Veľkoobchod055 6118 110

Servis a reklamácie055 6118 133

Blog

01.11.2020

Ako ovplyvňuje zlá kvalita vzduchu vaše zdravie?

Niekedy sú veci, ktoré najviac poškodzujú vaše zdravie, najmenej viditeľné. Vo vašom okolí môžu byť prítomné celé roky bez toho, aby ste o nich vôbec vedeli. To je aj prípad zlej kvality ovzdušia, najmä vzduchu kontaminovaného znečisťujúcimi látkami. Tento problém trápi 9 z 10 ľudí- celosvetovo. Znečistenie ovzdušia a jeho zlá kvalita spôsobuje veľké množstvo zdravotných problémov. Neváhajte čítať ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako môže zlá kvalita ovzdušia ovplyvniť vaše zdravie a ako sa pred tým chrániť.

 

AirFree


Negatívne dopady znečisteného vzduchu
Zlá kvalita ovzdušia je celosvetovým problémom, ktorý má veľmi vážne negatívne dopady na zdravie. Jedným z častých problémov sú alergické reakcie. To zahŕňa kýchanie, kašeľ, svrbenie očí či bolesť hrdla. Tieto príznaky sa postupom času môžu zhoršovať, čo môže viesť k závažnejším problémom.

Keďže škodlivé častice zo vzduchu ďalej a ďalej napádajú vaše pľúca, môžu zvýšiť riziko vzniku astmy, bronchitídy a dokonca môžu zvýšiť pravdepodobnosť infarktu. Mnoho toxínov nachádzajúcich sa vo vzduchu sú karcinogénne, čo znamená zvýšené riziko vzniku rakoviny.

Nízka kvalita ovzdušia je obzvlášť nebezpečná pre ľudí trpiacich chorobami či pre deti vo všeobecnosti. U detí môže spôsobiť narušený vývoj mozgu a viesť k poruchám učenia. To sa dokonca môže stať ešte kým je dieťa v lone, keď je tehotná žena vystavená zlej kvalite vzduchu. Čím dlhšie je jej plod vystavený, tým horšie môžu byť symptómy. Tento problém je obzvlášť znepokojujúci, keď je zlá kvalita vzduchu vo vnútri miestnosti, kde trávite mnoho času. Zlej kvalite vonkajšieho ovzdušia sa zvyčajne nedá vyhnúť, ale kvalita vzduchu vo vnútri miestnosti je taktiež veľmi dôležitá a dá sa jednoduchšie regulovať.

Čo spôsobuje zlú kvalitu ovzdušia?
Zlá kvalita ovzdušia je veľký problém, ktorý na vás môže mať negatívny dopad kdekoľvek a kedykoľvek. A nejde len o problém vonkajšieho ovzdušia – celý váš dom môže mať zlú kvalitu vzduchu a nemusíte o tom ani vedieť.  Ako sa teda kvalita vzduchu zhoršuje?

Pokiaľ ide o exteriér, kvalitu ovzdušia najviac ovplyvňuje znečistenie. Autá, továrne a znečisťujúce látky vo vzduchu znižujú kvalitu inak dobrého vzduchu. Čím viac znečisťujúcich látok v okolí, tým horšia môže byť kvalita vzduchu. Keď žijete vo veľkom meste, kvalita vzduchu je tam pravdepodobne horšia ako mimo mesta, napríklad na dedine. A čo je horšie, tieto znečisťujúce látky sa môžu dostať do vášho obydlia cez okná či dvere.  Dokonca osoby či veci, ktoré prídu do vášho domu, ovplyvňujú kvalitu vzduchu v ňom! To však nie je ani zďaleka všetko, čo ovplyvňuje kvalitu vzduchu u vás doma.

Ako už bolo spomenuté, vonkajšie znečisťujúce látky môžu jednoducho preniknúť do vášho domu a negatívne ovplyvniť kvalitu vzduchu, ktorý doma dýchate. Okrem toto existuje ešte mnoho faktorov, ktoré poškodzujú kvalitu vzduchu a my si to nemusíme ani uvedomiť. Čo sa týka vzduchu u vás doma, pokiaľ máte plynový či drevený krb, pec či plynový ohrievač vody, kvalitu vášho vzduchu môže ovplyvniť zvyšný oxid uhoľnatý, oxid dusičitý či prchavé organické zlúčeniny. Fajčenie cigariet vo vnútorných priestoroch môže taktiež do vzduchu vniesť viac oxidu uhoľnatého a formaldehydu. Čím viac fajčíte vo vnútri, tým viac týchto škodlivých chemikálii môže byť prítomných u vás doma.

Pokiaľ ste umelec či pracujete s drevom, prostredníctvom rôznych druhov chemikálií (ako napríklad farieb či lakov) môžete nechcene do ovzdušia vypustiť znečisťujúce látky, ktoré tieto chemikálie obsahujú. Plesne, prachové roztoče a zvieracia srsť, môžu výrazne poškodiť kvalitu vzduchu, rovnako tak aj nevhodná ventilácia či čistiace prostriedky. Dokonca aj pri varení sa do vzduchu dostávajú nežiadúce znečisťujúce látky, a to najmä ak používate plynový sporák. Ako vidíte, je takmer nemožné vyhnúť sa všetkým znečisťujúcim látkam, ktoré sa môžu v domácnosti vyskytnúť. Našťastie existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť pre ochranu vzduchu u vás doma.

AirFree


Ako môžeme zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri?
Teraz, keď už sme sa pozreli na nebezpečenstvo zlej kvality ovzdušia, je dôležité vedieť ako zlepšiť kvalitu ovzdušia vo vnútri aj vonku.
Podľa EPA (agentúra pre ochranu životného prostredia) sú nasledujúce kroky kľúčové, pri zlepšovaní kvality vzduchu:
- kontrola zdroja, ktorý vzduch znečisťuje (odstránenie zdroja alebo zníženie jeho emisií);
- zlepšenie prirodzenej či umelej ventilácie domu;
- použitie čističky vzduchu.

Ďalšie kroky, ktoré môžete podniknúť a zlepšiť tak kvalitu vzduchu:
- pravidelne vymieňajte filtre zo vzduchových zariadení a systémov HVAC;
- skontrolujte a vyčistite vzduchové ventily;
- vyčistite koberce a matrace;
- pravidelne umývajte vašich domácich miláčikov.

Zvážili ste už kúpu čističky vzduchu?
Jedným z najlepších spôsobov ako zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri je čistička-sterilizátor vzduchu Airfree. Môže znížiť počet nečistôt, ktoré zhoršujú infekčné choroby. Napríklad, ak hľadáte spôsob ako chrániť svoj domov pred novým koronavírusom, možno budete chcieť investovať práve do čističky-sterilizátora vzduchu Airfree. Mať čo najčistejší možný vzduch určite zvýši vašu šancu predísť chorobe vo vašej domácnosti. Taktiež, ak hľadáte niečo, čo by vám pomohlo odstrániť alergény, baktérie a plesne, čistička vzduchu je skvelým pomocníkom. Veľmi vám pomôže napríklad aj v prípade, že trpíte chorobami ako je bronchitída či astma.

Nezabúdajme ani na zlepšovanie kvality vonkajšieho ovzdušia!
Zlepšovanie kvality vonkajšieho ovzdušia je oveľa väčšou a ťažšou úlohou. Jediným spôsobom ako zlepšiť kvalitu vzduchu celosvetovo, je znižovaním znečistenia. To znamená využívanie slnečnej a veternej energie, menej vozidiel na plynový pohon a ekologickejšiu technológiu vo všetkých oblastiach. Zatiaľ čo mnoho krajín na celom svete sa snaží znížiť svoje uhlíkové stopy, mnoho jednotlivcov stále využíva postupy, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu a poškodzujú kvalitu ovzdušia. Ak sa chcete aj vy podieľať na zlepšení kvality ovzdušia, zapojte sa. Venujte pozornosť uhlíkovej stope, ktorú zanechávate a snažte sa ju každý deň znižovať. Podporte ekologické priemyselné odvetvia a pokúste sa praktizovať život v zelenom prostredí!

AirFree


Zbavte sa tajného zabijaka!
Pokiaľ ste si všimli u vás všimli príznaky ako je kašeľ, sipot alebo horšie, môžete žiť v prostredí so zlou kvalitou vzduchu. V takom prípade je dôležité, aby ste zachytili podstatu problému čo najskôr. Je potrebné redukovať množstvo baktérií, vírusov či iných mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Vyčistite svoj domov a využite skvelého pomocníka na čistenie vzduchu čističku-sterilizátor Airfree.

Avšak, ak sa spomínané príznaky objavia náhle a v spojení s horúčkou a dýchavičnosťou, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Čistička-sterilizátor vzduchu Airfree vám môže pomôcť účinne bojovať s príznakmi astmy a inými alergickými prejavmi. Všetky čističky-sterilizátory vzduchu Airfree pracujú na princípe termodynamickej technológie TSS, ktorá namiesto filtrov využíva, na elimináciu škodlivín vo vzduchu, spaľovacie teleso. Vďaka tomu je prakticky bezúdržbová no vysoko účinná pri odstraňovaní alergénov, plesní a dokonca vírusov. Výhodou je variabilnosť produktov, vďaka čomu si môžete vybrať ten správny prístroj vhodný do vašej domácnosti. Dôležitým parametrom pri správnom výbere je rozmer miestnosti podľa ktorej spoľahlivo vyberiete prístroj s adekvátnym výkonom. Airfree predstavuje dlhodobé riešenie pre ľudí trpiacich alergiami či ľudí so zníženou imunitou, ktorí sú náchylní na vírusové ochorenia.

späť...