďme sa pozrieť na tie výraznejšie vlastnosti. Určite oceníte, že slúchadlá pomocou bluetooth konektivity umožňujú dve aktívne spojenia. To oceníte najmä vtedy, keď pozeráte napríklad na notebooku film a zvoní vám telefón. Ani nemusíte skladať slúchadlá a môžete dvihnúť hovor a telefonovať. Áno, slúchadla majú podporu aj handsfree telefonovania. To už berieme ako samozrejmosť pri bluetooth slúchadlách a nemusíme to nejako extra rozoberať.

Zabudovaný Bluetooth vo verzii 4.2 s príslušnými profilmi vám zabezpečia zas to, že sa zobrazuje stav batérie aj na telefóne bez potreby inštalovania dodatočnej aplikácie. Len upozorníme, že túto podporu musí mať zabezpečenú aj telefón. Pri telefónoch od Apple je to samozrejmosťou (testované s iPhone XR a 7) a pri telefónoch s operačným systémom Android to na istotu nevieme potvrdiť ktoré modely to majú zabezpečené.

JBL Live650BTNC

Ešte dôležitým spoločným znakom týchto slúchadiel je skladací mechanizmus 3D Axis. Naplocho zložiteľné slúchadlá vám budú zaberať minimum miesta v akejkoľvek batožine.

Zvuková stránka
Zvuk, basy aj výšky, majú obe slúchadlá vyvážený. Ak by sa vám zdal trochu "diétnejší", nainštalujte si aplikáciu "My JBL Headphones". S ňou sa môžte pohrať v nastavení s ekvalizérom (jazz, bass, vocal), alebo si urobiť úplne privátne nastavenie pre vaše uši. U Live 650BTNC si cez túto aplikáciu zároveň spúšťate samotný Noise Cancelling (aj cez samotné tlačídlo na náušniku). Užívateľom slúchadiel JBL túto aplikáciu určite odporúčame. Jedine čo sme si výraznejšie všimli pri modeli Live 650BTNC je to, že keď máte menej kvalitnú skladbu, tak o to viac nedostatky počuť. Platí jednoduchá rovnica. Na kvalitné slúchadlá púšťať iba kvalitnú hudbu.

JBL Live650BTNC

Rozchádzanie obrazu so zvukom
Jediným neduhom bluetooth slúchadiel býva práve bezdrôtová technológia. Niekedy sa môže stať, keď pozeráte filmy či videá na YouTube na počítači alebo telefóne, tak sa môže rozchádzať zvuk s obrazom. Je to dané tým, že pri bezdrôtovom prenose dochádza k nejakému opozdeniu. Tento neduh má eliminovať kodek aptX a ešte viac pripravovaný aptX Low Latency. Boli sme prekvapení, že aj keď tieto slúchadla používajú kodek SBC, tak k rozchádzaniu obrazu so zvukom nedochádza. Čo je veľmi dobré.

Záver
Ak by sme si mali vybrať určite by sme si vybrali JBL Live 650BTNC. Má všestranné použitie a my hlavne oceňujeme práve ich pohodlnosť. To sa nám už pár rokov nestalo, že by slúchadla boli tak pohodlné. Naposledy sme boli takto spokojní asi pred 9 rokmi pri štúdiových slúchadlách od AKG. Ak by sme si mali vybrať na bežné užívanie, tak by sme uprednostnili skôr model Live 400BT.

JBL Live650BTNC
" class="more-information">viac informácií...

Žízeň a naše bezohlednost – pohroma pro životní prostředí

13.05.2019
Doba plastová, environmentální katastrofa anebo celoplanetární problém. I tak se mluví o palčivém plastovém problému současnosti. Podle OSN bude do padesáti let v oceánech méně ryb než plastového odpadu. Jedné PET lahvi přitom trvá neuvěřitelných 450 let, než se nadobro rozloží. Řada z nás ale stále z obchodů nosí těžké balíky vod. Když se k tomu všemu přidá ještě lhostejnost a bezohlednost vůči životnímu prostředí, v kombinaci s netříděním plastů, problém je na světě.

Milion plastových lahví během jedné minuty

Bohužel aktuální průzkumy jsou ještě o něco smutnější. Každou minutu si na světě lidé koupí milion plastových lahví. Do roku 2021 má toto číslo údajně vzrůst ještě o dalších dvacet procent. Znečištění plastovým odpadem se podle vědců zanedlouho může stát stejným problémem jako změna klimatu. Je proto nejvyšší čas sáhnout si do svědomí a začít množství plastů redukovat. Ve finále k tomu stačí opravdu málo – nekupovat plastové lahve s vodou a pít vodu kohoutkovou, kterou lze upravit celou řadou domácích pomocníků. Jedním z nich jsou i
filtrační konvice Laica.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu…
Prakticky každý v České republice má přístup k pitné kohoutkové vodě. Na některých místech je dokonce její kvalita srovnatelná s kvalitou vody kojenecké, která se prodává v obchodech. Hned ze začátku je potřeba vyvrátit mýtus o tom, že kohoutková voda je koktejlem chemikálií, který způsobuje pomalou, plíživou a bolestivou smrt. Definice kohoutkové vody je ukotvena ve vyhlášce ministerstva zemědělství a v zákoně, který stanovuje přísná kritéria kontroly jakosti pitné vody a maximální přípustná množství jednotlivých látek. Je až paradoxní, že některé požadavky pro kvalitu kohoutkové vody jsou dokonce přísnější než pro vodu balenou. Některým z nás však může vadit její typický chlorový zápach, kterého se ale zbavíme během pár minut doslova jako mávnutím kouzelného proutku.

Laica voda

Výrazně lepší chuť kohoutkové vody

Ti z vás, kteří pijí kohoutkovou vodu denně a ve velké míře, už možná mají s filtračními konvicemi zkušenosti. Zjistili tak jednu podstatnou věc -  přefiltrovaná voda má výrazně lepší chuť a kvalitnější je třeba i čaj z ní uvařený. Vhodná je i do varných konvic, žehliček anebo kávovarů. A s čím vším si taková filtrační konvice poradí? Konvice zbavují vodu její přechodné tvrdosti, která způsobuje změnu chuti nebo usazování vodního kamene v konvici. Kromě toho čistí vodu od většiny chloru a jeho organických sloučenin. Filtrační konvice zbavují vodu také dalších nechtěných látek, jako jsou těžké kovy a dusičnany, které jsou věčným argumentem v debatách o vhodnosti pití vody z kohoutku.

Vstříc budoucnosti!
Stále častěji se diskutuje o nových unijních pravidlech, která navrhla Evropská unie. Pokud budou existovat dostupné a cenově přijatelné alternativy, bude prodej plastových výrobků na jedno použití zakázán. Jde například o plastová brčka, vatové plastové tyčinky, jednorázové příbory apod. Členské státy navíc mají vlastní cestou omezit také používání nápojových kelímků či nádob na potraviny. Výrobci plastového náčiní se budou muset podílet na nákladech spojených s odpady. Největší změnou je ale to, že do roku 2025 budou muset zajistit sběr 90 % jednorázových plastových lahví od nápojů. Nová evropská směrnice má za cíl zabránit škodám na životním prostředí, které by do roku 2030 představovaly ekvivalent 22 miliard eur a zároveň ušetřit spotřebitelům 6,5 miliardy eur. V kombinaci se stoupající oblibou filtračních konvic jde nepochybně o krok správným směrem.

Máte doma filtrační konvici Laica? Přidejte se k naší době vodové a sdílejte své příspěvky na našem Instagramu nebo Facebooku. Jak na to? Stačí příspěvek označit hashtagem #dobavodova a my už o vás budeme vědět." class="more-information">viac informácií...

Vybíráme inhalátor pro dítě: Na co se zaměřit a co nepodcenit?

09.05.2019
Ať už se vy anebo vaše ratolesti potýkají s neustálým nachlazením, infekcí horních anebo dolních dýchacích cest, alergiemi či astmatem, pravděpodobně jste se už informovali o možnostech inhalace. Inhalace je známá již z dob starého Egypta, kdy se velké oblibě těšily inhalační roztoky z máty anebo eukalyptu. Doba ale notně pokročila a dnes se již můžeme inhalaci věnovat prostřednictvím moderních přístrojů. Protože je jich na našem trhu nepřeberné množství, je občas složité se v jejich nabídce bezpečně zorientovat. Situace je o to komplikovanější, pokud vybíráte inhalátor pro děti.
Laica dětský ultrazvukový přenosný inhalátor NE1005.

Naproti tomu kompresorové inhalátory si poradí také s olejovitými konzistencemi, hodí se proto pro inhalaci nejrůznějších olejů a dalších hustých roztoků. Rozprašování léčebné tekutiny u kompresorového inhalátoru zajišťuje tryska napojená na kompresor. Jistou nevýhodou je jeho vyšší hlučnost. Z kompresorových inhalátorů pro děti můžeme doporučit model Laica Baby Line NE2010.

Laica Inhalator

Maska anebo náustek?

Při výběru vhodného inhalátoru pro děti se budete jistě zamýšlet nad tím, zda zvolit model s maskou anebo náustkem. Maska je obecně vhodná pro zejména pro léčbu oblasti nosu a hltanu. Při vdechování nosem mlhovina působí zejména na horní dýchací cesty, při vdechnutí ústy zase na ty dolní. Náustek je ideální používat při nemocech dolního dýchacího systému a v případě, kdy chcete věnovat zvýšenou péči hrtanu, průdušnici, průduškám a plicím.

Konečný výběr je ale většinou vždy otázkou komfortu. Maska je obecně univerzálnější a vhodná také pro menší děti, které mohou mít s náustkem problém. Během inhalace s maskou si může dítě číst, dívat se na pohádky a fungovat prakticky tak, jak je zvyklé. Pokud má dítko problém s upevněním masky přímo na nose a ústech, je možné ji zavěsit na krk a průběžně vdechovat obláčky aerosolu, které z ní vycházejí.

Co dalšího by vás mělo zajímat?
Kromě toho, zda bude inhalátor disponovat náustkem anebo maskou, bude umět pracovat s vodnatými nebo olejovými roztoky, je dobré zaměřit svou pozornost také na další aspekty. Mezi ty patří například rozprašovací výkon. Ten udává, za jak dlouho dokáže inhalátor vytvořit z léčebného roztoku aerosol. Čím vyšší výkon, tím rychleji dopraví inhalátor léčebnou tekutinu do dýchacích cest a tím kratší bude čas inhalace. Údaj se obvykle udává v ml/min, přičemž inhalátory Laica disponují rozprašovacích výkonem až do hodnoty 0,4 ml/min.

Laica Inhalator

Nesmírně důležitá je také velikost částeček. Obecně platí, že do nejmenších zákoutí dýchacích cest proniknou spíš menší částečky mlhoviny. Tato informace je důležitá zejména pro rodiče, jejichž děti trpí astmatem anebo jiným průduškovým onemocněním. Ideální velikost inhalovaných částic se pohybuje mezi 1 – 6 μm. Jak ultrazvukové, tak kompresorové inhalátory Laica, které naleznete v naší nabídce, jsou schopné produkovat dostatek částic menších než 5 mikrometrů.

Nesmírně důležitá je také již zmíněná hlučnost. U ultrazvukových inhalátorů je tento parametr obecně nižší, proto jsou velmi vhodné zejména pro malé děti. U větších dítek je volba čistě ve vaší režii. Zajímat by vás měl také rozměr inhalátoru a informace o jeho doplňkovém příslušenství. Všechny Laica inhalátory z naší nabídky jsou vybaveny jak praktickým náustkem, tak efektivní maskou, proto můžete sami zvolit, co bude dítku při inhalaci více vyhovovat. Prodávané výrobky navíc splňují požadavky Evropské direktivy." class="more-information">viac informácií...

#hudbounadoraz – súťaž o bezdrôtové športové bluetooth slúchadlá

08.05.2019
Všetci instašportovci, ak chcete počúvať pri vašom výkone hudbu cez top športové slúchadlá, teraz máte šancu. Na našom Instagrame rozbiehame súťaž o úplne bezdrôtové slúchadlá vyvíjané elitnými športovcami, JBL Under Armour Flash a JBL Endurance Peak.
#HudbouNaDoraz. Príspevky môžete pridávať od 10.5 do 10.6.

-    Instastories(tzv. príbehy) sa do súťaže nepočítajú.
-    Fotiek a videií, môžete pridať koľko chcete.
-    Do súťaže sa nebudú počítať príspevky s dodatočne pridaným hashtagom.
-    Ani fotky a videá s audio technikou(slúchadlá, repráky) inej značky ako JBL.
-    Prítomnosť JBL produktu na fotke resp. videu, však nie je podmienkou.

V čase vyhodnotenia 10-16.6 si svoje súkromné profily, prepnite prosím na verejné, aby sme mali istotu, že váš výtvor uvidíme.

#hudbounadoraz

Čo môžete vyhrať?

To najlepšie, čo pre športovcom máme. S JBL Under Armour Flash zvládnete na jedno nabitie 5-hodinový tréning, pri ktorom vám budú hrať legendárne bassy od značky JBL. S hliníkovým nabíjacím púzdrom sa dostanete až na 25-hodinovú výdrž.  S týmto modelom, nemusíte mať strach vyraziť ani do ulíc, vďaka funkcii Ambient Aware, ktorá prepúšťa spolu s dostatočným hudobným zážitkom aj ruchy z okolia. JBL Endurance Peak sú zase ideálne na všetky extrémy, čo sa týka športovania aj počasia. Skvele držia v ušiach vďaka twistlock technológii. Vďaka výkonnému nabíjaciemu púzdru sa dostanete až na 28-hodinovú výdrž. Oba modely sú vodotesné s certifikáciou IPX7.

#hudbounadoraz

Vyhodnotenie
Po skončení súťaže v spolupráci s našimi športovými amabasádormi vyberieme najlepšiu(najoriginálnejšiu) fotku resp. video v každej so 4 nasledujúcich kategórií:

Kategória posilňovňa (crossfit, fitness, bodybuilding, kulturistika)
Cena: Endurance PEAK
Vyhlasovanie bude mať na starosti vicemajster Európy v 10-boji a 7-boji, Adam Sebastian Helcelet.

Kategória cyklistika(cyklistika, kolobežky, brusle, všetko, čo má kolieska)
Cena: JBL Under Armour FLASH
Vyhlasovať ju bude majster Európy v keirine, vicemajster sveta v časovke dráhovej, Tomáš Bábek.

Kategória beh (beh, atletika)
Cena: Endurance PEAK
Vyhlasovať ju bude majster Európy na 60 a 200 metrov, Ján Volko.

Kategória ostatné(všetky ostatné športy, vrátane motoršportu)
Cena: JBL Under Armour FLASH
Túto kategóriu vyhlási projektový tým JBL.

Oficiálne pravidlá." class="more-information">viac informácií...

Dokonale čistá domácnost díky parnímu čističi Ariete: Tipy, jak vybrat ten nejlepší

06.05.2019
Ještě pořád doma zakopáváte o pestrobarevné kbelíky, třášnové mopy, čisticí prostředky a hromady nevzhledných hadříků? A co kdybychom vám řekli, že tohle všechno můžete jednou pro vždy vyhodit? Fikce? Nikoli. Spolehlivým, ekonomickým a také ekologickým společníkem v domácnosti je moderní parní čistič!
nabídka parních čističů značky Ariete opravdu bohatá, můžete mít problém se v ní bezpečně zorientovat. Proto jsme připravili tento článek, ve kterém prozradíme, jak vybrat ten nejlepší parní mop, který bude splňovat vaše představy i požadavky. Pokud o parních čističích zatím nic nevíte, přečtěte si, na jakém principu fungují.

Ariete

Jaká je nabídka?

V našem sortimentu jsou zastoupeny parní čističe značky Ariete, jejichž domovem je slunné Toskánsko – země malebné krajiny a přátelských lidí, pro které je péče o domov věcí nejvyšší priority. Parní čističe Ariete jsou uživatelsky přívětiví, designově dokonalí, ekonomičtí a efektivními společníci v domácnosti. Značka Ariete představila světu parní mopy, speciální parní „kachny“ a praktické multifunkční čističe. O tom, jak fungují parní mopy, jsme se zmínili v dřívějším článku. Informace o parních kachnách naleznete zde a přednosti multifukčních parních čističů jsou pro vás připraveny tady.

Pokud ale nechcete dělat kompromisy mezi mopem a kachnou, případně si pořizovat dva zcela odlišné přístroje, máme pro vás tip na univerzální Ariete 4164 Parní mop 10v1.Ten v sobě kombinuje výhody klasického parního mopu a kachny. Výška mopu je nastavitelná a umožňuje tak velmi komfortní úklid. Součástí přístroje je také bohaté příslušenství, které zahrnuje například návlek na čištění čalounění, malý a velký kruhový kartáč, příslušenství na čištění oken, nástavec na čištění koberců nebo 2 návleky z mikrovlákna. V našem e-shopu ho můžete pořídit za 1 899,- Kč.

K čemu bude parní čistič sloužit?
K úklidu, o tom nebudeme vést sáhodlouhé monology. Výběr je ale potřeba podřídit účelu, pro který budete parní čistič využívat. Pokud budete čistit sporák, běžné spotřebiče v domácnosti nebo spáry mezi kachličkami, vystačíte si s kachnou. V případě, že plánujete s parním čističem umývat podlahy nebo čistit gauč, či větší plochy, neobejdete se bez parního mopu. V případě, že nechcete dělat kompromisy, je pro vás vhodný multifukční parní čistič.

Ariete

Frekvence používání

Pokud dopředu víte, že budete s parním čističem uklízet několikrát týdne, vyplatí se sáhnout po robustnějších a kvalitnějších modelech. Zároveň se vyplatí investovat do parního čističe, jehož tlak bude alespoň 4 bary. Díky němu odstraníte nečistoty rychleji a účinněji. Velkou výhodou je také dvoukomorový systém sloužící k doplňování vody. Díky němu můžete vodu do přístroje doplňovat, i když je v provozu. Nemusíte ho tak vypínat a čekat až vychladne, jako je tomu u jednokomorových systémů. Při výběru se zaměřte také na materiál, z něhož je vyrobena nádržka na vodu. Delší životnost je obecně spojena s modely, jejichž nádržky jsou z nerezové oceli.

Ergonomie parního čističe
Nesmírně důležitá je také ergonomie parního čističe. Při výběru se zaměřte na tvar rukojeti, umístění tlačítek a ovládacích prvků. Upřímně si také odpovězte na otázku, jak a k čemu budete parní čistič nejčastěji používat. Opravdu se s vybraným modelem dostanete na hůře přístupná místa? Skutečně s ním vyčistíte zašlé spáry i špatně dostupné rohy v místnosti?

Doplňková výbava
Nejen samotný parní čistič, ale také jeho výbava významně ovlivňuje rychlost a komfort úklidu. Různě tvarované nástavce vám pomohou s čištěním spár a špatně dostupných míst, hubice s přídavnými kartáči a návleky zase rozšíří možnosti při čištění podlah a jiných velkých ploch. Například model z naší nabídky Ariete Xvapor Comfort 4145 obsahuje také dva kusy prodlužovací trubice, trysku, nástavec na čištění podlah, kartáč na podlahy, nástavec na čištění oken, velký a malý kulatý kartáč, vysokotlakou hubici, kartáč a hadřík na čalounění i návlek na čištění podlah.
Náš tip: Náhradní či chybějící příslušenství k jednotlivým modelům parních čističů naleznete také v našem e-shopu.

Ariete

Zamýšlená investice

Investice do parního čističe rozhodně není zanedbatelná. Pokud si ale spočítáte, kolik finančních prostředků obětujete nákupu nejrůznějších mopů, kbelíků, houbiček, hadříků, prachovek a čisticích prostředků zjistíte, že ani to není tak úplně zadarmo. Nejlevnější parní čistič – kachnu Ariete VAPORI 4133/02 pořídíte v našem e-shopu za 1249 korun. Cena nejdražších a zpravidla také multifunkčních parních čističů činí cca 4 500 Kč. Mnohem důležitější než cena je ale účel, ergonomie, kvalita a příslušenství parního čističe." class="more-information">viac informácií...

Ako správne nabíjať moje slúchadlá/reprák?

02.05.2019
Každý sa obáva akú dlhú životnosť má batéria v prenosnom reproduktore či slúchadlach. Ak budeš dodržiavať naše rady, životnosť batérie vieš predĺžiť aj o niekoľko rokov. Len treba zabudnúť na to, čo nám predajcovia elektroniky niekoľko rokov vtĺkali do hláv a akosi sa tento mýtus zakorenil.

V prvom rade treba odlíšiť aký typ batérie je v zariadení. Už dávno je preč doba NiMH batérií. Dnes sa v drvivej väčšine používaju Li-Ion alebo Li-Pol. Tie nájdeš aj vo všetkých telefónoch či notebookoch. Týmto batériam škodí tzv. "formátovanie" (úplne vybytie a nabytie). Liónové batérie nemajú žiaden pamäťový efekt. Ich životnosť a kapacita je daná počtom nabíjacích cyklov.

Nabíjací cyklus
Čo mám pod tým rozumieť? Jeden nabíjací cyklus sa ráta od úplne vybitej batérie po nabytie na 100% kapacity. Už vieš kam tým mierime. Ak máš zariadenie vybité na 80% a dáš ho na nabíjačku nabiť do 100%, je to len pätina nabíjacieho cyklu. Toto keď spravíš 5x, máš jeden nabíjací cyklus. Z toho je zrejmé, že je dobré mať zariadenie neustále na nabíjačke, ak to je možné a tak si predĺžuješ životnosť svojej batérie.

Nabíjanie

Čo keď mám zariadenie nabité na 100%. Mám ho odpojiť?

Vôbec nemusíš. Batéria sa ďalej nedobíja. Všetko riadi vnútorná elektronika a batéria sa ti nepoškodzuje. Príklad. V našej výbave je MacBook Air z roku 2013. Po 6 rokoch používania je počet cyklov 305! Do "zničenia" batérie nám ešte zostáva necelých 700 cyklov a kapacita batérie oproti novej nám klesla iba o nejakých 10%. To je vďaka tomu, že notebook je na nabíjačke vždy, keď je to možné.

Nabíjačka nebola dodaná, ako mám nabiť zariadenie?
Vo väčšine prípadov, už k prenosným reproduktorom či slúchadlám nedostaneš nabíjačku do elektrickej zásuvky, ak sa nabíja pomocou nejakej verzie USB. Ani to nie je potrebné. Na trhu je množstvo univerzálnych nabíjačiek s USB výstupom a určite nejakú si dostal s telefónom alebo iným zariadením. Takisto na nabíjanie môžeš použiť aj USB výstup na notebooku či počítači. Silnejší či slabší energetický výstup na USB porte vôbec nevadí. Ak je výstup na USB porte silnejší, vnútorná riadiaca elektronika zariadenia si to obmedzí tak, aby nezničila batériu. Ak je slabší, iba sa zariadenie dlhšie nabíja.

USB nabíjačky

Upozornenie

Vyššie uvedené informácie sa netýkajú fake či iných necertifikovaných produktov. Tie nemusia obsahovať vyššie uvedenú riadiacu elektroniku.

Záver
Na batériu sa poskytuje v drvivej väčšine iba ročná záruka, ale ak budeš dodržiavať naše rady, životnosť svojej batérie predĺžiš niekoľkonásobne." class="more-information">viac informácií...

Zvlhčovač vzduchu anebo inhalátor? To je, oč tu běží!

29.04.2019
Často se setkáváme s dotazy, zda se vyplatí pořídit inhalátor anebo zvlhčovač vzduchu. Hned zkraje musíme doplnit, že jde o dva naprosto odlišné přístroje, jejichž použití vám může pomoci v mnohých oblastech života. Vzájemné srovnání tak bude záležitostí dnešního článku.

Inhalátory
však plní také celou řadu dalších funkcí. Jednou z nich je například odstranění otoků, což celkově zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Tuto funkci ocení zejména nemocní lidé, osoby trpící astmatem anebo alergici. Pravidelná inhalace také rozpouští přebytečný hlen a přispívá k rychlejšímu vyléčení rýmy. V neposlední řadě je na místě zmínit také zvýšení obranyschopnosti člověka a to díky pravidelnému zvlhčování sliznic, na kterých tak neulpívají nežádoucí látky.  

Při výběru nového inhalátoru máte dvě možnosti. Buďto si pořídíte inhalátor ultrazvukový anebo inhalátor kompresorový. V případě prvním půjde o přístroj pracující se speciálním vibračním zařízením, které se nazývá vysokofrekvenční oscilátor. Díky němu je tak provoz ultrazvukového inhalátoru LAICA téměř neslyšný. Tento typ inhalátoru umožňuje pracovat s minerálními vodami anebo řidšími roztoky (v případě potřeby je možno hustší roztok naředit vodou anebo minerálkou).

Naproti tomu u kompresorového inhalátoru LAICA zajišťuje rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky ve formě mlžiny anebo aerosolu tryska napojená na kompresor. Inhalátor je o něco hlučnější, než jeho výše zmíněný ultrazvukový kolega, oproti němu si ale bez problémů poradí také s olejovitými tekutinami anebo hustými roztoky.

Laica Inhalator

Ať už zvolíte inhalátor ultrazvukový anebo ten kompresorový, rozhodně nešlápnete vedle. Důležité ale také je zvolit jeho správné příslušenství. Drtivá většina LAICA inhalátorů z naší nabídky je vybavena jak náustkem, tak maskou. Při samotném používání je tak čistě na vás, zda zvolíte celoobličejovou masku anebo pouze náustek.

Inhalátory už znáte. A co zvlhčovače?
Trápí vás suché sliznice, v místnosti cítíte dráždění ke kašli nebo snad pozorujete zhoršenou kvalitu spánku či vyschlou pokožku? Pokud jste alespoň a jeden z výše uvedených příznaků odpověděli kladně, pak bude na vině s největší pravděpodobností suchý vzduch v místnosti.

O tom, zda máte v místnosti suchý anebo vlhký vzduch informuje tzv. hygrometr. Odborníci se shodují na tom, že optimální vlhkost by se v místnosti měla pohybovat okolo 40 – 60 procent. Pokud vlhkost klesne pod 40 %, začnete na sobě pozorovat nežádoucí účinky zmíněné výše.

Homedics ARM510GY

A právě v tuhle chvíli se ke slovu dostávají pomocníci v podobě zvlhčovačů vzduchu. V naší nabídce jsou zastoupeny značky Homedisc a Laica. Jak už jejich název napovídá, jedná se o přístroje, které mají zvyšovat vlhkost v místnosti. Díky kvalitním zvlhčovačům se vám bude lépe dýchat, zmizí pocity napuchlých a suchých sliznic a příznivě ovlivněny mohou být také bolesti hlavy, které občas suchý vzduch způsobuje.

I v tomto případě je na trhu k dostání několik druhů zvlhčovačů vzduchu. Mezi ty nejznámější patří zvlhčovače ultrazvukové. Vlhkost je tvořena působením ultrazvukových vln, které „rozbíjejí“ vodní kapky na miniaturní kapičky. Ultrazvukové zvlhčovače vytváří studenou páru, která nijak nezvedá teplotu v místnosti a nelze se o ni opařit. Mezi jejich největší výhody patří tichý chod a nízká spotřeba.

Naproti tomu u parních zvlhčovačů se voda odpařuje varem. Jejich nevýhodou je zhruba 10x vyšší příkon než u výše zmíněných ultrazvukových zvlhčovačů. Horká pára také nemusí být vhodná do rodin s dětmi, které by se jí mohly opařit. Na druhou stranu ale vysoká teplota přirozenou cestou likviduje většinu mikroorganismů, které ve svém domě určitě nechceme.

Poslední kategorií jsou zvlhčovače vzduchu s přirozeným odparem. V tomto případě se vzduch prohání přes vodní lázeň a rotující disky, nebo odpařovací kazetu, z níž uniká vláha. Jakmile se vzduch nasytí asi na 60 % relativní vlhkosti, přestane dál pojímat novou vláhu.

Homedics ARM510GY

Co vybrat?
Finální rozhodnutí přizpůsobte tomu, zda chcete zmírnit nežádoucí projevy způsobené suchým vzduchem v místnosti anebo budete přístroj používat také při alergických reakcích anebo astmatických obtíží. V případě prvním je vhodné pořízení zvlhčovače vzduchu, v případě druhém pak inhalátoru, který nabízí mnohem všestrannější použití." class="more-information">viac informácií...

Športové, výkonné, dizajnové

25.04.2019
Mám v rukách ďalší z modelov športových bluetooth slúchadiel, ktoré vznikli kooperáciou tradičnej audio značky JBL a športovej trendovej Under Armour. Sport Wireless Pivot idú výkonnostne ešte ďalej ako predošlé modely UA. Okrem doteraz najvyššej odolnosti voči vode a prachu, ktorú stanovuje stupeň ochrany IPX7, sa vďaka dvojitému dômyselnému mechanizmu uchytenia Sport Flex Fit do ucha a poza ucho perfektne fixujú a aj počas najnáročnejšieho tréningu ostanú stabilne na svojom mieste.

Slúchadlá som niekoľko dní testoval vo fitku, na bicykli, a jedenkrát som ich dokonca zabudol v lejaku na balkóne, kde dostali poriadnu očistnú dažďovú sprchu. Stupeň ochrany IPX7 znamená síce vodotesnosť, ale rozhodne nie sú tieto športové slúchadlá určené na plávanie. Sú vybavené viacerými novými technológiami ako Bionic Hearing s Talk Thru, vďaka ktorej dokážete počuť svojho tréningového partnera. Aby ste počas športovania vonku boli v bezpečí a úplne nestratili vnemový kontakt s okolím, tvorcovia do slúchadiel implementovali aj technológiu Ambient Aware. Tá dovoľuje športovcovi regulovať príjem množstva okolitého hluku. Všetky dôležité funkcie vrátane výkonnej batérie sú zabudované do utesneného modulu v pravej časti káblika slúchadiel. Batéria disponuje 9-hodinovou výdržou na jedno nabitie. Centrálnym tlačidlom uprostred sa slúchadlá zapínajú a uskutočňuje sa pomocou neho aj párovanie cez bluetooth a spustenie či pozastavenie skladby. Po stranách sú potom tlačidlá na pridávanie a uberanie hlasitosti. Na bočnej strane je krytka na pripojenie mikroUSB nabíjacieho káblika a tlačidlo s logom ucha, ktoré slúži na okamžité stíšenie hlasitosti alebo pri dlhšom podržaní na komunikáciu s telefónom prostredníctvom Siri. Mikrofón umožňuje tiež pohodlné telefonovanie. V balení sú ešte tri veľkosti nadstavcov do ucha a tri krídlové rozšírenia nadstavcov do uší. Novinkou je 12-mesačné bezplatné členstvo pre využívateľov aplikácie MapMyRun. Ako som správne predpokladal, hneď prvé tóny ma dostali do obrazu, ktorým smerom sa bude uberať zvuk tohto endorfínom nabitého modelu. Basy, to je prvé, čo mi cez uši udrelo do hlavy. Slúchadlá JBL ich zväčša mierne pretlačia cez ostatné pásma, ale zase nie príliš. Under Armour Sport Wireless Pivot sú na basové porcie ešte o niečo bohatšie. Integrácia zvuku JBL Charged, ktorú výrobca pri týchto slúchadlách uvádza, iba potvrdzuje zameranie modelu na pevný a dominantný bas. Stále však v absolútne znesiteľných intenciách bez degradácie ostatných pásiem. Na bežeckom ovále alebo vo fitku väčšina z nás asi nepočúva štyri ročné obdobia od Vivaldiho, čím však nechcem povedať, že si s klasickou hudbou neporadia. Jednoznačne im však viac sedia tvrdé žánre, kde vám basy prirodzene zvýšia pulz ešte pred samotným športovým výkonom. Ak sa pýtate na finálne hodnotenie, tak ho zhrniem do dvoch viet. Práve som si rozšíril zbierku svojich športových slúchadiel o model JBL Under Armour Sport Wireless Pivot. Moje JBL Reflect Mini BT ešte stále perfektne slúžia, no morálne už na tento „premakaný“ model jednoducho nestíhajú.

Hodnotenie
+ príjemne basové
+ vyhotovenie
+ výdrž batérie
- 20 € a je to top" class="more-information">viac informácií...

Archív