Veľkoobchod055 6118 110

Servis a reklamácie055 6118 133

Blog

08.03.2021

Inhalácia ako forma rehabilitácia po prekonaní choroby covid-19

S novým druhom korona-vírusu bojujeme už viac ako rok. Bohužiaľ, stále tak úplne nevieme, čo všetko v našom tele vykonáva a aké stopy po sebe zanecháva. Tí, ktorí chorobu prekonali, sa často stretávajú s viac či menej závažnými dýchacími ťažkosťami. Podľa názorov popredných odborníkov a najnovších prieskumov sa ukazuje, že s rekonvalescenciou môže pomôcť špecializovaný liečebný pobyt v kúpeľoch a správne vykonávané inhalačné techniky.

Dostať sa do kúpeľov však nie je jednoduché
Prevádzka kúpeľov je vzhľadom na súčasnú situáciu značne obmedzená a dostať sa tam je takmer nadľudský výkon. Jedným zo spôsobov, ako pobyt nahradiť je domáca inhalačná liečba pomocou moderných inhalátorov Laica, prostredníctvom ktorej si môžete skrátiť čakaciu lehotu potrebnú pre príjem do vybraného kúpeľného zariadenia, prípadne ju využiť ako individuálnu doliečovaciu metódu po prekonaní choroby Covid-19.

Rehabilitácia covid


Úloha inhalácie v oblasti rehabilitácie
Inhalačná forma liečby patrí bezpochyby k terapii mnohých pľúcnych ochorení, a to z dôvodu zaistenia vyšších koncentrácií liečiva lokálne priamo v pľúcach, čím je dosiahnutý maximálny efekt spolu s nízkym rizikom výskytu nežiaducich účinkov.

Ani choroba Covid-19 tak nie je v tejto oblasti výnimkou. Napríklad hlavný lekár Lázní Luhačovice MUDr. Jiří Hnátek tvrdí, že v súvislosti s rekonvalescenciou pomáha "predovšetkým individuálna inhalácia prírodnou minerálnou vodou, dychová rehabilitácia, masáž, vybrané vodoliečebné procedúry a pitná terapia kúpeľných minerálnych vôd."

Podľa vedcov z lekárskej fakulty univerzity v Pittsburghu sa inhalačná liečba ukazuje ako účinná tiež v boji so samotnou chorobou Covid-19. Vo svojom výskume totiž testovali špeciálne inhalačné spreje, ktoré by si v budúcnosti mohli ľudia striekať do nosa a úst - miest, prostredníctvom ktorých sa vírus dostáva do nášho organizmu. Všetko ale ešte musí prejsť tromi fázami klinických štúdií.

Na oxfordskej univerzite pre zmenu prebiehala štúdia týkajúce sa použitia vysokých dávok inhalovaných kortikosteroidov, ktoré sa podávali pacientom s včasnou infekciou korona-vírusu. Kortikosteroidy mali zabrániť klinickému poškodeniu dýchacích ciest pacienta a jeho následnej hospitalizácii. A ako táto štúdia dopadla? Rané mikrobiologické údaje preukázali, že kortikosteroidy sú účinné pri spomalení rýchlosti replikácie korona-vírusu v pľúcnych bunkách. Vďaka inhalačnej terapii sa navyše dostali na potrebné miesta v pľúcach, čím bol maximalizovaný ich účinok.

Rehabilitácia covid


Viac ukáže čas
Z vyššie uvedeného vyplýva, že správna metóda inhalácie a moderné inhalátory (napríklad tie od talianskeho výrobcu Laica) zohrávajú v súčasnej situácii významnú úlohu a môžu byť účinným prostriedkom pri doliečovaní najrôznejších pľúcnych ochorení, vrátane toľko obávaného Covidu-19. Pretože je choroba stále nová a zatiaľ o nej nevieme až tak veľa, odpovede na všetky dôležité otázky budeme poznať až v priebehu nasledujúcich mesiacov či rokov. S bojom proti jej následkom však môžete začať bezpečne už dnes.

späť...