Veľkoobchod055 6118 110

Servis a reklamácie055 6118 133

Blog

27.12.2020

Mýty a fakty o respiračných alergiách

V medicínskom svete stále existuje veľa diskusií o alergiách a respiračných problémoch. To je dôvod, prečo sme pripravili článok o mýtoch a pravdivých tvrdeniach o respiračných alergiách. Opýtali sme sa na túto tému aj ľudí a sledovali sme ich odpovede. Napríklad veľmi často sa diskusie týkajú detskej izby. Malo by dieťa vyrastať v čistom a sterilnom prostredí alebo naopak v prostredí vystavenom alergénom, ako sú napríklad domáci miláčikovia a ich srsť či rastliny, ktoré vystavia deti alergénom, aby si ich telo mohlo budovať imunitu? Čo je lepšie? Takéto otázky je najlepšie prebrať s pediatrom.

 

AirFree


Tu je šesť najčastejšie kladených otázok od lekárskej komunity i od širokej verejnosti a odpovede na ne:

1. Vystavenie dieťaťa prachu, peľu či srsti domácich zvierat zvyšuje počas detstva riziko vzniku respiračnej alergie?
Toto je pravdepodobne jedna z najkontroverznejších otázok. Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by na túto otázku mohli odpovedať jednoznačne a definitívne.  Avšak podľa štúdií môže vystavenie dieťaťa prachu z vidieckych oblastí v skutočnosti v budúcnosti znížiť riziko vzniku respiračných alergií. Je ale dôležité poznamenať, že táto skutočnosť neplatí pre tých, ktorí žijú vo veľkých mestách, čo naopak zdá sa súvisí so zvýšením miery respiračných chorôb. Pokiaľ už dieťa alergie má, najlepším spôsobom je odstránenie alergénov z prostredia dieťaťa. Iba test vykonaný odborníkom môže potvrdiť, na ktoré látky je dieťa alergické.

2. Som alergický na zvieracie chlpy?
Väčšina ľudí nie je alergická na zvieracie chlpy, ale na olej obsahujúci alergény, ktorý sa uvoľňuje z mazových žliaz a slín.

3. Pokiaľ si adoptujem krátkosrstého psa, znížia sa tým príznaky mojej alergie na tieto zvieratá?
Nanešťastie, pokiaľ je človek alergický na psy, nie je možné vedieť, či by krátkosrsté zviera spôsobilo zmenu. Avšak existujú plemená psov tzv. dizajnové plemená, ktoré nemajú chlpy ale vlasy, čo by mohlo byť lepšou alternatívou, ale vždy sa najprv poraďte s lekárom. Medzi plemená bez alergie patrí napríklad maltézsky pinch, bišon, basenji a pod.

4. Kedykoľvek prídem do kontaktu s mačkou, začnem kýchať alebo potrebujem inhalátor. Mal by som sa im úplne vyhýbať?
Vždy je najlepšie poradiť sa s vašim lekárom alebo alergológom, ale pravdepodobne niektoré zvieratá alebo konkrétne plemená vám „sadnú“ lepšie, keďže každé zviera má svoj vlastný typ alergénu.

5. Som astmatik, takže sa nezapájam do športových aktivít. Robím správne?
Nikdy nie je dobré ostať sedieť a vyhýbať sa športu. Športovanie vám môže pomôcť zvýšiť kapacitu pľúc a teda môžete lepšie dýchať zhlboka a šport ponúka tiež mnoho ďalších výhod pre deti i dospelých. Samozrejme, je však vždy najlepšie konzultovať to s odborníkom, ktorý vám tiež povie, aký šport je vo vašom prípade najvhodnejšie praktizovať.

6. Som alergický na vajcia, mám sa vyhnúť očkovaniu proti chrípke?
O akýchkoľvek očkovacích látkach sa vždy poraďte so svojím lekárom. Avšak v prípade vakcíny proti chrípke je množstvo vaječných alergénov prítomných vo vakcíne veľmi nízke a štúdie hovoria, že nemôžu vyvolať alergické reakcie.

AirFree


Otázok týkajúcich sa alergií je naozaj mnoho a na niektoré z nich možno ani nepoznáme odpoveď. V súčasnosti však vieme s istotou povedať, že výnimočným bojovníkom proti alergénom je čistička-sterilizátor vzduchu Airfree. Tá vďaka inovatívnej termodynamickej technológii a spaľovaciemu jadru vzduch sterilizuje a tak minimalizuje počet alergénov ale aj baktérií, vírusov či húb v miestnosti. Neváhajte ju vyskúšať, zlepšite kvalitu vzduchu u vás doma a chráňte tak svoje zdravie.

späť...